Dovecot | permission problem

Freemaily, internetové služby a jiná témata

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Tery95 26. 5. 2018 22:36

Dobrý den,

jsem tu nová, tak doufám, že jsem nezařadila téma špatně :) Popřípadě poprosím o přesun :)

Abych se dostala k jádru věci. Řeším pro jednu malou firmičku e-mailový server na VPS. Dlouhou dobu vše fungovalo perfektně, ale po aktualizaci Debianu se vše rozsypalo :( Postfix teďa si ani řešit nemusím, protože nevykazuje žádné error logy, ale dovecot je toho plný. několik hodin řeším, proč při spuštění služby vyjíždí taková hláška:
Kód: Vybrat vše
May 26 23:28:22 domain.com systemd[1]: PID file /var/run/dovecot/master.pid not readable (yet?) after start.


ale především, když se přihlásím přes IMAP, odhlásím nebo jakoukoliv aktiviou aktualizuji, je tu hláška jako:
Kód: Vybrat vše
May 26 23:29:50 domain.com dovecot[16514]: imap(it@domain.com): Error: dict-client: Lookup 'priv/quota/storage' failed: net_connect_unix(/var/run/dovecot/dict) failed: Permission denied (euid=1001(vmail) egid=1002(vmail) missing +r perm: /var/run/dovecot/dict, dir owned by 0:0 mode=0755) (reply took 0.000 secs (0.000 in dict wait, 0.000 in other ioloops, 0.000 in locks))


Zkoušla jsem měnit přímo chmod i chown na to konkrétní umístění, chvíli to je dobré, ale při restartu serveru se to vrátí na defaultní hodnoty, což jsou srw------- 1 postfix root

Jako klienta používám Roundcube. Do e-mailu se přihlásím, vidím e-maily, mohu je číst. Ale nové nepřijdou a žádné ani neodešlu. SMTPčku se také nechce pracovat. A to ať na portu 25, 465, tak 587. Ale to asi není podstata věci.

Velice se omlouvám, ale v Linuxu dlouho nepracuji a byla jsem ráda, když jsem server zprovoznila, ale tohle mě opravdu trápí :(

Jak to vlastně funguje? No, mám virtualizaci, tedy tahám přihlašovačky z MySQL. Je na tom serveru více domén. a konfigurace dovecot.conf je:


Kód: Vybrat vše
protocols = imap pop3

mail_location = maildir:/var/mail/virtual/%d/%n
first_valid_uid = 1001
last_valid_uid = 1001
first_valid_gid = 1002
last_valid_gid = 1002


protocol imap {
        #imap_client_workarounds = outlook-idle
}

protocol pop3 {
        pop3_uidl_format = %08Xu%08Xv
        pop3_client_workarounds = outlook-no-nuls oe-ns-eoh
}




auth_mechanisms = plain login
disable_plaintext_auth = no
mail_privileged_group = vmail

passdb {
        driver = sql
        args = /etc/dovecot/mysql.conf
}

userdb {
        driver = sql
        args = /etc/dovecot/mysql.conf
        #args = uid=vmail gid=vmail home=/var/mail/virtual/%d/%n
}




service auth {
        unix_listener /var/spool/postfix/private/auth {
                group = postfix
                mode = 0660
                user = postfix
        }

        unix_listener auth-master {
                mode = 0666
        }

        user = dovecot
}

service disc {
        unix_listener disc {
                mode = 0600
                user = dovecot
                group = dovecot
        }
}

dict {
  quota = mysql:/etc/dovecot/dovecot-dict-sql.conf.ext
}
!include conf.d/*.conf
!include_try local.conf



# SSL
#ssl = yes
#ssl_verify_client_cert = yes
#ssl_cert = /etc/apache2/ssl/domain.com/ServerCertificate.crt
#ssl_key = /etc/apache2/ssl/domain.com/private.key
#ssl_ca = /etc/apache2/ssl/domain.com/CA.crt



Prosím moc o pomoc, budu vám valice vděčná :) Děkuju všem a přeji hezký večer :)
Tery95
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 27. 5. 2018 20:18

Nejjednodušší řešení je nahodit zpět zálohu před aktualizací / zásahu do systému a nadále pak nerýpat do něčeho, co funguje (resp. nezasahovat do živého nasazení, ale ověřit funkčnost na testovacím virtuálu, než provedu jakékoliv změny).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků