Classic, fyzikální simulace + hry, 29000Kc

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jaiden 3. 10. 2018 21:49

Dobrý den,
rád bych prokonzultoval možnou sestavu mého nového počítače:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... 92013BWE01

Požadavek (ne)hlučnosti: classic.

Účel pořízení sestavy: Několik let teď používám pouze starší notebook na práci do školy, na hry výkonově nestačí, pominu-li velmi staré hry. Často používám software na simulaci fyzikálních modelů. Zároveň bych se rád věnoval i hraní her při 1080p. Poměrově řekněme 60% náročnější výpočty a programování, a 40% hry.

Finanční limit: do 29000Kč.

Operační systém Linux. Windows pouze ve speciálních případech a pokud budou potřeba, tak licenci mám.

Sestavení Počítač si sestavím sám.

Taktování Nemám zatím v plánu a ani s tím nemám zkušenosti. Klidně, pokud možno, bych si k tomu nechal do budoucna otevřená vrátka.

Monitor Monitor nezahrnuji do finančího limitu. V plánu mám používat 24" monitor s rozlišením 1080p.

Periferie Pouze case.

Software, který na simulace používám, velmi často dobře škáluje s počtem jader, zvolil jsem proto Ryzen 2700x. Jelikož bych se rád věnoval i hrám, tak jsem k tomu zvolil grafickou kartu RX580. Zde jsem přemýšlel i o konkurenční GTX 1060, ale výkonově mi přijde na stejné úrovni (minimálně na linuxu), stejně tak cenově a AMD má ode mě malé plus za open source drivery, takže jsem pro více přikloněn k RX580.
Komponenty u kterých si nejsem na příliš jistý jsou zdroj, který se doporučuje alespoň 500W pro RX580, operační pamět a SSD disk. U HDD mi nebude tolik vadit, když bude pomalejší, důležitější je spíš kapacita.

Budu rád připomínky a návrhy.
Jaiden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 10. 2018 22:28

2700X mas vzhledem k zamereni zvolen spravne. Osobne bych k nemu ovsem volil primereny aftermarket chladic, napr. takovy Grandis by tomu slusel. (!! nezapomenout https://www.tsbohemia.cz/silentiumpc-mo ... 66679.html !!)

U grafiky ma RX580 nekde lepsi, nekde horsi vykon, ovsem co ma horsi bohuzel vzdy a vsude pokud porovnavame podobne modely 1060/580, jsou provozni vlastnosti, tj spotreba, teploty a casto hlavne hluk.

Otevreny driver muze byt plusem, sympatie ke znacce mohou sehrat roli. Kombinace AMD + AMD se i mne zda byt logictejsi, jakkoliv mam vyzkousene AMD s Geforce, stejne jako intel CPU s Radeony.

Ale zpatky k Tvemu dotazu. U zdroje urcite vezmi Corsair RMx, idealne pokud sezenes non-2018 model (poznas tak, ze neni v barevnem kartonu, ale ve folii, barevnem papire a az pod tim bezbarvy karton, trenovane oko pozna pred rozbalenim). Rozdily si nastuduj, at uz v baleni, nebo ve vnitrnostech ... to by bylo mimo rozsah jednoho prispevku do fora. 650W je prijemnych, stejne jako 10 let zaruka na zdroj.

U disku ... pro system bych vzal NVME, k tomu co delas asi klidne 970EVO/500GB. Plotna podle chuti, nepohrdnul bych asi ani modrym WD. 2TB jsou spise takovy maly provozni disk, ale chapu, ze pro velkokapacitni ukladani jsou NAS uloziste.

Skrin od CoolerMaster bych vylozene nechtel, tim spise ne levnou. Pomer kvality s cenou si prilis neodpovida. Rekneme Fractal Define C? Je odhlucnena, ma prachove filtry, prostorna. Nema ale 5,25" pozici, takze pripadnou mechaniku bys musel resit externe. (Ruku na srdce, kdy naposled jsi ji pouzil.) Dalsim moznam negativem jsou jen dve pozice pro 3,5" disky, ale dalsi dve jsou pro 2,5" na deskou, takze tady bych vyraznejsi limit nevidel.

BX500 je vylozene smejd. Resp smejd to neni, ale proti MX500 je pomaly a ne zase az tak levny, NAND jsou /zatim) stejne. I tak bych ale sel do NVME disku, rozdil neni zenadbatelny.

U desky osobne preferuji ASUS Strix, zvlaste pokud chces taktovat. X470-F by tomu slusela daleko vic.

Jenze kdyz provedu vsechny tyhle zmeny, uz tak napjaty rozpocet se rozsype, jako domecek z karet. Puvodni vyber je spise Boeing (i chlazeni grafiky je slabsi, zdroj v zatezi hlucny, skrinove ventilatory na houby a box chladic, byt patri k tem lepsim boxum, je porad box), jenze pokud sis stanovil rozpocet takhle vrazedne, nic vykonove lepsiho z nej nevytriskas.

Ovsem po strance provoznich vlastnosti (zivotnost, teploty, hluk) si sam na sebe kopes znacne hlubokou jamu ... tak bych to mozna prehodnotil.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaiden 3. 10. 2018 23:32

Díky za konstruktivní odpověď.

Bohužel pracuji s omezeným rozpočtem a nemohu to o moc více natáhnout. Řekněme, že bych se vzdal toho taktování a hlučnost bych nechal na posledním místě. Tím by se stala ta základní deska přijatelná a začít bych mohl s boxovaným chladičem a časem upgradovat na něco lepšího. Ovšem životnost bych nepodceňoval a tedy bych radši investoval do lepšího zdroje. Přechodem k CZC ušetřím pár stovek a dostanu se k lehce přes 29000, ale teda bez case. https://www.czc.cz/233928,212488,231342 ... 78165/kody

Tak bych potřeboval vymyslet co nejlevnější variantu rozumné case s tím, že bychom nemuseli řešit to odhlučnění.
Jaiden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 10. 2018 23:53

Regnum RG4. Za ty peníze co stojí, je to úplně bomba. Samozřejmě v kontextu té ceny. ;)

Jsem rád, že to bereš za rozumný konec.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaiden 4. 10. 2018 07:12

S tou case se dostanu lehce přes 30000, což je ještě považovat za přijatelné.
https://www.czc.cz/233928,212488,228523 ... 76896/kody

Každopádně díky za pomoc a skvělý přístup.
Jaiden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 4. 10. 2018 07:25

Počítač na fyzikální simulace bych si určitě raději postavil na TR4 (Threadripper), kde vím, že budu mít později možnost levně výrazně navýšit multithread procesorový výkon. Nevím, jak náročné simulace provádíš, ale R7 2700X je pro tyto účely spíše takové minimum - něco jako Pentium Gold u Intelu :-). Máš nějaký finanční limit který nechceš/nemůžeš překročit, ale tohle mi přijde jako špatný kompromis (mezi počítačem pro práci/studium a pro zábavu). Někdy člověk pozná, že udělal chybné rozhodnutí, až za 2 - 3 roky, o to víc ho to pak ser... jen názor
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cadworker 4. 10. 2018 21:49

Rozhodně bych koupil rovnou dobrý chladič. Když to bude počítat simulace, bude chlazení CPU docela zásadní. Vsadím se, že by tě ten box do týdne pěkně sr... vadil. Grafiku bych zatím oželel, koupil tam nějaké 2D zobrazovadlo z bazaru a až našetříš, koupil herní grafiku.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 10. 2018 13:34

Smim se zeptat, jak to nakonec dopadlo?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaiden 21. 10. 2018 20:18

Zdravím,
nějakou dobu jsem toto vlákno nesledoval, jelikož jsem byl s výběrem sestavy spokojený. Objednal jsem toto https://www.czc.cz/233928,212488,231342 ... 78165/kody
Mám v plánu s touto sestavou provést několik testů se simulačním softwarem a výpočetními skripty, které používám, a na základě jejich výsledků se rozhodu, jestli rovnou šetřit na lepší chladič, nebo až někdy v budoucnu.

Stavět to na Threadripperu by se možná mohlo do budoucna vyplatit, ale vzhledem k tomu, že AMD (pokud vím) nepotvrdilo jak dlouho má v plánu podporovat TR4, tak to není na jistotu a u AM4 vím, že to bude alespoň do 2020. Navíc bych se musel vzdát "výkonné" grafické karty, aby se mi to vešlo do rozpočtu, a to není něco, čeho bych se teď chtěl vzdát. Proto jsem se rozhodl zůstat u víše zmíněné sestavy postavené na 2700x.

I tak díky za připomínky a návrhy.
Jaiden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 23. 10. 2018 11:46

Když vidím tu desku, tak se mě chce brečet :-- procák skoro za 9 tisíc na simulace v desce s ne zrovna adekvátní kaskádou za 2 tisíce a s box chladičem.. no tvoje rozhodnutí..

Dotaz na Kina -
KineCZek píše: (!! nezapomenout https://www.tsbohemia.cz/silentiumpc-mo ... 66679.html !!)


už je to rok zpátky, co jsem skládal sestavu na Ryzenu právě s grandisem a koupil jsem i tento Kit a nakonec jsem ho vracel, protože Grandis už měl kit pro AM4 v balení :hm
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 10. 2018 12:10

Uvedeny ho v seznamu na webu nemaji, dal jsem nepatral. Pokud existuje nova revize a ma jinak kompatibilitu, neni to dotaz na mne, nybrz na odpovednou osobu u prodejce. Napis na obchod tsbohemia cz at si to zmeni. Treba to fakt zmeni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 23. 10. 2018 15:16

Grandis 2 i Fera 3 už dávno mají revize pro AM4, jako většina ostatních chladičů. To by vám opravdu museli vydat nějaký zapomenutý zapadnutý kus ze skladu. Ale v TSB už jsem jich několik bral a OK. Popisky v eshopech jsou taky poslední věc, na kterou bych koukal, těch nesmyslů je tam často víc.

Alza například uvádí AM4: https://www.alza.cz/silentiumpc-grandis ... 64.htm?o=1
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaiden 23. 10. 2018 22:49

Kaulik píše:Když vidím tu desku, tak se mě chce brečet :-- procák skoro za 9 tisíc na simulace v desce s ne zrovna adekvátní kaskádou za 2 tisíce a s box chladičem.. no tvoje rozhodnutí.. :hm


Mohl bys rozvést co přesně je s tou deskou špatně, případně přímo v kombinaci s tímto procesorem?

S tím boxovaným chladičem jsem do toho šel schválně, jelikož jsem měl omezený rozpočet. Pokud by chladič nestíhal, tak samozřejmě koupím nějaký výkonnější.
Jaiden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 24. 10. 2018 07:35

Vlastně z velké části to za mě udělal už jiný článek.

Já bych osobně (bohužel) pod tento procesor s tímto využití hledal až něco jako je prime X470 pro
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků