FEEDBACK: HiEnd ULN PC z Alfy kupované 11/2009

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mastegl23 31. 10. 2010 20:28

Zdravím,
všimnul jsem si, že se tu objevila dobrá myšlenka sdělování zkušeností s navrhnutými sestavami, popřípadě se službami AlfaCompu při sestavování PC sestav. Moji sestavu jsem si nechal navrhnout zde na fóru koncem minulého roku s požadavkem na maximální výkon a tichost za rozumnou cenu. Sestavení a komponenty obstarala společnost AlfaComp. Jednalo se o sestavu na bázi Intel i5-750, Asus P7P55D, ATI 5870, 4GB DDR3 Kingston, Enermax 525W, Sileo 500, Scythe Ninja 2, Noctua větráky, a další komponenty... Moje zkušenosti:

Zkušenosti s tímto fórem:
Odezva na můj dataz byla blesková a dá se říct že velmi profesionální a vstřícná. Během jednoho dne jsme kompletně navrhnuli sestavu přesně dle mých představ. S navrženou sestavou jsem i po roce používání maximálně spokojený, dokonale splňuje vše zadané. Výkonu mám stále na vše nadbytek a tichost je dle mého dokonalá. Při normálním vytížení (office, video, internet, běžná práce s grafikou) je pro mne PC neslyšitelné a to i v noci. S návrhem zde na fóru jsem tedy po roční zkušenosti se sestavou maximálně spokojen a mohu zde všechny přispěvovatele jen a jen chválit a doporučovat. Opravdu tomu rozumí :-)

Zkušenosti se sestavením PC v AlfaCompu
Sestavení a doručení PC byla otázka cca 3 dnů. PC přišlo nepoškozené a po vybalení bylo ihned funkční. To je tedy pozitivum. Požadoval jsem (písemně i telefonicky) doručení i veškerého nepoužitého příslušenství, včetně krabic od komponent apod. Zde se objevil první problém. Většina věcí přišla, jako krabice, původní ventilátory z case vyměněné za noctuy, cdčka, manuály apod.. Chyběly ale věci jako teplovodivé pasty, některý zbylý spojovací materiál, zkrátka asi vše, co se jim může hodit při sestavování dalších PC :-) Většině uživatelů to asi vadit nebude, já bych ale tyto "drobnosti" upotřebil při dalším rozšiřování PC.

Cable management mohu myslím hodnotit také kladně, nikde nic neplandá, veškeré kabely byly stažené k sobě těmi plastovými pásky. Celkové řešení dle mého ale nebylo úplně dokonalé a tak jsem některé svazky kabelů "rozštípal" a opět svázal do kompaktnějších tvarů a také je upevnil i k částem skříně, což původně nebylo (přebytečné kabely od zdroje byly například zastrčeny do mezery mezi 5,25" mechanikami). Opět ale dodávám, že pro normálního smrtelníka je cable management myslím více než vyhovující.

Nyní však přichází má hlavní výtka... od začátku jsem měl problémy s teplotami CPU, které byly podezřele vysoké. V základu byly ještě OK, ale chlazení nestačilo při mírně zvýšeném přetaktování. Řešil jsem to zde na fóru a padaly názory jako uvolněný chladič, nekvalitní základna Scythe chladiče a podobně. Nechtělo se mi to řešit, jelikož chladič CPU jsem nikdy nedemontoval a tak jsem to nechal být a spokojil se s menším OC na hraničních teplotách. Po nějaké době jsem se ale osmělil a celé PC rozebral... Bohužel jsem byl nemile překvapen. Technik z Alfy celý chladič špatně usadil - respektive dal ho naopak... Scythe Ninja 2 (mimochodem můj kus měl dokonale rovnou styčnou plochu, takže v tom problém opravdu nebyl) je sice na pohled stejný ze všech stran, ale rozhodně není jedno, kterým směrem ho usadíte (i když fyzicky to jde jakkoliv). Bohužel, technik trefil zrovna to špatné řešení. Navíc po demontáži chladiče jsem objevil spoooooustu teplovodivé pasty kolem procesoru... soudím tedy, že to s ní trochu přehnali. Faktem je, že poté, co jsem provedl vyčíštění procesoru od pasty, nanesl novou - tenkou vrstvu pasty a správně jsem usadil chladič ve správné orientaci, šly teploty výrazně dolů a mohl jsem provést i výrazný OC. Zde má tedy u mě Alfa velký vroubek.

Celkové resumé je tedy za mě i přesto všechno pozitivní. PC přišlo nepoškozené, ihned funkční a běžný uživatel by nepoznal ani problémy se špatně usazeným chladičem. Mohu tedy sestavení v alfě doporučit, i když s maličkými ale. Nemusíte zkoumat manuál desky co kam zapojit, nemusíte šroubovat "tisíce šroubků" a nemusíte se bát nekompatibilit a vadných kusů HW při objednávání "po částech". Případné drobné "nedodělky" a chybičky si ti, kdo chtějí PC dále ladit, jistě lehce opraví, jako já. A i kdyby ne, máte na celou sestavu záruku...

OT: Omlouvám se za dlouhou slohovku, ale třeba můj názor někomu pomůže ;-)
Naposledy upravil KineCZek dne 31. 10. 2010 21:07, celkově upraveno 2
Důvod: Docasne nastaveno dulezite.
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 31. 10. 2010 20:37

I když nepatřím k těm, kteří by do HW diskuzí nějak výrazněji zasahovali, tak musím poděkovat za velice kvalitně sepsaný feedback. Takové zpětné zkušenosti se určitě hodní, jednak nám, jako rádcům, a jednak také uživatelům, kteří si jdou pro radu. Můžeme z toho také vyvodit různé zkušenosti s obchody, jak staví počítač, na co si dát pozor a podobně. Určitě je to velké plus a oceníme, když svoje zpětné zkušenosti nám se sdělí i ostatní uživatelé, kteří si sem přijdou pro radu - pomůžete tím nám i ostatním.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mrak 31. 10. 2010 20:40

Třeba to s tím chladičem a tou pastou si jen měl smůlu na špatného skládajícího :) Třeba někdo jiný to měl správně :) Ale jinak pěkný, mohlo by se takhle ozvat více lidí a popř. dát i fotky uspořádání kabelů apod.
Život je boj, tak se postřílejte, a já bych s dovolením prošel.

Define R4, Intel I7-8700K, MSI GTX1070/8GB, Samsung m.2 970 PRO 512GB, HyperX Savage 240GB, corsair HX650W, Asus ROG STRIX Z370-E Gaming, Corsair Vengeance LPX 48GB DDR4 3000 MHz
Xiaomi Mi9
Mrak
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 10. 2010 20:55

Díky za fajn feedbackový článek.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comare 1. 11. 2010 10:05

Chtěl bych se zeptat, jak je to se zárukou. V tvém feedbacku píšeš, že jsi si chladič upravil sám. Nepřijdeš ale rozděláním PC o záruku od Alfacompu?
comare
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mastegl23 1. 11. 2010 10:28

Osobně to nijak zvlášť neřeším... celou bednu bych do Brna stejně asi nikdy netahal. O záruku na komponenty nepřícházíš určitě a to je hlavní. A podle mého názoru bys neměl přijít ani o záruku na sestavu jako takovou. Minimálně není žádná prokazatelná možnost, jak by ti mohli dokázat, že jsi do toho "hrabal". Nikde nejsou žádné záruční pečetě či pásky. Leda by si každý PC fotili po sestavení a ukládáli do databáze k příslušné objednávce. Jinak jsou jakékoliv změny dle mého nezaznamenatelné... Ale je to jen můj názor.
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 11. 2010 10:36

Alfa plomby nedava, o zaruku zadnou manipulaci s cimkoliv, ani pridanim dalsiho HW (TVkarta, vice RAM, dalsi disk) neprichazis.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 1. 11. 2010 10:51

Díky tazatelovi, moc pěkný příspěvek a navíc veskrze kladný... Takže přesně takhle jsem si to představoval...:-)
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ghostdog32 2. 11. 2010 00:07

hezky napsáno. :tleskani to s tím chladičem mě mírně zaráží. mám taky PC od alfy ale mam tam klasiku CM hyper 212+ a opravdu doufám že ten chladič je tak jak má být jsem v tom laik, ale později chci taktovat.

u tebe to chlazení vyřešila správná orientace chladiče nebo spíše ubrání pasty??

zkoušel jsem pustit na 2 min LinX a v zátěži mám max 47°C a vypsalo to 3 řádky nějakých hodnot kterým nerozumím. je to v pořádku?
i5-2500K @4.4 Ghz, Noctua NH-U14S, GA-Z68XP-UD3P, Kingston 8GB, Samsung 840 EVO 120GB, Intel 320 80GB, WD Green 2TB EZRX, Audinst HUD-mx2 + AKG K240MKII, EVGA SuperNOVA 750W G2, Fractal R4, LG W2220P @75Hz
ghostdog32
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 2. 11. 2010 09:18

ghostdog32: Ohledně konkrétního taktování pak kdyžtak založ vlastní téma v sekci overclocking a tam ti poradíme ;-) Jinak za 2 minuty se toho moc nezjistí a i když nejsem odborník na AMD procesory, teplota vypadá v pohodě... ale jak řikám, 2 minuty nejsou žádný test ;-)

U mě si troufám tvrdit, že pomohla hlavně správná orientace, jelikož chladič byl usazen svým spodním žebrováním kolmo na směr proudícího vzduchu, tudíž se vzduch "zasekl" o první žebro a dál nedofoukl... Nyní, po otočení o 90°, vzduch proudí již mezi všemi žebry bez potíží... Pasty se mi tam ale také zdálo přespříliš a moc pasty také teplotám nepomůže, takže i nové nanesení pasty mohlo pomoci.

U tvého CM 212+ si myslím, že není možné ho nijak špatně osadit... takže by tam problém být neměl. Maximálně se mohl při přepravě uvolnit (jen má spekulace - neznám totiž přesné uchycení 212tky). Ale to uvidíš podle teplot při tom OC ;-)
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 11. 2010 09:31

Ghost:

Test musis nechat spusteny alespon ctvrt hodiny. 47°C bez taktovani neni v plne zatezi moc, nevypada to na prvni pohled zle.

Pokud je pasty opravdu moc, muze mit za nasledek treba i o 10°C vyssi teploty. Staci opravdu jen procesor "uspinit" ... proste udelat "kapku" o prumeru tak 3mm doprostred a tu pak rozetrit.

Spatne uchytit (nedotahnout, nebo nespravne otocit) lze 99% chladicu...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ghostdog32 2. 11. 2010 10:44

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

nevím kde nastavit delší čas :)

teplota cpu se na konci tohoto testu pohybovala na max. 45°C (je to míň asi protože jsem PC teprve před pár minutama zapl)

díval jsem se na chladič a ventilátor je umístěn před ním takže nasává vzduch do žeber, žeby byl nedotažený semi nezdá zkoušel jsem s tím maličko pohnout, ale drží jako bejk.

-- 2. 11. 2010 10:49 --

všiml jsem si na některých fotkách cm hyper 212+ že bývá chladič na obou stranách pasivu, já mám jen vepředu jak je to možný? :D
i5-2500K @4.4 Ghz, Noctua NH-U14S, GA-Z68XP-UD3P, Kingston 8GB, Samsung 840 EVO 120GB, Intel 320 80GB, WD Green 2TB EZRX, Audinst HUD-mx2 + AKG K240MKII, EVGA SuperNOVA 750W G2, Fractal R4, LG W2220P @75Hz
ghostdog32
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 2. 11. 2010 11:08

To vypadá, že s chladičem problém mít nebudeš ;-)

Delší test si nastavíš pomocí toho rozbalovátka vpravo nahoře "Times to run". Tím nastavíš, kolikrát se má test opakovat... v tvém případě proběhl 20x. Ale lze nastavit myslím až 500 cyklů. Také můžeš nastavit větší problém "Problem size" a využít více paměti "Memory to use", čímž budou úlohy pro CPU náročnější, více ho to zatíží/zahřeje a jednotlivé cykly budou trvat déle.

Ventilátor je umístěn správně a fouká-li do pasivu, je to také správně. Standardně se k němu dodáva právě jenden ventilátor, jako máš ty, ale lze osadit i druhý ventilátor zezadu, který vzduch z pasivu naopak vysává... Nevím jak u 212tky, ale na mé Ninja2 osazení druhým ventilátorem pomohlo přibližně o 2-3 °C (i když to bylo ještě v době špatného usazení chladiče, teď by to bylo možná i víc, nevím), takže je na každém, jestli mu za to ta investice a případně i větši hluk stojí.
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 11. 2010 11:25

Idealni je stahnout OCCT a proste pustit test. Bezi hodinu, ukazuje teploty jader (u vetsiny procesoru spravne).

Dva ventilatory? Druhy se da dokoupit a proste na chladic dodatecne pripnout. Ale teplotu to snizi konkretne u Hyperu tak o stupen az o dva. Coz se moc nevyplati, proto se prodava s jednim. K extremnimu taktovani Hyper neni koncipovan, k tomu je trena Noctua NH-D14, jez se da provozovat s 3x 140mm.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků