Domácí PC, LN (15k) jen stroj

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pointops 26. 9. 2016 13:27

Dobrý den, prosím o radu s volbou komponent. Práce mě odvála za kanál, a do přechodné (cca 2 roky) domácnosti chci pořídit stolní PC. Zatím mám jen NTB Vostro 5470 / i3-4010U / 240 SSD / 4GB a ono vlastně výkonem stačí, případně můžu udělat upgrade na 8GB. Ale stolní PC nenahradíš.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
. LN nebo něco okolo, PC bude v hlavní living room / pracovně

UCEL PORIZENI SESTAVY,
. 20 % v budoucnu hobby online projekt, k tomu virtualizace - představa je pouze neurčitá
. 50 % domaci kancelářská práce a volnočasový internet
. 20 % home office, polo-akademická činnost, hlavně výukové materiály MS Office (zatím bez videa, jednou to ale přijde)
. 10 % filmy a hudba (přes bluetooth do soundbaru, DLNA do televize)
. 10 % hraní (MS Flight Simulator, Anno 2205)

FINANCNI LIMIT
. 15000 CZK, cíl je ale cca 12500; vše kupované v UK. Na hraní koupím mezi 3-4000 CZK grafickou kartu, až to na mě přijde a zasloužím si jí. Do ceny nezapočítávám.

OPERACNI SYSTEM
. W10 64b, zkusím přeprodaný OEM - nezapočítávat.

SESTAVITE SI PC SAMI?
. Ano, jeden z důvodů, proč nechci hotovku. Těším se na to, byť praktických zkušeností mám dost poskrovnu.

BUDETE TAKTOVAT?
. Procesor nebo GPU ne, upřednostňuji tišší chod za pohodovou cenu. Rád bych zkusil paměti přes ASRock non-Z OC, pokud rozpočet na komponenty dovolí a není to blbost.

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
. Nezapočítávat. Plánuji 1900x1200 nebo QHD v uhlopříčce 24", což je tedy za 7k :oops:, anebo FHD BenQ za polovic. Musím rozmyslet, rád si nechám poradit!

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?
. Předmětem dotazu je pouze skříň.

ZVLÁŠTNÍ ZŘETEL
. potřebuji WiFi
. přál bych si malou skříň, a zároveň max šířka 210 mm do stolu je nutnost. Možná budu muset jednou za čas PC převézt v kufru letadlem, což asi vyřazuje Fractal Define Mini (9,4 kg).
. SilentiumPC se nedováží (case, chlazení CPU)

STÁVAJÍCÍ KOMPONENTY K VYUŽITÍ
. Gigabyte WiFi ac/ Bluetooth 4.0 GC-WB867D-I (rev. 2.0)

ŽIVOTNOST
. 2 roky a prodat celé, nebo
. 2 roky a prodat MB+CPU, zbytek použít doma na nový, až zde projekt skončí
. 5 let držet a pak upgrade procesoru z druhé ruky
--> což dělá dvě varianty, o kterých teď paralelně uvažuji; 12,5 nebo 15k Kč.

-- 26. 9. 2016 14:53 --

Naklikáno mám tady: https://uk.pcpartpicker.com/user/pointops/saved/

Define Nano S, což byl první nápad, bohužel asi už nehraje. Pakliže počítám s GPU, není místo na WiFi kartu a ac/BT verze ITX desek mě posouvají mimo rozpočet. Do budoucna bych rád viděl aspoň jeden PCIe slot k dispozici(?).

-- 26. 9. 2016 15:08 --

Edit: upravil jsem první odstavec. Nebylo zřejmé, že u NTB se doma trápím a to právě chci řešit. Plus - na férovku - udělám si dost radost na sychravé podzimní večery.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 9. 2016 21:44

PSU tam dej Corsair RM550x a za mě bez problémů.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 26. 9. 2016 23:37

ante scriptum: Košíky z prvního prvního příspěvku nejsou statické, pardon, teď už jsem se naučil dávat fixní.

Dík za kontrolu. K tomuhle 12.693,- ale RM nepatří, že? "Levná" varianta, pro plán prodat to později celé, jen si v kapse odnést SSD. Gigabyte cajk?

Dokud jsem smělý, někde tady jsem viděl dávat ASRock B150 Pro4 pod i7, to bude dobře fungovat?
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 9. 2016 23:48

BeQuiet, no jako jo, ale pokud jde limit šel bych do RMka.

SSD: V300, no taky bych šel do něčeho výkonějšího, takovej savage třeba.

Jop, bude. Jinak bych to nedával.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 28. 9. 2016 01:29

S tím i7, to je asi pro mě důležité. Tím pádem bych nestavěl na dva roky a prodat, ale na 5-8 let s možností upgrade i3 ->> i7 pokud situace nastane. A Urputné Value 300 nechám bokem.

Za 15.700,- (počítáno bez GK a OS)

Naschvál jsou tam (zbytečně) dvě sady pamětí, tady tápu. Je do nějaké míry zásadní latence, jestli 15 nebo 12 (frekvenci vidím) ? Šlo by taktovat https://www.youtube.com/watch?v=F-TT7PW6mXo a hodily by se na to nějaký konkrétní typ?
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod pointops 28. 9. 2016 05:57

Další dotaz je na chlazení CPU, SilentiumPC neseženu. Jaká cenová hladina má smysl?
Obrázek.

Stačil by tady asi s přehledem ten Alpine 11, ale který?

Moc velký průvan ve skříni neplánuji, horní průduch bych rád nechal zakrytý. Dále ohledně case, deska má 1+2 4pin konektory. Plánuji SF - je to tak, že tím pádem nepotřebuji PWM ?

A ještě vlastně k hlučnosti jako takové: jestli jsem si dobře všimnul, zdejší LN a ULN samozřejmě drží svou hladinu i v zátěži. Což u mne rozhodně podmínka není. To mělo asi zaznít už na začátku. Z košíku jsem proto vyhodil grafiku. https://uk.pcpartpicker.com/user/pointo ... iew=7WGf7P
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 9. 2016 07:00

Alpine stačí, i11ka je jistota.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků