Upgrade herního PC, FullHD, simulátory, 10 - 13k Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ARTmen 29. 1. 2017 13:25

Ahoj,
chtěl bych Vás požádat o pomoc s výběrem nových komponent pro upgrade stávajícího počítače.

Současné PC je DS z roku 2010, které stále funguje výborně, ale už bohužel přestává výkonem postačovat.
  • Phenom II X4 945
  • Arctic Cooling Fusion 550R 550W
  • 4x ARCTIC F12 PWM PST
  • ASUS EAH6850 DirectCU/2DIS/1GD5 s namontovaným Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2 a ARCTIC F12 PWM PST
  • ASUS M4A88T-V EVO/USB3
  • Cooler Master Elite 330K černá
  • Cooler Master Hyper 212 Plus
  • Kingston DDR3 moduly 2GB a 2x4GB (jeden 2GB modul umřel)
  • SEAGATE BARRACUDA 500GB SATAII/300 16MB, 7200.12
  • Seagate ST2000DM001-1ER164
  • Seagate ST1000DM003-1ER162
  • KINGSTON SV300S37A120G (starší revize, před aférou s pomalou rychlostí)

Vzhledem k omezenému rozpočtu bych chtěl vyměnit pouze to nejnutnější - základní desku, procesor a operační paměť. Určitě časem také grafiku, ale myslím si, že současný rozpočet to nepovolí, ale pokud se Vám povede vymyslet něco i s grafikou, bude to skvělé.

Ostatní komponenty bych chtěl ponechat - disky, skříň, zdroj (zde si nejsem úplně jist, zfa je to moudré, ale za posledních 6 let s ním nebyl ani jednou problém), chladič na procesor (podle informací na internetu by měl být kompatibilní s LGA 1151, takže nevidím důvod ho měnit), ventilátory.


POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Ppokud bude na úrovni aktuální hlučnosti, tak nevidím problém (jestliže se zachovají ventilátory, tak hádám, že bude).
UCEL PORIZENI SESTAVY: 75% hry, 25% úprava fotek z RAWu

  • Co se týče her, tak převážně hraji simulátory (proto nemám jako prioritu výměnu grafiky), které využívají hlavně procesor - Kerbal Space Program, Cities Skylines.
  • Cities Skylines velmi dobře podporuje multithreading, takže 4 jádrový procesor najde využití.
  • Druhým parametrem pro tyto hry je operační paměť, obě hry podporují mody, takže není problém využít 12GB operační paměti s tím, že že potom začne i swapovat (hlavně v C:S u velkých měst), takže 16GB paměti vidím jako naprosté minimum s tím, že půjde do budoucna rozšířit.
  • Jediný nesimulátor, co do budoucna plánuji hrát je ME Andromeda, která má v minimálních požadavcích HD6850, takže opět nic náročného.
FINANCNI LIMIT: Upgrade bych rád držel v rozmezí 10 - 13 tisíc Kč.
OPERACNI SYSTEM: Mám od školy přístup na dreamspark a ještě nevím jestli ponechám Win 7, nebo konečně přejdu Win 10. Každopadně nezahrnovat do sestavy.
SESTAVITE SI PC SAMI? Ano.
BUDETE TAKTOVAT? Současná grafika je mírně přetaktovaná přes MSI Afterburner, takže pokud taktovat, tak leda přes nějaký program.
MONITOR + JEHO ROZLISENI? Připojeny budou 2 - 1920x1080 a 1680x1050. Takže hraní ve FullHD a opět prosím nezahrnovat do sestavy.

Co jsem procházel fórum a zkoušel si něco postavit, tak se mi zatím nejvíc líbí tyto komponenty za 10 482 Kč. Tedy za předpokladu, že mé úvahy byly správné a skutečně bude postačovat vyměnit mnou popsané komponenty.

Co si o vybraných komponentech myslíte Vy, případně jaké byste mi doporučili? Pokud jsem nějakou zásadní informaci zapomněl uvést, tak napište a pokusím se to doupravit.

Díky moc za všechny Vaše rady a tipy
ARTmen
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 1. 2017 14:08

i5 se ti nevyplatí.

spíše to udělej takto
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... 0K023OK701

s tím, že můžeš volit libovolnou VGA až po tuto, pokud je cena už příliš.

Paměť určitě do Dch, tedy 2×8GB

U desky jdi pro KL procesory do nových čipsetů. Ty staré je sice podporují, ale s novějším biosem, který k desce nemusíš zrovnat dostat a poočítám, že SL cpu doma nemáš ;-)
Takto jak to je, bude vhodné na pozdější přechod na i7, až to bude opravdu nutné.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ARTmen 29. 1. 2017 18:02

Díky za odpověď.

Můžu se zeptat, proč se i5 nevyplatí? Jak jsem psal předtím, tak Cities Skylines nemají problém vytížit všechny jádra, která se jí "předhodí" (viz. tato recenze). Takže jsem myslel, že ta i5 by se užila. Ale pokud mi bude stačit procesor za ani ne poloviční cenu, tak jedině dobře.

Co se desky týče, tak tam jsem bral to z DS a moc to neřešil, takže jestli existuje novější chipset (a cenový rozdíl je zanedbatelný), tak vezmu tu. To samé paměti, v DS je 1x16GB, tak jsem to neřešil.
ARTmen
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 1. 2017 18:22

ARTmen:

právě, že neumí. Dvě jádra a konec. To, že si to i5 rozhazuje v čase na všechny 4 neznamená nic. Je to Unity engine, ten byl prakticky jednovláknový nyní (unity 5) tak nějak umí 3-4 thready (když se programátoři snaží). Takže 2C/4T pentium a 4C/4T i5 jsou z pohledu vláken pro unity to samé. Samozřejmě, i5-7500 má o cca 30% vyšší 1T výkon, ale opravdu ti to stojí za prakticky 4násobnou cenu? Obě hry ti půjdou nádherně (ve srovnání s aktuálním CPU) i na tom pentiu. Massefect Andromeda také a třebas za dva, tři roky budeš koukat po 4T+ procesoru a koupíš i7. A s rostoucí grafickou náročností modů, třebas na KSP tě bude brzdit právě grafika. U 3A her, jako je MEA, to pak bude vyloženě osina v zádeli.

Podle všeho jsi rád, když ti platforma nějakou dobu vydrží a i5 prostě není procesor pro dlouhou budoucnost. Doporučuji ho přeskočit.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ARTmen 29. 1. 2017 18:56

Super, díky moc za takhle polopatické vysvětlení. Na i5 se tedy vykašlu a alespoň se do rozpočtu vejde i grafika.

Pokud se ještě můžu zeptat, tak ponechání stávajících komponent považuješ za rozumné? Jde mi hlavně o ten zdroj, úplně se mi nechce kupovat nový, když tenhle funguje, ale zase se mi také nechce šetřit každou korunu a pak si nadávat, že starej zdroj odstřelil nové komponenty.
ARTmen
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 1. 2017 19:24

Pokud ten zdroj vydržel 7 let a tedy zcela zjevně přežily kondíky své čtyřleté kritické období na AC okruhu, které bylo pro fusiony typické, tak už vydrží prakticky navždy. Pokud se s grafikami budeš držet do RX480, tedy 150W, tak v kombinaci s tím pentiem zatížíš zdroj ještě méně. Zbylé komponenty jsou bezrizikové.

Zdroj má fungující ochrany, takže nic neodstřelí (navíc reálněji mu hrozí vytečení kondíku a tím ztráta funkce, nežli průraz mezi AC a DC větví).

Pokud budeš kupovat RX480/470, doporučuji omezit boost ve wattmanu frekvence. Na hry co hraješ mají tyto karty obrovský výkon, který je plný výkon prakticky zbytečný. Při podvoltování se ti navíc tyto odmění mnohem nižší spotřebou (o 40W méně).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 1. 2017 22:36

Můžete mi pánové sdělit následující?
- Kde vzal ARTmen info, že HD 6850 je v minimálních požadavcích k ME:A ?
- Kde bere cernakus jistotu, že ME:A bude "dobře šlapat" na Pentiu? (byť s HT)

HW požadavky na ten titul ještě nebyly zveřejněny (teprve budou někdy během února), ale pokud BioWare udělá s Mass Effectem to samé, co udělal s Dragon Age: Inquisition (znova implementuje všemi "oblíbené" Denuvo), pak doporučovat Pentium mi přijde - velmi slabě řečeno - jako hodně troufalé, skoro až drzé a nehorázné.

Hodně lidí si též myslelo, že si DA:I zahrajou na tehdy oblíbeném Pentiu G3258 ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod worrapS 29. 1. 2017 23:08

Jenže Pentium G4560 je momentálně za hubičku. Až narazíš na use case, kdy nebude vyhovovat, tak ho prostě velkým obloukem vyhodíš z okna a žádná velká škoda to nebude. Jak říká cernakus, investoval bych raději do RX 480 než rychlejšího CPU.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 1. 2017 23:16

milsimr:

Protože vím, jak frostbite i s Denuvem jede na na Core i3-6100. Ano, nevyždíme z frostbite 3 maximum, ale to ani ta předražená sračka, kterou zřejmě chceš do chudáka natlačit, jménem i5.

Mimochodem, škoda, že nemáš takovou razanci při kritizování i5, která je dnes spolu s i3 právě tím Pentiem G3258. Byť Pentium G3258 alespoň šlo točit i na H81 deskách a tím to nebylo cenově tak mimo.

Proto, jestli jsi si všiml, zcela automatiky počítám, že až pán narazí, tak nasadí Ci7, které v té době rozhodně nebude stát 10 tisíc. A za kolik myslíš, že střelí šméčko jménem i5, na kterém v té době nepůjde hrát stejně jako na šméčku Pentium s HT?!
Pentium G4560 je Core i3-6100 s frekvencí 3,5GHz. Akorát za polovic.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 1. 2017 23:41

Nikoho nikam netlačím, nikomu nic nevnucuji. Jediné, do čeho bych byl v tuto dobu ochoten lidi tlačit by byla akorát žádost, aby s nákupem ještě chvilku počkali. Když to bude kupovat kvůli hře (hrám?) + sem tam fotkám, tak z toho důvodu, aby nenakoupil blbě. Toť vše.

Další věc, na kterou bych možná ještě někoho tlačil do časové prodlevy, je uvedení Ryzenu, což by snad mohlo trochu zahýbat s cenama; ideálně směrem dolů.

Jak jsi ale mohl vidět, nikoho do ničeho netlačím.

A koupit teď G4560 s tím, že ho za chvíli stejně nahradíš? Upřímně, nemohu říct, že si žiju špatně, ale i já nemám rád zbytečný investice. Kupovat to za dva litry, abych to později prodal za 17 stovek (či ještě levněji, pochybuju, že tyhle procáky z druhý ruky půjdou na dračku) jenom proto, abych na tom prodělal 3 stovky? No, každého věc, nejsem tu od toho, abych lidem říkal, jak mají nakládat se svými penězi.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 1. 2017 23:57

Hele, to jsi větší extremista než já.

Jde o to, že primární problém je aktuální nedostatečnost dvou her na unity engine. Tam je Pentium ht nejvíce ekonomická volba.

Mea to utáhne stejně jako bf1. Samozřejmě, počkat do března je taky možnost, ale s rozpočtem co na to má, to bude stejně na hraně.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 1. 2017 12:06

OT:
Nevím jestli jsem až přímo "extremista", ale co se financí týče, mám prostě své železné zásady.. byť uznávám, jsou možná trošíčku paranoidní. Na druhou stranu, čteš ty životní příběhy lidí každej den; půjčky, půjčky na splácení půjček, dluhy, exekuce, ...... do tohohle typu bahna zapadnout opravdu nehodlám.


Na celej problém se dá dívat ještě i tak, že do března (budu-li teď počítat včetně března) to máš ještě dvě výplaty; nějaká ta tisícovka se určitě do budgetu našetří. To by vyřešilo rozpočet...

Samozřejmě, pokud zůstane u současnýho budgetu, asi nic jiného nezbude.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 30. 1. 2017 12:43

Na tohle těžko říci něco jiného, nežli: "amen, bratře"
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ARTmen 30. 1. 2017 20:31

Jaj tady se to rozjelo, rozhodně jsem nechtěl rozpoutávat žádný flame o Pentium vs. i5.

milsimr: Požadavky jsem bral z tohoto webu a uznávám, že jsem úplně nezjišťoval, jestli jsou oficiální, takže jestli nejsou, tak se omlouvám za matení.

Co se týče počkání do března, tak s tím nemám problém, když jsem na současném vydržel 6 let, tak nějaký ten měsíc už nic moc nezmění. Popravdě jsem si ani moc nezjišťoval vydání nějakého nového HW, protože co jsem se většinou na fóru dočetl, tak čekání na nové komponenty bývá zbytečné, takže mě ani nenapadlo zde tento dotaz nadhazovat.

K otázce budgetu, tak samozřejmě máte pravdu, že nějaká ta tisícovka se našetří (ona by se dala použít i teď), ale nechtěl jsem nastavovat nějaký šílený budget, jelikož na hraní her už není tolik času, co bývalo, takže ani tu částku jsem nechtěl hnát do nějakých "šílených" čísel. O kolik by tedy pomohlo, kdybych se chtěl s cenou pohybovat řekněme do 16000 Kč, s tím, že výš už bych vážně něchtěl jít.

Díky moc oběma (a případně ostatním) za Váš čas na moje otázky.
ARTmen
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 30. 1. 2017 22:07

Jo to by už šlo, Ci7 6000, B250 2000, 16GB 3000, RX480 6000. Dejme tomu 17-18 tisíc a budeš mít klid do konce života všech komponent.
cernakus
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků