Nové PC, max 70k CZK, ULN/LN, hry, Lightroom, strih HD videa

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Marosh44 12. 2. 2017 19:38

Ahojte, chcel by som požiadať o zhodnotenie zostavy.

Po 6 rokoch chcem nový PC, už v roku 2011 mi toto fórum skvele pomohlo. Teraz si hlavne chcem urobiť radosť a naddimenzovať výkon, nech mi znovu dlhší čas vydrží, nech na Full HD, QHD netrhá ani na najvyšších detailoch, RAM vystačí aj na rýchly strih FHD videa.. Chcem si zahrať napr. nové Total war, mať rezervu miesta na filmy a seriály.

UCEL PORIZENI SESTAVY: hry, photoshop, úpravy fotiek, strih videa
HLUCNOST: ULN/LN
FINANCNI LIMIT: max cca 70k s DPH
OPERACNI SYSTEM: Windows 10 home 64 – počítať do nákladov
SESTAVITE SI PC SAMI: chcem požiadať KINECZka, ak to nejako vieme zmanažovať smerom do SK
BUDETE TAKTOVAT: ano
MONITOR + JEHO ROZLISENI: full hd, 23 inch (mám NEC EA232wmi)
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN: len PC

návrh zostavy, inšpirácia z odporučených zostáv:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... YM013CFH01

Pozn. - chcel by som jeden rýchly SSD (M.2) na systém a programy, SSD SATA na hry, úpravy fotiek a videa a jeden klasický HDD na filmy, seriály. Ideálny je asi Samsung 960 Pro 512 Gb, ale tieto disky sú dlhší čas nedostupné, alternatíva je m.2 NVMe Samsung EVO 512 GB
Marosh44
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 12. 2. 2017 19:52

Počkej po ryzenu.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod QW.7 12. 2. 2017 20:10

Předkládám svůj návrh sestavy:
https://www.czc.cz/41vegjhs74gs9b4a3bt9nvrig5/seznam


PC jsem navrhl na socketu 2011-v3. Jelikož chceš takovat, je blbost používat nejnovější Broadwell-E, sáhl jsem po Haswell-E 5820K. Pokud bys vyžadoval více PCI linek (třeba na SLI), sáhni po 5930K.
Grafiku jsem vybral od ASUS GTX1070 ze série STRIX. Těch 8GB VRAM se bude hodit na video, které se díky CUDA může přes grafiku počítat. Grafika pak bude umožňovat FullHD hraní bez kompromisů, nebo QHD s kompromisem.
STRIX není hlučná grafika, ale pokud chceš opravdu LN, doporučuji na grafiku namontovat Arctic Accelero Xtreme IV.
RAM jsem vzal rovnou 32GB. Nebudu lhát, k tomuto socketu už podle mě 16GB nemá smysl, navíc u editů videa má 32GB smysl. A máš i výhled do budoucna.
Na video a projekty počítám rovnou se dvěma SSD disky Kingston KC400 512GB. Jeden na projekt + video, nebo fotky, na druhý budeš renderovat. Je to MLC s tím, že ke konci života se zamkne pouze na čtení.
Na OS + Hry je v sestavě NVMe s kapacitou 512GB od Intelu.
Na nějaké ty filmy a data tam máš 3TB HDD, samozřejmě 2.5".
U zdroje jsem vsadil na jistotu - Seasonic SS-650XP2. Je to velmi dobře vybavený zdroj s certifikací 80PLUS PLATINUM. Výkon 660W - uživil by dvě 1070.
Skříň jsem zvolil odhlučněnou, elegantní, precizně zpracovanou, velmi dobře vybavenou Define R5.
CPU by chladil výkonný a přesto tichý chladič od Noctua (kvůli nekompatibilitě vyměněn za MUGEN). Do skříně doporučuji dát rovnou 4 ventilátory Noctua ULN.
Naposledy upravil QW.7 dne 13. 2. 2017 15:41, celkově upraveno 1
QW.7
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 2. 2017 20:37

PC jsi navrhl spatne. Z vicero duvodu. Bohuzel ted nemam cas napsat vic.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QW.7 12. 2. 2017 22:30

A co se ti konkrétně nelíbí?
QW.7
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 2. 2017 22:58

Nekompatibilita například.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ensidia 13. 2. 2017 07:58

Zrovna šetřit na grafice která právě bude u takového kompu brzda. A hlavně v budoucnosti.
U M.2 jsem četl že se dost zahřívají a dokonce při testech měli i menší propustnost než Sata 3. I když papírově mají být daleko rychlejší. Být tebou bych přemýšlel o počkání. Já budu taky skládat okolo 50k. Ale až bude vega,ryzen a konec intervencí. Takže cca 4-5 měsíců budu mít počítač stejně výkonný néli víc i když o 20 levnější. Můj názor ceny půjdou dolů dost ale o kolik se uvidí.
Ensidia
Junior

Odeslat příspěvekod imorfin 13. 2. 2017 08:34

Ensidia píše:Zrovna šetřit na grafice která právě bude u takového kompu brzda. A hlavně v budoucnosti.
U M.2 jsem četl že se dost zahřívají a dokonce při testech měli i menší propustnost než Sata 3. I když papírově mají být daleko rychlejší. Být tebou bych přemýšlel o počkání. Já budu taky skládat okolo 50k. Ale až bude vega,ryzen a konec intervencí. Takže cca 4-5 měsíců budu mít počítač stejně výkonný néli víc i když o 20 levnější. Můj názor ceny půjdou dolů dost ale o kolik se uvidí.


to by bylo krasne, ale tohle mi prijde jako utopicke spekulace.
imorfin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 2. 2017 11:46

cernakus píše:Počkej po ryzenu.


Tohle je jediná rozumná rada tady :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QW.7 13. 2. 2017 15:40

KineCZek píše:Nekompatibilita například.


A jo... sakra.

Omlouvám se, mě nedošlo že nepůjde ten chladič (Noctua NH-U9B SE2) namontovat. Není totiž kompatibilní s paticí 2011.
Takže to opravím. Ještě tu sestavu kontroluji a další problém jsem nenalezl.

Abych reagoval na další příspěvěk @Ensidia - , tak jestli bys tam chtěl dát 1080, prachy na to sou, ale ten rozdíl ve výkonu není zas takový, aby mi to za to stálo. To raději přidám na discích a zbytku sestavy... Stejně ta grafika bude první, co se bude měnit.
Je tam M.2 PCI Express disk, jde mi tam o rychlost čtení - spouštění systému, aplikací atd...
QW.7
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 2. 2017 15:42

Ta sestava je přinejmenším úsměvná ...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QW.7 13. 2. 2017 15:52

Důvody? Ke komponentám mám i vysvětlení - důvod proč jsem je navrhl a preferuji, byť je to subjektivní.
QW.7
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 2. 2017 16:09

Tak sem s tím. Rád si to přečtu a něco se naučím :) V PC krom barvy desky a skříně, není moc místa na subjektivní hodnocení ...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QW.7 13. 2. 2017 17:24

Takže rozbor celého návrhu té sestavy - všech komponent
- Procesor Ci7-5820K - lépe taktovatelný než Ci7-6800K, já se dostal s MUGENem na 4.2GHz - 1.3V, kromě toho je HexaCore, což je lepší do budoucna a u střihu videa bude rychlejší, než běžné procesory na socket 1151
- Chladič Scythe MUGEN 4 PCHG - s tímto chladičem jsem se dostal na takt CPU 4.2GHz s 1.3V, teplota v zátěži těch 75°C.
- Základní deska MSI X99A TOMAHAWK - štědrá výbava, třeba 10 SATA 3 konektorů, hodně USB portů
- GPU GTX1070 STRIX - vysoký výkon, dobré chlazení, grafiku bych subjektivně označil za tichou (i když na vyšší modely MSI nemá). Ale na LN to není, bude nutná demontáž chladiče a jeho nahrazení.
Proč 1070? Rozdíl ve výkonu mezi 1080 a 1070 je nějakých 20%, ale cenový 8 tisíc? To raději přidám jinde :-)
(ne, že by na 1080 prachy nebyly)
- RAM Crucial Ballistix 2x16GB - 32GB paměti se při střihu hodí, 4x8GB se nevyplatí - můj názor je, že se tím akorát za*írá deska, Crucial z osobní preference
- SSD Kingston KC400 (2x) - Na videoediting bude lepší stříhat z SSD disku, jenže ten na to musí být připraven. Na video jsem se tedy rozhodl osadit dva 512GB disky. Jeden na surové video, druhý na rendering.
Disky jsou pak MLC, tedy vydrží více přepisů než TLC. Druhá výhoda je, že KC400 nechcípne úplně, ale před odchodem do křemíkového nebe se zamkne na read-only.
- SSD Intel 600p M.2 512GB - Na systém je dobré mít SSD s vysokou rychlostí čtení, programy se budou načítat rychle (i hry) a systém bude svižný.
- HDD Seagate BarraCuda 2.5" 3TB - 3TB na data rozhodně není málo, 3.5" disk by hučel
- PSU Seasonic SS-660XP2 F3 Platinum - Seasonic je kvalitním výrobcem zdrojů, proto padla volba na něj, zdroj je navíc 7 let v záruce a vybaven není vůbec špatně - modulární kabeláž, 10 SATA napájecích konektorů, 5x MOLEX, 4 PCI-E
Efektivita je 80+ Platinum, což naznačuje i vyšší kvalitu samotného zdroje, jeho výkon je pak 660W, ty grafiky by uživil dvě. Ale není na to CPU, byl by potřeba 6850K (k plné efektivitě obou grafik).
- skříň Fractal Design Define R5 - sázka na jistotu - elegantní (subjektivní), velmi dobře vybavená, odhlučněná...
A pak ventilátory Noctua - tiché, spolehlivé, osobní preference.

Jaké výhrady máš k sestavě?
QW.7
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 2. 2017 17:33

- CPU ok
- jsou lepší alternativy, Mugen je fajn, ale SPC Gandis je lepší a tady je místo právě pro D14/15
- kvalita desky se pozná podle počtu konektorů? (první černí puntík)
- GPU ok, ale chce LN - takže výměna
-RAM ok
- máme tu výkonnější disky, to je prostě fakt, KC400 je dobré, hodně dobré, ale ... (druhej)
- Intel, argument hodný odborníka, to teda fakt, že jo. (třetí)
- HDD ok
- PSU je kvalitní, ale tady by "stačil" RM650x, ale kvalita je kvalita
- Skříň, XL R2 by tomu taky slušela
- NF, ok, ale 1. na efektivní uchlazení jsou malé a je jich málo. 2. jsou zbytečné pokud nebudeme měnit chlazení na grafice.

Takže sestava vyloženě špatná, a nedává mi smysl.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků