Upgrade zlobícího PC s AMD Athlon X4 750K na Ryzen

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sus 4. 5. 2017 15:02

Ahoj, když jsem byl bez práce, tak jsem si postavil tuto "za co nejméně peněz co nejvíce muziky" sestavu: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_1 ... 1R0119FW01

Bohužel mi poslední dobou začala zlobit a mám obavy, že už brzy nemusí naběhnout vůbec, anebo aby si tím věčným resetováním třeba nehrábly hlavičky disku - RAM vypadá v pořádku a když jsem zkoušel alespoň PCI VGA (nic lepšího jsem neměl), tak to zlobilo taky:
viewtopic.php?f=954&t=1261883

Jinak by mi ta sestava (pokud by nezlobila) stále vyhovovala, ale zdá se mi lepší místo posílat tuto desku někam do servisu (jak mi poradili přímo v ASUSu) raději rovnou upgradovat, protože větší výkon už by se mi určitě hodil (kompiluju na tom, střihám video, hraju na kytaru a vlastně úplně vše možné, hry spíš občas jen nějaká auta, ale pokud možno s většími detaily, takže současná grafika zatím i docela stačí) a asi nejvýhodněji na Ryzen - netuším na kolik by vyšel upgrade na ten nejvýkonnější 7 (a jestli bych si to tedy mohl dovolit), anebo jaký by vyšel poměrem cena/výkon nejvýhodněji za předpokladu, že bych mohl použít pokud možno co nejvíc součástek ze současné sestavy ...

Rád bych ještě použil stávající zvukovku (kvůli midi na game portu a některým programům, co fungují jen na ní) a satelitní kartu, takže aby základní deska měla alespoň 2 PCI ale i dostatek PCIE (pokud bych potom kupoval nějaké karty novější), vyhovuje mi to řízení otáček ventilátorů u ASUSu (že to začne být hlučné až jen když už to opravdu potřebuje chladit) a tedy se mi zdá nejvhodnější tato deska:
https://www.asus.com/cz/Motherboards/PR ... fications/
Nemá ta deska prosím nějaké nevýhody, anebo nechybí jí něco "zásadního", kvůli čemu by bylo lepší použít desku jinou ???

Jaký by byl Ryzen nejvýhodnější právě s poměrem cena/výkon (raději bych spíš výkonnější, ať to zase "nějaký čas vydrží) a jaký by byl cenový rozdíl proti nejvýkonnějšímu Ryzenu 7 ???

Bude mi stačit stávající zdroj a chladič CPU, nebo je (opravdu) nutné je vyměnit taky ???

Má stávající grafika do těch PCIE na nové desce také ještě půjde a pokud by nešla, tak ta integrovaná není o moc méně výkonná, či už je dokonce výkonnější ???
Doufám, že PCIE na nové desce nejsou ještě "zastaralé" a nejsou už zase aktuální rychlejší - omlouvám se, neměl jsem poslední dobou moc času sledovat, takže nemám moc už přehled ...

Můžete mi tedy prosím opět třeba na http://www.alfa.cz (kde jsem ještě registrovaný) udělat návrh s tím, co bych musel pro upgrade stávající sestavy objednat opravdu NUTNĚ a tedy jak pro tu verzi s Ryzenem cenově nejvýhodnějším, tak nejvýkonnějším ???
RAM samozřejmě také pokud možno co nejrychlejší, snad 8GB bude taky ještě pořád stačit a PC bych opět chtěl přetaktovat.

Děkuji a jen doufám, že nebudu uzamčen - co potřebuji bohužel lépe (a jednodušeji) vysvětlit nedokážu ... :-(
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 5. 2017 15:57

Nechat si muzes ... HDD? SSD? Zbytku se zbav. Zdroj neni moc na taktovani, osmijadro bych mu tez nesveril a hlavne nevis, jestli za smrti puvodniho boardu nestal prave on. Grafika na dnesni dobu je opravdu potato, i RX550/GTX1030 budou rychlejsi. (Cimz nerikam, ze zrovna jednu z techto mas kupovat!)

2x PCI nevyuzijes s danou deskou, pokud vlozis grafickou kartu pres 2 sloty. IMO je to neresitelne a jedne PCI se budes muset stejne zbavit.

R5/1600 nebo R7/1700, nic jineho bych osobne nekoupil.

Integrovana? Bavime se o Ryzen? Ktery zadnou nema...

Pokud chces taktovat, zacni kvalitni deskou s alespon 4x ventilatorem (minimum bych videl okolo Fractal Core 2500), kvalitni deskou (cti: pod Ryzen vybiras z tech drazsich, pokud chces OC), kvalitnim chladicem (Freezer 13 by mel podle vyrobce jit osadit, osobne jsem nemel tu cest) a hlavne co nejkvalitnejsi zdroj. Zde bych se zasekl na(d) urovni Corsair RMx 550W / 650W (rozdil mezi nimi neni velky).

Celkove co hledas je bohuzel z 90% nova sestava, do ktere prendas max disky. Nic dalsiho bych nenechaval, ani ten Freezer. Ventilator (ano, da se vymenit, ale...) bude mit neco za sebou, pastu bys musel taky kupovat novou a kdyz to komplet sectes, novy fan, nova pasta ... lepsi mas novy komplet chladic.

- - -

Jen tak mimo misu. Co pouzivas za system? Pro Ryzen neni zarucena funkce ve starych Windows (7) a pro nove Windows (10) zase nejsou ovladace pro nektere stare zvukovky, TV karty atd. Tak at si nenabehnes na neco, v cem nepojedou ani sedmicky, ani desitky.

Nic co tu pisu prosim nebrat nijak spatne. Jen jsem proste pragmatik.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sus 4. 5. 2017 18:16

Díky ...

Ten SSD jsem kupoval nedávno (tenkrát bez práce jsem byl rád alespoň za HDD), ale je mi jasné, že by asi byl lepší PCIE, ale ani teď nevydělávám zase tolik, tak proto bych rád ještě využil maximum součástek ... :-(

No právě, s tím zdrojem si taky nejsem jistý - když jsem to tenkrát postavil, tak mi v tom 2x odešla RAM a až po té co chtěli odeslat zpět základní desku (netuším co s ní dělali - nastaveno jsem i potom měl vše úplně stejně) už s RAM problém nebyl, tak jen doufám že s ní není něco zas, i když ani MemTest nenašel nic a testoval jsem teď (po té co začalo zlobit to zapínání a restartování) samozřejmě i každý 4GB modul zvlášť.
Tak doufám že alespoň Case a disky se dají použít, i když (rychlejší) PCIE SSD by asi byl rychlejší a doufám že teď zase ten SSD (co jsem si konečně koupil) nebude paradoxně brzdou ... :-(

Grafiku přes 2 PCIE sloty se používat nechystám, tedy pokud tím nemíníš to, že jako třeba má současná grafika opravdu na výšku místo pro dva sloty zabírá, takže by se tam tam ta PCI karta zkrátka nevešla fyzicky ...
Sice by mi i ta stávající opravdu stačila a to pípání údajně mohla dělat buď RAM, anenbo právě ona (i když s PCI historickým S3 Triem to zlobilo taky) a když už bych použil vlastně jen Case, tak je asi opravdu škoda aby to třeba na hry (i když hraju málo) brzdila právě ta grafika, na které jsem tenkrát (bez práce) taky potřeboval šetřit ...

Aha, já myslel že ta PRIME B350-PLUS má integrovanou grafiku, tak to tedy má zřejmě jen vzadu konektory jako má stávající deska, i když taky integrovanou grafiku nemá ...

Ten Fractal Core 2500 nevím jestli je nutný - i na mém stávajícím case mám ještě boční ventilátor (zapojil jsem jej až v létě, když jsem zjistil že je opravdu nutný) a není problém dát ventilátor i dopředu, ale ten přední už nebyl nutný, protože i ten boční (s řízenými otáčkami) to všechno (zatím) krásně chladí, včetně i třeba právě disků, no ale je mi samozřejmě jasné, že ten Ryzen asi určitě bude topit víc než ten můj X4 na 4GHz a který mám nastavený v klidu jen na 1,4Gz - ten Ryzen bych rád taktoval podobně (tedy aby běžel na maximum jen při zátěži) a i proto bych (kromě těch PCI) právě rád ten ASUS, protože mi tam vyhovuje to řízení ventilátorů (podle okamžité zátěže a teplot) atd. ...

Ten Freezer 13 bych ještě zkusil, pastu určitě budu mít a pokud by nestačil, tak samozřejmě vyměním za něco lepšího.

System mám Windows 10 64Bit Pro Creators (zatím naštěstí bez problémů) - mám tam "archaickou" PCI zvukovku Audigy 2 ZS, kterou potřebuju právě kvůli tomu MIDI portu (jinak bych zřejmě potřeboval nějaký adaptér na USB - zatím jsem to nezkoumal) a efekty na kytaru by doufejme zvládla dnes už i zvukovka integrovaná podporující ASIO, takže jde vlastně už jen o ten MIDI konektor (a mé zvukové banky sf2) - zatím se mi nechce do nové zvukovky zbytečně investovat když tahle slouží dobře a stejně tak do satelitního tuneru (i když jeho DVB-T část mi už časem taky bude k ničemu, až už bude fungovat po roce 2020 jenom DVB-T2) - ovladače mi pro to tedy naštěstí zatím ještě fungují a rád bych investoval tedy jen do toho, co bude vyměnit opravdu nutně a zároveň aby nepřestalo fungovat to, co ještě funguje a jsou tam "malé komplikace" pro vhodnou novější náhradu ...

Nene, vůbec to neberu "špatně" - já vím že si asi trochu "vymýšlím" (zkrátka chci v rámci té "opravy" získat maximální výkon, ale investovat jen do toho, do čeho je to opravdu nezbytné), takže jsem naopak rád, že mi píšeš co bude opravdu nutné (a co jen vhodné) vyměnit !!!

Není tu tedy prosím možnost vložit (opět na ten http://www.alfa.cz) ty komponenty, co budu potřebovat opravdu nutně ???

Tedy: základní deska asi přece jen ta B350 (případně pokud by se na taktování a s "řiditelnými ventilátory" hodila jiná, nejlépe taky s PCI i dostatkem PCIE),
ten R5/1600 i R7/1700 (rozhodl bych se až podle celkové ceny ...),
Corsair RMx 650W a nějakou "šikovnou" RAM 8GB.

a samozřejmě i komponenty, které je "vhodné vyměnit"
jako RX550 i GTX1030 (rozhodl bych se až podle celkové ceny)
potřebuju 2 monitory a DVi - to vypadá že RX550 (asi) nemá,
případně i chladič CPU místo toho Freezeru

abych si tak udělal představu na kolik to vyjde (ve všech možných variantách), napřed zkusil vyměnit jen to, co opravdu "nutné" a až potom (kdyby to nestačilo) se rozhodl, jestli vyměním i třeba ještě tu grafiku, kterou zatím opravdu nepotřebuju (pokud tedy právě ona přece jen nezpůsobuje ten problém s restartováním) až tak nutně ???

Děkuju ...
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod Sus 4. 5. 2017 19:39

Tak jsem to teď prohlížel detailněji - ty PCI jsou tam opravdu "blbě" a šla by tedy koupit jiná nejlépe opět AMD grafika (a jaká) aby měla výstupy pro 2 monitory a ještě HDMi, ale šla do jiného PCIE tak, abych měl k dispozici ty PCI sloty oba ???

Ohledně RAM - ta jde do PRIME B350-PLUS jako dual chanel jen ta DDR4 2666, nebo jsem to pochopil špatně a jakou tedy nejlépe (nejrychlejší) těch 8 GB konkrétně ???

Ten R7 asi tedy opravdu raději 1700 než 1700x, protože (pokud budu mít štěstí) i ten půjde taktovat na 4 GHz, anebo se vyplatí brát ohled spíš na ten XFR ???
(škoda že ten originál ventilátor u 1700 nejspíš na přetaktování stačit nebude)

Zkusil bych tedy asi napřed objednat:
R7 1700 - opravdu se vyplatí raději než dražší 1700x ???
PRIME B350-PLUS
RAM nevím jakou - viz. dotaz výš
Lepší (opět AMD) grafiku, abych měl volné oba PCI (jakou ?)
Zbytek bych doobjednal, až když by něco nedostačovalo, i když ten zdroj docela váhám, jestli taky raději nevzít ten 650W taky hned ...

Děkuju za upřesnění ...
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 5. 5. 2017 07:35

Bral by som R5 1600 - má to výkonu až až a ušetríš peniaze.A kludne hneď tu RM650x
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Foxik88 5. 5. 2017 08:42

a co se odklonit od asusu a vzít desku od msi:
https://www.czc.cz/msi-b350-tomahawk-am ... 64/produkt
Foxik88
Junior

Odeslat příspěvekod Sus 5. 5. 2017 14:59

Já vím že za R5 bych ušetřil, ale já se znám, vždy koupím to levnější (a až pozdě většinou lituju) a teď (pokud se to zase neporouchá) bych rád aby to zase nějaký ten rok vydrželo, tak tomu chci "v rámci možností" raději už dopřát i nějaký ten výkon navíc ...

Díky, ta MSI vypadá taky zajímavě, ty PCI má přesně jak potřebuju (a mám právě i na staré desce), ale (do budoucna) zase má pro změnu méně dostupných PCIE - ten ASUS je dost podobný tomu mému starému a dost mi tam vyhovovalo i právě to řízení otáček ventilátorů ASUS utilitami pod W10, tak zatím se mi víc líbí přecejen ten ASUS, tedy kdyby byla grafika do jiného PCIE, aby to nezabíralo ten druhý PCIE .. :-(

Může prosím někdo takovou (nejlépe zase AMD) grafiku "co nejvíc muziky za co nejméně peněz" poradit a ještě jaká RAM by byla "nejšikovnější" (asi tedy dual chanel k přetaktování) do té PRIME B350-PLUS ???

Děkuju ...
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 5. 2017 15:04

Nedvouslotovou grafiku dnes temer nesezenes. Vim jen o Geforce pres jeden slot, ale dost se to hreje a je to velmi, velmi hlucne. Rozhodne jde o reseni, ktereho bys pozdeji litoval. Navic je to drahe, takze levneji vyjde opravdu nahradit/vymenit zvukovku.

Nebo jina deska, ale "exotiku" se 2x PCI, ktere by se neblokovaly s PCIe x16_1, jsem nikdy nehledal. Pokud vubec takove existuji, bude Ti to nejspis dost limitovat vyber a vzit horsi desku jenom kvuli pravekym slotum mi prijde jako velice nestastne reseni.

Ale kazdy sveho stesti strujcem, v dnesni dobe bych se nedivil snad uz nicemu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sus 5. 5. 2017 17:32

Ty grafiky se dělají jen do PCIe x16_1 ???
Omlouvám se, už jsem opravdu dlouho neměl čas to sledovat ..

Myslel jsem spíš právě jestli se nedělají grafiky i do jiných typů PCIe než právě x16_1, ale samozřejmě nechci desku, u které bych později (až bych chtěl třeba nějakou novější jinou kartu) litoval, že má nedostatek PCIie na úkor těch zastaralých PCI a asi se tedy opravdu budu muset buď té satelitní karty, anebo toho MIDI u zvukovky vzdát, či spíš zjistit, co se dnes používá pro MIDI místo toho zastaralého game portu ...

Můžeš tedy prosím poradit teď hlavně s tou RAM, jaká (konkrétní typ) bude do té PRIME B350-PLUS nejrychlejší a zároveň nevýhodnější ???

Dík ...
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 5. 2017 18:13

_1 je myšlen přece první slot. Horní slot. Označovaný na deskách právě jedničkou.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sus 5. 5. 2017 19:15

Asi jsem (přiznávám, že z neznalosti) "špatně formuloval" - spíš jsem tedy asi měl napsat jen do jiného slotu, než právě PCIe x16 ...

Mno ale uvědomil jsem si, že potom asi zůstanou oba ty x16 nevyužité, u toho jednoho by zatím byla ta PCI zvukovka anebo satelit, ale pokud bych časem koupil náhradu (satelit by se dal nejspíš pořídit i do USB), tak by asi potom bylo škoda těch obou nevyužitých x16 ... :-(

Mno budu to muset nějak vymyslet, už zjišťuji zda existuje nějaký adaptér z DIN MIDI "pětikolíku" do USB a zda půjdou mé zvukové sf2 a sbk zvukové banky používat právě přes ten adaptér i softwarově, tak snad to nějak vyřešit půjde ...

Teď bych potřeboval hlavně jakou mám použít tu RAM do té B350 aby fungovaly určitě bezproblémově a případně šly v dual chanelu taky přetaktovat, pokud to tedy právě tak bude nejrychlejší, což si nejsem jistý co tam píší přesně o tom omezení na 2666 a jestli by tedy něco jako "single chanel" nefungovalo ve finále rychleji ...
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod Sus 6. 5. 2017 19:46

Může prosím někdo poradit tu RAM ???

Už jen tam mi "brání ve štěstí", tady abych už konečně mohl poslat objednávku a samozřejmě, že už se nemůžu dočkat !!! ;-)

Díky ... :-)
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod Foxik88 6. 5. 2017 21:24

Foxik88
Junior

Odeslat příspěvekod Sus 6. 5. 2017 22:28

Bohužel mi to moc nepomohlo (jinak bych se tu neptal) a když chci pokud možno co nejrychlejší 8GB (zřejmě tedy v dual chanelu) a rád bych ji objednal na http://www.alfa.cz společně s ostatními součástkami, tak tam nevidím třeba tuhle (úplně dole) a ani netuším, jestli je to opravdu ta nejrychlejší v těch 8GB, když tam mají třeba i nějakou G.SKILL F4-4133C19D-16GTZKW s časováním 19-21-21-41, ale u té neuvádějí velikost ... :-(

GEIL
GWW48GB4133C19DC
8GB ( 4GB*2)
SS
GEIL
CG4L512G88BA093AU
19-25-25-45
1.4V
4133
2133
AMD RYZEN 7 1700, ASUS PRIME X370-PRO, 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16, Gigabyte Radeon HD 7790, SSD ADATA SP900, Seagate ST1000DM003-1CH1, Corsair ATX 430W CX430, W10 x64 Pro - http://web.quick.cz/vs165/TMP/W10Muj.png
Sus
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 7. 5. 2017 09:34

jestli máš nachystanej zatím nějakej final košík tak ho sem hoď ... popravdě jsem toto vlákno moc nečetl a teď když vidím ty romány, tak se mě do toho zpětně moc nechce kvůli ram..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků