Domácí PC do max 10k ale klidně min.

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod vclv 15. 6. 2017 23:31

Zdravím,

Sháním pro kamaráda obyčejné a základní kancelářské PC s výhledem na min. 5 let. PC bude určeno pro základní kancelářskou činnost (Office, Excel), účetnictví a pak základní činnost jako je prohlížení fotek, videií apod. Nebude se na něm nic hrát, stříhat video, modelovat či nějaká náročnější činnost. Limit je sice 10k ale cenu si představuje co nejnižší a vzhledem k velice nízkým požadavkům bych ji viděl daleko níže.

Osobně jsem chtěl vybrat doporučenou sestavu, bohužel za 2 měsíce je řada komponent nedostpná, pc by chtěl sestavit přes CZC a chtěl by to objednat do 5 dnů, takže ideálně skladové komponenty.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: clasic
UCEL PORIZENI SESTAVY: základní každodenní kancelářskou a základní činnost (hry ne)
FINANCNI LIMIT: +- 10K
OPERACNI SYSTEM: Má vlastní (Win 7)
SESTAVITE SI PC SAMI?: Ne (CZC)
BUDETE TAKTOVAT?: Ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI?: Stavajici 19", ale bude kupovat nový 24" Full HD
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?: Pouze bedna

Co potřebuje navíc: DVD mechaniku, pokud by šlo cenově, tak interní čtečku karet (Má smysl, poruchovost?) Bednu vpředu určitě min 2x USB (stačí i 2.0)

S čím mám osobně problém:

Základní deska, koukal jsem na zd v doporučených sestavách a udivilo mě, že se stále montuje klasické VGAčko, které podle mě nikdy už nevyužije, tak by mě zajímal důvod, proč se tam stále objevuje. Dále to stejné PS/2 porty, které já osobně jsem použil naposledy někdy v roce 2003 a pochybuji, že tam do nich někdy něco ještě připojí.
Naopak proč tyto desky neobsahují alespoň jeden port USB 3.1? Vždyť dnes už i levnější mobily přichází s usb-c konektorem a do několika let bude většina? V tomto totálně nechápu nabídku, díky za vysvětlení.

Paměť, se všemi komponenty bych se rád zaměřil na delší období alespoň 5 let, protože jeho práce s pc se v tomto horizontu nezmění, ale může se změnit náročnost kancelářských aplikací apod., proto by mě zajímalo, jestli není už nyní lepší zakoupit rovnou jeden modul 8GB než pouhé 4GB. Rád třeba surfuje, že si otevře x záložek, do toho si pustí třeba sportovní přenos na webu ČT a jde se hrabat v účetnictví nebo Excelu. Zvládne to bez problému 4GB ramek i do budoucna? Nebo jsou to vyhozený peníze?

Jinak jeho hlavní požadavek je na svižný chod, z toho jasně volím ssd disk na systém a základní programy (řekl bych, že 250GB je dostačující) a další disk na filmy apod., který bych viděl na 1TB, to v budoucnu není problém dokoupit větší, případně vyměnit. Nevede domácí archiv filmů a není stahovač celého internetu :). Pokud se ale cenově vyplatí rovnou něco lepšího nebráním se.

Shrnul bych to následovně:

Procesor: Celeron/Pentium? (Stačí základní činnost, do budoucna asi podpora kodeku h.265 a plynulé přehrávání 4K videa, pokud na to stačí Celer, jsem klidně pro).
Paměť: 4 nebo rovnou 8 GB?
Základní deska: Nepotřebuje VGA, PS/2 ... když bude, bude. Možná by se spíše hodilo 3.1 případně větší počet USBček
Bedna: Nebude se taktovat, nejede se na krásu, ale zase ať to není jen zahnutý plech. Určitě alespoň 2x usb na předení straně a ideálně vstup/výstup zvukový konektor (když nebude, nic se neděje)
DVD-rw
Interní čtečka karet? (má cenu? Není lepší tahat přes USB data ze zařízeních? Není to profesionální fotograf..)
Disk, určitě 1x SSD (120 GB mi přijde málo, nafukovací OS a programy, 240?) + alespoň 1 TB (stačí, když bude nějaký rozumný příplatek poměr cena/kapacita, klidně může být větší).

Cílem je tedy sestavit PC pro základní kancelářskou činnost s výhledem na 5 let (ale činnost se nemění, je proto třeba zbytečné osazovat nějakým low-end herním procesorem, když na tom hry hrát určitě nebude) s tlakem na co nejlepší poměr cena/výkon/využití. Strop je 10k, ale věřím, že by se dalo dostat klidně i na 7k.

Pokud jsem na něco zapomněl, nebo je nejasné, určitě rád doplním.

Moc děkuji za případnou pomoc.
vclv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sasar 16. 6. 2017 01:12

Úvodní popis požadavků, odhalující základní účel použití, mi připomněl prosincový telefonát nového jednorázového zharaničního klienta, který poptával kancelářský počítač s okamžitou dostupností, během velmi krátké rodinné návštěvy. S lehce šibalským popisem, zcela upřímně, popsal použití "pro seniora, který převážně Skypuje s vnučkou a pravnoučaty, prohlíží si rodinné fotografie a krátká videa na vlastních serverech". Následně pokračoval osobní představou, kterou vymazal 99% běžné nabídky. V heslech žádal vzdálenou správu, tpm čip pro ukládání klíčů a přístup k jejich rodinnému úložiti s groupware, administrační úroveň a další vlastnosti, běžné pro profesionální sestavy.

Velmi dobře se prodávají, sériově vyráběné, ekonomické kancelářské mini počítače ve formátu MiniITX (80W zdroj včetně chlazení. 2x 2.5" 9mm/1x 2.5" 9mm + SLIM DvD/BR, 2x USB 3.0, In/Out HD Audio), Gigabyte GA-H110N (volba mezi TPM 1.2 a TPM 2.0), 2x 4GB RAM, Pentium G4560T, Intel 540s 180GB za 10 650Kč s DPH. Operační systém Windows 10 Pro 64bit (Multi, USB, DOEM COA) navýší cenu o 3513Kč. Klienti zpravidla volí rozšíření záruky na 5 let on-site.

Doporučil bych kvalitní značkovou sestavu s adekvátní zárukou. Striktně ekonomické návrhy zcela jiště odprezentují ostatní.
Sasar
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 16. 6. 2017 07:57

už jsem se radoval, že jsem tak tak na limitu se vším, ale pak sem si uvědomil, že nemám mechaniku..

hele upřímně, když chceme SSD 250GB (plně chápu) a k tomu 1TB disk => skoro 4000,- je těžké se vejít i do těch 10k. Já tam téměř jsem s 8GB ram a s nejlevnějším možným procesorem.

10 360 Kč

na druhou stranu mám čtečku karet a dobrou výbavu portů na desce. Chtěl jsem tam nějak natlačit G4560 s 2C/4T, ale není jak - byl by to příplatek cca 800,- Kč
i7-6700k + freezer i30 | MSI Z170A Gaming M3 | Kingston HyperX Savage 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | Seagate Desktop 2TB + Himuro
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod vclv 16. 6. 2017 08:36

Sasar, můžeš hodit odkaz přímo na tebou uváděné miniPC, děkuji.

Kaulik, děkuj za sestavu. SSD by mohl stačit cca 120GB, mám i doma jednu low-end sestavu dle Kineczeka, akorát se používá výhradně na surfování a kancl a disk je plný z 70GB, tady bude nějaký účto atd., stáhování dat a další velká data se hodí na plotňák, takže začínám přemýšlet, že těch 250 je zase zbytečně moc, když je tam velký cenový rozdíl (poměr k celkové částce), to stejné ramky pojede to určitě několik let na Win7, kde by se neměl dostat přes 2.5GB při běžné činnost, akorát netuším, kolik seberou účetní programy, nevěřím, že se přehoupne k 4GB nebo výše. Šlo by tedy udělat návrh s cca. 120GB ssdčkem a ram 4GB?

Co se týče procesu, jak jsem psal na tu činnost jestli není Pentium zbytečný.

Určitě můžeš ze sestavy vynechat napájecí kabel.

Děkuji.
vclv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 16. 6. 2017 09:38

Mně zase přijde zbytečný ten plotnový disk. Pokud filmy vyloženě nesyslí a nemusí je mít ve FullHD kvalitě, tudíž by mu stačil Xvid, tak se mu tam pár snímků taky vejde. Zkoukne, smázne. Vypuštěním "plotny" by se snadno dostal pod 10k.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Mám Eurocase 350W a nestydím se za to!:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vclv 16. 6. 2017 09:52

S tou variantou bez HDD počítám. Jde o to, že na pc má spoustu dokumentů, smluv v pdf atd., nezdá se to, ale pěkně to naskáče, má i hromadu fotek. Ale to se dá vyřešit i ext. diskem ... prostě disk plotnový dle finálního návrhu klidně ze sestavy vyhodím (120GB SSD + 1 TB hdd nebo 240GB ssd) Jde mi o to dostat se na nejlepší poměr cena/výkon, tzn. s cenou co nejníže.
vclv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 16. 6. 2017 09:58

Já právě měl na mysli jen 240-256GB variantu SSD
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Mám Eurocase 350W a nestydím se za to!:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vclv 16. 6. 2017 10:05

Jasný, klidně vyhodím plotnový HDD a zůstane SSD. Pořád mě ale zajímá ten zbytek 4 GB vs 8 GB ram, naopak upgrade na Pentium vs Celeron. Je opravdu velký změna box chladič vs AC za příplatek 229 Kč?
vclv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jjfb 16. 6. 2017 11:30

Osobně nechápu proč kancelářské komply stavět.
Dal bych https://stolni-pocitace.heureka.cz/leno ... nk003xmc/# to se dá sehnat za 8200 s DPH, + nějaký levný SSD + záruku 3 roky za 300 v servisu, nebo 1000 za Onsite, a finito.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 16. 6. 2017 11:35

Bez přístupu pro partnery a prodejce, se na konfigurátor nedostanete. V každém větším měste najdete distribuční síť (Premio, Comfor, Triline) a liší se jen nastaveným obchodním modelem. Konečnou doporučenou cenu obvykle dodržují. Dodávám pro klienty se smlouvou o celkové správě (od 1ks), nebo při odběru 25ks a více. Umím i jednotlivý kus, obvykle na doporučení, ovšem výhradně s on-site. V opačném případě odmítám.

Naneštěstí účelem bylo poskytnout široce dostupnou inspiraci, kterou zakoupíte v každém obchodě. V ČR se prodává i použitá skříň Akasa (1650 - 1839Kč, nebo ze zahraničí za polovic), můžete si vybrat z několia alternativních modelů. Nechcete-li hledat, oslovte místního partnera.

https://www.atcmarket.cz/zbozi/Stolni-p ... e=1&sort=2
Sasar
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 16. 6. 2017 12:15

Sasar - to bylo na mne? Já to myslel tak, aby koupil daný PN,. v odkazuj jsou i prodejci za ty ceny, a k tomu mu nějaký levný SSD a namontovat to. Případně to určitě udělá ten prodejce. Samozřejmě dané SSD nebude pokryto zárukou od Lenova, ale to snad tolik nevadí.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod vclv 16. 6. 2017 12:33

Začíná to zde připomínat podomní prodej s hrnci. Logicky, když koupí jakoukoliv hotovou sestavu, tak je o xx % dražší, než když si podobné komponenty nahází do košíku a nechá sestavit czc, kde na tom low-endu nejde nic zkazit, nejde tu o sestavu za 40k. Naopak odzačátku píši, že je jasný tlak na cenu. Osobně mám kolem sebe 3 podobné low-endové pc (jiná platforma, sestavovanou od roku 2011/2013/2015 většinou z 90% ze místních seznamů dop. sestav) a nebyl s tím nikdy žádný problém a pokud bude, tak se z toho vytáhne případná nefunkční komponenta a nahradí se za jinou. Nějaký servis za tisíce mi přijde naprosto směšný, to je jak si koupit 12 let starou Fábku a začít s tím jezdit do autorizáku. Poměr cena výkon otřesný.

Proto prosím jestli chcete pokračovat v tom trendu a honění nějaké dealera nebo kupování polotovaru s vlastním dodělej si sám, prosím, běžte o téma dál.

Potřebuji vyloženě low-end sestavu, kterou mu pošlu, naháže to do košíku, objedná v CZC, CZC to do 14 dnů vyřídí a dojde/případně si vyzvedne celou sestavu.

Děkuji tak Kaulikovi za sestavu, kterou jsem modifikoval, snížil jsem ramky na 4GB a nechal pouze SSD, s kterým to celkově vychází za krásných 8 103 Kč s DPH. Kdyby někdo zareagoval na už ledovou moji osobní polemiku, jestli se vyplatí rovnou vzít 8 GB ram případně zde uváděný procesor Pentium, budu jen rád.

Děkuji za pochopení.
vclv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 16. 6. 2017 13:07

jestli nemáš nějaký specifický software který bude zatěžovat extrémně ram / procesor, ale jen taková klasická kancelářina bez extrému, bude to stačit.

Na ram je nejkrásnější, že se nejsnadněji dají dokoupit kdyby fakt byl problém a procesor... Jestli je prostě hlavní prim cena, nech tam tento. G4560 má výhodu hlavně v hyperthreadu. Ale na nějaký excely / wordy / internet /filmy ti bude stačit i ten G3900.

Chladič procesoru.. nechám na tobě.. Když budeš mít štěstí a chytneš slušnej box a ještě ho zreguluješ, bude to v pohodě.
i7-6700k + freezer i30 | MSI Z170A Gaming M3 | Kingston HyperX Savage 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | Seagate Desktop 2TB + Himuro
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod vclv 16. 6. 2017 14:36

G4560 bych mu tam hodil hned, akorát CZC během dne zvedlo cenu az na 1999 Kč, což teda oproti průměrné ceně kolem 1500 Kč je mazec.
vclv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 16. 6. 2017 15:18

tj, ještě dopoledne byl za 1800 :D mno.. dobře to zvedají..
Kaulik
Moderátor

Další stránka

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor