Stavba NAS

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 29. 7. 2017 15:18

Dobrý den

Rozhoduji se, zda si pořídit hotové řešení pro NAS, nebo si postavit vlastní datový server. Potřebuji připojit čtyři disky a znám náklady na pořízení první varianty (uvažuji o Synology a nebo Qnap, tedy cca 9 000,00 Kč bez HDD). Nemohu se ale rozhodnout, jaký HW použít pro případnou stavbu vlastní stanice a tak neumím posoudit náklad. Budu tedy rád, když mi poradíte v návrhu sestavy a pomůžete se rozhodnout. Zde jsou dosavadní poznatky:

- Priorita je sdílení dat v domácí síti. Do budoucna bych rád služby rozšířil (PLEX Server, Ovládání exteriérových žaluzií, nebo třeba kamerový systém), ale toto není potřeba zohledňovat, protože porovnávám s NASem, který to také umět nebude.
- Mezi porovnávané atributy jsou také provozní náklady. Jak jsem se dočetl, dnešní úsporné desky umí pracovat s 15-20 watty, každý disk si pak vezme cca 7 wattů. Bez disku to ale odpovídá právě onomu NASu.
- Jeden z bodů pro vlastní řešení je, že bych případně vložil vše do nějaké levné skříně. Stavím RD a v technické místnosti bude malá racková skříň. Do budoucna bych koupil nějakou case v rackovém formátu a do ní bych přeskládal. Ale case bych v tuto chvíli moc neřešil.
- Systém uvažuji nějakou verzi OS NAS (freeNAS a podobně). Případně debian a nastavení sdílení.

A teď tedy ke konkrétním dotazům:
1) Jakou základní desku? Počet SATA portů jsem vypsal. Otázku spotřeby také. Na co ještě koukat?
2) Má představa je, že budou ve stroji budou dva stávající 2TB HDD. Dále k tomu připojím nové dva HDD (pravděpodobně 5 TB). Rád bych, aby se mi v síti zobrazovalo dohromady 7TB prostoru, tedy aby se vždy dva disky se stejnou velikostí navzájem zrcadlily. Nyní to řeším SW aplikací, která v určený čas zjišťuje změny a kopíruje. Umí tohle některá z verzí HW RAIDU, nebo se dá zase řešit pomocí SW?
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 29. 7. 2017 22:29

Step 0 při stavbě vlastního nasu vs otázky které mas: nestav vlastní nas. Kup si synology, vlákno zamkni a je hotovo. Budeš násobně spokojenější, kamery to umí taky a na žaluzie si kup nějakou variaci kolacoveho řešení
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Klamerka 30. 7. 2017 12:23

Myslím, že to tak dopadne.

Porovnávám hotové a homemade řešení a z mého pohledu jsou obě varianty jen základní deska s procesorem, pamětí a zdrojem, které jsou vloženy do case. Hotové řešení má velkou výhodu v optimalizovaném spojení HW a OS. Zase homemade je fajn v případě, kdy nepotřebuji hezký vzhled case a mohu vložit do jakékoli skříně a schovat. Cenový rozdíl je pak v tisícikorunách a uživatelský rozdíl je v samotném poskládání a instalaci OS (nastavení je pak nutné udělat u obou variant. S použitím OS typu FreeNAS předpokládám, že bude obdobné, ale mohu se mýlit.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 30. 7. 2017 14:42

Určitě sem brzo přijdou militantní zastánci stavby a lidi, kteří více či méně objektivně potřebují mít možnost si každou jednu komponentu ať už sw nebo HW vybrat, nainstalovat a ručně vytweakovat k obrazu svému
budiž jim přáno.

U synology kupuješ ekosystém a mnohaletou podporu systému, který nemá moc konkurence. Pokud chceš set it and forget it řešení, toto je cesta. Co se týče HW, dostaneš tichou a odladenou krabičku, kterou jenom zapnes. A ano pokud ve výhledu let budeš chtít řešení rozšiřovat o další jednotky disků tak se může vyplatit stavba anzto 4+ bayove synology už je celkem pálka, ale jinak není imho moc co řešit...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 31. 7. 2017 02:27

Pokud člověk aspoň trochu ví co dělá, tak ty plusy hotových řešení klesají úměrně se znalostmi. Za sebe (a ze svého pohledu) naopak už skoro žádné výhody nevidím, spíše narůstají nevýhody. Jediná výhoda, která zbyla, je fakt, že u hotovky do toho jenom nacpeš disky, zapneš a nakonfiguješ - a nemusíš řešit stavbu, zprovozňování, (přestavbu)..

Naopak, když to člověk chce poskládat z toho, co tu má po ruce, tak vidím samé nevýhody - nepřipojíš staré IDE disky (uznávám, toto využije málokdo), omezení v počtu max. množství připojitelných disků / brutálně drahé eSATA extension bays (skrze které ani nefunguje RAID), ... DIY stavbou máš k dispozici plnohodnotné PC na kterém si můžeš nakonfigurovat co je libo, s hotovkou seš omezen jenom na funkce v dodaném SW...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 31. 7. 2017 08:08

tohle by se mělo tesat do kamene "DIY stavbou máš k dispozici plnohodnotné PC", on ale plnohodnotné PC nechce, chce NAS. A dovolím si tvrdit, že 95% lidí plnohodnotné PC s funkcí NASu nepotřebuje. Ano, pokud potřebuje připojit nějaký exotický HW, 4+ disky, nebo na tom (serveru) provozovat nějakou spešl službu, na kterou nejsou balíčky od syno, případně je potřeba nějaká vyšší performance, tak ano postavit server. Ale dokud někdo chce "sdíle data v domácí síti", je toto všechno overkill a mnohem lépe tomu člověku bude s hotovým řešením. Bude tišší, menší, méně žravé, bezpečnější a jednodušší na správu.

Do své rovnice dále nepočítáš jednu kritickou komoditu a to je čas, který tím musíš trávit ať už na setupu nebo na následné maintenance. Pokud ho máš neomezeně / bastlení je tvůj koníček, budiž. Ve chvíli kdy ne, tak opět tvrdím, že v prvním půl roce běhu v tom budeš za mnohem více než kolik zaplatíš synology a to včetně HW.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 31. 7. 2017 13:39

Základní setup takového DIY zařízení je +/- 1-2 hodinky vč. instalace plnohodnotného Linux distra; kdyby tam člověk chtěl jen základní FreeNAS, tak bude čas menší... Nicméně každý by si měl napřed ujasnit své požadavky, zhodnotit možnosti své peněženky a pak teprve rozhodovat, jakou cestou se vydat. A pak také věc, kterou jsem už zmiňoval - znalosti. Člověk, který ví co dělá to bude mít hotové daleko dříve, než-li člověk, kterej něco takového dělá poprvé v životě...

Údržba DIY serveru? Jednou za rok vypneš, profoukneš kompresorem a hotovo; otázka 10 minut max.? Nevím co jiného bys na tom chtěl dělat, pokud teda nemluvíme o postupné dostavbě serveru (např. dneska koupím case / zdroj / desku / CPU / RAM + první disk; za další dva měsíce dokoupím a vyřeším regulaci chlazení + dokoupím další disk, za další dva měsíce .... ?).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klamerka 1. 8. 2017 18:16

Děkuji za reakce. Nejsem rozhodnut pro žádnou z variant a každá má své plusy a mínusy.

Velké plus hotového řešení a odladěného systému naráží na velké mínus pořizovacích nákladů. Dát 9k za NAS mi připadá mnoho a mou laickou optikou mi připadá, že HW se stejným výkonem (ale i daleko větším, protože stanice mají 512 MB RAM) lze pořídit za polovinu, zvlášť když zde mám nějaké RAM, notebookové zdroje (i když jen 65W, takže do budoucna bych stejně musel koupit 90W) a case.

Jako SW se dá použít distribuce přímo pro NAS (FreeNAS, nebo Xpenology), ale chápal jsem že mi stejně bude stačit debian, kde jen přidám uživatele a k nim přiřadím práva.

Ale chápu, že hotové řešení je hotové, bez práce, bez laborování, je odladěno na parametry desky a 512 MB tedy není žádný problém, a má podporu od výrobce. Takže zatím jen hledám informace, ať mám pro rozhodnutí dostatek infa. Zatím mám čas a netrápí mě to akutně
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod vkre 2. 8. 2017 15:31

Tak hotový NAS určité výhody má. U Synology jsem zejm. o celý ten jejich ekosystém, vč. mobilních aplikací (domácnost s tablety to ocení, takové DS Photo je pro manželky ideální).

Mimochodem, neznáte někdo něco, co by dokázalo na postaveném linuxovém serveru DS Photo nahradit? Pokud jde o funkčnost, mobilní aplikace atd.

Slušné hotové NAS jsou výkonnostně dnes již na úrovní PC, zejm. pokud jde o přenosové rychlosti po síti-prakticky vytíží gigabitovou linku... Tu, alespoň pokud jde o velké soubory, vytíží ostatně i levný Synology DS216j.

Z mého pohledu nevýhodou hotových NASů (mám zkušenosti se Synology i QNAP) je poněkud zvláštní přístup k využívání disků. Většina lidí-běžných uživatelů asi chce, aby se disky v nečinnosti uspávaly (a spaly). V reálu ale zjistíte, že (asi s ohledem na to, že systém NASu je právě na těchto discích), se ty disky v průběhu dne, i když NAS není využíván, opakovaně, i několikrát do hodiny uspávají a probouzí, což jim asi neprospívá. I Windows se v tomto směru chová mnohem kultivovaněji.

Pokud jde o spotřebu, výhoda hotových řešení oproti stavěným na bázi desky s integrovaným Atomem se zdá již malá. Např. základní deska ASROCK J-4205 ITX s pico psu, napájecím adaptérem Meanwell, systémovým SSD Crucial MX 200 256 GB a 8 GB DDR3 RAM si v klidovém stavu s Windows 10 v nastavením v profilu napájení jako "úsporný" bere 5 W. To je moje reálná zkušenost. Stejná sestava s Linuxem (který pro NAS asi přichází v úvahu) si v klidu bere kolem 9 W, což je asi způsobeno tím, že tento systém hůře využívá úsporných funkcí procesoru.
vkre
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 8. 2017 16:57

Synology ma v nastaveni celkem jistě funkci uplne stejne jako Zyxel kterej mam a o nejakym probouzeni po zapnuti funkce nemuze byt ani reci.Otazka je jestli vam něco neděla regulerně tuki tuk o cem nemate tucha a proto se vam to tak chova.Vsadil bych se ze jo.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 8. 2017 10:27

Stavet vlastni domaci miniserver ... ano, muze se vyplatit a existuji k tomu i ruzne "guides" ... zda jsou v CZ nevim a zda na dnes temer jedinem akceptovatelnem mediu (TyTrubko), take ne.

Na druhou stranu, pokud clovek nevi, co dela, lepsi variantou pro nej bude Synology. Ovladani zaluzii a takovehle prkotinky zvladne Rpi, nebo podobna hracka v cene par rohliku, tomu bych vyber "serveru" opravdu nepodrizoval.

(osobni nazor)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků