Classic, 60k PC + 30k monitory, stream, hry

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Aventedor 22. 8. 2017 10:24

Ahoj všichni, prosím o názory na následující sestavu, děkuji:

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Tišší Classic: Pc bych si chtěl postavit sám, ale netroufnu si na výměnu gpu ventilátoru + bych chtěl skříň s temperovaným sklem a pokud vím, tak AM4 desky nepodporují SF, takže LN/ULN sestavu raději nepíšu.

UCEL PORIZENI SESTAVY: 55% hry (+ stream), 30% seriály, filmy, zbytek běžná práce + chci získávat zkušenosti co se týče grafiky a video editace (Illustrator + PS, Premiere + AE)

FINANCNI LIMIT: 100 000,- Kč se vším všudy (60k samostatná skříň s komponenty, 30k monitory, 10k ergo doplňky)

OPERACNI SYSTEM: Budu mít klíč z práce, Windows 10 Pro

SESTAVITE SI PC SAMI? Po 8 letech s notebookem přecházím konečně na vlastní desktop sestavu a ano, budu si chtít PC sestavit sám.

BUDETE TAKTOVAT? Ano, nikdy jsem netaktoval a chci se to naučit, navíc mám v návrhu Ryzen, který by bez taktování příliš neměl smysl.

MONITOR + JEHO ROZLISENI? Ano monitory budu kupovat spolu s bednou, dlouho jsem uvažoval, zda jít "pouze" do FHD monitorů, nebo raději do QHD a nakonec jsem se rozhodl pro druhou možnost (nízký výběr monitorů s G-sync + bych chtěl 27" obrazovky). Monitory chci určitě dva - ve výběru mám jeden výhradně pro kompetitivní hraní se 144Hz a G-sync, byť je to TN, druhý IPS mám na vše ostatní - filmy, tvorba, běžná práce, rpg hry kde mi tolik o fps nepůjde.

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Rád bych měl v ceně čtečku karet a slušnou webkameru. Jelikož dbám na ergonomii tak i stolní držáky monitorů. Dle doporučení bych přihodil i externí mechaniku, ale ta asi nebude potřeba. K sestavě pak budu řešit i složitější a kvalitnější audio sestavu (sluchátka + DAC/Amp, mikrofon + Audio rozhraní), ale to budu řešit zvlášť. Pokud tu má ale někdo zkušenosti se zvukařinou (případně někoho zná) a byl by ochoten mi poradit, budu rád (počítám i s eventuální odměnou, jelikož jsem se nikde ve fórech potřebné odpovědi nedočkal, na internetu potřebné info nedohledal a tohle téma je trochu komplexnější).

Můj návrh na sestavu: https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=75696E716F6C64784

CPU: čekal jsem do včerejška na Intel covfefe lake. Bohužel bližší info je pouze ohledně mobilních CPU. Stále není jisté, kdy budou vydány nové desktopové šestijádra a za jakou cenu. Navíc budou dle informací vyžadovat novou desku řady 300. Nevím, zda pod IHS dá Intel opět prasopastu a tím pádem by byl pro taktování potřeba i delid. Obávám se nárůstu cen před Vánoci a nechci čekat déle, než je nutné, takže jsem z toho důvodu zkusil navrhnout sestavu s Ryzenem s tím ,že obětuji pár fps ve hrách. Jelikož chci i streamovat, současnou i7-7700K jsem příliš nebral v úvahu, navíc mě od toho odrazuje i relativní potřeba provedení delidu, pokud bych chtěl držet teploty v nižších mezích.

GPU: Rozhodoval jsem se prakticky mezi MSI a EVGA, z čehož mi 1080ti FTW3 od EVGY přijde jako lepší varianta. Jak jsem psal v úvodu, minimálně nyní nad výměnou chladiče neuvažuji.

Deska: Zvažoval jsem Taichi od ASRocku, VI Hero od Asusu a nakonec vybranou XPOWER GAMING TITANIUM od MSI. Pro MSI jsem se nakonec rozhodl vzhledem k "lepší" kontrole fanů, nebo mi to alespoň tak přijde. S automatickou regulací větráků nemám žádné zkušenosti a akorát jsem hledal teoretické informace. Vím, že Taichi má "pouze" 2 konektory pro skříňové ventilátory (3pin), kdežto MSI má 4 konektory pro 4pin s možností nastavení PWM regulace přímo v Biosu, z toho důvodu se mi proto MSI zdá jako lepší volba. Pokud tu je něco jiného, pro co bych měl zvolit jinou desku, budu rád za doporučení.

PSU: Volil jsem dle mnohých doporučení RMx od Corsairu. Jistý si nejsem pouze výkonem, ale i pro 1080ti by 650W mělo stačit. Pokud bych měl ale přidat, prosím o potvrzení.

CPU fan: Moc jsem si s tím hlavu nelámal a zvolil zkrátka asi to nejlepší ze vzduchu.

Case fan: Aktuálně jsem volil ventilátory dle vybrané desky a jejich velikost dle aktuální skříně. Jelikož mám vybraných 6 ventilátorů a deská má "pouze" 4 kontektory, budu brát i rozdvojku NA-SYC1, která pro 4pin na Alze aktuálně není.

RAM: Trident Z by měli být deskou od MSI podporované, volil jsem vyšší rychlost s nižším časováním, což by mělo Ryzenu co jsem se různě dočetl, trochu pomoci. Navíc se mi tyto ramky prostě líbí :D

HDD: jelikož jsem se snažil vybrat pokud možno tišší komponenty, volil jsem i 2,5" HDD, jelikož mnou vybraná skříň nemá 5,25" pozici pro umístění 3,5" disku v himuru.

SSD: v seznamu není, jelikož bych chtěl použít rok a půl starý Crucial MX200 500GB co mám aktuálně v notebooku. Potřebu M.2 disku zatím neřeším.

Skříň: Vybral jsem novou verzi Fractal Design Define C s temperovaným sklem. Dle komponent si nepotrpím na RGB kolotoč, ale jelikož jsem zatím úplně nevyrostl, rád bych měl skříň s průhlednou bočnicí (temperovaným sklem) i za cenu vyšší propustnosti hluku. Zvažoval jsem i Be Quiet Dark base Pro 900, ale nic navíc by mi ta skříň za dvojnásobnou cenu nepřinesla (kromě vícero pozic pro disky). Na té FD Define C se mi líbí několik věcí - poměrně slušná velikost, hodně pozic pro větráky, kryt na psu, prachové filtry, částečné odhlučnění, slušný cable management a snad i slušný air flow. V neposlední řadě i pěkný design, což mi přijde za tuhle cenu jako dobrá volba. Vím že slušné jsou i define R5, či Nanoxia slříně, ale trochu se obávám, že bych měl to plastové okno za chvilku celý poškrábaný :D. Dále vím, že třeba Python hodně vychvaluje Lian-li skříně. Je jich ale tolik, že jsem se v těch rozdílech mezi nimi po chvilce ztratil a navíc na ně není tolik recenzí jako je třeba na FD.

Jinak nákup budu řešit na firmu, myslíte, že bude lepší nakoupit komponenty zvlášť třeba ve 3 eshopech podle nejlepší ceny, nebo to vzít najednou z jednoho a zkusit vyjednat lepší cenu za komplet? Jaké máte zkušenosti se zárukou komponent při nákupu na IČO?

Ještě jednou všem děkuji za názory.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 8. 2017 10:40

Ten sloh jsem nečetl (nemám na to teď čas), ale jen poznámka k záruce vs. nákup na IČO; záruka je taková, jakou si s prodejcem vyjednáš. Na alze např. dávají standartně jeden rok, CZC.cz nemá problém s plnou zárukou.

Ale jak říkám, nutno si to vyhádat.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Kaulik 22. 8. 2017 13:53

fíha, já se tím textem prokousal, zkusím na to doma mrknout.. pár poznatku bych měl, tak to zkusím pak rozepsat.. za některý věci doslova zbytečně vyhazuješ peníze a tak..

BTW např rozdvojky na ventilátory bych neřešil.. stačí se podívat, co noctua nabízí jako obsah balení u ventilátorů
Standardní balení:
Low-Noise Adapter (L.N.A.)
4pinový Y-kabel
30 cm prodlužovací kabel
4 antivibrační kompenzátory
4 šroubky ventilátoru
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 8. 2017 14:20

PWM jako casefany nechceš, reálně ty konektory budou jako 4pin u MSi (krom cpufan) jenom vypadat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Aventedor 22. 8. 2017 15:19

Děkuji za snahu. Právě jelikož nemám žádné praktické zkušenosti tak nevím, co jsem zvolil špatně a co je ok. Toho kabelu v balení jsem si nevšiml, ale původně jsem tam měl daný ULN větrák, který ten Y kabel v balení nemá.

Kine takže za tebe zvolit jaké fany/desku? 3 pin ULN fany pokud jsem se dočetl správně na 4pin konektor u desky zapojit nejdou?
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 8. 2017 15:53

Však ten konektor elektricky 3p je. ULN jsou občas k zlosti skrz rozběhový proud. Dej tam F14 Silent a budeš spokojenější, pro začátečníka jsou lepší volbou. Neber to zle, mluvím ze zkušenosti.

A nebo to nech někomu udělat. Mohl bys vzít třeba 6800k, není moc drahý, taktovat kde, 12 vláken, ULN lze, do rozpočtu by ses vešel.

Ale neudělám Ti (Teď hned) návrh, protože jsem do zítra jenom přes mobil na EDGE.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Doggg 22. 8. 2017 15:54

Doplním že u ica nemáš by default možnost vrátit zboží do 14 dnů.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Aventedor 22. 8. 2017 18:31

s F14 určitě nemám problém, však jsem zde pro to, abych poptal rady prakticky zkušenějších uživatelů. Nad i7 6800k jsem také přemýšlel a viděl jsem ho i v doporučovaných sestavách. Nějaká praktická zkušenost vůči Ryzenu? Co jsem zběžně koukal takty by na 4,5 Ghz měl zvládat? Pro tohle cpu mě přesvědčí hlavně ten výkon na jedno jádro oproti Ryzenu.

Kdybych si to nechával udělat u někoho jiného, nic bych se nenaučil. Nedělá mi problém si někoho, třeba tebe, pro složení zaplatit, ale chci se o tom sám něco dozvědět, sám si to zkrátka zkusit a s případnými "zádrhely" se nějakým způsobem poprat abych měl do budoucna nějakou zkušenost a abych se potom někde nemusel na sebemenší problém pokaždé někoho ptát.

nespěchám na to, proto píšu s předstihem. Nákup plánuji ke konci září.

Zatím tedy upravený návrh čistě bedny s komponenty, dost jsem vycházel z návrhu doporučených sestav http://forum.zive.cz/viewtopic.php?p=9020331#p9020331. Změnil jsem zdroj za 850W, pokud mi bude doporučeno ponechat raději 1000W, tak změním, odebral jsem Accelero s Arctic fany a SSD disk. Jaký je rozdíl v použití levnějších ram s CL16 od Corsairu oproti CL14 G. Skillu? GPU změněna za FTW3 a case za FD Define C (bral bych z Alzy tu s temperovaným sklem), jinak jsem to ponechal:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... AL013LO101

EDIT: Dogggu automatikcy tu možnost vrácení mít nebudu, ale zkusím si to vyjednat. Spíš než abych měl možnost něco vrátit budu rád za to, že mi vše bude bez potíží chodit a nebude někde nějaký vadný díl.
Aventedor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 22. 8. 2017 22:31

čas je nepřítel a trošku víc nestíhám.. nicméně monitor herní.. zkusil bych například tento, není TN, je QHD a má 144Hz obnovovací frekvenci.

nedíval jsem se jestli se do té skříně vejde zdroj, ale radši na to upozorním.. RM850x je už delší než 650W verze.. a do některých skříní to bývá problém dostat..

Jinak já bych v tvým případě spíš sáhnul potom Ryzenu jestli chceš experimentovat i s kdečím dalším..

A ano, jestli nejsi netopír a nebudeš se snažit o absolutně nehlučné PC... Arctic stačí..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod malay 23. 8. 2017 07:44

"Kdybych si to nechával udělat u někoho jiného, nic bych se nenaučil."

Nechci tě odrazovat, jen se zamysli nad tím, jestli pro tebe takové učení má smysl. Když stavíš PC jen pro sebe, tak na tom se toho moc nenaučíš a nedosáhneš kvalit někoho, kdo to seká jak Baťa cvičky a má stále přístup k aktuálnímu hardware. Jedna věc je rozumět tomu, co mám v PC, a jak to spolu funguje (o tom určitě nějaké povědomí máš), druhá věc je mít přehled o hardware a zkušenosti s tím, co je aktuálně ideální pro danou činnost (software) na PC - to vyžaduje neustálé sledování dění v hardware - pro někoho, kdo poskládá jeden pc za tři roky je to ale zbytečná ztráta času.

Zvlášť nepříjemné je, když stavíš sám (bez technického zázemí - ověřené komponenty k testování, diagnostické vybavení a znalosti měření v elektronice) a objeví se problémy s výkonem a stabilitou - tady ti bude fakt, že jsi to skládal sám spíše na obtíž, než k užitku. Ke své zkušenosti se stavbou pak získáš jako bonus zkušenosti s reklamacemi.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5670@4,2/4,0GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB, Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, SSD 128GB (Win 7), SSD 250GB (Win 10), HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod Timmy12 23. 8. 2017 10:07

PC za 60k, které chceš mít stabilně přetaktované a dobře chlazené, svěř odborníkovi. Tvé snahy a pokusy by tě mohly přijít zbytečně draho a výsledek nemusí být 100% .
1)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H, MSI GTX 1060 6GB OC, 8GB DDR3
2)i5-3470 + Freezer 13, GIGABYTE H67A-D3H-B3, MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 8GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2017 10:50

Monitor davam jeden, za to tedy poradny. Pro praci i zabavu skvela zalezitost. BTW mit vedle sebe dva monitory, kdyz kazdy z nich ma jine barvy i odezvu, je silene frustrujici. Pokud by nestacila plocha 3k, asi bychom mohli vzit i 4k panel, ale tam pocitej se snizovanim detailu ve hrach. On uz tak ten monitor ma "jen" 100Hz, ale ani to nas nemusi trapit. Vice nez 100fps v tomto rozliseni ani 1080Ti v plnych detailech neda. Pokud tedy neplanujes hrat CS:GO ... ale k nemu bys zase nekupoval sestavu "za kilo".

Sestava jako celek je navrzena pro HC-ULN hlucnost, v klidu (office, web, film...) o stroji vubec nebudes vedet. V herni zatezi uslysis hlavne civky z karty, takove lehke bzuceni az cvrlikani - to je fyzikalni jev, tim myslim vlastnost karet. Nelze beznymi rozumnymi zpusoby odstranit a dela to uplne kazda karta, i kdybys koupil Geforce 1030 v pasivnim provedeni. Ostatne o ni je nekde u nas na foru i vlakno.

SSD 512GB, RAM 32GB, i7 6C/12T 6800k, 11GB 1080Ti, 2TB HDD s odhlucnenim ... asi moc neni, co vic si prat.

- - -

Podobnou sestavu, jen s 1TB NVME Samsung 960 PRO, jsem delal minuly tyden, fotogalerii mam jeste v mobilu. Zde jsem volil SSD SATA s kapacitou 512GB, castecne kvuli financim.

- - -

105.912,- Kc vcetne jednoho velkeho LCD, ovsem bez ramene pro nej - to nevim, jak bude/nebude potreba. Hodi se pro prezentaci zakaznikum nebo zamestnancum v zasedacce, hodi se v kanclu pro praci vestoje.

- - -

Vyse uvedeny navrh je kompletne HARDCORE ULTRA LOW NOISE (HC-ULN) sestavou. Pro uplnou definici pojmu HC-ULN viz: ODKAZ.

DULEZITA POZNAMKA:

Pro dosazeni HARDCORE ULTRA LOW NOISE (ne)hlucnosti vsak nestaci pouze vybrat vhodne komponenty. Klicovym faktorem pro dosazeni nizke urovne (ne)hlucnosti sestavy je odladeni hlucnosti, resp. tedy optimalizace otacek ventilatoru v zavislosti na teplotach komponent.

Dalsim faktem pak je 100% jistota neuspechu, pokud bychom uvazovali nad myslenkou nechat tuto sestavu skladat v eshopu. Sestavy s aftermarket chladici grafickych karet totiz eshopy sestavovat odmitaji, k cemuz maji hned nekolik rozumnych duvodu.

BTW: Pokud bys nepohrdnul, mohu Ti nabidnout svou osobni peci, tzn. sluzby ohledem sestaveni a odladeni. (Pokud bys chtel vedet vic => soukroma zprava.)

KineCZek

Odeslat příspěvekod Aventedor 23. 8. 2017 12:15

Děkuji za varování. Rizika samostavby jsem si vědom, kdybych měl již nějaké pc v životě vlastnoručně sestavené, tak bych se zřejmě po další zkušenosti se stavbou nijak nepídil a nějaké služby známých zkušených stavitelů i využil. Je mi jasné, že né každý se v tom chce piplat a tak je rád, když do rukou dostane hotový odladěný kus a v tom případě chápu doporučení na kvalitního člověka co si s tím tu práci dá, než za rychlostavbu z eshopu. Poslední rok jsem právě tuhle "zbytečnou ztrátu času" do hledání informací obětoval a nijak toho nelituji. Nevím ještě spoustu věcí, ale na druhou stranu mám alespoň nějaké povědomí oproti tomu, co jsem znal před rokem. Jsem člověk, kterého to zkrátka zajímá. Jediné, z čeho mám, pravda, obavu je z nějaké vadné komponenty, ale i s tímto rizikem do samostavby s velkou pravděpodobností půjdu. Že může vzniknout nějaké riziko při vkládání cpu do patice, nebo montáži větráku vím. Na druhou stranu si nemyslím, že jsem takový idiot, který by i při tomto povědomí nějakou základní chybu udělal. Stát se to může, to nepopírám. Na druhou stranu si spousta lidí i takto drahé sestavy složí doma sama a dost možná to zvládnou i s menšími znalostmi, než mám já. Ano, optimalizaci taktování, chlazení atd zřejmě nebudu mít zprvu tak dobře vyladěnou, než kdybych to dostal třeba od Kina, ale na tom budu pracovat. Jinak jelikož je můj táta technik, tak na případné problémy při stavbě nebudu sám, nicméně rozhodně nestaví takto drahý HW a pracuje spíše s levnějšími kancelářskými komponenty.

Díky Kine za názor co se týče monitorů. Uvažoval jsem také nad nějakým ultrawidem, ale nevím, jak by fungovalo mít ve 2/3 zapnutou hru a na zbytku ostatní věci a ani si to moc nedovedu představit. S dvěma monitory jsem četl problém s obnovovací frekvencí, pokud si na druhém monitoru do toho člověk pouští nějaké video prohlížeči, to by se ale v nastavení prohlížeče mělo dát vyřešit. Více jsem se po tom nepídil, akorát jsem narazil na potencionální problém. V práci i doma jsem nyní zvyklý mít právě dva monitory a vyhovuje mi to. Nějak si s tím ultrawidem nejsem vůbec jistý.
Děkuji za návrh, nicméně se jedná o komponenty které by přišly v úvahu prakticky pokud bych si to nechal stavět u tebe a jelikož nehledám vyloženě ULN sestavu a chci si pc poskládat sám, spokojím se s referenčním chladičem EVGY, SSD jak jsem zmiňoval v úvodním příspěvku chci použít co mám nyní v notebooku. Jinak termíny ohledně LN,ULN sestav jsem si samozřejmě již dříve přečetl, proto jsem hned v úvodu psal Classic. Děkuji za nabídku, nechám si to projít hlavou ale upřímně momentálně o tom nejsem přesvědčený.

Kauliku za upozornění na zdroj děkuji, s tím jsem v tu chvíli nepočítal. O tomto monitoru také vím ale nějak jsem ho před měsíci vypustil kvůli absenci g-syncu, nicméně s odstupem času je to asi něco, bez čeho se lze v pohodě obejít. Spíše se obávám "ghostingu" toho VA panelu při hraní. Jako všeobecný monitor je to určitě super volba, perfektní barvy, nízký input lag, vysoká obnovovací frekvence. Možná ale plácám nesmysly a je to akorát problém levných VA panelů, které nemají takovou obnovovací frekvenci a tento monitor za skoro 20 tisíc s tím problémy mít vůbec nemusí, určitě si to ještě prostuduji a budu nad ním uvažovat.

Ano Ryzen je stále ve hře, u Intelu by mě zaujal právě až chystaný i7 8600k, který by po přetaktování měl mít na jádro stejný výkon, jako současný 7700k a navíc další 2 jádra, což by mi vyhovovalo. Nicméně datum vydání v nedohlednu a stejně tak i bližší info, takže je v současnosti "ze hry". Netopýr určitě nejsem a budu pravděpodobně pracovat s těmi AC fany.

Ještě jednou díky všem za ochotu a rady. Některé řádky se s radostí a nadšením úplně nečetly, ale s tím jsem počítal a určitě to není tak, že bych se rozhodl tyto slova úplně ignorovat.
Aventedor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrMiCz 23. 8. 2017 14:28

Do toho monitoru od Kaulika bych šel, já jsem si koupil 24" Samsung C24FG70 a jsem s ním spokojený, je to samozřejmě úplně něco jiného (horšího), ale moje cenová třída je trochu někde jinde než ta tvoje. Na monitor jsem měl 10K max a původně jsem chtěl kupovat BenQ TN, což by byla určitě horší volba. Jinak pokud je člověk zvyklý na 2 monitory, do ultrawidu bych nešel, osobně to mám v práci taky tak a je to hlavně otázka osobních preferencí, před čím se budeš cítit lépe. Pro tvoje využití jak jsem četl bych zůstal u dvou...
PetrMiCz
Junior

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor