Upgrade, LN, 15000Kč, hry, kancelář

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Krovak84 16. 12. 2017 18:43

POZADAVEK (NE)HLUCNOST
LN, pokud možno

UCEL PORIZENI SESTAVY
hry

FINANCNI LIMIT
15000

OPERACNI SYSTEM
Mám Win7, dokoupené Win 10 možné, nezapočítávat do ceny

SESTAVITE SI PC SAMI?
Ano

BUDETE TAKTOVAT?
Ano

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
FullHD 60Hz

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?
Jen desku, procesor + chladič, RAM, ventilátory

ZBYTEK SESTAVY
zdroj: Corsair RM 750i 750W
GPU: Asus Strix GTX 1070
case: FRACTAL Define R3 Black Pearl USB 3.0
HDD: 1x Seagate 2TB, 1x WD 1TB

Měl jsem tu rozepsaný elaborát vše se mi smazalo, nemám nervy to psát znova :grr:

Něco po mě hoďte, kdyžtak upřesním.
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 16. 12. 2017 22:53

Do 15k bych vzal TOHLE, ale doporučil bych navýšit rozpočet na 17k a vyměnit čtyřjádrovou i3 za šestijádrovou i5. Zbytek zůstane stejný.

Nevím, kolik máš v současnosti ventilátorů ve skříni, každopádně v košíku máš jednu F12, kterou hodíš na chladič. Zbytek (F12/F14 Silent) ber podle uvážení. R3 má pozice pro 120x120 i 140x140.
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 12. 2017 23:22

Ty neměl jsi tady vlákno už?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 12. 2017 23:35

Za 15k by mohl mít i Ryzen 5 6C / 12T https://www.czc.cz/8oopaf7kguj2l9f6kp9ul7lj54/seznam, popř. s rozpočtem 17,5k i Ryzen 7 1700 8C / 16T.

Jen to LN bude trochu složitější...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 17. 12. 2017 08:51

Vezmu to popořadě.
Rozhodně bych nebral i3 místo šestijádrové i5, jelikož stojí o směšnou stokorunu více.
Ventilátory jsou ve skříni 4, 2x Fractal 120mm a 2x Noctua NF-S12B. S tím rovnou souvisí odpověď Kineczekovi. Ano, měl jsem tu vlákno http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=932&t=1276304 ale považoval jsem za lepší vytvořit nové, aby lidi nemátl název tématu. No a v něm mi Kin radil ventilátory vyházet a pořídit nové, což vzhledem k tomu, že to jsou všechno verze flex stejně bude nutné.

O Ryzenu jsem uvažoval. Jenže, ve hrách má i i5 8400 za 4700Kč vetší výkon než Ryzen 7 o 3000Kč dražší. Nevím čím to je, jestli optimalizací, ale maj to tak všechny Ryzeny. Jedou na půl plynu a grafiky na třičtvrtě.
Kdežto intely jedou sice nadoraz, ale GPU též. Nehledě na to, že dle Kina platforma Ryzen a SpeedFan se jaksi nekamarádí.
Měl bych takový svůj skromný návrh:
procesor: i5 8400
chladič CPU: Noctua NH - U14S
deska: netuším, rozhodně to bude mít Z370, páč asi nemá cenu čekat na levnější čipsety
RAM: dilema, jestli 8 nebo 16GB, ale rozhodně minimálně 2666MHz, ale spíše 3000MHz
ventilátory: na Noctuu asi nezbude, nejspíš budu muset vzít budget F12

edit: Jako deska by se mi celkem líbila asrock z370 extreme4, ale nikde nejsem schopný zjistit, jestli umí speedfan. Nehledě na to, že tuhle značku jsem pořád bral jako lowcost, no, časy se asi mění.
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2017 16:10

Pro hry zatim mas lepsi na kvalitni desce dat 4x 4,8 - 5GHz, nez zamcene (sic) sestijadro. Budoucnost urcite nekdy bude ... ale nastesti pro nas, bude az nekdy v budoucnu. Ted jeste ne ... a se skromnym rozpoctem jsem si ted do pracovny koupil prave tu 8350k. (A chytil spatny kus, jedu "jen" 4x 4,7GHz (po DELIDu) ... ale to se stane ... asi dobre mi tak.) :))

O Ryzenu bych (resp tedy "jsem") neopak neuvazoval. PC v pracovne nemam uplne na hry (ackoliv je tam 1050Ti, ale zase hodne taktovana 1850/9000, ktera by neco utahla) ... to hlavne protoze mam v pracovne 4k panel.

Hlavni pocitac na hrani, video a dalsi (s 1080 s OC nekam okolo 2100/12750, o nemz jsem nekde na foru uz psal) mam zatim na i7 6700k @ 4,7GHz.

Z me strany procesor vyreseny.

Ted ... jakou mas skrin, jak chlazenou? F12 Silent 6x ... ? Pokud stale jeste ne, tak je konecne osad. ;) R3 jinak ok. RMx ok ... jen mozna vlastne osadis jen 5ks vetraku, nevim jak ten spodni se 750 RMx (dlouhy zdroj) vleze. Uz je to par chvil, co jsem R3 naposled delal ... nekdy v zari? Hlavne nevlees s Accelerem Xtreme, na to musis pamatovat u grafiky.

U14S nevi jestli neni moc vysoka. Mam takove tuseni, ze bude moc vysoka. SPC Grandis? Treba? ;) A vymena fanu za 2x F12 Silent. (Ne F14, fakt F12)

Pameti ... 2x 8 ... cim rychlejsi, tim lepe - hlavne pokud vezmes tu i3k. (Ktere vim, ze se bojis, ale neboj, je to fajn kremik.)

Deska ... ja mam ITX Node 304. Takze jsem moc moznosti nemel. Tobe doporucim urcite Z370 A PRIME. Skvela deska za super cenu, tady neni o cem. Zvladne slusne potaktovat i 8700k i7. Tu povazuji za sebe za vyresenou ... jo a UMI regulovat SpeedFan. Coz chces. ;)



DOTAZ: Co nakonec mame za tu grafiku a jak chlazenou? Strix jsi tusim rikal? Uz jsi ho rozlousknul? :)) To vis, zvedavost je ... zla vec. :D
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 17. 12. 2017 18:54

Ou jé, Ty jsi mi zas dal...
Po prolezení všech možných testů, pokud byla i3 na 4.8GHz, byla srovnatelná s i5. Na 5GHz už jasně vedla. Otázka zní, jestli jít do i3 a riskovat výši přetaktování, nebo jít do "zaručeného" výkonu i5. Já bych se skoro přikláněl k té i5 8400, už jen proto, že bude produkovat méně tepla, za cenu dejme tomu o 5% nižšího výkonu.

Ve skříni je pořád mix 2x Noctua a 2x Fractal, všechno třípiny, takže k ničemu. 3x in, 1x out. Čili osazeny obě přední plus spodní pozice (ano, vejde se tam sice o fous, ale vejde) a 1x zadní, horní pozice neobsazeny.

Teploty při 22-23°C v místnosti:
disky 30°-33°C
CPU kolem 35°C při 20% vytížení
GPU 26°C, semipasivní režim vypnutý, kolem 53°C při zátěži
PSU 27°C semipasivní režim vypnutý
deska 27°-30°C

Takže ty ventilátory mě zatím netlačí, udělám to všechno najednou, až budu měnit podvozek.

U14S má 165mm, maximum pro R3 Define je 165mm, dík za upozornění, pátral jsem a prý by se tam vejít měl, maximálně ho vyměním v 14 denní lhůtě. Tak ještě změna, pasiv Grandisu 2 má výkonové parametry hodně blízké U14S, dík za dobrej tip, asi ho vezmu.

Když vezmu 2x 8GB ramek, půjdu už přes limit, ale to neva :D

Ta Asuska... má o jednu napájecí fázi méně, o dvě USB 3.1 méně a stojí o 900 více než Asrock... nicméně bez Speedfanu by byla naprd, no.

Takže zatím by to vypadalo takhle, bez ventilátorů. Vážně F12 Silent? Jak je budu regulovat, když to jsou třípiny?
https://www.czc.cz/223206,200201,223355,178951/kody

edit: Jo, ta grafika... ano, je to Asus Strix gtx 1070, a vzhledem k tomu, že nakonec překopu celý počítač ji zbastlím až při stavbě, objednám to všechno naráz. Původně jsem si totiž myslel, že popoženu současnou i5 2500k na 4.5GHz a vydrží ještě další dva roky, nicméně Assassins Creed Origins mi ve městě padá ke 30 snímkům a to mě uráží :-D Plus občasné propady fps, no fuj, čas 2500k je holt u konce.
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2017 19:06

Ja davam kazdemu "do kozichu" co se do Vas vejde. :)) Na to si zvyknes...

Prave ja daval do R3 jednou D15 a ackoliv nakonec tam je, uplne komfortni zavreni to nebylo. :D

ASUSka je za ty prachy "za mne" super volba. Ono pod i3 by se dala dat i TUF PRO ... ale tam neni tak dobre OC, jako na PRIME-A. BTW faze ... stejne je jich kus pro severni mustek a IGP, rozdil bude IMO tam. (Ale datasheety nastudovane nemam do podrobna.)

Regulovat na te ASUSce pujdou na W_PUMP, M2_FAN a pak nevim jestli CHA nebo SYS, ale na tech co jsou kupodivu 4pinove. :D V BIOSu pak mas moznost pwm/voltage, takze da voltage a regulujes zvesela.

Jo, 2500k byl fajn procesor. Ale uz ma vousy a narok, holt. ;) Jestli 6C nebo 4C s vyssim taktem Ti nerozseknu. Koncove rozhodnuti cini koncovy uzivatel. Jen reknu, ze kdysi mezi i5 750 a Phenomem 1090T jsem vybral ten spravny. Tak doufam, ze mezi 8350k a 8400 letos tez.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 17. 12. 2017 21:00

Procházel jsem u té Asusky manuál a vypadá to hodně pěkně, je vidět, že za těch pět let se dost věcí změnilo. Holt zůstanu věrný Asusu, ne že by mě to teda trápilo :-)

Jsem akorát zvědavý na tu možnost regulace, sám mám na desce hromady 4 a třípinů ale regulovat jde pouze CPU čtyřpin a jeden třípin. Docela smutné.

Nechám si to ještě projít hlavou, kdyby mě napadla nějaká varianta, napíšu.

Ještě jedna věc, má cenu na tuhle platformu cpát Win7? Nebo mě opravdu čekají desítky?
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2017 22:02

10
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 17. 12. 2017 22:24

Sakra.
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 12. 2017 22:35

Do konce roku je možnost přechodu na W10 zdarma, tak bych toho ještě využil.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 22. 12. 2017 22:33

Vím, že je to dlouhý text, přesto prosím o prostudování, díky.

Ahoj, ahoj, jsem zpět. A jelikož chci sestavu pořizovat až v lednu a tudíž mám spoustu času na přemýšlení (což mi skutečně, ale skutečně nedělá dobře :-D ) jsem narazil na hezkou věc jménem Management Engine u inteláckých procesorů. A vzhledem k tomu, že se mi její funkce moc nezamlouvá (to, že jsem paranoidní, neznamená, že po mě nejdou :-D ), jsem se opět pustil do minulý týden uzavřené záležitosti.

Nakonec mi z toho vypadla tahle sranda
https://www.czc.cz/asus-rog-strix-b350-f-gaming-amd-b350/217009/produkt

a následně popřípadě tahle
https://www.czc.cz/asus-rog-strix-x370-f-gaming-amd-x370/218508b1/produkt

kombinovaná s Ryzen 1600.

Ano, Kineczek mě bude nenávidět, po té námaze, kterou tu vynaložil, milsimr asi bude rád... :-[

Proč to všechno:
Ve všech možných herních testech má Ryzen s OC na 4GHz nepatrně nižší výkon než i5 8400. Díky Hyperthreadingu bude ve všem ostatním rychlejší a hlavně :!: by do stejné desky na rozdíl od Intelu měla jít další generace Ryzen 2.

Jo, je mi jasný, že málokdo upgraduje jen o jednu generaci, já sám bych jich koupí Coffee Lake přeskočil 6, ale zas si říkám, proč si zbytečně zavírat vrátka.

Co se týká (ne)hlučnosti, tak obě desky umí regulovat 2 ventilátory na procesor (na stejné otáčky) a 3 ventilátory samostatně, přičemž při napěťové regulaci je minimum 60% otáček, u PWM pak cca 14%. Čili pomocí rozdvojek, či využití přídavných konektorů na GK by regulace mohla být řešitelná i na AMD platformě.
X370 má oproti B350 i možnost dopojení externího teplotního čidla.

Těm, kteří dočetli až sem, znovu děkuji, a pokud mají chuť a čas, prosím o smysluplné vyjádření.
Krovak84
Junior

Odeslat příspěvekod polda 23. 12. 2017 00:45

To máš tak, u AMD můžeš pouze předpokládat, případně být připraven a ochoten si s tím pohrát a poladit abys dostal to co očekáváš. Proto pokud někdo chce na konkrétní potřeby konkrétní sestavu, dostane nabídku v Intelu. Tam je to jasné a hotovo. Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného takže si může vybrat. Ale nikdo nechce za 1/4 roku dostat pojeb, že špatně doporučil, protože se spletl v hádání z křišťálové koule.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krovak84 23. 12. 2017 07:45

To je jasný, že nikdo si nemůže být jistý, co nakonec velký firmy udělaj. Mě jde spíš o to, že s námi Intel zkouší vyje****t stylem "nová verze jádra, nová deska". A tenhle přístup já nemám rád, páč se mnou může vyje****t jedině paní Křováková, nikdo jinej.

Co jsem tak zjišťoval, tak paměti co jsem vybral pro Intel jsou v QVL i pro obě AMD desky a jsou schopné na nich jet na 2933MHz (jsou to 3000MHz paměti Corsair Vengeance LPX). Je teda fakt, že je to pro projití QVL celkem mizérie, samej problém a zádrhel, co funguje v páru, nejde v quadru atd.
No a taktování se nebojím, takže zvažuji, že bych šel zase trochu proti proudu a třeba to s tou sázkou do budoucna vyjde.

Mimochodem, jel bych tím taky tick, tock, jako Intel, páč před 12 lety jsem měl AMD platformu a nVidia GK, pak jsem jel na Intel platformě s AMD kartami (s čestnou výjimkou GF 6800GT) no a vzhledem k teď koupené GTX 1070 bych měl zas přejít na AMD :-))
Krovak84
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků