Upgrade: Video 1440p (výhledově 4K), hry, cca do 35k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mastegl23 7. 3. 2018 10:24

Zdravím,

myslím, že už dozrál čas na upgrade. Poslední rok jsem výrazně více začal pracovat s videem (domácí potřeby) a převádím, stříhám a upravuji videa z akční kamery. Aktuálně natáčím do formátu 1440p 60fps a s tímto videem také dále pracuji. Výhledově plánuji přechod na 4K 60fps, takže už je třeba počítat i s tímto.

Mimo to hraji také hry, i nejnovější, ale tam mě ani současná sestava nijak neomezuje, takže upgrade netřeba řešit směrem pro hry, ale spíše pro video. Zmiňuji jen proto, aby se nevybral třeba nějaký xeon s "miliony jádry", ale špatným výkonem na hry. Nechci si ve hrách procesorově pohoršit :)

Má současná sestava je tato:
BENQ 32" BL3200PT, Intel Core i5-750 2,66GHz @ 4,0GHz, Noctua NH-D14, NVIDIA GTX970ME, ASUS P7P55D, Kingston 12GB DDR3, Crucial MX500 1TB, WD CB 640GB + CG 1500GB + Himura, Enermax PRO82+ 525W, Fractal Define XL R2 + 4x Noctua NF-S12B ULN

Podle mého názoru potřebuji upgradovat CPU, MB, RAM a ZDROJ. Skříň a chlazení je myslím dostatečně kvalitní a může zůstat. Stejně tak GPU. BTW, NH-14 bude kompatibilní s novou platformou?

Finanční limit není problém (v rámci rozumných mezí - asi nechci jít bezdůvodně přes 35k), jde mi o poměr cena/výkon. Aktuálně přemýšlím buď postavit to kolem i7-8700K a nebo kolem i7-7820X. Když jsem si to zběžně naházel do košíku (jen pro cenovou orientaci), vycházelo mi to cca kolem 24 tisíc vs 30 tisíc za upgrade dle zvolené sestavy. Je těch cca 6 tisíc navíc dle vás rozumná investice navíc? Nebo byste volili něco úplně jiného? O Ryzenu jsem neuvažoval, protože hry. Ale rád si nechám poradit.

Otázka na závěr č.1: Plánuje se tento rok na poli CPU něco potvrzeného, na co by se vyplatilo počkat? Jasně, čekat se dá pořád, ale mluvím jen o tomto roku, třeba kolem léta. Do dalšího roku určitě čekat nechci. Jen nemám už čas sledovat novinky, tak abych neupgradoval měsíc před nějakou novinkou.

Otázka na závěr č.2: Dokážete odhadnout, o kolik rychlejší bude dejme tomu převod videa z 1440p na 1080p s nějakým color correction při přechodu z mého i5-750 na něco z výše zmíněného. Jelikož nehalem už je tak stará platforma, přímé srovnání jsem nenašel. (mé i5-750 jede na 4 GHz).

Otázka na závěr č.3: Jak nejefektivněji pracovat s videem co se týká disků. Kde mít zdrojové video, kam ukládat výstup, případně jak to vhodně "nastavit"? Aktuálně mám SSD 500MX 1TB, letitý WD Black 640 GB, 1,5TB Green disk a síťový (100 MBps) NAS s dvěma 8 TB Ironwolfy (redudant).

Díky moc, už jen za přečtení mého obsáhlého dotazu :)
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2018 12:36

1) Duchod? 8-P
2) 8700k odhadem >2x? HT, dve jadra navic, vyssi frekvence.
3) NVME se solidnim ctenim, (jine)NVME se solidnim zapisem.

NAS je limitovan rychlosti GLANu.

D14 pujde bez problemu. Grafiku nechavas? Bude slabym mistem sestavy. V cem strihas? CUDA nic?

RMx 600, Z370-F Strix, 16GB 3200 (Corsair, nebo Predator) a 8700k, Samsung 960 PRO / Hellfire / MP500 / KC1000 ... idealne 2ks okolo 500GB. Ale to asi ani do 25 nevyjdes.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 7. 3. 2018 13:05

Díky!

1) Tuhle odpověď jsem čekal :D Ale jak jsem psal, jde mi o horizont třeba do tohoto léta, zda není potvrzen příchod něčeho, co by zamíchalo kartami, jelikož mi to klidně mohlo uniknout (nesleduji novinky). Čas mě aktuálně nepálí.

D14 tedy bez redukcí pojede? To je příjemná zpráva :)

Grafiku GTX970 nechávám, jak jsem psal. Hraní není to primární a zatím omezení nepociťuji. S videem pracuji s pravidelně aktualizovaným balíkem Adobe CC (Media Encoder, Premiere a After Effects).

Chápu to správně, že i7-7820X tedy nedoporučuješ, když jsi zvolil cestu s i7-8700K? Ještě se možná hodí doplnit, že bych určitě rád taktoval, stejně jako jsem taktoval nyní.

S disky teď už asi nic dělat nebudu. Možná v další "sytémové iteraci" :) Bude lepší tedy z toho mého MX500 číst a na plotnový Black zapisovat export a nebo naopak? A nebo je to jedno a pomalé to bude tak jak tak? Možná až tak pomalé, že se ani ten upgrade platformy bez dokoupení i disků nevyplatí? :-|
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 7. 3. 2018 13:42

Osobně bych s novou deskou šel do nvme disku na systém, programy a třeba i zdrojová data, na zápis pak ten tvůj Krucinál. Plotnové disky jen jako skladiště/záloha. 2x nvme by samozřejmě bylo lepší, ale to je pak poovina rozpočtu jen v discích.

Vzhledem k rozpočtu je volba 8700k vcelku jasná.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2018 13:57

Jak píše kolega, alespoň jeden nvme kup. Byť by to byl třeba i jen obyčejný Black od WD.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2018 13:59

U MX500 pozor na volné místo a DWA.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 7. 3. 2018 16:23

Ten rozpočet do cca 35K nebyl nějak neprobořitelný. Mohl bych vás poprosit tedy ještě o vhodnou kombinaci, včetně pamětí a zdroje a toho SSD na platformě s i7-7820X? Pokud by Kruciál nestíhal na zápis, tak bych časem pořídil druhý "rychlodisk" :) Tedy aby s tím i deska počítala. Díky moc.

Výkonový rozdíl mezi oběma platformami už si dohledám sám a posoudím, zda ten rozdíl mezi těma dvěma sestavami od vás mi za to stojí či ne. Díky moc.

Mimochodem na tom MX500 mám nyní volno ještě cca 600 GB a to už tam mám nainstalováno a přesunuto vše, co potřebuji. Tak s místem by problém být neměl. Po exportu bych to z něj přesunul na NAS.
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2018 16:33

Nevím co a jak strihas, pokud bude skoro prázdný tak stíhat bude. :)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 8. 3. 2018 06:54

Díky. Mohu tedy poprosit ještě o sestavu s i7-7820X? Zkoušel jsem si něco naházet do košíku a i s diskem to bylo za 35K, tedy jsem se do rozpočtu vlezl. Jen si samozřejmě nejsem jist kompatibilitou a vhodností jednotlivých komponent. Proto uvítám radu zkušenějších, co k sobě "nejlépe pasuje".

Ten výkonový rozdíl už si najdu sám, který to v Adobe CC balíku dělá.

Dík moc.

-- 8. 3. 2018 07:20 --

Pokud jsem ale dobře hledal, tak Adobe After Efects je od verze 2015 zamřen spíše na GPU a u procesoru už není schopen tak dobře využívat více jader, tedy by bylo i7-8700K vhodnější. U Premiere je více jader plus, ale přínos 7820x oproti 8700k je asi 13%.

Tedy se ten příplatek asi nevyplatí a lépe ho investovat třeba do více RAM. Pokud jsem ty testy správně pochopil :)
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 8. 3. 2018 17:03

No nic, už vás nebudu trápit. Pravděpodobně tedy vezmu tu i7-8700K, i kvůli spotřebě, jak v klidu, tak v zátěži (PC mi běží většinou nonstop).

Mám ještě dotaz ohledně RAM... můžete doporučit nějaký set 2x16 GB? Nemohu takový dle výrobce doporučeného od Kina najít. Rád bych měl totiž do budoucna rezervu dvou slotů, do kterých bych mohl umístit dalších 32 GB v příapdě potřeby. Díky.
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 8. 3. 2018 17:29

Určitě bych šel cestou 8700k :)

Pokud veme dobrou desku. Asus Z370 Prime-A -> http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA ... rt0118.pdf

tak jich tam je několik.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 3. 2018 20:36

Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 9. 3. 2018 06:04

Díky všem a díky za nalezení té ramky. A snad jen dva dotazy na závěr.

1) Je nějaký rozdíl v té Asus Prime a Strix desce, kterou jste tu doporučili? Nebo je to jedno, kterou vezmu?

2) Tento zdroj Corsair RM650x https://www.alza.cz/corsair-rm650x-d4254846.htm je ten, který jste doporučovali pro upgrade sestavy, i vzhledem k přetaktování, ano? Taktovat budu CPU a nataktovanou mám i GPU.
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 3. 2018 08:19

Já mám s tou Prime jen dobré zkušenosti. Tedy krom jednoho kousku, kde pískalo VRM při OC na 5,2GHz a AVX testu ... Po stažení na 5,1GHz a hraní her pohoda. Vedu v patrnosti a se zákazníkem řešíme jestli RMA nebo ne.

Strix - taková, jakože herní edice.

Zdroj v cajku naprosto. Možná bych ještě uvážil SeaSonic Focus 550W Platinum...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mastegl23 9. 3. 2018 10:43

Tak na 5,2 GHz se asi se vzduchovým chladičem NH-D14 nedostanu, takže to by mě snad trápit nemuselo :)

A když už jsem u toho chladiče, vejdou se pod něj ty RAM co našel Kin? Jelikož vidím, že na sobě mají chladič, tak aby nebyly moc vysoké. Už ve stávající sestavě jsem s tím chladičem rozměrově bojoval, kdy se např. přímo dotýká grafické karty.
Naposledy upravil Mastegl23 dne 9. 3. 2018 10:52, celkově upraveno 1
Když chodíš po vejcích, neskákej.
Mastegl23
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků