PC-audio produkce - ULN, stabilní, trvanlivé, upgradovatelné

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jendabek 10. 3. 2018 23:17

Zdravím zdejší geeky :)

Chtěl bych využít vašich znalostí a poprosit o nasměrování (třebaže stručně) ohledně řešení nového PC.
Bude se jednat o desktop pro profesionála v oblasti produkce hudby, jeho nejčastější činností je audio / multimediální tvorba, zápis notové partitury apod.

Požadavky jsou:
    - maximální stabilita (kvalitní, max. kompatibilní komponenty - cena je až dalším faktorem, raději Intel)
    - co nejdelší trvanlivost / upgradovatelnost do budoucna (všude čtu o X299, mám výběr omezit na tenhle chipset?)
    - minimální hlučnost
    - grafická karta zvládající minimálně dva 4K monitory, přičemž na PC se VŮBEC nebude hrát, ale např. výkon v editaci videa bude potřeba (např. GTX 1060 6GB nebo kvůli hluku i nějaká pasivně chlazená 1050 Ti...? Ale samostatně tuším, že za normální peníze asi neseženu...)
    - systémový SSD min. 512GB + 1 až 2TB HDD na data
    - min. 16GB RAM
    - procesor může být na začátek klidně výkonnější 4-jádro s HT. - počítám s deskou, kde nebude problém v budoucnu upgradovat na 6 a více-jádro.
    - FireWire řadič (KOUWELL KW-5101?)
    - skříň decentního vzezření, žádný "progaming" barevný úlet, rozměry jsou jedno
    - zbylé komponenty odpovídající zbytku

Jinak tahle objednávka proběhne po tom, co se rozhodl vrátit MacBook Pro za 90 000,-, protože se ani po 3 týdnech nepodařilo vybrat kombinaci adaptéru / dockovacích stanic / zvukovky, aby vše bez problémů fungovalo... takže jde striktně o volbu PC desktopu.

Dále bych byl mnohem radši, kdyby se jednalo o již sestavené PC, případně pokud byste mi doporučili kde si nechat PC sestavit a jaké konkrétní komponenty zvolit. Asi bych to zvládl poskládat i sám, ale nechci moc riskovat problémy, které při sestavování hrozí.

Snažím se pozjišťovat si vše sám, ale na výběr je toho opravdu hodně a tím i informací, které je potřeba vyhodnotit pokud byste tedy někdo pomohl, abych nad tím nemusel strávit týden, budu OPRAVDU MOC vděčný.

VELEDÍKY

Jan Kadeřábek
Naposledy upravil jendabek dne 11. 3. 2018 23:08, celkově upraveno 1
jendabek
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 3. 2018 10:18

Budouci upgrade je takovy ... blud. Vsichni o nem mluvi, cca 60% zakaziku mu chce podrizovat svuj vyber komponent, ale u 98,5% z nich nakonec nikdy neprobehne. Tzn ze v okamziku koupe spousta lidi nabere hromadu veci (cti: utrati zbytecne hordu penez) kvuli ... nakonec nicemu.

Osobne bych se vydal cestou DELIDovane 8700k, coz je sestijadro s dvanacti vlakny a na popisovane urceni bude mit vykonu vice nez dostatek. K tomu nejakou klidne 1060/6, kvalitni NVME SSD, alespon 32GB pameti.

Resit a vyresit budes muset tu zvukovku - u integrovane s nejakou audiotvorbou moc nepocitej.

A pokud to ma byt tiche, budeme uz rozpoctove i tak docela daleko. Tech 90k beres jako realnou sumu za HW + OS ... ???

A co se stane v pripade poruchy? Muzes byt 30dnu bez PC? Je zalozni stroj, na kterem by se dalo "prezit" ... ?

Delas to pro kamarada "za pekne dekuju" a nebo pro zakaznika za 20% pro sebe? Tim se spise ptam, jak moc Ti lezi krk na spalku za to, co se vybere.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jendabek 11. 3. 2018 13:20

S tou upgradovatelností vycházím z osobní zkušenosti s platformou X58, kdy jsem si po letech vyměnil i7 za levný 6-jádrový Xeon a jedu zase na pár let dál... Ale takhle výhodný upgrade už asi u žádného dnešního chipsetu možný nebude a asi to vychází všude nastejno, je to tak?
Každopádně OK - tohle neberme jako klíčový faktor.

Dále chci upřesnit, že nejde o PC do studia a není tedy požadavek na naprosté ticho. Jen protože jde o práci se zvukem, mělo by to při střední zátěži být slyšet jen minimálně. Stejně tak procesor nechci taktovat (kvůli té stabilitě a navíc výkon pro něj není až tak zásadní), takže s tím delidem je to možná zbytečná investice, stejně jako NVME - myslím si, že oproti běžnému SSD moc v reálu nepozná rozdíl, data bude mít stejně (kvůli objemu) na klasickém disku.

Cena 90 tisíc byla obětována spíš proto, že u Macu není jiná alternativa, u PC mi to přijde extrém. Navíc ten Mac budeme muset (nevýhodně) prodat, takže není možno investovat podobnou částku podruhé. Software bych dal mimo diskuzi, to si vyřešíme sami.

Teď jsem si ve volném čase něco četl a souhlasím s 8700K, takže se konečně mám od čeho odpíchnout... ale předem dotaz - má smysl dívat se na hotová PC např. Hp nebo Dellu? Dostanu tím automaticky lepší stabilitu / odolnost? Možnost dodání nového / náhradního PC do druhého dne apod. je fajn, ale v případě kvalitních komponent by to snad nemělo hrozit?

Vybírám tedy MB pro LGA1151 a je toho opět moc, ale nemyslím si, že má jakákoliv něco, co by pro něj mělo být zvlášť užitečné (hodil by se FireWire, ale to už je stará technologie, která není nikde, takže rozšiřující karta bude nutností).
Má smysl u desky řešit značku? Zkušenost mám jen se starou GigaByte EX58-UD3R, která přežila s grácií všechny mé neodborné pokusy :) Dá se říct, že GigaByte je např. odolnější / stabilnější?
Co např. tahle? https://www.czc.cz/gigabyte-z370-hd3p-i ... 22/produkt, případně dražší https://www.czc.cz/gigabyte-z370-aorus- ... 21/produkt ?

Ocením odpověď na cokoliv, vím, že jsem náročný diskutér :)

Díky moc.
jendabek
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 3. 2018 17:53

Vybral bych jedno fórum a tam to řešil. Je to takové nepsané pravidlo...

+ proč by nemělo být přetaktované CPU stabilní?

Pokud si seš jistý, že NVME je nesmysl. Tak pak 2x SSD.

Zbytek po doplnění otázek od Kina.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jendabek 11. 3. 2018 21:58

Výkon procesoru totiž není v jeho případě tak důležitý, jestli na rendering počká o pár vteřin déle, mu nevadí - tohle by mohl být případný upgrade v budoucnu. Peníze, které chceme dát do této sestavy, by měly být spíše na pokrytí současných potřeb (s rezervou) a kvalitních komponent, není třeba to hnát směrem k high-endu po výkonové stránce.
Neříkám, že je NVME nesmysl, ale opět viz výše uvedené - jestli se mu program otevře za 5 nebo 7 vteřin, nehraje roli. Nebo je tam ještě jiná výhoda, která mi uniká a opodstatní cenu?

Ke zbylým otázkám od Kina
- zvukovku bude mít externí profesionální, tedy to nemusíme řešit
- cena není faktorem výběru, prvně bych vytvořil seznam komponent dimenzovaných pro jeho potřebu a pak případně řešil, jestli to není příliš
- nerozumím otázce ohledně 30 denní poruchy... proč by se nedal případný problém odstranit svépomocí dřív? Tady trošku doufám, že výběrem kvalitních komponent bychom měli možnou poruchu komponent minimalizovat, zatím ale pracuje na starším notebooku HP, což by mohl teoreticky použít jako onen "záložní stroj", to je dobrá přípomínka
- dělám to pro bráchu, který má docela zodpovědnou práci (hudební skladatel, který tedy musí v termínu dodat podklady pro různá uskupení / organizace, řídit podle toho zkoušky, rozhovory atd.)... výpadek je tedy velký problém, proto je klíčovým faktorem stabilita (ne výkon ani úplné ticho). Přistupoval bych k tomu stejně zodpovědně ať je to brácha nebo kdokoli jiný, ať za peníze nebo zadarmo... opravdu chci, aby to fungovalo bez problému :)

Vytvořil jsem si seznam komponent na CZC na základě informací, které jsem v rychlosti vypátral během dneška.
https://www.czc.cz/b469rnmv8ui129964lldi36g57/seznam

Snažil jsem se vybrat komponenty s tichým režimem a snad i kvalitní.
RAMku asi ještě navýším na 32GB, ale možná ne hned při koupi, doteď fungoval se 16GB a stačilo to, tak to neberu jako nutnost hned ze začátku. Asi stačí ta rychlost 2400MHz?
Ohledně MB bych se chtěl zeptat, jestli se vyplatí připlatit si za nějakou Gaming - bude ještě "odolnější" či z jiného důvodu vhodnější? Nebo spíš nějaký úplně jiný model / značku? Nějaké extra-taktování ani SLI nebude potřeba..
Vím, že se nebude možná pozdávat ta 1050 Ti, ale pokud nehraje hry a maximálně jednou za čas upravuje FullHD video, není cokoliv vyššího zbytečné? Navíc se mi líbí to pasivní chlazení a dle recenzí to bohatě na střední grafické vytížení dostačuje.. ale případně mě opravte.
Zdroj asi zbytečně výkonný, ale třeba díky tomu zůstane tichý i při vyšší zátěži?
Se skříní si moc nejsem jistý, je jich nekonečné množství... ale tuším, že kritériem by mělo být, aby se do ní vešel chladič... s tím jsem si už jistější, ale úplně taky ne :)

Děkuji a za to druhé vlákno se tedy omlouvám, nebyl jsem si jistý, jestli vůbec někdo odpoví...
jendabek
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 3. 2018 22:46

To fakt všichni myslí, že rychlost je jen otvírání programu? Otázkou je jak často s tím dělá.

A render? No měl jsem tu PC na vyladění, kde se renderovalo video, FHD@60FPS a když jsme se dostali z 00:06:41 na 00:05:30 tak majitel skákal pomale 2m vysoko radostí...

Ad. záruka. Ze zákona je 30dní na vyřízení reklamace. Pokud by odešla třeba deska, tak koupí jinou, než se reklamace vyřeší? Kvalita komponent je jedna věc, NBD servis věc druhá.

Pokud nemůže být bez PC -> WKS + NBD

Inspiraci jsi nehledal asi tady ...

Tichej režim, to je co ? :)

U nás desky vybíráme podle vlastních zkušeností, kvality, kvality a možnosti regulace ventilátorů -> aby to bylo tiché.

Pokud občas opravuje video, tak se to bude dát asi vydržet jen pomocí CPU? Nemyslíš?

Z mého pohledu.

Ověřená deska + 8700k ( taktování a delid - to je na tobě)
RAM 2x16GB rychlé (rozdíl oproti nejlevnějšímu kity, dle mého omluvitelný)
Zdroj který pojede pasivně
Skříň která je funkční a neurazí
SSD NVME na systém a praconí data
SSD SATA na zbytek
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jendabek 11. 3. 2018 22:58

Pro něj ta rychlost renderu není důležitá, opravdu - problém je pro něj to, co mu narušuje plynulou práci, ale pokud dá projekt renderovat, tak má prostě pauzu a je mu jedno, jestli to pak trvá 10 minut nebo 12 minut. Opravdu bych to chlazení a taktování nechal jako případný upgrade.

Nedocvaklo mi, že se to týkalo záruky... tady bych to asi tolik nehrotil, případně by nouzově pracoval na starším NB. Ale je fakt, že na nějaký servis v tomhle směru bychom kouknout mohli, díky za poznámku.

"Tichý režim" není moc odborný termín, vím :)) Myslel jsem tím např. pasivní chlazení u EVGA zdroje do určitého výkonu, pasivní chlazení 1050 Ti, Noctua chladič, který je všude hodnocen po stránce hluku... takže tím byly myšleny obecně snad dobré vlastnosti v tomto ohledu... je ten výběr tedy OK?

Pomocí CPU by to asi nešlo, chce používat dva 4K monitory.

Hlavní otázku, kterou bych tě ještě chtěl otravovat - opravdu nemám žádné zkušenosti s deskama, tedy nemůžu vybírat jinak než dle recenzí uživatelů a testů... je podle tebe OK ta ze seznamu? Tj. Gigabyte Z370 HD3P?

Děkuji opět.
jendabek
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 3. 2018 23:03

Ok render necháme spát. Ale u NVME je právě kouzlo v tom, že práce je ještě o něco rychlejší jak SATA.

Otázkou je, k čemu ti je tichý chlaldič na CPU když se dané teplo nemá jak dostat pryč ze skříně? Chlazení, zde řešíme komplexně.

No jedno 4k@60hz to utáhne, ale 2 ne to je fakt. To jsi zapomněl zmínit. :)

Ne není, pokud by ta deska byla dobrá byla by v mém návrhu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jendabek 11. 3. 2018 23:52

Není ta základní deska dobrá jen proto, že s ní nemáš osobní zkušenost, nebo z jiného důvodu? Doporučil bys tedy nějaký konkrétní model?
jendabek
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 3. 2018 00:07

Aha, je pozdě. Zapomněl jsem umístit odkaz na košík...

44 335,- Kč

Ohledně desky, ano, může to být i tím. Tady to tím i je. Radši doporučím to co mám vyzkoušené a vím, že funguje. GB šel bohužel poslední dobou s kvalitou dolů.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 3. 2018 10:18

U desky se pridam ke kolegovi a to dokonce s konkretnim duvodem. Dokonce i vyzkouseno mam. (Regulace ventilatoru - to je on, ten duvod - hledas tiche PC, no ne?)

Vseobecne ... to mas jako koupit Audi A8 a obout na 195/65 R15 protektory ... nebo osadit bubnovymi brzdami. Mozna ze tohle by ani fyzicky neslo, ale o to nejde. Chtel jsem navodit ten pocit neceho, co k sobe nesedi. Neceho, co clovek uvidi a citi, ze by to nemuselo byt ono. Pod i7 se zkratka hodi jina deska, nez pod i3. Nevezmes nejlevnejsi desku serie pod jeji nejvykonnejsi procesor.

Za mne uz ta PRIME-A je trochu zbytecne levna pod tu i7 ... na druhou stranu z osobni zkusenosti vim, ze i pod tu i7 staci, takze nemam vyslovene nic proti.

RMx bych sam dal asi radeji 650W, jakkoliv vim, ze i ta 550 v teto konfiguraci ventilator nikdy nezapne. (Cenovy rozdil je maly .) Ale opet, neni to potreba, 550W staci s obrovskou rezervou a desetileta zaruka, ten hlavni benefit RMx, je pritomna.

Fractal Mini C, tady ma kolega preklep ... mini je mATX case a PRIME-A je fullATX deska, to by se fyzicky neveslo. Ale vim, ze to neni naschval a vim, ze to vi, jen se uklikl.

U chladice CPU bych sel cestou D14 (vetsi, ne o moc drazsi, do skrine se vejde bez problemu).

Tu cenu ted (10:00) vidim byt 45.029 ... je vsak mozne, ze pres noc neco zdrazilo.

Ale to jsou vsechno jen drobnosti. Ja sam bych dal 480GB NVME, 1TB SSD, Strix-F a RMx 650, vyslo by to na podobne penize. MX500 je v 1TB verzi docela slusne datove skladiste. Nerikam, ze lepsi nez KC400. Nicmene z pohledu na celou sestavu co do pomeru ceny a vykonu je podle meho nazoru lepsi spokojit se s MX500, pokud je na druhe strane vahy vetsi kapacita NVME.



45.388,- Kc


Vyssi kapacita NVME SSD, vyssi rezerva vykonu zdroje, o kousek lepsi deska, o neco tissi chlazeni, podobna finalni cena. Pokud chceme pridat grafickou kartu pro 2x 4k vystup, muzeme zvolit dva pristupy.

Levna 1050Ti, s niz vse vyse zminene vyjde na 51.111,- Kc, a nebo muzeme vzit vykonnejsi GTX1060, kde ale cena povyskoci na 56.459,- Kc


- - -




Vyse uvedene navrhy (ve vsech trech jmenovanych pripadech) kompletne splnuji specifikaci HARDCORE ULTRA LOW NOISE (HC-ULN) bezhlucnosti sestavy. Pro uplnou definici pojmu HC-ULN viz: ODKAZ.



DULEZITA POZNAMKA:

Pro dosazeni HARDCORE ULTRA LOW NOISE (ne)hlucnosti vsak nestaci pouze vybrat vhodne komponenty. Klicovym faktorem pro dosazeni nizke urovne (ne)hlucnosti sestavy je odladeni hlucnosti, resp. tedy optimalizace otacek ventilatoru v zavislosti na teplotach komponent.

Dalsim faktem pak je 100% jistota neuspechu, pokud bychom uvazovali nad myslenkou nechat druhou treti variantu sestavy skladat v eshopu. Stavby sestav s aftermarket chladici grafickych karet totiz eshopy realizovat odmitaji a maji k tomu hned nekolik rozumnych duvodu.

Odladeni do ticha vsak eshop neprovede ani u jedne varianty - jak jsem jiz psal, vyber komponent je vec jedna, avsak konecny vysledek je veci druhou a kdyz dva delaji totez ...

BTW: Pokud bys nepohrdnul, mohu Ti nabidnout svou osobni peci, tzn. sluzby ohledem sestaveni a odladeni. (Pokud bys chtel vedet vic => soukroma zprava.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 3. 2018 10:38

Ty jo, tak přes noc to fakt poskočilo. Cenu vždy kopíruji z Alfy ...

Ohledně skříně, se omlouvám, překlep.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 3. 2018 10:57

No ... ja Ti reknu, jak to funguje. Produktak rano v pul desate prijde do prace, uvari si kafe ... a omrkne ceny u konkurence a ceny v distribuci. A kdyz se mu zda, ze by mohl zdrazit, udela to. :D

(Neptej se mne, jak tohle vim...)

S tou skrini se mne to stava taky, ona totiz obcas je Mini dokonce drazsi nez velka, takze to k tomu i samo svadi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 3. 2018 11:07

Ráno v půl desáté :lol: made my day ... (jak by se to řeklo česky :hm)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 3. 2018 11:25

Ja vim ... ale takova je holt realita. :D
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků