Rada s UPGRADE slabučkého PC - editácia videa

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 11:17

zivan : Hmm...pozrel som do nastavení toho videoeditoru Shotcut, a dal som tam, nech spracováva video pomocou grafického procesoru. A video ide asi trojnásobne plynulejšie (stále to však nie je ono).
Pri prehrávaní FullHD videa 50fps v tom videoeditore Shotcut je teraz zaťaženie procesora na 90-95%, a zaťaženie 4GB RAM-ky je na 3,5GB.
Super :tleskani ... Takže stále platí, že tých 100€ by som mal prerozdeliť na fungel nový procesor (80€) a 4GB RAM-ku z bazáru (asi 20€) ? Bude to lepšia voľba, ako 4GB RAM-ka z bazáru a nový 120GB SSD, však ?
:-)
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 26. 5. 2018 11:20

Prvně si vyřeš to vytížení bez zátěže.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 5. 2018 11:41

Prehistorický kancelářský hw: především chybí SSD.
Nejmoudřejší radu jsi dostal od největšího odborníka hned na začátku threadu:
KineCZek píše: kvalitni SSD (idealne 2ks, z jednoho cist a na druhy zapisovat), k tomu alespon ctyr, nebo idealne jeste vice-jadrovy procesor a alespon 8, lepe vsak hned 16GB RAM

Ale GWKS z toho stejně neuděláš.
Dobrý postřeh:
zivan píše:Kdyz se na PC nic nedela (nestahuji a neinstaluji se aktualizace a antivir neprovadi kontrolu), tak by melo byt zatizeni pod 10%.

Aktuálně mám ve W7 spuštěno > 20 programů a spoustu oken v i-prohlížečích.
Pokud s nimi nepracuji, je vytížení CPU < 1 %.
Co s tím?
V první řadě vyčisti OS od exploitů.
Nebo lépe:
vyčisti HDD a instaluj OS do nového SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 5. 2018 12:05

Tvůj slabý kancelářský PC už pár let zpátky neudělá se 100€ stroj schopný stříhat video..

Jinak milan ti to tady shrnul asi nejlíp.. ale ideál minimálně komplet přeinstalovat ten PC s legálním windows 7..

pak nejlíp dokoupit aspoň i5 + minimálně 4GB ram + SSD..

ale s těmi 100€ můžeš zkusit max koupit ten SSD+ramky.. a bude tě stejně pak brzdit procesor.. kupodivu..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 13:20

No, podarilo sa mi vložiť do FullHD 50fps videa aj externý zvuk (z diktafópnu, klopový mikrofón pripojený na golieri, aby nebol v izber "dozvuk")... Avšak 12 minútové videjko exportuje asi rýchlosťou 1% za 30 sekúnd, čiže celkovo to bude robiť asi 50 minút... :roll:
Od čoho v prvom ramde závisí ten spomalený export videa ? Procesor ? Procesor je pri exportovaní videa zaťažený na 100%, 4GB RAM-ka na 3,6GB...
Píšete niektorí, že mi treba v prvom rade SSD, ale k čomu (ak pracujeme so 100€), keď procesor mám vyťažený na 100% ? ... Veď to značí, že prvotne treba kúpiť lepší procesor, nie ?
Podľa mňa (rád sa nechám opraviť, ak treba) by som mal kúpiť 2 veci, a to nejaký nový procesor (kompatibilný so základnou doskou) za 80€, a za 20€ bazarovú 4GB RAM-ku.
Neviem čo tu stále píšete (neútočím, len sa divím) o SSD... Ako áno, určite je SSD dôležitá, ale nie je na prvom mieste dôležitý práve procesor a RAM-ka ? ... K čomu mi 120GB SSD, keď mám slabučký procesor ? ... Príde mi to ako namontovať kolesá z Fábie (120GB SSD) na Favoritku (môj súčasný procesor Intel Pentium CPU G3240 3.10 GHz)... Proste nechápem načo pri obmedzenom rozpočte (100€) zakúpiť miesto procesoru a RAM-ky SSD 120GB... Je mi jasné, že by sa mi zišlo také SSD, ale hľaďme na tých 100€...

KineCZek mi radí kúpiť SSD (k tomu 2x) a RAM-ku (spomína 8čku alebo 16tku) ... KineCZek, na to by som potreboval 200-250€ odhadom. Ja mám 100€ (aj to len vďaka tomu, že som zmenil priority, peniaze boli vyhradené na niečo iné)....takže tvoj nápad mi nepomôže, nech si odborník akýkoľvek.

Milanr1 : Píšeš, že mám vyčistiť HDD a nainstalovat OS do nového SSD. Ja však myslím, že ja MÁM SSD (16GB tuším), a už na ňom mám nainštalovaný Windows 7.... Ako mám zistiť, či mám SSD ? Lebo ja som ho práveže (na radu niekoho) objednával, keď mi skladali ten lacný počítač čo mám...Som si tým takmer istý... Avšak keď kliknem na "Počítač", tak mi ukáže len "Jednotky pevného disku (1)" : Lokálny disk (C:) a Jednotka DVD-RW (D:)
Znamená to s istotou, že nemám SSD ? Viem, pre niekoho sú to totálne hlúpe otázky, ale ja sa fakt nevyznám (no vďaka vám sa niečo priučím a nutne si o čosi vylepším PC)...
:-)

Kaulik : Píšeš : "ale s těmi 100€ můžeš zkusit max koupit ten SSD+ramky.. a bude tě stejně pak brzdit procesor.. kupodivu.." ...

Keby to NEŠLO bez SSD, čo tak procesor za 80€ (AMD), použitá 4GB RAM-ka za 20€, a (nejak horko-ťažko by som ešte naškrabal 25€) SSD-čko 32GB (ak s istotou nemám SSD vo svojom PC...mne sa zdá, že mi PC práveže rýchlo štartuje...) ? Už len zistiť s istotou, či mám alebo nemám SSD. Ak ho mám, tak je niekde v systéme skryté (ak je to možné) :D
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 5. 2018 13:23

AMD procesor nedáš do této desky! poslal sem ti tam procák, kterej do té desky dáš.. ale ten ti polkne celej tvůj rozpočet.. a nic slabšího / levnějšího není (resp nemá smysl.. je ještě i3, ale tam ten posun nestojí za to).. proto ti říkáme co říkáme.. máš budget max na bazarovou i5, který půjde dát do tvé desky.. na nic jinýho..

PS: chápeš že tvůj stroj nemá cenu ani těch 100€ takže se ho snažíš "zdvojnásobit" cenou.. ale že není moc co.. žejo?
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 13:52

Kaulik : No vidíš, a expert (tak ho tu niekto častoval) kineCZek výmenu procesoru (v prípade 100€ čiastky ktorú mám - teraz už 125, ak to inak nejde :-( ) ani nespomenul.... Písal len o SSD a RAM ...
Chápeš, mám v tom zmätok...
Takže čo teraz ? Vymeniť procesor za nový (bazárový procesor nekúpim, to nie je RAM-ka za 20€...), čiže kúpiť IntelCore i3-7100 za 105€ a 4GB RAM-ku bazarovú za 20€ (spolu 125€) ? ...
IntelCore i3-8100 stojí 115€. V čom je iný ? Pocítil by som to na výkone (7100 vs 8100), alebo nie ? To ohľadom 7100 a 8100 sa pýtam len informačne... 125€ je fakt strop...už prevýšený, ale ešte reálny.

Mimochodom, to 12 minútové video mi exportovalo 50 minút, a aj to z 2GB spravilo 180MB (niečo som zle nastavil)... Ja som to nechcel "orezať"... Musím sa s tým programom naučiť robiť. A kebyže výsledné video nechcem nijak graficky sprznené (čiže nech si ponechá 2GB veľkosť), tak by export trval ešte dlhšie ? Ak hej, tak to je nový procesor teraz ešte väčšia nutnosť.
Pri editovaní som len spojil externý zvuk s obrazom, s videom som sa nijak nehral (efekty, kontrast, textová editácia, logo...)... to by mi už táto PC šunka nedovolia...
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 26. 5. 2018 15:08

Zatim jsi sem nedal informaci, co mas vlastne za desku. Bud to na ni bude napsane nebo spust treba CPU-Z a dej sem screenshot ze zalozky Mainboard.

Ale ty mas podle toho Pentia socket 1150, takze ti tam zadna 7xxx i5 ani 8xxx urcite nepujde.

Tohle jsou procesory do socketu 1150, ale deska nemusi podporovat vsechny:
http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket ... 50_H3.html

MarekKE píše:... Avšak 12 minútové videjko exportuje asi rýchlosťou 1% za 30 sekúnd, čiže celkovo to bude robiť asi 50 minút...

Nekteri z nas pamatuji, kdyz se DVD s rozlisenim 720×576 prevadelo na DivX celou noc :D
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 5. 2018 20:15

jenže nový procesor do této desky nedáš.. btw procesor je jedna z komponent co se nejmíň kazí.. takže ti nic jinýho než bazar ale stejně nezbude..

kdybys chtěl nové procesory, potřebuješ novou desku a k tomu DDR4 ramky... možná ti časem dojde, že se ti snažíme radit dobře..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 20:28

Takže nový procesor nemôžem kúpiť.... Teda ostáva RAM-ka a SSD disk ? ...
Pýtal som sa, či na 100% nemám v PC SSD-disk, keď mi ho nikde neukazuje, nedostal som odpoveď, tak to tu znovu napíšem.
Ako mám zistiť, či mám SSD ? Lebo ja som ho práveže (na radu niekoho) objednával, keď mi skladali ten lacný počítač čo mám...Som si tým takmer istý... Avšak keď kliknem na "Počítač", tak mi ukáže len "Jednotky pevného disku (1)" : Lokálny disk (C:) a Jednotka DVD-RW (D:)
Znamená to s istotou, že nemám SSD ? Viem, pre niekoho sú to totálne hlúpe otázky, ale ja sa fakt nevyznám (no vďaka vám sa niečo priučím a nutne si o čosi vylepším PC)...
Asi ho nemám, či ?
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 26. 5. 2018 20:32

Nemáš
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nfp1 26. 5. 2018 20:34

Odpovím velmi telegraficky. Tento počítač - pravé tlačítko myši - spravovat - úložiště - správa disků. Přehled všech jednotek v pc.
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod rookie 26. 5. 2018 20:44

spracovanie videa je narocne na vsetky komponenty..

preco nemozes prejst za tychto podmienok na 720p video?
rookie
Junior

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 22:10

Takže nemám SSD......... a ja som bol v tom celé 3 roky, že mám... :D
Takže za 120€ kúpiť fungel nové SSD za 100€ (2x128GB, alebo 1x256GB ???) a k tomu z bazáru za 20€ 4GB RAM DDR3 ? Keďže procesor by som musel kúpiť akurát z bazáru nejaký (moja matičná doska už nepodporuje nové procesory), a do toho sa mi nechce, to nie je 20€ dať do bazárovej veci (ako v prípade RAM-ky)...

Rookie : Lebo na foťáku si môžem vybrať (MP4) buď FullHD 50fps, alebo HD 25fps.... V dnešnej dobe natáčať videá v HD 25fps..... prečo ??? Keď každý druhý má dnes monitor/TV s FullHD ... FullHD 50fps je lepší obraz, ostrejší, plynulejší...Bavíme sa o týchto dvoch možnostiach (FullHD 50fps vs. HD 25fps) v jednom konkrétnom zariadení... neporovnávam FullHD 50fps z nejakého mobilu za 150€ a HD 25fps z nejakej kamery za 10 000€...
4k je zatiaľ prakticky zbytočné, FullHD už ale dávno nie. Samozrejme, keby niekto moje videá pozeral z mobilu, tak mu to môže byť fuk... Ale tých 25fps je dnes už proste málo, a mne 25fps už vadí aj na mobile, keď pozerám nejaké HD video, ktoré nemá 50 či 60fps. 25fps proste nevyzerá reálne...
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 27. 5. 2018 05:12

Napiš prosím co máš za desku.
A co máš za foťák.
Chipoun
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků