pracovní stanice: Ryzen 7 2700X fanless

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod HonzaP56 15. 6. 2018 20:12

Ahoj,

rád bych si nechal poradit hlavně s CPU chladičem.

Chápu, že požadavky se dost kříží, ale to nevadí s drobnými kompromisy.

Stavím si pracovní stanici bezpodmínečně fanless. Upgradnu co mám. Jde hlavně o výkon multicoru.

Vypadá to na výběr Intel Core i7-8700K vs AMD Ryzen 7 2700X. (Taky hlavně i pro otevřený násobič.)

Intel vs. AMD budou dost vyrovnané hlavně i ohledně "Výkon"/watt pro multithread. Weby navíc uvádí dost rozdílné hodnoty.
Nevím, který je na tom lépe v singlu určitě Intel v multi zřejmě AMD. Navíc 14nm vs 12nm a 4 thready navíc pro AMD.
Poběží mi na tom 20 virtuálních stanic a tak očekávám, že AMD provede lepší práci, i když více topí.
Spočítal jsem si, že RAM výjde jen tak tak a výkon procesoru s AMD bude takty plně využit.

Klidně bych tam dal něco silnějšího, ale to už by stejně reálně vyšší výkon nebyl, když požaduji fanless.

Prvotní nástřel:
Ryzen 7 2700X
ASUS TUF X470-PLUS GAMING - AMD X470 - nevím. Podle ceny jsem vybíral.
DDR4 64GB.
RAM mám tyto: Patriot Viper Elite gray 32GB (2x16GB) DDR4 2666
Tak dokoupím ještě jeden pár. Škoda, že nejsou low profile. Ale tak co už.
+ Klidně i nový case. Může být. (Očekávám použití bez bočnice.)

Na desce mi nezáleží. Od desky chci jen to, abych v BIOSu mohl vypnout všechny boostery. Podvoltit a podtaktovat procesor.
Na výkonu grafiky nezáleží. Přesunu tam co teď mám.

Je mi jasné, že CPU budu muset podtočit. No může být i 3GHz + ubrat volty. Co jsem viděl křivky, tak i vyšší kmitočet by to mohlo dát. Ale klidně takto.

Rád bych tam dal nějaký monster chladič. Když by stál 3-4K, tak ok. Vodníka ani větrák v tom nechci, i když vím, že za pár kaček s větrákem by byl jiný výkon. Ale to je mi jedno.

Jak to udělat s chladičem? Tento vypadá dobře.:
http://www.nofancomputer.com/eng/products/CR-100A.php

Je otázka co kompatibilita s AM4 a hlavně to vypadá, že se snad už nedá sehnat.

Co vidím ty největší chladiče CPU co nabízejí tady v CR, tak velikosti nic moc.
Asi by to chtělo najít něco ve světě a nechat si to poslat. Dá se napsat do eshopu a ať jim to pošlou a já to koupím a nebo to mám přes web kupovat sám? Aby mi nepřišel místo chladiče kámen. :D Nevím. Třeba je to ok. Proto se ptám. Na chladič záruku nepotřebuji. Jen tam musí pasovat i s RAM a grafikou.
CPU, desku a RAM koupím klidně tady skrz záruku.

Prosím jen o konstruktivní reakce. Negativní emotivní co si o tom kdo myslí jsou jen zbytečný flame. Prostě mám své specifické požadavky a nevidím důvod z nich ustupovat.

Děkuji
AMD RYZEN 7 2700X@4Ghz; Noctua NH-D15 SE-300ot, GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING; DDR4: 64GB; Palit GeForce®GTX 1050 Ti KalmX; SSD Intel 320, 120GB; Transcend SSD220S - 240GB, Corsair RMx Series RM1000x; Viewsonic VX4380-4K - LED monitor 42,5"
HonzaP56
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 20:24

Uchladit pasivne i5 7400 je uplne jina pohadka, nez Ryzen 2700X. NoFan na AM4 nenasadis a Mugen to neda. Hlavne mne to (ano, vim, ze presne toto nechces slyset) nedava smysl, kdyz vim, jak ultra tichou stanici lze postavit na 8700k po DELIDu.

Nemusime se bavit o taktovani. Dame tomu 4GHz s undervoltem s D15 bude tak tiche, ze civky v tom Seasonicu budou v te zatezi hlasitejsi. (O graficke karte nemluve a ano, presne tu jmenovanou velmi dobre znam).

Na druhou stranu, pokud se Ti to povede, velmi rad se podivam na teplotu po cca 4h renderu ve VRay (podklad k vyrenderovani mohu na vyzadani zaslat). Protoze duverne vim, co udela 8700k s D15 ... (a ano, DELID smysl ma, tim vetsi pri pozadavku na tiche chlazeni, ten prestup chces tomu teplu co nejvice usnadnit.)

Jak se rika ... "lovu zdar".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 15. 6. 2018 20:35

Trochu mi uniká účel takové sestavy. Proč vyžaduješ komplet pasiv? Žiješ v divočině s nulovým okolním hlukem, nebo v naprosto odhlučněné místnosti? Ventilátor točící byť jen 200-300 otáček by ti trhal uši? K čemu má taková sestava sloužit?

A neber to jako rejpání, stejně tak by se tu mnoho lidí mohlo navážet do ULN a to si obhájit dokážu, spíš mi jen trochu uniká přínos tohoto právě proti ULNku, které mi vrní někde pod nohama a nevím o něm, dokud nezavřu okno, nevypnu lehce hvízdající sekundární monitor a opravdu se nezaposlouchám.

Chybí mi tu ten bod, který řekne, "Chci to takhle, protože...".
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 20:38

Mimochodem, ze je monitor hlucnejsi nez pocitac ... tuhle situaci zazivam u zakazniku zcela bezne. Pro vetsinu sveta jsou zkratka pojmy jako ULN zcela neuchopitelne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HonzaP56 15. 6. 2018 20:49

"Uchladit pasivne i5 7400 je uplne jina pohadka, nez Ryzen 2700X." --- jj to si uvědomuji.

KineCzek: Tu grafiku neslyším vůbec. Když se zaposlouchám, tak zdroj.


Na 3,2GHz s 90C a 0,9V. To poběží ani nemrknu. Docela si myslím, že to tak dopadne. A když ne, tak to bude hodně blízko této predikci.

Bude to podtočené běžet jak po másle, když vidím toto, tak se toho nebojím.
https://ctrlv.cz/qYIr

Myšlenka bude vypnout všechny boostery a podtočit to jen pomocí násobiče.

Důvod? Protože jde o maximální pohodlí. Já jsem měl ULN větráky. A po pár měsících si umí náhodně zapískat nebo tak. A já se o to pak nechci starat. Něco tam vyměňovat nebo tam řešit. Z vyzkoušení už vím, že je lepší stabilní šum elektroniky, než-li náhodně se objevující zvuky třeba z rotoru větráku, protože toho si mozek přednostně všimne.

Budu to mít v místnosti kde spím. A jde o to, že občas chod těch aplikací budu kontrolovat a tak to ani nechci mít zašité někde mimo pokoj kam bych chodil. A na kabely přes zeď se nechystám. Těch 5-8K navíc za fanless si klidně přilatím.
AMD RYZEN 7 2700X@4Ghz; Noctua NH-D15 SE-300ot, GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING; DDR4: 64GB; Palit GeForce®GTX 1050 Ti KalmX; SSD Intel 320, 120GB; Transcend SSD220S - 240GB, Corsair RMx Series RM1000x; Viewsonic VX4380-4K - LED monitor 42,5"
HonzaP56
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 21:10

Ja Ti nevim. Pocitac mam dva metry od postele a ze bych ho nekdy slysel ...

A to i loznicovy pocitac sveho casu tezil. Vlastne by bylo tissi vytapet dum ULN sestavami, nez plynovym kotlem, z nejz se zvuk jeho cerpadla siri trubkami. O dalkovem vytapeni ani nemluve.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HonzaP56 15. 6. 2018 21:49

KineCZek. No za těch 6 let nebo jak dlouho jsem si už celkem zvykl na fanless. :D

ok. Takto vyřešíme takto?: Dal jsem srovnat podle nejdražších a první noctua co tam byla. Noctua NH-D15 SE-AM4 ... stabilně na 300 ot?
Takže to nejtišší na trhu co bude pod úrovní toho zdroje je tento?

Těch 300ot tam půjde nastavit natvrdo beze změny? Tomu bych pak přizpůsobil nastavení toho procesoru. Půjde to tak?

Myslím si, že by se dalo těch 300 ot a jediný tyto 2 větráky na CPU a otevřená case a jinak žádný další. Ono hádám, že stejně těch 300ot 3.7GHz asi neudrží.


Spíše by to řešilo pracné schánění monster chladiče co tu v ČR neumí prodávat. :D
AMD RYZEN 7 2700X@4Ghz; Noctua NH-D15 SE-300ot, GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING; DDR4: 64GB; Palit GeForce®GTX 1050 Ti KalmX; SSD Intel 320, 120GB; Transcend SSD220S - 240GB, Corsair RMx Series RM1000x; Viewsonic VX4380-4K - LED monitor 42,5"
HonzaP56
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 22:08

Ono je to slozitejsi. SpeedFan, ktery by to nastavit umel, na AM4 deskach nejede. Na Z370 jede na ASUSech (vsech co mi prosy rukama) a ASRock (tam uplne nevim jestli na vsech). ASUSy mam otestovane od ITX, pres mATX po Apex.

Pak jsou softwary primo k deskam, nebo alternativy typu Argus Monitor. Ty mi ale kazda z nejakeho duvodu osobne nevyhovuji a nastaveni tech otacek tudiz negarantuju. HW regulator by to mohl resit, ale k tem mam zase moralni odpor, kdyz vim, ze to jde jinak.

D15 je obrovska a v otackach chladi lepe, nez D14. Ma taky lepsi ventilatory, nez mela D14. Ale paradoxne pri nizkem prutoku (pasivne, nebo pomalobezne) chladi lepe D14. Idealni tichokombinace je A15 PWM 2ks na D14.

Toto mam zmereno. Upinaci mechanismus D14 jde na 1151 uz z vyroby, pro AM4 lze dokoupit kit - ten je stejny jako u D15 a ostatnich SecuFirm2 chladicu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HonzaP56 15. 6. 2018 22:46

Hmm tohle je na houby. Už vidím jak s tím budou akorát tak problémy, že to nereguluje stabilně na těch 300ot. Bude to tam náhodně hučet jak nebude fungovat regulace. Beztak speciálně v těch virtuálech kde je i jiný OS. Hlavně celkem starý OS.

Žádnou regulaci stejně nechci. CPU pojede furt na 100%.

Mě to napadá takto: Srovnal jsem to čistě podle hlučnosti a nejníže tento:
Noctua NF-S12B redux-700.
700 otáček/min, průtok až 56.9 m^3/h, hlučnost max. 6.8 dB(A), 3pinový konektor.

Žádné problémy s regulací a klidně ho opřít o chladič zdrhovacími páskami a byl by klid.

6.8 dB(A) to je slyšet snad leda bych si ho přilepil k uchu.

Já bych vůbec neřešil výkon toho aktivního hlazení. Jestli CPU poběží na 3,4 nebo na 4GHz je skoro jedno. Jediné co bych řešil je to ticho.

Těch 7dB bez bočnice v case při usínání neuslyším, ne?

btw. Myslím, že v tom hoši mají bordel. Jedna Noctua 14cm větráky: 450ot=25dB
https://pctuning.tyden.cz/hardware/skri ... u?start=10

A vedle ní 12cm NOctua 700ot a jen 7dB? !?!?! To je nějak dost mimo tyhle čísla.
https://www.czc.cz/noctua-nf-s12b-redux ... 40/produkt
AMD RYZEN 7 2700X@4Ghz; Noctua NH-D15 SE-300ot, GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING; DDR4: 64GB; Palit GeForce®GTX 1050 Ti KalmX; SSD Intel 320, 120GB; Transcend SSD220S - 240GB, Corsair RMx Series RM1000x; Viewsonic VX4380-4K - LED monitor 42,5"
HonzaP56
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 6. 2018 23:05

Ty čísla vůbec neřeš, jsou to bludy. Info relativně web výrobce, ale i ten si napíše co chce. Pak zbývají lidé se zkušenostmi a ta říká, že S12 určitě nechceš.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HonzaP56 16. 6. 2018 06:21

Jeee je. To už je na doktorát toto. Tohle nemá cenu, když vidím kolik je okolo toho problémů a nejistot.

Myslel jsem, že mi někdo poradí skrz koupi chladiče ze zahraničí. Zkusím napsat do e-shopů.

Mugen 2 rev.B by neměl kit k dokoupení na úchyt pro AM4? Já bych tomu věřil. Jestli ne koupím tento Scythe SCMG-5100 Mugen 5, rev.B. vyndám větrák a podřadím na CPU.

Na té desce určitě půjde ladit Vcore?
AMD RYZEN 7 2700X@4Ghz; Noctua NH-D15 SE-300ot, GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING; DDR4: 64GB; Palit GeForce®GTX 1050 Ti KalmX; SSD Intel 320, 120GB; Transcend SSD220S - 240GB, Corsair RMx Series RM1000x; Viewsonic VX4380-4K - LED monitor 42,5"
HonzaP56
Junior

Odeslat příspěvekod cadworker 16. 6. 2018 10:09

Moc nerozumím. Ta tevřená case je podmínka? Uzavřená odhlučněná case vše utlumí ...
Jako nejprimitivnější řešení, ale tady nejspíš ideální, je nějaký potenciometr pro regulaci napětí a tedy otáček. Pokud se nebude regulovat podle teplot a cílem je držet nejnižší otáčky, nebude potřeba bůhvíjak sofistikované řešení (která fungují všelijak). Stačilo, aby při rozjezdu to dalo víc voltů a pak napětí spadlo na určené minimum.

Jinak na okraj, hlučný monitor jsem zažil i usebe, musel z baráku :))
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod MaWa 18. 6. 2018 07:23

HonzaP56 píše:Jeee je. To už je na doktorát toto. Tohle nemá cenu, když vidím kolik je okolo toho problémů a nejistot.


Tak si tam dej aquaero a můžeš si ho nastavit třeba na 300rpm fixně a není to závislé na čemkoliv...
The computer allows you to make mistakes faster than any other invention, with the possible exception of handguns and tequila...
MaWa
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HonzaP56 21. 6. 2018 05:51

No tak jsem projel krapet internet a ten ASUS určitě ne skrz absenci manuálního Vcore. A to jsem teda očekával, že mě na to někdo upozorní.

Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming MotherBoard tento problém nemá a vidím to jako vhodnou alternativu.

Přesvědčili jste mě.
Dám tam teda Noctua NH-D15 SE-AM4 Nějak těch 300ot nebo tak tam určitě dostaneme.

Zdroj: Každý má el. šum v pozadí a nebo to dělají hlavně ty fanless od Seasonicku? 15 let nazpět na zdrojích a tak si moc nevzpomínám, že bych to slyšel. A nemyslím si, že si to pamatuji špatně.

Nejsou náhodou zdroje, které jsou díky výrazně nižšímu el. šumu a dobrému větráčku na nízkých otáčkách výrazné méně postřehnutelné?

Nejspíše ten současný 400W dosluhuje/dosloužil.
Tak se dívám na:
Seasonic SS-520FL2 F3 Platinum-520 Fanless 520W a ten šum tam bude zase.
http://www.silentpcreview.com/article1313-page4.html

Nebo tam mám zase dá tu fanless 400W?

Asi hlavně KineCz skrz praxi to bude docela vědět. Nějaká lepší alternativna v těmto fanless Seasonicům ohledně nižšího el. šumu? Ono není to nic hrozného, ale když se člověk zaposlouchá, tak to tam slyšet je.

Jak dořeším zdroj, tak to koupím.
AMD RYZEN 7 2700X@4Ghz; Noctua NH-D15 SE-300ot, GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING; DDR4: 64GB; Palit GeForce®GTX 1050 Ti KalmX; SSD Intel 320, 120GB; Transcend SSD220S - 240GB, Corsair RMx Series RM1000x; Viewsonic VX4380-4K - LED monitor 42,5"
HonzaP56
Junior

Odeslat příspěvekod malay 21. 6. 2018 06:49

Stavba fanless PC a ULN PC jsou dva odlišné světy. Tiché PC "by KineCZek" je standardní řešení optimalizované výběrem komponent a nastavením regulace na tichý chod a do výkonu se zasáhne, až když to už jinak nejde. U fanless PC je třeba začít tím "oříznutím výkonu" na dostatečný pro dané použití (např. frekvence a napětí CPU), ale i potom jsou požadavky na chladiče a skříň jiné. Zrovna chladiče navržené na velký výkon a tichý provoz (Noctua D-15) nejsou pro fanless řešení zrovna ideální (mají nelineární průběh odvodu tepla, ale ty bys potřeboval spíše lineární). Pokus o vytvoření křížence těchto tvou světů dopadne tak, že se nedosáhne výhod ani jednoho. Pokud jde o ten šum fanless zdrojů, úroveň šumu je silně variabilní kus od kusu a děje se ve všech pásmech výkonu. Třeba se ti podaří na první pokus koupit zdroj, který ten šum bude mít v pásmu, na které lidské ucho není už moc citlivé :-) KineCZek může samozřejmě nabídnout své osvědčené řešení, protože oběma způsoby lze dosáhnou toho, oč ti jde především - hlučnosti na úrovni kdy ušima nepoznáš, jestli je PC zapnuté nebo vypnuté. Ještě malá poznámka: vybírat ventilátory podle hodnot průtoku vzduchu a hlučnosti, které deklaruje výrobce, může být zavádějící. Jsou to hodnoty naměřené v "laboratorních" podmínkách a po montáži ventilátoru do skříně už nejsou, jak Máňa říkala, směroplatné.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků