LN, 25 - 30.000 Kč, Net filmy hry

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Selfire 25. 7. 2018 14:46

Dobrý den,

hodně zvažuji sestavení nového tichého PC za využití několika stávajících komponent (grafika + RAM). Jelikož je PC v ložnici kde spíme s 4 měs. dítětem, je jakékoli osvětlení či vyšší hluk PC nežádoucí.

Požadavek hlučnost: Minimálně LN

Účel sestavy: z 45% běžné činnosti (net,filmy,hudba, úprava fotek) 15% vzdálená správa PC práce a 40% hry
(Witcher 3, MMORPG, Assassins creed origin a pod)

Finanční limit: 25 až 30.000 Kč (bez OS)

Operační systém: Mám vlastní Win 10 pro

Sestavíte si PC sám: ano

Budete taktovat: ne

Monitor+rozlišení: Ano, min 27", pokud bude mít TV tuner, jedině dobře, ale není priorita

Periferie/příslušenství: žádné

PC bude v ložnici, hluk a osvětlení je nežádoucí, bude se tedy jednat o mašinu low noice, ale zároveň i s dostatečným výkonem pro hraní her (které je spíše již příležitostné, ale pokud je, nechci se výrazně omezovat)

Ze staršího PC bych rád vykuchal grafickou kartu ASUS STRIX-GTX960-DC2OC-2GD5 https://www.alza.cz/asus-strix-gtx960-dc2oc-2gd5-d2302647.htm a ramka HyperX Fury Black 8GB (2x4GB) DDR3 1333 https://www.czc.cz/hyperx-fury-black-8gb-2x4gb-ddr3-1333/150238/produkt a tím trošku zlevnil cenu celé sestavy od výše daného finačního limitu. Pokud se domníváte, že stávající HW není úplně vhodné, pak platí fin limit do výše 30 tisíc včetně monitoru.

Co jsem zatím prolezl fóra a různé testy, tak jsem se zatím byl schopen dostat k tichému CPU chladiči NOCTUA NH-D15 SE-AM4 a Be quiet! DARK ROCK PRO 4 kde mi z testů na PCtuning vychází lépe Noctua. Jako skříň se mi hodně líbí Fractal Design Define R6 s plnými bočnicemi (vodní chlazení se bojím, že je nad finanční limit a pravděpodobně i zbytečnost).

Do PCčka bych velice rád napral SSD disk (500 Gb by mělo stačit) pro operační systém. Pro ostatní data použiji již starší 3,5 disky které mám ve stávajícím PC.

Zvuková karta postačí základ. DVD mechanika a čtečka karet není nutná, vše mám externí.

Co se týče vytyčené sumy, není nezbytné ji využít do plna za každou cenu ;-) , pokud však vybraný HW bude mít řádné opodstatnění, není problém.

Předem všem děkuji za případné podněty rady tipy a i případný komentář k jednotlivým HW. Na netu je mrtě popisek, ale vlastní zkušenost je mnohem lepší a člověk se tak dozví vlastnosti, které prostě jinde nejsou nebo si je zažijete až po X týdnech chodu, kdy už může být na vrácení pozdě.
Selfire
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 7. 2018 07:10

ramky už nyní nepoužiješ - vše chce DDR4. Grafika GTX960 je omezující faktor na hraní. I ve FHD se musíš omezovat už teď.

starší 3,5" disky budou omezovat v hlučnosti. Ale osobně bych zkusil zavřít do Himura a odzkoušet. Otázka je, kolik jich máš :)

Tak, to byli ty horší zprávy na začátek :D a bohužel se to moc nezlepší .. s dodržením požadavků osekáním sestavy a bez výměny chlazení na grafické kartě (na což nevím jestli si troufáš) jsem pořád litr přes limit.

Stejně to sem prasknu, ať aspoň víme od čeho se budem odpichovat dál. 31 082,- Kč
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Selfire 26. 7. 2018 10:25

Díky moc za reakci.

Co se ramek týče, tak nějak mi to vypadlo. Pravda, ty DDR3 jsou v tomto směru fakt nepoužitelný. Ok

U té grafiky si nejsem jistý. Bohužel jsem nikdy nejel detaily na max, ale i tak jsem byl nadmíru spokojen. Tím výrazným omezováním jsem měl spíše na mysli to, abych tu hru rozjel na aspoň vyšší detaily. Ty top detaily na max nemusím mít, takže asi bych tam ponechal co je a nechal si zadní vrátka v tom směru, že bych jí dejme tomu časem vyměnil nad rámec daného limitu. Na výměnu chlazení si netroufám.

Disky mám dva, co budu přehazovat.

Koukal jsem na sestavu a SSD disk NVMe má nádhernou rychlost čtení a zápisu, ale pro mne asi zbytečnost. SSD disk budu mít vyhrazený jen čistě na OS a pár programů, žádné náročné grafické nepojedu. Pokud bych na disk měl rvát aj hry (teď je mám pouze na odděleném pevném 3,5 a chtěl jsem to tak i nechat) Tak se mě tam toho moc asi nevejde. Teď nedokážu opravdu posoudit, je pak rozdíl v načítání her, programů a pod opravdu tak znatelný oproti 2,5 SSD aby se vyplatilo NVMe? Pokud ano, nemám problém si připlatit. Data jako jsou foto a filmy mám na NASce, takže zas tolik místa potřeba nebude.
Chladič procesor, tady se pouze zeptám, proč jsi volil tento? Jasně, limit byly peníze, ale klidně ho zvednu, pokud se to pak projeví na funkčnosti a tichosti. Od kolegů padl názor, že chod jiných HW je o tolik hlučnější, že nemá smysl tam cpát takto tichý?!
Selfire
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 7. 2018 11:27

Dívej, jestli tam budeš mít 3,5" disky (a to doufám, že zavřené v utlumovacích boxech), a původní ASUS GTX 960, tak tyto 2 komponenty budou hlučnější než ten freezer. Proto investovat 2 tisíce do chladiče na procesor, když zbytek bude dělat bordel.. mě přijde zbytečné.

Zpátky k SSD. Na druhou stranu, jestli se nebude kupovat grafika, tak bych ba naopak klidně koupil kvalitnější SSD disk, který ti vydrží a ta rychlost je znát dost. NVMe bych se vzdával nerad, pokud nás limit pustí a to bez grafiky úplně bez problémů.

26 409,- Kč

co s "nevyužitým" budgetem? Dá se volit lepší monitor, koupit druhou ram a tím mít 16GB.. tyto 2 věci mě přijdou nejrozumnější.. jinak variant mě napadlo víc, ale toto je nejrozumnější pro tebe.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Selfire 26. 7. 2018 12:59

Jsem zvědavej i na ty další varianty. Tedy, pokud na mě máš ještě náladu.

Jinak, trochu jsem se víc zamyslel nad tím HDD a došlo mi, že klasické 3,5 disky tam mít nepotřebuji. V NASce mám další volné pozice, fláknu to tam a těch pár her by se mělo vejít aj na to NVMe.
Čili, jediným faktorem, který tedy může ovlivnit hluk v PC bude grafika.
Stále mi to šrotuje v hlavě a nevím, jestli tam tu grafiku vpálit novou nebo ne. Časem to udělám určitě.
Můžu tě tedy požádat o upravení té druhé silnější sestavy tak, aby tam byl ten lepší monitor Dell (vypadá o dost lépe než BenQ), lepší jsou už jen 4k ale cenově daleko zatím, co jsem ochoten dát a příprava tiššího chlazení pro případnou výměnu té grafiky? Pasivní chladiče pro 3,5 HDD nebudeme dávat, nebudu tam ty disky cpát vůbec. Ramka tam možná prásknu dalších 8 Gb, ale to si spíš nechávám tak nějak nakonec pokud zbudou peníze. Ta grafika mě teď bude strašit i ve spánku...ale dříve nebo později půjde výměnou.
Selfire
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 7. 2018 22:27

Mě toto spíš baví :) když jsme se zbavili těch disků, použil bych o něco menší skříň FD define C. Tím se dostáváme na tento základ - 24 734,- Kč

Co se zbytkem budgetu:

Varianta a) MX500 1TB - pokud je potřeba víc místa.

Varianta b) vylepšit kompletní základ taktovací i5, vhodná deska, rychlejší ramka, adekvátní chlazení procesoru (počítám s výměnou ventilátorů na věži) 29 227,- Kč

Varianta c) mě prve napadla ještě víc odhlučnit... ale.. přijde mi, že to nemá moc význam. Proč? Když se budeš dívat na film, PC bude tichý i tak, že rušit filmový zážitek nebude, když budeš hrát, tak nyní bude dělat grafika hluk. I jestli se toto podaří odbourat, mám pocit, že víc hluku naděláš s klávesnicí a myší (aspoň takhle to mám já :D )

Varianta d) vzít univerzální kompromis. Na veškerou kancelářskou činnost víc než dost, na hry bude limitující jen grafika, kterou bych se nebál vyměnit klidně ani za 1080Ti. Oproti původní sestavě má jen o 8GB ram víc a druhý obyč SSD 500GB kvůli prostoru. 29 476,- Kč
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Selfire 27. 7. 2018 08:30

A co takto: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... AM013LO101
Je to vlastně tvá varianta b) upravená o jedny ramka navíc, větší ventilátory a původní velká skříň.
Další disk tam určitě dávat nebudu. Čas prověří, jestli je tam potřeba. Koupit se dá vždy.
Co se týče těch ramek od Adata, nevím jakou máš zkušenost ty, ale mě tato značka většinou spíš zklamala. Sice v kombinaci s ex HDD ale i tak. Jestli je otázka jen pár stovek si připlatit za nějakou ověřenější značku, radši to tam přihodím.
Skříň bych si ponechal velkou R6, jen se mi úplně nechce dávat ventilátory aj do vrchní části skříně. Tedy pokud budu měnit ventilátory tak v přední části 3 a u desky 1? Teď si úplně nejsem jistý. Stropní dekl bych chtěl ponechat plný.
Tak nějak jsem předpokládal, že z původních 30.000 Kč se dostanu vejš, ale když vidím ty komponenty, jsem spokojenej a přihodit pár kaček nedělá problém, když si tím zaručím spolehlivost a vím, že mi to vystačí na několik let. Původní sestava (až na grafiku a rozšířená ramka) mi stačila na hraní bez mála 7 let.

Napadá tě, co by se dalo ještě odladit na té sestavě tak ,abych se vešel do 35 tis? Je tam vůbec ještě něco k vylepšení?
Jen z čiré zvědavosti, jakou grafiku bys tam dal tak, aby byla adekvátní k sestavě?
Selfire
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 27. 7. 2018 10:30

Adata minimálně u ramek, které mají doživotní záruku, bych se vůbec nebál. Takhle, jak to máš, vyjdou nejlevněji, jinak bys musel vzít třeba Corsair nebo Kingston

ventilátory.. čím větší počet ventilátorů, tím mohou pomaleji běžet. Snažil bych se pořád dodržet stejný počet přisávání ventilátorů a odsávání.. což se zavřenou horní částí moc nepůjde.

Jinak já bych už nic moc neměnil. i7 si troufnu říct, že je pro tebe zbytečná a grafika na tento monitor bude stačit GTX1060. Pokud bys kupoval monitor s vyšší obnovovací frekvencí nebo vyšším rozlišením nemusíš se bát přidat klidně i GTX1080Ti.

PS: moje doporučení? nezapojuj při skládání tu přední LEDku :D nevím jak ostatní, ale mě to světlo fakt štve.. a než to přelepovat černou izolačkou, je jednodušší ji nezapojit. Jestli je to v ložnici, kde spíte a třeba to máš i na filmy atd..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bowie 28. 7. 2018 03:44

Na co taktovací základní deska a procesor, když takovat nehodláš ? Nějak nechápu ...
Bowie
Junior

Odeslat příspěvekod Selfire 28. 8. 2019 15:23

Zdravím všechny,
chtěl bych poprosit o radu či pomoc.

Nedávno jsem se rozhodl pořídit novou grafiku a asi jsem od toho měl přehnané očekávání, ale stává se mi, že u spousty her dochází k průběžným záškubům obrazu při hraní. Poslední tři série Tomb Raideru, Witcher 2 a 3, Evil Within 2, Metro Exodus...Ať už snížím kvalitu nebo ji nechám na ultra, dochází cca po 1 až 2 minutách k 1s záškubu. Dohnalo mě to až tak daleko, že jsem přeinstaloval celé Win 10. Původně jsem v tom měl Win 10 64 LTSC (zdarma z práce) nyní Win10 pro 64 build 1903. Žádný rozdíl. Při běžné práci na PC (net,filmy,psaní..) bez problémů. Zkoušel jsem hlídat teploty komponent, tam se s grafikou nedostanu nad 53°C, ale v správci úloh - výkon, je vidět, že GPU letí raketově na 85% a tam se drží. Díky MSI Afterburner jsem si nastavil sledování paměti grafiky, PC, CPU a pod a v okamžiku "záškubu" při hrách se na měřených hodnotách nic nemění, vyjímaje FPS, které spadnou z 50ti na 25 až 30. Nenapadá někoho, co by mohlo být teoreticky špatně? U staré grafiky, bych něco takového očekával, ale u nové karty za 15k? Navíc, nedochází k jiným chybám, nebo k tomu že by hry byly nějak celkově pomalé. Jen ty záškuby.
Předem moc děkuji za jakékoli info.
Pro rekapitulaci sestava:
Windows 10 Pro x64, build 1903
deska-ASUS PRIME Z370-A,
Ram-HyperX 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Predator Series,
Zdroj-Corsair RM750x (2018)
CPU-Intel Core i5-8600K
CPU chladič-SilentiumPC Grandis 2 XE1436
Disk-Samsung SSD 970 EVO 500GB MZ-V7E500BW
Série chladičů-ARCTIC F14 Silent
LCD-27" BenQ GW2765HT
Grafika-MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G
Selfire
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 8. 2019 22:10

Cervenec, srpen ...


... dalsi dotaz v zari? Promin, ale vuci periodickym vyptavacum/nekupovacum mame u nas na foru ... rekneme slozitejsi vztahy. Tim chci rict, ze se do navrhovani nezapojim.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků