Kancelářské PC - něco vyměnit nebo rovnou zahodit?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 7. 2018 17:40

Zdravím, už hezkých pár let máme v provozu následující PC. Poslední dobou ale přestává být jeho používání únosné. Má smysl do toho něco kupovat (asi rozšířit RAM na 8 GB a přidat SSD) nebo to mám zahodit a koupit něco nového? Použití internet, office, Pohoda.

Kdysi to tu bylo jako doporučená sestava.
Ram: kingston-4gb-ddr3-1333mhz-cl9
Disk: seagate-barracuda-7200-12-500gb
Zdroj: seasonic-ss-350et-t3-bulk
CPU: amd-athlon-ii-x2-260
Deska: gigabyte-880gm-d2h
Systém: W10 64b.

Dík
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 7. 2018 18:25

pokud máš hluboko do kapsy, tak nový 120GB SSD za nějakých 750Kč a z aliexpressu Phenom II X4 925 za nějakých 520Kč a tuhle mašinu by to mohlo solidně rozhýbat. Když zbudou prachy, tak vzít i +4GB RAM.

Ale pokud prachy jsou, tak tahle sestava má svá nejlepší léta za sebou, když vezmeš počítadlo založené na Ryzen R3 2200G a lepším, nebo na Pentiu G4560 a lepším, doplníš to 8GB ram, 256GB SSD, tak to bude proti tomu tvému staříkovi žihadlo.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 7. 2018 20:48

Výměna procesoru mě nenapadla. To je dobrý nápad, protože ten bývá hodně často vytížený. Ten Phenom za pár kaček by tomu mohl pomoct.

Jinak peníze nejsou problém. Je tam tenhle case https://www.google.com/search?q=asus-mi ... BA#imgrc=_ Co všechno musím koupit a co můžu nechat, aby to byl nový stroj založený na něčem novějším, jak píšeš? Koukám, doporučené sestavy už tu nejsou :-O
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 7. 2018 20:50

Ale jo, jsou tam. Dokonce aktualizovane v cervnu (ty klasicke). Nektere komponenty (300/400W zdroj, nejake RAM, nektere grafiky) od te doby maji bud vypadek, nebo jsou EOL, nebo, jako WD Green, maji novou revizi, kterou ale Alfa ma pod jinym kodem ... to holt je kolobeh zivota. Prvni "neaktualnost" prisla klasicky dva dny pote, co jsem ty sestavy doklikal. A bohuzel na opetovne preklikani kazdy tyden nejak nejsou clovekohodiny.

Novejsi DS budou, ale zivot neni jen forum. ;)

Osobne bych vzal tady tuhle: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_27PZ0149WE01434E013NH50149VR013R4W0147C401
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 7. 2018 21:51

Kinečku, díky moc. Zdroj, bednu a ramky můžu nechat, ne? Tudíž by to vyšlo na 4 902 Kč za komplet nový střeva. To stojí za úvahu. Bude při kancelářské práci vidět rozdíl oproti variantě čtyřjádrového phenomu + ssd a zbytku ponechanýho, jak je?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2018 02:37

Paměti ne, tady jsou ddr4 a tam DDR3. Rozdíl mezi těmi počítači bude krom rychlejší odezvy i ve hluku a spotřebě.

Pokud to trochu jde, dej tomu Crucial MX500, je o mnoho rychlejší a nejspíš i déle vydrží. (Životnost jedinou garantovat nemohu, ta je u všeho o štěstí na kus).
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 31. 7. 2018 23:59

Ok, tak ty DDR3 si hodím k sobě do mašiny :-)

Ten Crucial se koukám dělá nejmenší 250 GB... tak sice to bude něco stát, ale zase bude místa hromada.

Díky
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 1. 8. 2018 10:46

Za ty peníze bych volil jinou (vybavenější) desku - MSI B360M PRO-VDH.

Co se týče SSD, lze zvážit i některý se základních NVMe modelů. Např. ADATA XPG SX6000 (Alfa nemá v nabídce).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 12. 8. 2018 23:57

Rozhodl jsem se jít cestou upgradu procesoru a disku. Zbytek nechám a kdyby to nepřineslo uspokojivé výsledky, tak pak holt půjdu cestou nového stroje.

Doporučili jste tu Crucial, doporučili jste Adata. Jeden je Sata, druhej je PCIE. Jakej je v tom rozdíl? Čtu, že PCIE je rychlejší. Jakou výhodu pak má ten Crucial?

Díky
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 13. 8. 2018 01:36

že ten Crucial poběží i na staré desce přes SATA port. NVME disk na starou desku nepřipojíš, resp. když už (redukce do pcie), tak z něj nenabootuješ.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 14. 8. 2018 23:54

Ok, takže Sata.

Snad poslední dotaz, k diskům se standardně dává Sata kabel nebo to musím dokupovat? Plus takovýhle rámeček stačí? Nebo jaký je mezi nimi rozdíl? https://www.alza.cz/axago-rhd-225-d246614.htm
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 8. 2018 07:05

Rámeček k SSD není třeba. Zcela vážně stačí kamkoliv v dosahu kabelů chytit oboustrannou páskou.

Kabely se k SSD nedodávají, tzn pokud nemáš, musíš dokoupit vlastní.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 15. 8. 2018 07:23

No vidíš, to je chytrý. Díky!
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 15. 8. 2018 12:40

SSD lze našroubovat někam do prostoru pro disky i jen z jedné strany SSD. Jsou tak lehké, že nehrozí poškození ani při manipulaci s PC.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 20. 8. 2018 00:11

Tak myslel jsem, že porodím, ale nakonec disk naklonován. A teď dotaz: co všechno je potřeba udělat v nastavení Windows, aby vše bylo, jak má? Vypnul jsem defragmentaci, stránkovací soubor přehodil na plotnový disk, 10 % kapacity jsem nechal nealokované. Ještě něco?

Jinak na plotnovém disku byly dva oddíly. Systémový a na data. Systémový jsem formátoval, zrušil svazek a chtěl to spojit s tím, co je na data. Ale ono to nejde. Čím to?

Obrázek
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků