CAD (2D), SketchUp (3D); 30.000 kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod TichyBoB 31. 7. 2018 13:32

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI:
classic

UCEL PORIZENI SESTAVY:
Sestava pro projektanta staveb (rodinné domy)
80% AutoCad 2018 (pouze 2D kreslení), DWG soubory cca 5-10MB;
10% občas 3D modelování ve SketchUp;
10% kancelářská práce (PDF soubory (cca 20MB); office, ...)

FINANCNI LIMIT:
+-30.000 kč - více jen pokud by to byl přínos pro 2D kreslení v CADu

OPERACNI SYSTEM:
mám win 10 pro - nezapočítávat do limitu

SESTAVITE SI PC SAMI?:
sestavím to sám za asistence ajťáka ;)

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
monitory mám:
EIZO S2402W; 1920x1200;24"; DVI-D
BenQ GW2255; 1920x1080;21,5"; DVI

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?:
jen holou skříň, periferie mám
---------------------------------------------

Zdravím,
chtěl bych poprosit místní odborníky o návrh sestavy pro výše uvedené účely.
V současnosti jedu na i5-2500K, 4GB RAM, GTx 650Ti, bez SSD a sestava už se zasekává při více spuštěných programech (autocad+chrome-youtube+větší pdf).

Nevím, zda jít cestou RYZENu, nebo intelu a pak jestli jít cestou herní GK, nebo by byla pro moje účely lepší profi GK.

POŽADAVKY:
SSD na systém + programy (stačilo by 128GB);
2x HDD 2TB (budou zapojeny v RAID 1) na data;
1, lépe 2 ks USB 3 zepředu skříně;
minimálně 6ks USB 2 vzadu (zapojené periferie a tiskárny);
2x DVI výstup na grafice kvůli monitorům

NBD záruku nepotřebuji.

Snad jsem na nic nezapoměl, případně další info doplním když bude třeba.

Předem díky za návrhy ;)
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2018 15:48

Dokud je 80% prace ve 2D, asi bych zustal u CoffeeLake a na profesionalni i herni grafickou kartu se vykaslal. Uz tu 650Ti tam mas zbytecne, pokud jsi na tom v minulosti nehraval hry.

Ten navrh (bez odpusteni) celkove delal nekdo, kdo pocitacum vubec nerozumel. Sestava je tragicky nevyvazena (a to jeste nevime model zakladni desky, mozna bychom se divili), zabita kritickym nedostatkem RAM (4GB pameti, jako vazne?) a posledni ranu z milosti tomu dava absence SSD. Na tomto pracovat musi byt vyslovene utrpeni, byly to vyhozene penize a ani nejvetsimu nepriteli bych pred sedmi lety toto nenavrhnul. (!)

Ciste ze zvedavosti ... nejaka fotka vnitrku PC by nebyla? (Kdybych moc poprosil?) Plus pripadne z CPU-Z screen zalozka "Mainboard" ... diky.

Pokud ten "ajtak" je tentyz clovek, co navrhoval puvodni PC ... Buh s Tebou.

-

SSD rozhodne chces alespon 500GB Crucial MX500, uplne idealne 500GB Samsung 970 EVO. Cim vyssi kapacita, tim vyssi spolehlivost (zivotnost) a hlavne RYCHLOST, pricemz priplatek za NVME otevira dvere do sveta netusenych moznosti. (U hernich sestav nesmysl, ale na praci, nedej Boze pokud by Te to melo zivit, jde o velmi rozumnou investici.)

-

Pozadavky na USB porty jsou absolutni nesmysl, vzdyt napajeny USB3 hub stoji par stokorun a prida dalsich plus sedm portu. Navic vetsina periferii je typu tiskarna, mys, klavesnice, druha tikarna ... nic z toho rychlost USB3 nepotrebuje) ... tomuto vyber zakladni desky opravdu nepodrizuj.

2x DVI je dalsi nesmysl. V dobe, kdy DVI<>HDMI kabel stoji stokorunu, to same DP>DVI redukce. Nesmysl kupovat kvuli DVI dedikovanou kartu.

-

K internetu je pocitac pripojeny kabelem? Jaky RAID radic pouzivas?

== == ==

Smyslem prispevku vubec neni kohokoliv urazet nebo tak neco, pouze mne dost vykolejilo zjisteni, na cem doposud "pracujes".

== == ==

Navrh sestavy dam po zodpovezeni otazek. Predbezne jsem i tak dosel k i5k 6Core, s moznosti pretaktovani. 16GB RAM, 500GB NVME 970 EVO, rozumne chlazeni, kvalitni napajeci zdroj ...

... a nech si to nekde ROZUMNE postavit, odladit, vysvetlit. Ne kazdy "IT" je odbornik na HW, spousta mych zakazniku jsou naopak programatori, taky "ajtaci" ... ale nechaji si poradit.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TichyBoB 31. 7. 2018 17:18

Díky za rychlou reakci a chápu tvé podivení nad současnou sestavou, ale kupodivu ta sestava dosud relativně stačila a byla v práci už v době kdy jsem nastoupil (což je náhodou právě cca 7 let).
Foto bych sem mohl hodit jak bude nový PC (není k němu pohodlný přístup a musel bych ho vytáhnout a odpojit všechny kábly).
Screen mám z hwinfo, ale hodím ho sem až zítra jak dojdu do práce.

Každopádně staré pc bych nechal u ledu a řešil nové.

K SSD... pokud by se vešlo do limitu 500GB,tak ok, ale přijde mi to zbytečné a za ušetřené kč radši zvýšit výkon jinde (v současnosti mi systém win 7 a programy zabírají cca 60GB místa).

USB porty bych nechtěl řešit hubem; když už, tak dát rozšiřující kartu do PCIe slotu

K DVI: pokud jsou na to redukce, tak ok tím lépe.

Internet je kabelem.

RAID řadič nevím, spravuje se přes program Intel rapid storage.

USB 3 zepředu skříně bych chtěl čistě z pohodlnosti - zapojuji často flashku a ext. hdd právě s USB 3.

Snad je to vše.

P.S. ten ajťák nemá s původním pc nic společného, je to spíše programátor, ale ví kde co zapojit, jen se moc neorientuje v současném HW.
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TichyBoB 1. 8. 2018 12:33

Po projití různých CAD fór kde rozebírali HW pro CAD jsem zkusil něco poskládat kombinací doporučených sestav:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_37MM053V2901418R013N3E013VFG01418Z0141FO014C2B012FDF023O2Z014768012TPH01

Moje zdůvodnění výběru (budu rád pokud mě někdo opraví/vyvrátí/potvrdí ten výběr):

- dražší základní desku jsem zvolil kvůli podpoře rychlejších pamětí

- "K" procesor z důvodu vyššího základního taktu a turba

- grafickou kartu z důvodu, že co jsem pročítal diskuze, tak uživatelé CADu moc nedoporučovali jet na GK v procesoru + se to bude hodit na práci ve SketchUp.

- RAM jsem vzal z doporučené sestavy kde byla i základní deska

- SSD na doporučení KineCZeka

- WD Black z důvodu 5-ti leté záruky

Chtěl bych posoudit, jestli je sestava ok. Zejména výběr desky a procesoru (jestli nejít cestou levnější MB a netaktovacího procesoru) a pak ještě poradit se zdrojem - tento je z dražší doporučené sestavy, ale myslím že by stačil nějaký méně výkonný.

P.S. Pro KineCZeka posílám screen původního PC: https://prntscr.com/kdbrdu
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 8. 2018 12:42

Deska podle předpokladu jedna z nejlevnějších. Znovu takovou chybu už nedělej.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TichyBoB 1. 8. 2018 12:48

Psal jsem že ten PC už v kanclu byl ... a právě proto, že chci vyváženou kvalitní sestavu, tak píšu radši sem o radu :-)
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 8. 2018 15:40

Jo, v pohodě. Teď jsem z mobilu, proto tak krátce.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 8. 2018 08:38

Těch USB budeš mít málo? Že bereš PCIe kartu?

K SSD, mám odpor, osobně bych volil radši něco s MLC, dokud jsou.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TichyBoB 2. 8. 2018 09:01

Podle popisu to je mlc a měl by to být ten co doporučil KineCZek.

USB navíc jen pro jistotu.. máme do něj zapojeny tiskárny a pottery a scanner... lepší to tam dát rovnou, než pak zjišťovat že to stačit nebude a lézt do pc znovu.
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 8. 2018 10:52

To je lež jako věž! Respektive výborný počin marketingového oddělení sh!tsungu.

SLC - single level cell - 1bit
MLC- multi level cell - tedy více úrovni, ale chápáno v kontextu 2bitů. I když z definice je to multi, tedy více. To se dá chápat jako více než 1bit.
TLC - triple level cell - není tady debat - 3bity

EVO bylo, je a nejspíš i bude nadále naleštěná bída.

Kde je tedy zrada? Každé kouká jen na TLC / MLC, takže milej Sh!tsung píše MLC. BFU je happy a dál nečte. Takže to, že je to 3bit MLC vlastně tedy TLC zůstává utajeno.

Nicméně ten disk bude většině lidí stačit a fungovat dobře, ale osobně nemůžu něco takového už jen z principu doporučit. To stejný jak WD Black M.2, ale o tom až jindy.

Další skvělý trik.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TichyBoB 2. 8. 2018 11:25

Ok beru a díky za vysvětlení.
Já vycházel z návrhu KineCZeka jehož po dlouhodobém sledování tohoto fóra určitě nemůžu považovat za BFU :-).

Jaký SSD bys tedy doporučil ty? Případně ať se vyjádří Kin, jestli jsem nevybral jiné SSD než jaké myslel.
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 2. 8. 2018 11:31

Ono MLC je například MP500, ale Kin myslel přesně ten disk, kterej tam máš.. a chápu Pythona, nicméně této 970 EVO bych se nebál taky..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TichyBoB 2. 8. 2018 12:07

Tak pokud se dá pořídit kvalitnější a rychlejší než ten EVO s cenovým rozdílem pár stovek, tak není problém připlatit.
TichyBoB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 8. 2018 12:14

970 je první EVO, které fakt lze doporučit jako všestranný disk. Není to dokonalost, není a ani si nehraje na enterprise produkt.

Zůstaňme pořídím nohama v kontaktu s planetou, z níž pocházíme ... střízlivým odhadem 97,5% uživatelů u 970 EVO na limity nenarazí a ten kdo patří mezi zbylých 2,5%, nejspíš to o sobě dobře a dopředu ví, díky čemuž si rovnou koupí produkt ze zcela jiné kategorie.

Na vše je potřeba hledět z více stran - kdy dnešní produkt na trhu bych dokázal na deset řádků zkritizovat, proč se nevyplatí, v čem je nevýhodný a proč jej nekupovat. Úplné každý produkt, neboť kdo psa bíti chce, důvod hledá právě protože chce. A že kdo hledat chce, ten najde vždycky, je jasná věc.

Pokud se podívám na situaci z hlediska toho co dostanu a toho co za to dám, je 970 EVO skvělý disk.

A pokud se podívám optikou člověka, který dodnes pracoval na stroji pouze s HDD, i Kingston A400 (nevhodnější volba mě pro pracovní PC nenapadla) by byl krokem kupředu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 8. 2018 15:48

Python.p píše:...
Nicméně ten disk bude většině lidí stačit a fungovat dobře, ale osobně nemůžu něco takového už jen z principu doporučit...


Ehm... :hm
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků