Kancelářské PC pro Win 10 32bit

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod zkill 22. 10. 2018 19:11

Zdravím,

Potřeboval bych radu ohledně nové kancelářské sestavy. Mám však trochu neobvyklý požadavek. Musí na ní běhat Windows 10 32bit z důvodu kompatibility starých aplikací. Integrovaná grafika by nevadila (třeba takový Ryzen 3 2200G by byl úplně zlatý). Problém je však s podporou Win 10 32bit u všech nových procesorů ať už od AMD či Intelu. Ovladače "oficiálně" na Win 10 32bit neexistují. Asi zřejmě budou fungovat na nějaký legacy ovladač, ale moc se mi experimentovat nechce. Proto bych potřeboval nakopnout na jaké CPU a platformu se podívat.

Procesor: jakékoliv čtyřjádro
Paměť: 4GB (32bit neumí využít více)
Grafika: cokoliv co bude fungovat na Win 32bit nových buildech, měla by na tom fungovat akcelerace videa a co nejméně grafické paměti, aby to nežralo zbytečně RAM
Disk:~240GB SSD
OS:bez OS, koupím zvlášť
Periferie/monitor: bez
Využití: kancelářská práce (Office, Internet) a staré DOS aplikace (DOSBOx nelze použít)
Rozpočet: do 15k,- případně i více

Ocením jakoukoliv radu

Díky
zkill
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 10. 2018 20:44

Tady se priznam, ze jsem "pole neorane" ... novou sestavu pro 32bit system jsem spoustu let nedelal, sam ani nevzpomenu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 22. 10. 2018 22:40

https://www.czc.cz/c4808mncnkg8a8n9m52qbi1864/seznam
na tom cpu a desce osobně odzkoušený w7 32bit, v únoru 2017 jsem na tom stavěl kámošovi pc
(potřeboval 32bit kvůli několika starým sw)
vylepšit můžeš:
na cpu můžeš dát feru
https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-h ... 59/produkt
lepší case
https://www.czc.cz/fractal-design-defin ... 54/produkt
zdroj
https://www.czc.cz/seasonic-ssp-350gt-3 ... 14/produkt
cpu
https://www.czc.cz/intel-core-i5-7500/204096/produkt
deska s DP (na ní nejsou VGA ovladače na w10 32bit, ale na w7 32bit ano, teoreticky by na ní mohli běhat ty ze stránek asrock desky, viz výše)
https://www.czc.cz/gigabyte-b250m-d3h-i ... 69/produkt
na w7 vga driver ve pořeba verze 21.20.16.4508
viewtopic.php?p=11467577#p11467577
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 23. 10. 2018 09:06

Podle mě jakákoliv sestava bude vhodná - pokud vím CPU pořád sebou táhne berlu kompatibility 32b systému.

Takže pokud vybereš nějakou sestavu tak třeba pouze skontrolovat u výrobce zda vydává ovladače pro tvůj vysněný OS a požadovaný HW s tím může být problém jak chceš w10.

Taky záleží zda ten starý SW bude pod w10 fungovat to může být daleko větší problém než HW.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zkill 23. 10. 2018 16:05

Díky za podněty. Ano, použití Windows 7 32bit mám opravdu jako záložní variantu, ale raději bych Windows 10 32bit pokud by to bylo jenom možné. Jako další variantu mám udělat si vlastní build DOSBoxu, ale zabralo by to hodně práce.

Problém není v podpoře 32bit instrukcí v CPU. Protože i nejnovější CPU mají dokonce podporu původních 16bit x86 instrukcí. Problém je pravě v ovladačích pro Win 32bit a to převážně grafik. Třeba Intel už několik generací zpět nepodporuje Win 10 32bit. Tzn. nedává k dispozici ovladače pro IGP. Podobné to začíná být i s dedikovanými grafikami. Na novějších buildech Win 10 32bit některé též už nefungují.
Pokud se budeme bavit o podpoře DOS aplikací na Windows 10 32bit, ta je překvapivě dobrá. Protože NTVDM se od dob Windows XP v podstatě nezměnilo.

To je důvod proč se ptám zde na fóru na zkušenosti a podněty. Už je to totiž dlouho co jsem se dobře orientoval v hardware PC. PC už je jenom pro mě v podstatě nástroj, jak naládovat kód do MCU.
zkill
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 23. 10. 2018 16:34

Je tam ešte jeden podstatnejší zádrheľ. Staré 16/32 bit programy nemusia fungovať správne na multiprocesoroch. A to nielen programy, ale aj ovládače a strašie systémy. Práve preto sa používa emulačná vrstva.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zkill 23. 10. 2018 17:14

Pokud se bavíme o DOS aplikacích běžících na Windows 32bit tak tam právě ta emulační vrstva už je. A to NTVDM. A tam už je jedno kolik má procesor jader. Problém mohou mít DOS aplikace které přistupují přímo na porty. Pokud používají běžné služby DOSu (INT21) tak pod NTVDM fungují obecně dobře. Většinou lépe než kdejaký program napsaný v dobách Windows 95/98.

K těm ovladačům. Pokud se budeme bavit o ovladačích pro NT jádro a ne o VXD ovladačích pro 95/98 tak jsem ještě neviděl, že by ovladače padaly z důvodu více-jádrového procesoru. Většinou padají protože jejich autoři spatně napsali či používají nedokumentované funkce OS. Při psaní ovladačů pro NT jádro se od počátku musela řešit správně synchronizace vláken a přístupu ke zdrojům. To se pak promítlo do toho, že ovladače fungují i na více-jádrových procesorech.

... omlouvám se za OT.
zkill
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 23. 10. 2018 17:25

Nemyslel som NTVDM, ale emulátor. Ten je prítomný v OS Windows tuším od Win8 a nieje to náhoda, že to tam MS doplnil. Akýkoľvek program musí na multiproceroch riešiť zamykanie na úrovni vlákien, pretože bez správnej obsluhy môže v určitých prípadoch aj ten najjednoduchší výpočet a=a+1 dávať hodnotu 0. Tento prípad môže nastať napríklad pri prerušeniach (IRQ) počas ktorých je prepnutý kontext na spracovanie iného vlákna.

Kritické časti kódu riešia pozastavením prrušení na minimálnu dobu napríklad tato:
spin_lock_irqsave(&Ad->Mlme.Queue.Lock, flags);
Ad->Mlme.Running = false;
spin_unlock_irqrestore(&Ad->Mlme.Queue.Lock, flags);

Táto vec ale v starých programoch chýba. Na druhú stranu je nutné uviesť, že havarovanie programu z dôvodu chýbajúcej podpory multiprocesingu je zriedkavé, ale nastať to môže a to kedykoĺvek.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zkill 23. 10. 2018 17:54

NTVDM je ve Windows už od dob Windows NT. Pokud se nepletu tak XP mode je pouze pro Windows 7 (možná jde spustit i na novějších verzích ale tam už je zase problém s licencí).

Výše zmíněným textem jsem chtěl říct, že problém se synchronizací vláken u ovladačů pro NT kernel nikdy nebyl. Odjakživa se to muselo dělat správně jinak ovladač nechodil. Alespoň takové jsou moje zkušenosti.

To ohledně synchronizace vláken je snad jasná věc. U starších Windows aplikací je ještě jedna možná více záludná věc a to synchronizace přístupu k systémových objektům (např. GDI+).
zkill
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 23. 10. 2018 18:03

=> problém se synchronizací vláken u ovladačů pro NT kernel nikdy nebyl...
Ako pre ktorý, WinXP napríklad ešte nemá podporu multiprocessingu. To znamená, že ani ovládače, ktoré sú súčasťou systému ju mať nebudú.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zkill 23. 10. 2018 18:18

"WinXP napríklad ešte nemá podporu multiprocessingu"

NT jádro podporuje SMP minimálně od Win 2000. Windows 2000 Pro jsme používali na dvouprocesorové mašině pří psaní ovladačů pro Ardence RTX. A fungovalo to.
zkill
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 23. 10. 2018 18:37

Môže byť ak si explicitne vynútil použitie SMP, normálne to bolo vypnuté a bol zrejme k tomu dôvod. Ja tipujem, že to nebolo ešte dostatočne odladené. Linux používal dávnejšie k tomu istému to účelu BKL.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zkill 23. 10. 2018 18:49

Opravdu si nevzpomínám na jakýkoliv problém v tomto ohledu.

Jinak hezká diskuze, ale rád bych se vrátil k původním tématu :)
zkill
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 23. 10. 2018 18:57

Problém s chýbajúcou podporou SMP pre staršiu aplikáciu, ktorá z času na čas padala sa tu už riešil. Na oficiálnej podpore k aplikácii sa užívateľ nedozvedel ani to, že to môže byť problém s použitím na viacjadrových počítačoch. Bolo mu doporučené prejsť na novšiu verziu, ktorá na viacjadrách funguje.
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků