Lepší kancelářské PC 4K, LN, 20 000Kc

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mvm89 15. 11. 2018 20:23

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: LOW NOISE nebo tišší

UCEL PORIZENI SESTAVY: Microsoft office 40%, Internet 35%, Video/Youtube 20%, CAD 5% (AutoCAD - pouze prohlizeni), Hry 0%
Náročnější kancelářský uživatel. Nemám rád, když PC zdržuje.

FINANCNI LIMIT: 20 000 CZK max. Raději méně.

OPERACNI SYSTEM: WIN 10 home

SESTAVITE SI PC SAMI?: Ano

BUDETE TAKTOVAT? Asi ne

MONITOR + JEHO ROZLISENI?: Budu kupovat nový 4K. Pravděpodobně https://www.alfa.cz/product.php?eid=105160000000000477K Nezahrnovat do sestavy. Předpokládám připojení přes DP.

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?: Pouze skříň.

Další požadavky: SSD 500GB, Wifi.
Očekávám, že bude sloužit minimálně 5 let.


Při procházení fóra jsem narazil na podobnou sestavu https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=932&t=1279165&st=0&sk=t&sd=a&start=0&all=1

Líbil se mi KineCZkův návrh. Vzhledem ke špatné dostupnosti a cenám i3 procesorů, se mi zdá zajímavý i3-8350K. Je to v následující sestavě reálné? Nebude potřeba vyměnit zdroj / základní desku?
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_47CR0137WL011S5K01418X014CAM014G4Z013CS601
mvm89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 11. 2018 21:18

Pokud nechces taktovat, staci jen vymenit procesor a koupit to jak to je. A taktovat nechces, ani nemuzes, kvuli teplotam a spotrebe. Tzn vlastne dochazime k tomu, ze to chces koupit tak, jak to je. (-: A ver mi, ze zdrzovat Te tahle masinka opravdu nebude.

Nekde jsem toho mel i fotky ... ale neni na nich moc nic videt, ono na tom neni ani moc co fotit. Je to malinke, takze se to foti obtizne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mvm89 16. 11. 2018 06:33

Super. Díky za potvrzení.

Jen jsem se bál, že procesor má zvýšené TDP na 90W + nějaká spotřeba dalších komponent.
U skříně je specifikovaný 90W zdroj, ale jen 60W adaptér. Nechtělo by posílit alespoň ten? Nemáš tip na nějaký spolehlivý model?

Fotky nejsou potřeba. V sestavení nevidím problém.
mvm89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 11. 2018 12:57

Je to 60W adapter. Funkce je overena, neni se ceho bat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mvm89 6. 12. 2018 15:51

PC jsem poskládal. Z pohledu výkonu perfektní pro moje použití.

Ale teploty se mi zdají docela vysoké.

V Biosu jsem zvolil silent mode pro CPU ventilátor.

Po nastartování je vše v pořádku. PC je neslyšitelný.

Po spuštění pár aplikací se ventilátor roztočí do slyšitelného stavu(což bych chápal), ale i když následně zpomalí, už se pořád drží na dost slyšitelné úrovni.

Udělal jsem test v AIDA64
Za 3 minuty v plné zátěži vzrostou teploty:
CPU: 39 -> 82 °C
Motherboard: 33 -> 45 °C

To už se ventilátor točí naplno hučí strašně.

Po dalších 5 minutách chlazení bez zátěže:
CPU: 49 °C
Motherboard: 50 °C


Přijde mi, jako by se jednou zahřátá skříň už nedokázala "vychladit"
Nikdy jsem ITX počítač něměl, tak netuším jestli má ten case tak špatné airflow.

Jsou takové teploty normální nebo jsem udělal nějakou chybu?
mvm89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 12. 2018 16:05

Leží, stojí?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 6. 12. 2018 16:11

Je to OK, strčil jsi CPU s TDP 91W do krabičky od zápalek.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 12. 2018 16:53

Řešení může být undervolt.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mvm89 6. 12. 2018 17:15

Původně leželo.

Ale ani po postavení nepozoruju rozdíl. Teploty se bez zátěže ustálily na
CPU: 48 °C
Motherboard: 50 °C
mvm89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 6. 12. 2018 18:11

Ta Noctua je fajn, ale fouká ti teplo přímo na board, tak se nediv, že máš 50°C. Ten ventilátor žádný velký podtlak k nasávání studeného vzduchu nevytvoří. Volil bych raději Scythe 1000 Kozuti a případně převrtal díry v perforaci nad chladičem na větší průměr, nebo úplně vyřezal tu perforaci a nahradil hezkou mřížkou. Tlačil bych teplo ven, ne dovnitř. Takto ti zbývá jen undervolting nebo spíše snížení TDP limitu. Nebo se smířit s tím, jak to je.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mvm89 6. 12. 2018 20:50

Undervolting jsem zkoušel, ale vyžadovalo by to dlouhodobější testování kvůli stabilitě.
Rychlejší bylo nastavit Long Duration Power Limit na 45W.
Trošku jsem ručně poladil křivku řízení ventilátoru podle teploty.

Dále jsem z case odstranil plechový kryt pod horním víkem.

Tím se to hluk i teploty dostaly na lepší úroveň. Ještě ne ideální, ale je to dobrý základ.

Hlavní problém opravdu bude v nasávání vzduchu. Perforace v horním krytu je řešena dost nešťastně. Velké díry jsou u zadní strany case a směrem k chladiči CPU se zmenšují. Minimálně nad 2/3 plochy ventilátoru není perforace žádná.

Řešením by bylo rozšířit perforace nad celý chladič, ale předpokládám, že to by při mém vybavení dopadlo dost otřesně. Ona ta bedna už tak není žádný zázrak, ale nerad bych z ní udělal ještě horší bastl.
Kulaté mřížky na ventilátor se mi moc nelíbí.
Našel jsem ještě toto https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007N0BU0CM2TRD ale váhám, zda se do toho pouštět.
mvm89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mvm89 29. 12. 2018 13:43

Nakonec jsem se odhodlal a nad celou plochou ventilátoru rozšířil perforaci.

V rastru 1cm 10x10 děr průměr 4mm.
Po sražení hran to vypadá docela slušně :)

Teploty spadly o 10-20 stupnů podle intenzity zátěže. Adekvátně i hluk ventilátoru.

Po úpravě jsem už se sestavou spokojen a naplnila původní očekávání.
mvm89
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků