Upgrade PC nebo notebooku 3000 Kč - maily, internet

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod richardr 3. 4. 2019 21:20

Zdravím,

možná trochu netradiční dotaz. Když potřebují rodiče něco nastavit na notebooku, tak vždycky šílím z jeho pomalosti. Takže jsem se rozhodl jim ho zrychlit, na což by asi stačilo ssd a relativně jednoduše naklonovat hdd na ssd a byl by klid. Ale mám ještě starou, trochu vykuchanou PC sestavu z 2012 a říkám si, jestli by nebylo lepší ji doplnit a nahradit ten notebook, který je stejně furt na na místě. Neřeším hlučnost (staré PC byl dobře odladěné LN), grafiku (postačí integrovaná) a periferie. Co mi v tom hapruje je stáří PC a W10.

PC:
POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI – LN - už je
UCEL PORIZENI SESTAVY - maily, internet
FINANCNI LIMIT – 3000 CZK
MONITOR - nějaký levný Acer 22"

Staré PC:
MB: GIGABYTE Z68X-UD3H rev1.3 Z68
CPU: Intel Core i5-2500K
ZD: Zdroj Corsair ATX 600W PFC Builder Series CX600 V2, 80 PLUS (tady si ale nejsem 100% jistý, jestli už trochu nezlobí)
RAM: DIMM DDR3 16GB 1333MHz KIT (4x4096MB)
SSD 1: není
Cooler: CPU Arctic-Cool. Freezer 13 plus pár ARCTIC F12 PWM PST
Case: Fractal Design R3


Notebook:
Computer: Acer Extensa 2510
CPU: Intel Core i3-4005U (Haswell ULT, D0)
1700 MHz (17.00x100.0) @ 798 MHz (8.00x99.8)
Motherboard: Acer BA50_HB
Memory: 4096 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Samsung M471B5173DB0-YK0
Graphics: Intel Haswell-MB ULT GT2 - Integrated Graphics Controller [D0] [ACER]
Intel HD Graphics 4400, 1024 MB
Drive: WDC WD10JPVX-22JC3T0, 976.8 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 6Gb/s
Drive: MATSHITA DVD-RAM UJ8E2Q, DVD+R DL
OS: Microsoft Windows 10 Home (x64) Build 17134.648 (1803/RS4)

Osobně mi přijde upgrade notebooku rychlejší a levnější (cca 2000 Kč za 500gb SSD - velikost stačí, když tak starý hdd jako externí), ale zase si říkám, že to PC by bylo sice pracnější (instalace, všechno zálohovaní, přenášení atd.) a dražší, ale o něco rychlejší.

Děkuji
Naposledy upravil richardr dne 3. 4. 2019 21:40, celkově upraveno 2
richardr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2019 21:24

Kup MX500 500GB do pc a užívej.

Notebook má málo RAM, to v kombinaci s hdd musí být tragédie.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richardr 3. 4. 2019 21:29

Je to opravdu tragédie..ale omlouvám se, špatně jsem uvedl procesor...je tam i5-2500k namísto původně i5-3750K, což ale asi moc nemění.
richardr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2019 21:35

To nemeni temer nic, rozdil mezi temi dvema nebyl velky a oba jsou taktovaci. Kdyz nastavis velm ikonzervativnich 4x 4GHz, pojede to tutove na 100% stabilne.

Jeste Ti tam hapruji pameti, pises 4x4096 a vedle 8192. Ale i 8GB je na maily a kancelar v poradku.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richardr 3. 4. 2019 21:38

Díky, jo, původně bylo 2x4 gb, pak jsem dokupoval 2x4 gb, ale když jsem to teď sepisoval, tak jsem neupravil finální součet (na chybě je nepozornost a ctrl+c, ctrl+v) :)
richardr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2019 21:51

Copypaste je prokleti. :)) Znam to moc dobre sam, neboj.

Ten desktop od zacatku byl, je a vzdycky bude vykonnejsi, nez ten nebohy notebook. Nemluve o ergonomii - notebook je tak leda odvarit si pater, clovek se u toho hrbi ... zlaty desktop. Hlukove uznej sam, ze ntb kdyz ma neco delat, instalovat, pocitat ... tam jednoznacne clovek taky chce radsi desktop.

Se 16GB RAM fakt jedine co tomu desktopu chybi je MX500, nahodit Desitky a uvidis, ze budes "vysmatej jak leco", jak se rika. Ver mi, protoze sam bych to presne takhle udelal.

Do notebooku bych i tak dokoupil druhy pametovy modul, klidne 8GB ... a bude to mit 12. Poznas to HODNE. Ale rovnou spolu s tim bych nechal vymenit HDD za SSD. Klidne 256 pokud si s mensi kapacitou vystacis. Bude z toho pocitove o dost rychlejsi stroj. Samozrejme s ULV i3 nemuzes cekat zazraky, porad to bude snek. Jen uz nebude po lobotomii. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pointops 6. 4. 2019 11:22

Myslím, že do toho můžou vstupovat ještě další faktory, na straně uživatele.
- je NTB používán v "přenositelném" režimu (léto na chalupu)?
- je NTB používán na videohovory? NTB s integrovaným repro, mic a kamerou je desktopem težko porazit (dle věku rodičů)?
- rešíš potíže uživatele (důležité), nebo údržbářovy - své (pro pohodlí)?
- akceptuje hospodyně "bednu" a kabely, klávesnici na stole?

Low effort rešení:
fáze 1)
- Koupit 500 GB SSD, půjčit si redukci USB/SSD kterou budeš potřebovat.
- Upgradovat NTB

fáze 2)
- přenést disk do stolního PC, W10 se chytí a stahnou ovladače. Při příští velké aktualizaci OS se to srovná ještě víc. Registraci na novém HW řeší Aukro za 120,-.

Osobně bych do fáze 1 přidal 8GB modul RAM. To ale proto, jelikož v podobné situaci jsem podvědomě tušil, že k fázi 2 nedojde. Je to 90% řešení za 15% času. Názor hospodyně na existenci desktopu nepodceňovat :)

-- 6. 4. 2019 11:35 --

Doplnění: 500 GB SSD jsou dobrý poměr velikosti/ceny, ale na domácí rodičovské stačí IMHO 256. Kupovat větší pro "budoucí potřeby až jednou" nedává praktický smysl, asi ani s výhledem na přenos do desktopu.

https://vymenne-kity-boxy.heureka.cz/ex ... -adsa-fp2/ na SSD bude stačit i bez externího napájení, já raději bral s dvěma USB. Kdo má asfaltový žaludek, vrátí do 14 dnů.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod richardr 30. 5. 2019 00:32

Trochu se zpožděním děkuji za všechny rady. Nakonec jsem zvolil cestu upgradu notebooku s navýšením ram na celkově 12GB a nový 500GB ssd. Zlepšení je opravdu znatelné a spokojenost na straně uživatelů.

A pro info, druhou zvažovanou cestu upgradu starého pc jsem odpískal kvůli zdroji, kdy se mi nechtělo investovat do nového. Tedy předpokládám, že to bylo zdrojem, když pc naběhlo na x-tý pokus. No ono i kdyby bylo něco jiného, je to jedno, prostě občas nenastartovalo.
richardr
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků