NEDOPORUCENE NAPAJECI ZDROJE

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 8. 2014 01:02

NEDOPORUCENE NAPAJECI ZDROJE - upraveno 2019/03 by KineCZek, dale NEBUDE AKTUALIZOVANO. Nove aktualizovane vydani bude v PRUREZ TRHEM.


Ve vetsine pripadu davam spise jen doporuceni na bezproblemove komponenty. U napajecich zdroju jsem si dal tu praci a vytahl i seznam vsech problematickych napajecich zdroju, s nimiz jsem se za mnoho let sve praxe setkal. Nize tedy najdete abecedne razeny seznam "znacek", od nichz bych napajeci zdroj nechtel nejspis ani zadarmo.

Spousta z nize uvedenych vyrobcu jiz nastesti zkrachovala. Nekteri se (bohuzel klidne nekolikrat) prejmenovali, spojili, rozdelili. Seznam se snazim udrzovat aktualni tak, jak to dovoli me moznosti a osobni zkusenosti.



1stCOOL - jedna z nejlevnejsich Cinskych "znacek" na trhu. Uvnitr bez komentare.

AIREN - relativne levne zdroje, jimz bych se opravdu radeji vyhnul. Popisky uvadejici terminy jako "spickovy" ... jsou spise k smichu. Zkusenosti dobre nemame a radime nekupovat.

AKYGA - levna vec, o niz bezvyhradne plati, ze nejsme tak bohati, abychom si mohli dovolit takto levne veci kupovat. Nechat si zabit sestavu jen kvuli par usetrenym stokorunam na zdroji ... diky, nechci.

ALLIED - Na Slovensku se nesmi prodavat kvuli nebezpeci urazu elektrickym proudem. Pri polovicnim zatizeni po 30 minutach behu shori. Myslim, ze tim je vse podstatne receno.

Approx - cool baleni i libive cerveno-cerne provedeni, ktere ma pouze zabalit cinsky odpad vevnitr. Temto zdrojum bych se vyhybal hodne velkym obloukem.

C-Tech - puvodne jsem jej na tento seznam nepsal, protoze jsem byl presvedcen, ze se v CR neda ani sehnat. Ale sehnat se da, vede to TS Bohemia, jak se tak koukam. A protoze se na tenhle odpad ptate ve vlakne o vyberu zdroje, pro jistotu jej sem uvedu. Nebrat ... vyhnout se obloukem.

Chieftec - levne zdroje od Chieftecu (cti: pod patnact stovek) kvality moc take nepobraly. Hlavne tem nejlevnejsim 300-500W modelum za par desetikorun se prosim vyhybejte.

Chill Innovation - nastesti jiz snad zkrachovaly vyrobce. Pokud byste se s nejakym vyrobkem Chill setkali ... vyhodit a nahradit necim kvalitnim. Poznavacim znamenim zdroju CHILL byla jejich tichost. Bohuzel posleze v zatezi casto horely.

ColorSit - Naprosto bez naznaku kvality, casto vyhori uz pri 30% zatizeni. U nas nastesti nejsou na trhu nijak siroce zastoupene. Pokud na nej presto narazite, stoji leda za vyfotografovani do sbirky exotu.

CoolerMaster - serie THERMAL MASTER - OEM Cinsky odpad, brandovany do tech nejlevnejsich CM skrini. Kvalita v podstate zadna. Vcelku vyraznym poznavacim znakem je take jejich vysoka hlucnost. Zpomaleni ci vymena ventilatoru vsak ma za nasledek rychlou smrt prehrivajiciho se (cti: spatne navrzeneho) zdroje.

CoolerMaster - ostatni serie - Povetsinou OEM Cina, obcas OEM Fortron (o Fortronu se doctete nize). Tzn povetsinou nic, co byste primarne chteli - ledacos napovi i jejich vseobecne nizka cena.

Corsair - serie VS - ackoliv VSECHNY OSTATNI aktualne prodavane rady napajecich zdroju od Corsair -u JSOU kvalitni, nejlevnejsi rada VS bohuzel kvalitni NENI. Dost mozna jde o marketingovy preslap jinak kvalitniho vyrobce, kazdopadne VS series do sveho PC rozhodne nekupujte.

Crono - Podobna situace, jako u Colorhit, KME, RedStar a podobnych. Jednoznacne se temto smejdum vyhybejte!

ECO+ - vyrobcem je EuroCase, viz nize. Je pravdou, ze ECO serie nejsou sice az takova tragedie, jako levne EuroCase. Na druhou stranu se ale neda rict, ze by slo o kvalitni napajeci zdroje, nebo ze by se daly s klidem doporucit ke koupi.

Enermax Firma Enermax jiz napajeci zdroje nevyrabi. Nyni jde o rebrandovanou OEM Chinu, jejiz kvalita sice neni vyslovene tragicka, ale kdyz to clovek vezme z pohledu pomeru kvality k cene, rozhodne nejde o nic, co by se dalo doporucit ke koupi. Bohuzel, jedny ze kdysi nejkvalitnejsich zdroju ... a nyni je davam na tento seznam. A to ve trech mych PC stare, dobre Enermaxy jeste stale jedou...

EuroCase (mozna s vyjimkou novych 85+ ECO ... ty snad tak hrozne nejsou) Vetsina zdroju od EuroCase je nekvalitnich, problematickych a casto i nebezpecnych. Vseobecne tedy doporucujeme se napajecim zdrojum od tohoto vyrobce vyhnout. Pravdou je, ze spousta z Vas jej bude v PC mit. Pravda je, ze NEKOMU vydrzi i nekolik let. Ale kvalita tam proste neni, viz napr fakt, ze na Slovensku nektere z nich zakazala SOI prodavat. EuroCase vyrabi i UPSky, ovsem take nekvalitni. Vyhnete se tudiz i jim.

Evolveo (drive Evolve) - zdroje jsou sice tiche, ale to je jejich JEDINYM pozitivem. Kvality mnoho nepobraly, zvlneni je silene, v delsi zatezi se zdroj vypina a nebo rovnou zemre.

Fortron - kdysi kvalitni vyrobce, ovsem od doby BlueStorm II (cca 2007/8?) sla kvalita prudce dolu. Nyni je to jak ktera rada, nekdy jak ktery kus ... vseobecne doporucujeme se temto napajecim zdrojum radeji vyhnout, zejmena pak levnym kouskum (Raider a levnejsi). Na trhu existuji za podobnou cenu i lepsi napajeci zdroje.

FSP - pouze jinym nazvem receno "Fortron" ... viz vyse.

Gembird - Cistokrevny Cinan, s nimz se bohuzel lze stale setkat zejmena v nekterych "hotovkach", tzn v sestavach hlavne z Aukra, z Bazose, nebo z jinych inzeratu. Kvalita okolo zdroju od teto firmy bohuzel ani ve sprintu neprobehla a porizeni takoveho zdroje nejen ze je primym hazardem s Vasimi komponentami ... od nekvalitniho napajeciho zdroje bohuzel hrozi i riziko pozaru elektroinstalace, a tedy shoreni celeho domu.

HEDY - na foru jiz v minulosti probirana znacka, sam jsem kdysi zkusenost take mel, ne zrovna pozitivni. Diky uzivateli milsimr za pripomenuti. Pri tvorbe seznamu jsem na tuto "znacku" zapomnel.

I-Tec - V CR jiz jsou dost spatne k sehnani, no neni se cemu divit. V minulosti to byly celkem problemove zdroje - jak je to nyni se priznam, ze nevim, nemam potrebu to zkouset. Ale reknu jedno: Radeji nedoporucuji.

Jersey - Cinsky LowEnd mizernych kvalit, hlucny, ale hlavne nekvalitni a nebezpecny. Nekupovat.

KME - LowEnd totalne bez kvality, moc na trhu neni ani k videni. Pokud je vsak uvidite, vyhnete se jim opravdu velkym obloukem.

LC Power - vyrobce kde ceho, od externich boxu pro HDD, pres trafa pro notebooky, az ke skrinim se zdroji a k samostatnym napajecim zdrojum. Spolecnym znakem vsech vyrobku teto firmy je tragicky nizka kvalita - zdroje casto vyhori po 5min 50% zateze. Rozhodne nekupujte!

Mercury - Opet dalsi cistokrevny Cinan, opet bez sebemensiho naznaku kvality. Riziko pozaru, riziko urazu elektrickym proudem. Ruce za zada a utikejte z prodejny. Davejte pozor, tato firma vyrabi i UPS. Kvalita je opet mizerna.

Micase - Cinsky exot, uplne bez kvality ... vyhybejte se mu, sez muzete. Videl jsem kdysi jednou a stacilo mi.

ModeCom - Zdroje teto znacky se jiz afaik nastesti neprodavaji. Pokud nekdo z Vas podobny vykvet ve vlastnim PC objevite, okamzite jej poslete tam, kam patri - na sberny dvur. V opacnem pripade by se mohlo totiz stat, ze az ModeCom zhyne, vezme s sebou do kremikoveho nebe podstatnou cast Vaseho hardwaru.

RedStar - Dalsi cistokrevna China. Velmi mizerne osazeni, zvlneni presahujici meze ATX standardu. Rozhodne nic, nad cim byste meli pro svuj pocitac byt jen uvazovat.

TakeME - nazev "znacky" by mohl neznaleho podnitit ke koupi ... "vem si MNE" muze opravdu znit lakave. Ale kdo by se opravdu nechal nalakat, se zlou by se nakonec potazal. Kvality v techto zdrojich bohuzel neni ani polovicni detska porce.

Trust - Tato firma snad nikdy nic kvalitniho nevyrobila. A pokud ano, napajeci PC zdroj to 100% nebyl. Pokud mate sve komponenty alespon trochu radi, zdroji teto znacky se vyhybejte. Dokonce i Trust vyrabi UPS. Opet nekvalitni.

Whitenergy - dalsi cistokrevny China. Kolikata uz? Typicke problemy, jako nezvladani zateze, nahla umrti v tretinove zatezi ... rozhodne NEDOPORUCUJEME.

Xilence - i tyto napajeci zdroje bych oznacil terminem "zdroj potencialnich problemu s PC". Jejich vyhodou je tichost provozu, ale tam take seznam vyhod konci. Kvalitni zdroje to nejsou a tudiz byste nad jejich nakupem nemeli ani uvazovat.

ZALMAN - stredni cenova kategorie, no nizsi kvalitativni kategorie. Nemusi nutne vyhoret, ale za etalon spolehlivosti rozhodne neplati a sam bych si zdroj od tohoto vyrobce nikdy nekoupil. (To ale ani nikdo z tech, co je nebohym zakaznikum montuji do sestav!!)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kiron 26. 8. 2014 07:32

Některé zdroje jsou opravdu sračka nicméně pochybuji ze vyhoří za 5 minut. Sám jsem cca 3 roky provozoval low end zdroj od EuroCase a to byl skoro furt na hranici maximálního zatížení několik hodin denně někdy i víc než 12 hodin v kuse. Zdroj funguje i nadále ale i přesto jsem ho minulý měsíc vyměnil protože ventilátor začal hodně hučet. Po výměně mi to nedalo a otevřel jsem ho. Ačkoliv součástky nejsou kvalitni tak se vypadali dobre i když je jasné že výkon zdroje uz bude o nejakej ten W nižší. Tim sem chtěl jen říct ze i levný zdroj vám muže poskytnout službu a ne že když si nekoupim dráhy zdroj tak hned vyhořím. Ještě teda záleží jakou mate rozvodnou sít kde bydlíte protože u nás je relativně stabilní ale někde muže byt situace úplně jiná a tam se pak určitě šetřit nevyplatí.
Kiron
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 26. 8. 2014 08:13

já měl Eurocase 13let než shořel, nicméně to je jeden z mnoha desítek, které chcíply mnohem dříve a obvykle s sebou vzaly ještě něco dalšího ... desku, HDD
Ze své zkušenosti mohu potvrdit Kineczkova slova u Colorsit, KME, LC power, Redstar. Je to šmejd, který je schopen vzít do pekel celý počítač. Včetně klávesnice (zjistěno u jednoho KME ... smahnul všechno, dobré byly možná nějaké ventilátory, jinak komplet na vyhození)
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cicobasket 26. 8. 2014 08:26

Ale jo. Ale toto vlákno není asi ve stylu, já jsem měl jeden zdroj a ten mi udělal dobrou službu. Ale spíš, prošlo mi rukou desítky těchto šunek a měl jsem po ruce měřák, osciloskop ...
Jseš si opravdu jistý, že bys tuto informaci nenašel v google.com ?
No (f)lame wars, pls.
Špatná stránka Internetové komunikace je ta, že si někteří lidé pod rouškou skryté identity myslí, že se mohou chovat jako doma ve chlívku....
cicobasket
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 8. 2014 08:51

Praktické postřehy špičkového odborníka.
Z praxe mohu potvrdit pouze tento:
KineCZek píše:Fortron - kdysi kvalitni vyrobce, ovsem od doby BlueStorm II (cca 2007/8?) sla kvalita prudce dolu.

Používali jsme výhradně zdroje Fortron.
Z celé řady zdrojů Fortron vyrobených do r. 2006 nehavaroval žádný. Mnohé jsou dosud v nepřetržitém provozu (servery).
Poté se FSP zapojil do cenové války klasickým způsobem:
snížením kvality součástek v OEM a low-end řádách. :-(
Plně použitelná je jen řada AURUM. Ovšem není právě levná.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 8. 2014 09:31

cicobasket píše:Ale jo. Ale toto vlákno není asi ve stylu, já jsem měl jeden zdroj a ten mi udělal dobrou službu. Ale spíš, prošlo mi rukou desítky těchto šunek a měl jsem po ruce měřák, osciloskop ...


Vlakno bylo na foru jiz ze starsich casu, dal jsem pouze dohromady souhrn + k tomu doplnil komentare a zkusenosti. Opravdu to neni o jednom kusu, ale o (ne)kvalite znacek. Predem rikam, ne vsechny ty zkusenosti jsou primo me osobni, jakkoliv vetsinu z tech znacek jsem za svou zivotni karieru opravdu videl.

Jinak zrovna u EC je to dost loterie, jak ktery typ, jak ve ktere sestave. Ze kvalitne postavene nejsou, nebo alespon nebyvaly, to asi vime vsichni. Ze spousta lidi ma v PC zdroje z tohoto vlakna, to je nam asi jasne take vsem. U 90% z nich ty zdroje jedou na par procent vytizeni, pak daji klidne i par let, ale v plne zatezi shori behem chvilicky, protoze nezafunguji tepelne ochrany atd, pokud je nekvalitni zdroj vubec ma...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 8. 2014 09:43

Při výběru zdroje je možné se opřít o 3 postuláty:
1) 80PLUS GOLD specifikace se nedá dosáhnout šmejdími součástkami
2) Žádný inženýr nenavrhne součástky, zapojení a chlazení pod nominální hodnoty uvedené na štítku. Nepřetěžuj, nevyhoří a nízkým hlukem potěší
3) Jako že se i mistr tesař občas utne, vyrobí šmejdoznačka zdroj dostatečně kvalitní (LC420H v1.3, ECO+85...), aby jej elektrikáři koupili, prohlédli proměřili a osazovali.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 8. 2014 11:00

cernakus píše:Při výběru zdroje je možné se opřít o 3 postuláty:
1) 80PLUS GOLD specifikace se nedá dosáhnout šmejdími součástkami

To bohužel nejde. Výrobci dnes "katují kosty" prakticky ve všech třídách, takže i v prémiových zdrojích lze najít podřadné součástky. Např. CapXon v Corsair RM na sekundáru, CapXon v Gold zdrojích be quiet! ad.

cernakus píše:2) Žádný inženýr nenavrhne součástky, zapojení a chlazení pod nominální hodnoty uvedené na štítku. Nepřetěžuj, nevyhoří a nízkým hlukem potěší

Inženýr třeba ne, ale pak dojde na náklady a např. se oproti původnímu návrhu použijí poddimenzované součástky. Výsledek je, že třeba ATX specifikaci pro Hold-up Time nesplňuje ani řada lepších zdrojů.

Typické je to u levných no name modelů, které často nevydrží ani 80% nominální zátěže. Dalším příkladem je vynechání ochran. Měl jsem v ruce RedStar, který po banálním zkratu na konektoru kompletně vyhořel, protože neměl (nebo byla nefunkční) OCP ochranu. Takové modely jsou pak doslova životu nebezpečné a na trhu by se vůbec neměly vyskytovat. Přesto se koupit dají.

cernakus píše:3) Jako že se i mistr tesař občas utne, vyrobí šmejdoznačka zdroj dostatečně kvalitní (LC420H v1.3, ECO+85...), aby jej elektrikáři koupili, prohlédli proměřili a osazovali.

Paušální odsuzovaní značky je hloupost. Vždy je třeba řešit konkrétní modely.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 8. 2014 11:12

Nebehemotuj nám reaktore. CapXon vyrábí normální kondíky. Každý kondík, který má na sobě značku je dobrý. Šmejdí součástku ani neidentifikuješ, kdo ji zbastlil.

Hold-up time - Tahle blbost je docela náročná na kapacity na primáru, což zhrošuje (při nedostatečném dimenzování ostatních součástek i odběrů) PFC. Přitom tento parametr může být i kontraproduktivní. Je dobré zjistit, že elektrická síť stojí za pendrek a je vhodné nasadit ochrany a UPSka. Ony totiž výpadky sítě na 20ms neexistují, zato existují podpětí a přepětí, které právě vyšší kapacita na primáru vyhladí a laicky zjistíš kulový. Přitom pro zdroj je to nebezpečné.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 8. 2014 11:54

Takže nevyhovění ATX specifikaci je v pořádku?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 8. 2014 11:56

Za mně v tomto ano. Někdy mohou být specifikace a normy i kontraproduktivní. A Hold-up time je zrovna tento případ.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 8. 2014 17:30

Doplnil bych asi značku HEDY. Sice se prodávají, nicméně dle mého názoru je to asi stejná loterie, jako u zdrojů značky EuroCase.. tzn., jako nouzové řešení - proč ne - ale jako dlouhodobé stabilní řešení.. určitě ne. Ty zdroje prostě tu kvalitu nemají.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod harrym 26. 8. 2014 18:00

Používám nyní tu ECO+80 řadu od Eurocase. Pro PC s 2jádrem, 2-3 disky, 1 optickou mechanikou a s grafikou na max. 1x6pin, myslím dostačující. V testech vychází s ohledem na cenu po stránce kvality dosti dobře.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 26. 8. 2014 18:31

KME jsem prodával v 90 letech, úmrtnost tenkrát nijak nevybočovala z průměru. Ale rád bych se vyjádřil k EC. Prodáváme cca 10 let, 350W, 450W, 550, 650, aktuálně 650 80+ ... máme firmy i o několika stovkách PC na těchto zdrojích, úmrtnost odhaduju do 10 kusů ročně.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 26. 8. 2014 18:52

možná *****í tak řádně, že už to ani nevezou na servis a rovnou objednávají nový PC :hm
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků