Chlazení i7 6700K + GTX 980 - voda?

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod freedyspeed 3. 8. 2016 12:06

Zdravím,

nějak mi nezvládá Acrtic Freezer 13ka uchladit i7 6700K nataktované na cca 4,5Ghz (Maximuska si to nějak sama tahá za chodu mezi 4-4,6Ghz tuším), dle HWinfo mi to při GTA 5 vyletělo CPU i na 99°C, grafika (MSI GTX 980 4GD5T OC) vyletí maximálně na nějakých cca +- 80°C, to je asi OK, když ji mám navíc taktnutou co to jde.
mám velkou skříň - Fractal ARC XL
Obrázek
nahoře mám 3x CoolerMaster SickleFlow, 120mm, vzadu mám Arctic F12 PWM, vepředu mám původní Fractal 1x. Všechny zapojené do MB, snad je to správně, otáčky se nějak regulují dle zátěže, jen ten zadní mám radši na 100%.
Tuším že bych měl asi přidat ještě jeden ventilátor dopředu a ideálně je oba vyměnit za něco lepšího, jen jsem někde ztratil ty dlouhé šroubky ke skříni, musím je najít a pak to zkusím, F12 PWM mám ještě v zásobě.

Není třeba problém že mám 4 ventilátory ven a jediný dovnitř, nebo že ty 3 jsou přímo nad tím předním co jde dovnitř?
Mám skříň v pravém rohu stolu, tzn. že ze předu je místa dost, vpravo pár cm (po celé délce skříně je zprava noha stolu) a vzadu tak 20-30cm, vlevo nohy a prostor, nahoře tak 10-15cm, mám pocit že mám příliš mnoho odpadního tepla a že se to neuchladí kvuli tomu, občas zkouším vytočit PC do prostoru (aby měl vzadu více místa) a zdá se mi že to pomáhá.

Má někdo nějakou radu?
Zvažoval jsem AIO vodu, třeba NZXT Krakeny, X61 mi ale příjde drahá a ty menší zase slabé. Navíc AIO jsou prý na prd.
Dá se udělat třeba slušná voda do 5 tisíc i s grafikou a hlavně - pomohlo by to?
Ještě dodám že mám dostupnost všech běžných značek kromě NOCTUA, vím že jsou nejlepší, ale prostě na ně nemám dodavatele.

Zbytek sestavy:
Fortron HYPER M 700
ASUS Maximus Ranger VIII
Kingston HyperX Fury 4x 8GB
Kingston HyperX Predator 240GB
WD Black 2TB
WD Green 3TB
ze skříně mám vyndanou jednu z klecí, zbývá jen jedna u předního ventilátoru.,

PS: Mám původní pastu, udělá to hodně?
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 8. 2016 13:03

Freezer 13 ... není zrovna nic extra. Vyměň to např. za SPC Grandis a teploty by se měly o něco pohnout směrem dolů.

A ano, i pasta nějakých těch pár °C udělá. Ideální jsou MX-4, popř. asi nej věc, co seženeš, je Coollaboratory Liquid Pro. U té se vyhni všemu, co je z hliníku.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 8. 2016 13:20

Nataktuj si to poradne rukama a Freezer to zvladne. Deska do toho sama pousti tolik voltu, ze ten procesor jednoho dne vyskoci a utece se s brekem schovat za postel.


Ale libi se mi reseni modernich deti. "Dam na to vodu, budu cool."
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 3. 8. 2016 13:30

Já vím že voda neznamená nutně nižší teploty, spíš jsem myslel, že v případě vody půjde dozadu chladnější vzduch (méně odpadního tepla?) a sníží se tím ten problém, že to mám pod stolem v částečně uzavřeném prostoru, hlavně nahoru to je těsně pod stolem a nemá to moc kam jít. Viděl jsme že někdo kvuli tomu má nad skříní ještě větrák, který ten vzduch tahá z podstolu zase dopředu do prostoru.
Jestli je to kravina, tak se omlouvám.
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 3. 8. 2016 13:54

Na taktovanou i7 bych dal taky něco většího. Větrací flow 1+4? Pokud ma zespodu místo na další větrák u zdroje,zapojil bych i ten na 3+4
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplikator 3. 8. 2016 14:04

Ta MSI na vzduchu je OK. Po OC na 1497MHz jsem na tom míval teploty nad 80°C když došlo na extrémná anti aliasing.

Mám i7-4790k a ten se chladí možná ještě hůře. Na vzduchu s podobně výkonným chladičem jsem míval při 4.6GHz teploty jader kolem 90°C při zátěži. Volil jsem tehdy jako řešení AIB vodníka - H110. Teploty to udrželo do 80°C a dalo se to slušně regulovat mezi 6-8 sty otáček. Měl jsem to v předu.

Teploty uvnitř casu se ale moc nezměnily neb ta grafika tam nechá hodně tepla. Až když jsem udělal vlastní okruh tak je to poznat, standardně mám vevnitř skříně deltu oproti ambient cca 5-7°C nehledě na zátěž (měřeno poblíž pasivně chazených pamětí mimo hlavní proud vzduchu - kryje to expanzka). Teploty nataktované 980 mi v extrému šly i na 60 stupňů, ale celkově nemám moc výkonné radiátory a otáčky větráků se drží mezi 6-8 sty. Reguluju dle teploty kapaliny, ta je v idle cca 4 stupně nad ambient. Nastaveno tak aby absolutní teplota kapaliny nešla přes 40°C při ambient 25 a méně.

Určitě je fajn že to teplo se odvádí od komponent pryč, při vzduchem chlazené sestavě bylo v bedně běžně nad 40°c

-- 3. 8. 2016 15:13 --

Jinak jestli jeden vstup a 4 výstupy nebo naopak už je celkem jedno z pohledu efektivnosti chlazení. Jde jen o to jak se flow chová, zda je v bedně pozitivní nebo negativní tlak. U tohoto případu je to negativní, bedna má tendenci nasávat vzduch odkudkoli, což efektivně sníží účinnost prachových filtrů. Ideál je vyrovnaný flow, tzn na vstupu jde tolik vzduchu co na výstupu.
i7-8700k@5GHz DELID, RTX 2070 Super, 32GB RAM, custom liquid cooling
komplikator
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ming 3. 8. 2016 14:21

freedyspeed píše:Mám skříň v pravém rohu stolu, tzn. že ze předu je místa dost, vpravo pár cm (po celé délce skříně je zprava noha stolu) a vzadu tak 20-30cm, vlevo nohy a prostor, nahoře tak 10-15cm, mám pocit že mám příliš mnoho odpadního tepla a že se to neuchladí kvuli tomu, občas zkouším vytočit PC do prostoru (aby měl vzadu více místa) a zdá se mi že to pomáhá......Má někdo nějakou radu?

Mám podobně umístěný PC, stůl u zdi, PC pod stolem. V zimě to pěkně topí na nohy, v létě se to přehřívá až vypíná (kumulace teplého vzduchu pod stolem a asi částečná recirkulace). Pomohlo mi, když jsem trošku odtáhl stůl od stěny :-), aby mohl teplý vzduch pryč.
Be fun!
Ming
Ming
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 3. 8. 2016 14:26

O kolik bych měl?
Jinak mám tento (bez toho vysouvacího) a PC v pravé části.
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70214192/
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 8. 2016 15:29

Já než rešit freezer, bych nejdříve sundal ten sajrajt kterýmu říkají pasta z IHS. Jenom technická.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 8. 2016 16:11

Tak samozřejmě, ideální kombo by bylo odstranění sajrajtu z pod ISH + instalace masivnějšího chladiče + (pokud tak ještě není) pohrát si s voltáží a dostat ji co nejníž při zachování taktů.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod corecorecore 3. 8. 2016 18:20

Špatně realizované chlazení, nedoladěný napětí Vcore, a stabilní to asi taky na 100% nebode ...

clear cmos :arrow: zkontroluj teplotu při výchozích taktech, jestli bude pořád vysoká vyměn pastu za mx-4

jestli to pomůže :tleskani

Pak si přečti něco o taktování, ladění, stabilitě... nebo se tady domluv s někým zkušenějším.
corecorecore
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 3. 8. 2016 18:21

Třeba ,,user,,
polda
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod polda 4. 8. 2016 07:51

....
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod loleCZeQ 7. 8. 2016 12:16

Custom vodu v tomhle budgetu nedas. Pokud chces CPU taktovat, udelej delid a nanes CLP (i pod chladic, zvladne to i cvicena opice. Dopln do skrine vetraky. Prepastuj grafiku (gelid, mx4, nt-h1). Mas velkou skrin, tudiz AiO neni treba. Sice by se ti nehromadilo ve skrini tolik tepla, ale pokud doresis airflow, nebude to problem. Co se tyka kvality AiO, za me uplne v pohode. Provozuju krakena x41 na delid i7 a bylo to jediny reseni, jak v krabici od bot nemit saunu. Pumpa furt na silent, fany push-pull na 600-800 RPM a sem spoko. Beznej uzivatel temer neslysi, pri hrani je to tuplem jedno. LN ani ULN ambice nemam - pro hnidopichy.
loleCZeQ
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků