Odhlučnění PC

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 12:58

Zdravím dobří lidé,

Po koupi PC z druhé ruky jdu momentálně do odhlučnění sestavy.
Přál bych si z PC udělat LN/ULN.
Můj finanční limit je někde okolo 5.000,- Kč.

PC sestava:
Skříň: Fractal Design Define S Window
Zákl. deska: ASUS Z170 Pro Gaming
Procesor: i5-6600k + SilentiumPC Fera2 HE1224
Graf. Karta: EVGA GeForce GTX 980 Ti OverClocked ACX 2.0+
Ram: HyperX Kingston Fury 8Gb x 2 2666Mhz¨
Disky: SSD Samsung 850 Evo 250Gb + WD Green 1Tb
Zdroj: EVGA SuperNOVA 750W G2

Po prvním víkendu testování při hraní ve FullHD na plné detaily Počítač hučí. Větráky jsou v PC dva, které byly v základu se skříní Define S a ty dělaj dost zvláštní zvuk. Jako by byly vyosené... Byl bych rád, kdyby PC nedělalo žádné zvuky při základní práci ( office, internet apod. ) Při hraní a streamování momentálně z PC jde již teplý vzduch a větráky jedou naplno.
Nevím zda už skříň není potřeba měnit. Koukal jsem, že skříň define S tu ani nenabízíte v doporučených sestavách ( většinou define R5 ).
Dále s tímto budu pravděpodobně potřebovat pomoct s odladěním větráčků, jelikož jsem to nikdy nedělal a nemám zájem o přehřáté PC kvůli mé blbosti.
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 17. 1. 2017 13:15

UTFG a RTFM
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod motley 17. 1. 2017 13:30

Tak v prve rade zregulovat vetraky v case + cpu pomoci speedfanu, deska by to mela umet, mam tu samou akorat v ITX rozmeru... To si najdi nejakej navod na YT, jak nastavit speedfan.

Vetraky na karte zregulovat pres afterburner, pripadne jestli EVGA nabizi nejakou podobnou utilitu ? Tim bych zacal.

Pokud jsou vetraky od Fractalu vadny, coz obcas byvaji tak bych je nahradil 2x Noctua P14s Redux 900. Pokud by ti prisel hlucnej i vetrak na Fera 2 po zregulovani na 500 RPM, tak misto nej dat Noctua NF-P12 PWM.

U HDD pak nastavit uspavani.
motley
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 1. 2017 13:46

V prvni rade ventilatory Fractal ze skrine ven. Kup 6x F14 Silent. Co HDD? Je 3,5" ... nemas pozici pro Himuro => vymenit za 2,5".

Dokoupit Accelero Xtreme. Na nej nemas zrovna vhodnou kartu, ovsem.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod The Shitman 17. 1. 2017 13:49

Pokud se ti zdají ventilátory vyosené, vyměň je. Fractaly na tohle trpěly a trpí docela často. Místo dvou použij minimálně čtyři, pokud možno kvalitní. Pak regulace ventilátorů na CPU a GPU, víc s tím neuděláš. LN/ULN by už bylo na větší přestavbu (odhlučněná bočnice, výměna ventilátorů na chladiči CPU a ve zdroji, výměna chladiče GPU, odhlučnění disku). Navíc si nejsem jistý, jestli by si ta Asuska poradila se Speedfanem.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 14:26

worrapS píše:UTFG a RTFM

Díky za cenou radu. Mléko zahřát na 90°C, přidat ovesné vločky a ovoce podle chuti. Podávejte chlazené.

KineCZek píše:V prvni rade ventilatory Fractal ze skrine ven. Kup 6x F14 Silent. Co HDD? Je 3,5" ... nemas pozici pro Himuro => vymenit za 2,5".

Dokoupit Accelero Xtreme. Na nej nemas zrovna vhodnou kartu, ovsem.

Větráky vyměním za F14 Silent. Není lepší dát tam nějaké od Noctua ( redux například), pokud bych měnil graf kartu za 1070 + Accelero extreme? Hdd je 3,5", nejspíš ho vyndám, zatím ho ani nepoužívám.
Co ten chladič na CPU? Nemám s tím žádné zkušenosti, ani ty ve své příručce ( celou jsem ji přečetl, opravdu ) nepíše o Fera 2, takže netuším na jaké stupnici hlučnosti je zařazen.

The Shitman píše:Pokud se ti zdají ventilátory vyosené, vyměň je. Fractaly na tohle trpěly a trpí docela často. Místo dvou použij minimálně čtyři, pokud možno kvalitní. Pak regulace ventilátorů na CPU a GPU, víc s tím neuděláš. LN/ULN by už bylo na větší přestavbu (odhlučněná bočnice, výměna ventilátorů na chladiči CPU a ve zdroji, výměna chladiče GPU, odhlučnění disku). Navíc si nejsem jistý, jestli by si ta Asuska poradila se Speedfanem.

Však mě se jedná celkově o přestavbu. Jsem schopen to zafinancovat, když to přinese opravdu rozdíl . Proto píšu sem, jinak bych si asi poradil pomocí tady worrapSovi velmi užitečné, avšak bezcenné rady.
Skříň odhlučněnou bočnici má. Pokud přikládám ucho na různá místa, zdroj jde slyšet tak 4x méně než větráky ve skříni, nebo na graf. kartě.

-- 17. 1. 2017 15:32 --

motley píše:Tak v prve rade zregulovat vetraky v case + cpu pomoci speedfanu, deska by to mela umet, mam tu samou akorat v ITX rozmeru... To si najdi nejakej navod na YT, jak nastavit speedfan.

Vetraky na karte zregulovat pres afterburner, pripadne jestli EVGA nabizi nejakou podobnou utilitu ? Tim bych zacal.

Pokud jsou vetraky od Fractalu vadny, coz obcas byvaji tak bych je nahradil 2x Noctua P14s Redux 900. Pokud by ti prisel hlucnej i vetrak na Fera 2 po zregulovani na 500 RPM, tak misto nej dat Noctua NF-P12 PWM.

Díky za radu. U tě graf. karty bych ty větráky nerad reguloval. Přijde mi, že i bez regulace těch větráku karta celkem hřeje ( víc než procesor ), nechci ji zabít. Je to o strachu..

-- 17. 1. 2017 15:32 --

motley píše:Tak v prve rade zregulovat vetraky v case + cpu pomoci speedfanu, deska by to mela umet, mam tu samou akorat v ITX rozmeru... To si najdi nejakej navod na YT, jak nastavit speedfan.

Díky za radu. U tě graf. karty bych ty větráky nerad reguloval. Přijde mi, že i bez regulace těch větráku karta celkem hřeje ( víc než procesor ), nechci ji zabít. Je to o strachu..
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 17. 1. 2017 14:34

Takže do toho klidně nacpeš peníze a ani se nepokusíš to nejprve zregulovat v UEFI/SpeedFan? Ty musíš být mazaný jako liška ;)
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod polda 17. 1. 2017 14:35

Jj, nové větráky do skříně určo aspoň 6 můžeš i všech 8 a zregulovat, pak poslouchat chladič procesoru zregulovat popř přepastovat nebo koupit něco lepšího.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 1. 2017 14:35

Redux 140/900 jsou samozrejme lepsi. Na CPu chladic lze pridelat Noctua P12.

KineCZek

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 14:44

worrapS píše:Takže do toho klidně nacpeš peníze a ani se nepokusíš to nejprve zregulovat v UEFI/SpeedFan? Ty musíš být mazaný jako liška ;)

Čti vše, co jsem psal, než něco napíšeš. Prosím.

KineCZek píše:Redux 140/900 jsou samozrejme lepsi. Na CPu chladic lze pridelat Noctua P12.

Děkuji za cenou radu.
polda píše:Jj, nové větráky do skříně určo aspoň 6 můžeš i všech 8 a zregulovat, pak poslouchat chladič procesoru zregulovat popř přepastovat nebo koupit něco lepšího.

Při té regulaci otáček na CPU chladiči je nějaká hranice °C kam procesor může a je to bezpečné? Přepastovaný je 1 týden.
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 17. 1. 2017 15:08

worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod polda 17. 1. 2017 15:30

bravetos píše:Při té regulaci otáček na CPU chladiči je nějaká hranice °C kam procesor může a je to bezpečné? Přepastovaný je 1 týden.

Podle teplot, v současné chvíli můžeš mít třeba nastaveno 50 nebo 100% bez ohledu na teploty. Deska by se měla sama vypnout před poškozením.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 15:39

worrapS píše:http://bfy.tw/9WSO

*cennou

Jsi tu jen od provokace, nebo si natvrdlej? Pokus se napsat alespoň jeden komentář s cennou radou, nebo sem nepiš vůbec.
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 17. 1. 2017 15:39

Polda: Až na to, že základní desky CPU nethrottlují. Pouze obsahují nastavení, podle kterých se CPU throttluje sám. Ještě to umí operační systémy, ale základovky obecně ne.

bravetos: na konkrétní technické dotazy se ti dostane konkrétní odpovědi. Musel bys ale taky projevit nějakou snahu o řešení. Nikdo to za tebe neudělá od začátku do konce. Viz dotaz s teplotou cpu - to je ti fakt zatěžko si něco takového vyhledat sám?
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 15:48

Ostatní moje dotazy pochopili, jen ty tu rejpeš. Prostě si toho vlákna nevšímej.

////////////////

Objednáno 8X Noctua NF-P14s redux 900 a 1x NF-P12 PWM na CPU chladič. 3,5" disk vyndán. Až namontuji tak zbývá odladit ve speedfanu a pak vyřešit chlazení GPU. Zdroj je na můj vkus dost tichý ( uvidíme až po odladění Noctua fanů).

Pak dám vědět sem na vlákno.
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod motley 17. 1. 2017 15:52

bravetos píše:Díky za radu. U tě graf. karty bych ty větráky nerad reguloval. Přijde mi, že i bez regulace těch větráku karta celkem hřeje ( víc než procesor ), nechci ji zabít. Je to o strachu..

Ja si myslim, kdyz tam nastavis minimalni otacky pro nizkou zatez tak to bude ok. Vubec, timhle bych proste zacal - nastav otacky vsech ventilatoru pres speedfan a afterburner, odpoj ten HDD a pak se uvidi co pripadne dal.

Zdroj co mas by mel byt semi pasivni, tak s tim by se nic delat nemuselo.

Nic zatim nekupuj.
Naposledy upravil motley dne 17. 1. 2017 15:53, celkově upraveno 1
motley
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 17. 1. 2017 15:53

A příští týden tady bude dotaz: "Prosím nastavte mi SpeedFan vůbec se v tom nevyznám !!!" :D
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod polda 17. 1. 2017 15:57

[quote="worrapS"]Polda: Až na to, že základní desky CPU nethrottlují. Pouze obsahují nastavení, podle kterých se CPU throttluje sám. Ještě to umí operační systémy, ale základovky obecně ne.
/quote]

CPU vypíná počítač?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 1. 2017 16:10

Deska CPU samozrejme throttlovat muze, typicky pokud se treba prehriva napajeci kaskada. Jinak teplota kritickeho vypnuti se nastavuje v BIOSu - tzn vypne to deska tak jak tak.

- - -

Osm kusu ... ja bych tam dal 6ks, to staci bohate jako casefany.

KineCZek

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 16:32

worrapS píše:A příští týden tady bude dotaz: "Prosím nastavte mi SpeedFan vůbec se v tom nevyznám !!!" :D

Furt jenom bla bla kecy, ego up.
motley píše:
bravetos píše:Díky za radu. U tě graf. karty bych ty větráky nerad reguloval. Přijde mi, že i bez regulace těch větráku karta celkem hřeje ( víc než procesor ), nechci ji zabít. Je to o strachu..

Ja si myslim, kdyz tam nastavis minimalni otacky pro nizkou zatez tak to bude ok. Vubec, timhle bych proste zacal - nastav otacky vsech ventilatoru pres speedfan a afterburner, odpoj ten HDD a pak se uvidi co pripadne dal.

Zdroj co mas by mel byt semi pasivni, tak s tim by se nic delat nemuselo.

Nic zatim nekupuj.

Trochu jsem si s tím pohrál v tom speedfanu, všechno je ok. Nízká zátěž = Nic neslyším a teploty ok. Vysoká zátěž = kocour se přišel podívat co to hučí. Nízká zátěž tedy vyřešena.
Jen Graf. karta se mi vůbec nezdá. Nízká zátěž stálých 63°C. Vysoká zátěž až 85°C! Výrobce udává kritickou hranici 91°C. S větrákama na graf. kartě jsem si nehrál.

-- 17. 1. 2017 18:07 --

Ještě dotaz, doporučíte mi nějaké redukce na ty Noctuy, které kupuji? Na desce je 5 4/3 pinových napájení. Potřebuji tedy 3 rozdvojky.
Našel jsem toto https://www.czc.cz/akasa-ak-fy320/54040/produkt
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 18:27

Ok, tak rozdvojky taky vyřešený. Po nainstalování větráků dám vědět jak to funguje odladěné od laika, jako jsem já.
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod motley 17. 1. 2017 19:23

Jestli necháš na grafice originál chladič tak je nesmysl kupovat 8x Noctuu. Dal bych jednu dopředu, jednu dozadu a to by mělo stačit, aspoň se nebudeš muset otravovat se splitterama.

Ještě sem dej screeny jak máš nastavený křivky ve speedfanu a afterburneru.

Já to mám třeba takhle:

Obrázek Obrázek
motley
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 17. 1. 2017 22:18

Osobně používám http://www.softcom.cz/eshop/napajeci-y- ... 59902.html

jsou i o něco levnější.

Škoda, že už máš objednáno, mám tu plonk NF-P12 PWM :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

DELID na přáni. Více SZ.

Proč není EVO dobrý disk? -> http://bit.ly/2tnhOuq
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod polda 17. 1. 2017 23:10

KineCZek píše:Deska CPU samozrejme throttlovat muze, typicky pokud se treba prehriva napajeci kaskada. Jinak teplota kritickeho vypnuti se nastavuje v BIOSu - tzn vypne to deska tak jak tak.

- - -

Mohl by dát jeden dolů vedle zdroje aby víc tlačil vzduch na GPU při vyšší zátěži.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 17. 1. 2017 23:57

Dvořák1 píše:Slovní spojení "jdu do odhlučnění sestavy" mohl napsat buď žák zvláštní školy s chabým myšlení a ten nepotřebuje počítač nebo někdo kdo si neváží svého mateřského jazyka. Na toto slovní spojení se my vždy vybaví slovní spojení "jdi do pr....".

Dvořáku, tohle je technické vlákno. Jestli nemáš nic jiného na srdci, rádi tě uvítaj na studentském undergroundu. Mateřského jazyka si vážím a nejsem žák zvláštní školy. Jen to mám u pr....
Hleď si svého.
Python.p píše:Osobně používám http://www.softcom.cz/eshop/napajeci-y- ... 59902.html

jsou i o něco levnější.

Škoda, že už máš objednáno, mám tu plonk NF-P12 PWM :)

Nemám ještě objednáno. Nechci to mít overkill, ale zase to chci mít "pořádně", když už. Čekám, co poradíte. Řídím se převážně podle Vás na fóru a zjišťuju informace ze všech různých stran a článků. Prozatím vím, že Noctua je opravdu kvalita, koukal jsem na testy a jsou opravdu tiché.
polda píše:
KineCZek píše:Deska CPU samozrejme throttlovat muze, typicky pokud se treba prehriva napajeci kaskada. Jinak teplota kritickeho vypnuti se nastavuje v BIOSu - tzn vypne to deska tak jak tak.

- - -

Mohl by dát jeden dolů vedle zdroje aby víc tlačil vzduch na GPU při vyšší zátěži.

¨
Napadlo mě koupit tedy nakonec jen 6. Jeden dolu vedle zdroje, jeden dozadu, 2 nahoru a 2 dopředu. Jako dávám na Vaše rady, věřím Vám a čekám na odpovědi.

- - -

Ještě mě napadá Kine, psal jsi, že u té grafiky nelze vyměnit chlazení za Accelero. Koukal jsem po netu a lidi to u 980ti mění. Jde přímo o tuto verzi GK, kde to nejde vyměnit?
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod vuLva 18. 1. 2017 00:04

Když ventilátory rozmístíš stejně jako v plně osazené R4/R5, tak to bohatě stačí. 8 kusů je už vyhazování peněz.

Já používám třeba Arctic PST Cable + 2x "Y" redukce. Ale Pythonovi vyjdou levněji.

Accelero nasadit lze, ale musí se dělat úpravy. Kin bude vědět víc ke konkrétní kartě.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 18. 1. 2017 00:31

Ty KNACH6, konečně dovedlo k dokonalosti, předtím se musel stříhat drátek a občas to blblo, tohle je už normálně použitelné.

ACEX jde nasadit všude (téměř), ale je potřeba si s tím pohrát.

Ještě musím vyzkoušet kolik ventilátorů to ustojí
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

DELID na přáni. Více SZ.

Proč není EVO dobrý disk? -> http://bit.ly/2tnhOuq
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod polda 18. 1. 2017 10:48

Teď už jen poznámka' přední a spodní tlačí vzduch dovnitř, horní a zadní ven z case. Kdyby náhodou.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 18. 1. 2017 11:51

Moc dobrá poznámka ;-) Na to jsem do teď nepomyslel
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 20. 1. 2017 09:49

motley píše:Jestli necháš na grafice originál chladič tak je nesmysl kupovat 8x Noctuu. Dal bych jednu dopředu, jednu dozadu a to by mělo stačit, aspoň se nebudeš muset otravovat se splitterama.

Ještě sem dej screeny jak máš nastavený křivky ve speedfanu a afterburneru.

Já to mám třeba takhle:

Obrázek Obrázek

Tak nakonec jsem to udělal ještě trochu jinak. Speedfan jsem smazal.V biosu ve funkci Q-Fan jsem nastavil větráky v PC a na CPU na velmi podobně tvé křivce ze speedfanu. Po chvíli hraní s rychlostí větráku a teplotama je to takhle celkem fajn, ale ne až tolik tiché. Největší hluk dělá CPU. Graf. karta je na stálých 65°C a je vcelku "tichá". Větráky co byli ve skříni od Fractalu jedou na stálých 750rpm a jsou méně hlučné než na 600rpm ten chladič CPU. Zjistil jsem, že výkon CPU ani nevyužiju. I při hraní a sledování streamu se pořádně ani nezahřeje.
Nejvíc mě zajímá ta graf. karta. větráky na ni jedou na 30%. Když zvýšim bez zátěže otáčky na 100%, tak mi teplota klesne na 58°C ( se zátěží je na těch stálých 65 ). Co jsem koukal po internetu, lidi ji maj pod 50°C i během hraní se stejným chlazením. Nehledě na to, že pokud jsou we windowsech apod, větráky na ni maj i vypnuté a teplota té karty je stále nižší než na té mojí. Může to být třeba špatný kus, nebo chyba v mém chlazení?
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod cadworker 20. 1. 2017 10:40

GPU pod 50°C při zátěži není běžné (není problém teď v mrazech při otevřeném okně :) Záleží, jaký je celkový průvan ve skříni. Ventilátory na grafice raději nechat běžet na minimální otáčky a nevypínat.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod vuLva 20. 1. 2017 11:55

Bez Speedfanu nedocílíš ticha.

Jinak jak píše cadworker. To, že se ventilátory na grafice vypínají není dobře.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod bravetos 20. 1. 2017 12:12

Přijde mi že v tom Q-fanu je to nastavení stejné, jen jednodušší. Zkusím oboje až dořeším ty větráky navíc.

Ještě jedna otázka. Když vypnu PC, zdroj se mi rozjede na plný otáčky asi na 3s. Beru to, že se jako "profoukne". V manuálu o tom nic nepíšou. Má to dělat? Protože to je zvuk, jak když startuje kompresor.
bravetos
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 20. 1. 2017 12:43

bravetos píše:V manuálu o tom nic nepíšou. Má to dělat? Protože to je zvuk, jak když startuje kompresor.

Některé zdroje to dělají. Může jít o selftest ventilátoru, nebo startuje na plné rychlosti a chvíli trvá, než ho regulace stáhne. Každopádně jde o vlastnost, nikoli vadu.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 20. 1. 2017 16:11

bravetos píše:Co jsem koukal po internetu, lidi ji maj pod 50°C i během hraní se stejným chlazením. Nehledě na to, že pokud jsou we windowsech apod, větráky na ni maj i vypnuté a teplota té karty je stále nižší než na té mojí. Může to být třeba špatný kus, nebo chyba v mém chlazení?

To je blbost jak noha. Leda že by hráli na interní grafiku a nevěděli o tom.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod motley 20. 1. 2017 23:00

bravetos píše:Tak nakonec jsem to udělal ještě trochu jinak. Speedfan jsem smazal.V biosu ve funkci Q-Fan jsem nastavil větráky v PC a na CPU na velmi podobně tvé křivce ze speedfanu. Po chvíli hraní s rychlostí větráku a teplotama je to takhle celkem fajn, ale ne až tolik tiché. Největší hluk dělá CPU. Graf. karta je na stálých 65°C a je vcelku "tichá". Větráky co byli ve skříni od Fractalu jedou na stálých 750rpm a jsou méně hlučné než na 600rpm ten chladič CPU. Zjistil jsem, že výkon CPU ani nevyužiju. I při hraní a sledování streamu se pořádně ani nezahřeje.
Nejvíc mě zajímá ta graf. karta. větráky na ni jedou na 30%. Když zvýšim bez zátěže otáčky na 100%, tak mi teplota klesne na 58°C ( se zátěží je na těch stálých 65 ). Co jsem koukal po internetu, lidi ji maj pod 50°C i během hraní se stejným chlazením. Nehledě na to, že pokud jsou we windowsech apod, větráky na ni maj i vypnuté a teplota té karty je stále nižší než na té mojí. Může to být třeba špatný kus, nebo chyba v mém chlazení?

- lepší je speedfan, umí jít na nižší otáčky, což je důležitý když chceš mít tichej počítač při nízký zátěži. Jestli ti jde o to, aby se spouštěl zároveň s Windows, tak je to potřeba nastavit přes task scheduler

- ventilátor na Fera 2 by měl jít zregulovat na 500 rpm, pak je tichej a při těchto rpm to zvládne i vyšší zátěž

- ventilátory od Fractalu by měly umět míň než 750 rpm, vyzkoušej

- ta grafika se mi nezdá, s rpm na max v idle 58°C a v loadu 65°C ? To skoro vypadá, že na pozadí těžíš bitcoiny :-)
motley
Junior

Odeslat příspěvekod Hooah 21. 1. 2017 06:25

Ahoj,

chlazeni PC:
dulezite je vytvorit pruvan ve skrini:
a) vsechny kompenenty budou mit k dispozici cerstvy vzduch s pokojovou teplotou +/-25°C
b) tim ze tam bude pruvan tak je vetsi chladici efekt
Toho muzes docilit klidne i jednim (optimalne 2+ vetracky), zalezi jaky mas case, kolik vetracku tam jde dat. To ze tam das tichy vetracky je jen jedna cast. Ale jeste to neznamena, ze tvuj PC bude tichy a bude chladit. Druha cast je ta, ze skrin neni 100% tesna proti pruchodu vzduchu, v mistech ktere nechces (tim padem rychlost proudeni vzduchu je vyrazne nizsi). Toho muzes docilit tim, ze si koupis papirovou lepici pasku (nejlevnejsi varianta) a oblepis (utesnis) uplne vse, kde se muze dostavat vzduch do PC - pokud to udelas dobre, tak z venku to nejde vubec videt. Kdyz jsem to delal ja, tak jsem celou skrin rozebral, a de facto oblepil papirovou paskou celou dokola, tak aby ve spoji mezi vnejsim plastem a plechovou kostrou byla "izolacni vrstva" pasky. Pokud by paska bylo 100% vzduchotesna, pak se mi vzduch muze dostat do PC pouze 7mi otvory v PC - (3x vetracek, 1x zdroj, 1x dvouslotova graficka karta, 1x konektory ze zakladni desky a 1x manualni regulator vetracku na prednim panelu). Nebo si muzes koupit ruzne penove/molitanove folie atp, ktere stoji vyrazne vice a efekt je +/- stejny, navic je musis strihat, takze po vizualni strance budou jeste horsi nez ta paska. Dale odstran zbytecne kabely nebo je elektrikarskymi pasky muzes pripnout do mist kde nebudou "prekazet hladkemu pruchodu vzduchu" a take je svazej tak, aby to melo řád.

Timto oblepenim PC (prace na cca 3hod) jsem docilil nasledujiciho: kdyz necham zadni vetracek na 20% vykonu a vsechny ostatni povypinam, tak kdyz pred predni vetracek dam kus papiru, tak mi pritlakem drzi na PC skrini (samozrejme ze staticka elektrina tomu z casti pomaha - pred zaizolovanim PC tam ten papir nedrzel). Pokud mas v PC takovyhle pruvan, tak mas s chlazenim vyhrano.

Odhlucneni:
U vetracku nejvetsi zvuk vydava to co je pred nimi (ruzne proti prachove filtry pred vetrackem). Pokud to nepoznas podle zvuku, co vydava samotny vetracek a co uz je zpusobene filtry apod. Tak je muzes vsechny odmontovat, polozit na stul, nechat zapojene, a poustej je po jednom, abys slysel jaky zvuk vydava samotny vetracek - pokud ti toto prijde hlasite, tak kup nove. Pokud vetracky v PC vydavaji hlasitejsi zvuk, tak to budou ty filtry. Dirovane pruduchy na vetracek ve skrini muzes nuzkami na plech vystrihnout, aby nic nebranilo pruchodu vzduchu (napr u vyfukoveho ventilatoru nemusis mit vubec nic - pokud doma nemas dite, zvire ktere tam muze strcit ruku/tlapku). Vzduch ve skrini by mel kolovat nasledovne: predem, bokem a prip spodem nasavat chladny vzduch a zadem/vrchem vyfukovat horky vzduch pryc.

Skutecny hluk co PC vydava:
a) Kdyz mam vypnute vsechny vetracky tak jde lehounce slyset jen tichy SATA disk.
b) Kdyz zapnu vsechny vetracky tak slysim proudeni vzduchu zkrz prachove filtry, neco jako v kdyz jsi v lese a fouka vitr (mozna filtry v budoucnu uplne vyhodim pryc, ale to se mi moc delat nechce).

Moje PC:
2x 120mm Noctua (predni/zadni) - predni je ten nejtissi co Noctua vyrabela, a zadni je ten nejvykonnejsi (oznaceni uz nevim)
1x 80mm Noctua (bocni)
GK: R5670 MSI Cyclone
CPU chladic: pasivni ZeroTHERM BTF90 butterfly
CPU: Q6600 LGA775
Zdroj EVGA Supersonic 750W G3 (koupeno pred tydnem - pripraveno na upgrade PC - proto tu pusobi jak moucha na hovne)
- netaktuji

Teploty:
na procesoru 53°C (intelburn test, maximalni zatez), vetsinou +/-45°C
2x SATA HDDs: max 49°C, dlouhodoby prumer 39-41°C (do tohoto vypuctu pocitam i hodiny kdy mam vyple ventilatory, pri zapnutych je teplota o nizsi)
GPU: max 52°C (MSI Afterburner: do 55°C mam nastaveno 20% vykon vetracku; 60°C mám 100%

nejvyssi teplotu mi speedfan ukazoval 57°C, pravdepodobne nekde na desce (vubec netusim co a kde je to zmereno)

P.S.: speedfan nepouzivam. Mam manualni regulator na vsechny 3vetracky co mam v PC. Prvni slot ma byt pro CPU (nejde uplne vypnout - minimalni vykon vetracku 20% - zadni vyfukovy vetrak).

P.S.2: ten trik s papirovou lepici paskou mi srazil teploty o cca 5-10°C (maxima) a hlavne snizil prumerne teploty, kdyz mam vypnute vetracky - vetracky mam vypnute cca polovinu casu co na PC neco delam. Take diky teto izolaci vetracek z graficke karty, ktery se mi roztacel pravidelne se ted neroztaci (nad o nech 20%) a z PC je mi vyfukovan chladny vzduch (i v zatezi). Jak nekdo psal kdyz otevru v zime okno a zapnu vetracky tak pri hrani her (e-sport hry, nikoliv Witcher 3, Battlefield apod) se dostanu na teplotu na procesoru az na 29-31°C (coz uz mi prijde zase moc malo :D ) a take doslo k velikemu ztiseni PC. Nejhlasitejsi cast meho PC, je na me pomery tichy novy disk Seagate Barracuda 3TB - spise slysim proudici vodu ve stupackach na druhe strane mistnosti.

Pokud hraji hru, nebo mi je jedno jestli vetracky huci, tak je hezky vsechny zapnu, jinak je mam standartne vypnute, prip zapnuty pouze zadni (zadny filtr - nejtissi ze vsech).

Detailne ted monitoruji teploty pevnych disku. Disky mam v "antivibracnim boxu do 5,25", kde nejsou primo ofukovany skoro vubec zadnym ventilatorem. Pri vypnutych ventilatorech maji teplotu o cca 4-5°C vyssi.

V system trayi (vedle hodin) mam pres dva programy pustene teploty procesoru a systemoveho disku. Kdyby se delo neco spatneho, tak to ihned vidim.

Obrázek

Obrázek
- foceno jeste se starym zdrojem a 5x HDD

snad ti to pomuze v tom co hledas: tiche PC, ktere se neprehriva ;)
takhle to mam vyreseno ja, nekdo jiny zna mozna efektivnejsi metodu. Moje chlazeni + odhlucneni stalo 2500Kc (400kc/ventilator, 1200kc pasiv, 100kc elektrikarske pasky + papirova lepici paska)
Hooah
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2017 08:15

Za 2500Kč koupíš kvalitní skříň a nemusíš dělat takovéhle harakiri...

Známe účinnější a lepší řešení.

Obecně máš trošku pravdu, ale schází praxe a více zkušenosti. Manuální regulace, zastavovani ventilátorů, papírová skříň, neznalost teplot VRM, atd.

Pracovní verze pracovní stanice -> 3*S12B na odtah a na CPU NH-C14+P14+P12 a dovnitř ať se to dostane jak chce... je to LianLi PC-P50. A jenom SSD.
Přílohy
IMG_20170121_081953.jpg
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cadworker 21. 1. 2017 08:52

Ne, tu papírovou pásku ne! Časem lepidlo zkřehne a rozlepí se.
cadworker
Junior