NZXT Manta - výměna ventilárotů

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 08:43

Zdravím,

Mám doma case NZXT Manta, počítač je umístěn v obývacím pokoji a musím konstatovat, že vestavěné ventilátory jsou velmi slyšet ve chvíli, kdy se na počítači nic neděje - např. když sedím u televize o cca. 2 metry dál.

Tak jsem si řekl, že bych postupně vyměnil všechny ventilátory, které tam mám - ty vestavěné (NZXT) nejsou tak tiché a ten na CPU už to má pravděpodobně za sebou.

Začnu chlazením na CPU - Vlastním už několik let GELID Tranquillo, na konkrétní revizi si již nevzpomenu. Je pravda, že když byl ten věžáček novej, tak chladil perfektně, při zachování nízké hlučnosti. Dnes chladí stále dobře, ale už je dost slyšet.
Takže první dotaz zní, jestli výměna ventilátoru na něm je možná (mělo by jednat standardní rozměr 120mm) za něco např. ze stáje výrobce Noctua? - byla by to první investice.

Dále to složitější a to je celá skříň - NZXT Manta je "velká" miniITX skříň která je již z výroby osazena vpředu dvojicí 120mm ventilátorů a vzadu jedním 120mm. Ty bych chtěl postupem času vyměnit všechny.
Možnosti skříně nabízí osazení 2x 140mm vpředu (místo těch 120mm), 2x 140mm v horní části skříně a zadní 120mm za větší vyměnit nelze, tam je to maximální rozměr.

Obrázek

Dále zapojení kvůli dispozicím miniITX (jeden Sys_fan konektor) je situováno do takové PWM destičky (či jak to nazvat)
Obrázek
Nyní je to zapojeno tak, že všechny ventilátory jdou do ní a jeden konektor jde do Sys_fan, ale lze k tomu připojit i dodatečné napájení.

Jak a za které modely vyměnit ventilátory uvnitř skříně? Situovat je nějak jinak (osadit vrch místo zadní části) nebo prostě vyměnit ventilátory tak jak sou teď a zachovat i stávající zapojení?

Dodatečnou informací by mohlo býti, že jsem pro odhlučnění zatím nedělal vůbec nic. Zdroj Seasonic je stále velmi tichý a grafická karta má 0db mód (bez zátěže deaktivuje ventilátory).

Předem mnohokrát děkuji za postřehy a odpovědi. Vím, že zde na fóru jsou v tomto odvětví kovaní uživatelé.
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 09:23

1. Jsi líný hledat.
2. Studuj, stačí tady na fóru.
3. Nepíšeš jaký máš HW, takže těžko radit.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 09:31

Čtu, mám v tom zmatek - názory lidí se různí a původní obsáhlé články na téma ULN moc nesedí k mému případu.

Na celkové specifikace jsem zapomněl, omlouvám se.

MB: GIGABYTE Z270N-WIFI
CPU: Intel Core i5-7500
FAN: GELID Solutions Tranquillo
GPU: ASUS DUAL GeForce GTX 1060 O6G
RAM: Crucial 16GB KIT DDR4 2666MHz CL16 Ballistix Sport LT Dual Ranked
SSD: Samsung SSD 750 EVO - 250GB
PSU: Seasonic ECO-430 T3 80Plus Bronze
Case: NZXT Manta
OS: Windows 10 Pro
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 09:50

AC F14 PWM PST budou stačit. Pozor mají 27mm!

Sestava není zde s fóra, je tam dost, ne zrovna šťastných voleb.

Le pokud ta deska umí PWM je AC to co hledáš.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 10:08

Ano deska PWM umí - jak z BIOSu, tak z OS jsem schopen ventilátory ručně regulovat v rámci přednastavených módů silent, normal, full speed. Pokud monitoruji skrze NWMonitor, tak se v zátěží RPM průběžně zvyšují i v silent módu.

U Cpu_fan konektoru zobrazuje v BIOSu i otáčky, u ventilátorů zapojených přes tu destičku (sys_fan) nikoliv.

Situovat ventilátory mám tedy stejně jak jsou jen je všechny prohodit?

Abych pravdu řekl, tak mám na tuto operaci přichystaný vyšší rozpočet (max. 2000 Kč). Noctua je teda overkill v mém případě?

Já bych se totiž časem nebránil ani prohození ventilátoru ve zdroji (záruku má už za sebou).

Mohl by jsi mi prosím rozvést "je tam dost, ne zrovna šťastných voleb", chovám k tvým zkušenostem napříč zdejšímu fóru velký respekt, tak bych se rád poučil. Zdroj a CPU chlazení šlo do počítače z původní sestavy a case vybírala přítelkyně (přes to nejel vlak! :D )
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 11:31

Tak pak je to v pohodě, a ty AC F14 PWM PST, jsou ta akorát. Dopředu IN, vzadu a nahoře OUT. + AC F12 PWM na CPU.

Pokud jsi CPU a PSU měl ok.
MB - Taková AsRock H110M-ITX je levnější, na i5 dostatečná + umí DC regulaci -> nižší RPM
SSD - odpad, UV400 je taky odpad, ale aspoň si na nic nehraje (Cache)
GPU - MSI je tišší. Zotac po výměně chlazení za AC Mono ještě tišší a troufnu si tvrdit, že i výkonnější (ale ceny jsou teď šílené, takže nevím jak přesně to vychází)
CPU Chladič - pokud ho máš tak OK.
CASE - chápu, rozumím, cítím s tebou ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 11:51

SSD bylo zdarma, vyřazeno pro nadbytečnost a následně znárodněno v práci, při dnešních cenách jsem rád, že ho mám.
MB: DC regulace se nerovná Voltage?
GPU: Spíše pro design (bílá), 0db mód po update BIOSu v GK funguje a GPU-Z ukazuje, že byli použity paměťové chipy Samsung, což by prej mělo být dobré - na to moje hraní je to výkonově až až.

Co se týče řešení od AC, tak to PST označuje takovou rozdvojku (či jak se tomu kulantně nadává), pomocí které se zapojují ventilátory "do série" k sobě? Tímto řešením bych úplně vynechal ten NZXT nesmyl co je k tomu určen (viz. foto v úvodu). Po jaké stránce to tak bude lepší? (jestli to teda vůbec chápu správně)

Dozadu se bohužel vleze max. 120mm ventilátor, takže osadit menším + osadit vrch?

Btw. absolutně bych se nezdráhal za konzultaci i zaplatit (ať se ti nepřehřívá mozek zbytečně :D )
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 12:01

DMi = DC = Voltage, ale ty jsi psal PWM, pokud jsi někde psal DC moje chyba a pokud to deska umí, je to lepší volba !

Já tedy nevím jak ten bazmek funguje, ale na výstupu vidím 3PIN, kde je PIN pro PWM ? Říkám, nevím jak to funguje.

Jo obsadit max pozic, co největšíma, klidně AC F12 PST PWM.

Jakože půjdeme na pivo ? :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 12:28

Mno GIGABYTE po jeho úchylném redesignu BIOSu to má vyřešeno nějak takhle:
Obrázek
Přičemž pod položkou Fan Control se skrývá právě oné: Auto, PWM, Voltage

O tom NZXT bazmeku se dost píše zde:
https://forums.overclockers.co.uk/threa ... .18720028/
https://linustechtips.com/main/topic/54 ... m-fan-hub/
http://www.tomshardware.co.uk/answers/i ... eeded.html
https://www.reddit.com/r/NZXT/comments/ ... _question/

Ale mě to rozhodně na otázku "jak to funguje" neodpoví ovšem rád bych to využil už skrze cable managment.
Chápu, že na to aby se zjistilo co a jak by bylo potřeba to prakticky a nejlépe osobně mít vyzkoušeno.

Pokud jde o pivo, tak já si klidně cestu směr Brno udělám a mile rád :-]

//Edit: K fungování HUBu jsem to pochopil asi tak, že pokud moje deska umí posílat PWM signál i skrze sys_fan (což nejspíše umí, jinak by to neregulovalo ani teď pokud se nepletu), tak všechny připojené ventilátory napáruje k sobě i skrze sys_fan a redukce otáček bude probíhat skrze signál čidla na desce.
To, že se mi nikde nezobrazují otáčky sys fans je dáno nejspíše tím, že mám stále osazeny stock ventilároty (3pin) a nemám ani jeden 4pin který by tuto informaci předal zpět desce.
Co ale nechápu je, jestli bude schopen regulovat počet otáček všech ventilátorů připojených k sys_fan konektoru i když Hub osadím 4pin PWM ventilátorama do těch jeho 3pinů.
Nebo snad budu muset koupit 1x4pin a zbytek pouze 3pin? To by snad nemělo hrát roli.
Možná by to skutečně chtělo praktické zkušenosti, protože v angličtině nejsem dobrý (spíše šprechtím).
Ale ujasnit si to musím, než začnu nakupovat :-\
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 16:43

Upřímně, zkoumat jak to funguje se mi nechce :)

Takže zkus normálně na konektor dát 3pin a zkusit regulovat, pokud to půjde super.

Můžeš vzít AC F14 Silent + F12 Silent. Pokud ne, tak vem PST PWM a nemusíš nic řešit, prostě to bude fungovat i bez "bazmeku" ;)

Pivo beru v potaz, ale nejdřív se urvu tak za 3 týdny :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 17:51

Takže, snad se mi to podaří rozklíčovat a pomůže to i jiným uživatelům s NZXT kastlíkama.

První co bylo třeba otestovat je funkce otáček sys_fanu. Nenapadlo mě nic lepšího, než vymontovat vyhrkaný
PWM ventilátor z původního počítače (konkrétně https://www.czc.cz/arctic-fan-f12-pro-p ... b2/produkt).
Hodil jsem ho dozadu a ten zezadu jsem mrsknul na OUT nahoru (jako jsi radil).
Připojil jsem ho na jediný slot na HUBu (označený 01) který nabízel dokonce 5pinů (WTF? 8-D ), pak se normálně v BIOSu (i v obslužném SW k desce) korektně detekovalo RPM sys_fanů a začala fungovat kompletní regulace, tedy ne jenom skokové "silent" "normal" "fullspeed"

Obrázek
Detail: http://imgur.com/t0QXNtu

Což před tím podle HW monitoru nešlo (tedy nešlo se dostat pod silent, který byl okolo 1,1k RPM).
Ty ostatní 3piny na HUBu by tudíž měli regulovat i 4pinové ventilátory (doufám!)

Takže regulace sys_fans v případě mojí desky funguje jak by měla a ten HUB bych nevynechával tudíž PST ventilátory bych vyřadil a vzal klasické PWM. Teď otázka zní, které budou nejvhodnější:
Nemám na ten CPU vybrat něco s vyšším tahem vzduchu?

A teda Noctua u které jsem si říkal, že až budu velkej kluk, tak si ji pořídím je asi fakt mimo.

S tím pivem počítám, až bude frééčko, tak pošli PM, vybere se podnik a já platím :oboze
Naposledy upravil maxXx1 dne 29. 6. 2017 19:53, celkově upraveno 2
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 18:08

3 pin může regulovat 4pin jen podle napětí ...

Celé je to divné :) Zkus vzít nějaká 3PIN, dát ho na ten HUB a regulovat. Zajímalo by mě jestli to takhle bude fungovat.

Samo že Noctua je top, ale myslím si, že budeš velmi spokojen i s regulovanýma AC.

Tak jo, beru tě za slovo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 29. 6. 2017 19:37

Jestli tě to zajímá, tak "pročísnem" všelijaké to zapojení. Jak jsem již v úvodu řekl, s fan HUBem jsem se nikdy před tím nesetkal (a to mi rukama prošlo x různých typů skříní), v mém případě spíše nefungoval, než fungoval.

Takže nynější zapojení je následné:
Obrázek

  • 1 - Oný 01 konektor, 4pin, řeší celkovou regulaci všech ostatních.
    (nyní připojen zadní PWN s výsledkem viz. screen z mého předešlého postu).
  • 2 - Druhý napevno připojený 4pin, který vede do desky (v mém případě sys_fan).
  • 3 - Ventilátor hozený na TOP.
  • 4 & 5 - Dvojice vpředu.
  • 6 - Přídavné napájení, které dle mého názoru řeší pouze odběr nad max. což se mě netýká, ale odpojovat jsem ho nezkoušel.

Když prohodím 1 a (třeba) 3 - tedy zapojím PWM (4pinový) ventilátor na (random) 3pin konektor do HUBu a klasický 3 pin připojím do toho 01 konektoru , tak HWmonitor v systému vrátí tohle:
Obrázek
Detail: http://imgur.com/a/ba2sP

Tedy na sys_fanu je hodnota jako mód "silent", ale tato hodnota kolísá pořád ve stejných otáčkách, i když o záložku vedle manuálně posunu Fan Control na "Full Speed", takže s 3pin na 01 regulace nefunguje, ale nejsem si jist jestli pouze ta PWN, protože když to přepnu na ten "full speed", tak se to rozhučí, jak kdyby to chtělo odletět ze stolu a nevěřím tomu, že takový kravál je schopný vyblít jen ten ventilátor na CPU (který jediný mění hodnoty při této operaci v HWmonitru) - spíš jen sys_fan nevrací správné hodnoty RPM.
Naposledy upravil maxXx1 dne 30. 6. 2017 07:46, celkově upraveno 1
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 19:58

Funguje to divně.

AC F12/14 PST PWM a na tohle bych se z vysoka vys... :)

Fungovat to bude bez problémů.

Podle mě to funguje jednoduše, posílá to víc šťávy do PWM pro "vláčkování" PWM a ty DC/DMI to reguleje pouze skokově.

Ale vypadá to, že si tu mantu půjčím a mrknu na to.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maxXx1 30. 6. 2017 09:24

Prozatím to na mě působí stejně. Laicky řečeno převádí dle signálu PWM regulaci na DC pro ostatní FANs připojené do HUBu.

Takže setup u by měl být takový, aby alespoň jeden ventilátor zapojený do sys_fan byl PWN a tudíž vracel RPM desce. Pak mi začne korektně fungoval regulace otáček i pomocí té křivky v BIOSu (a SW).

Příklad od AC by mohl tedy být: (???)

  • cpu_fan: AC F12 PWM
  • sys_fan Back OUT: AC F12 Pro PWM
  • sys_fan Top OUT: 2x AC F14 Silent
  • sys_fan Front IN: 2x AC F14 Silent

Na ofiko webu NZXT je psáno, že je to vymyšleno pro desky, které neumí PWM na sys_fan konektoru, tudíž všude doporučují na první konektor připojit ventilátor CPU a HUB připojit do cpu_fan - čímž by se zbytek ventilátorů reguloval dle čidla v procesoru.

Pokud by jsi opravdu měl možnost ji někde půjčit, tak by to byla prostě pecka! Je pravda, že by to nemusela být zrovna ITX Manta, protože můžu potvrdit, že ten hub jsem viděl i u H440.

Kdybych měl pojízdné auto, tak bych ti klidně přivezl tu moji. :-|

Upřímně vymontovat ten HUB a prohodit ho oknem můžu kdykoliv, ale co pak s 3pin ventilátorama.
CPU: Intel Core i5 7500 @ 3.8 GHz, GPU: Asus DUAL GeForce GTX 1060 O6G, RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 @ 2666MHz,
MB: GIGABYTE Z270N-WIFI, HDD: WD Blue 1TB, PSU: Seasonic S12II-430 Bronze, Case: NZXT Manta White, Cooling: GELID Tranquillo
maxXx1
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků