Nefunguje změna otáček na větrácích u skříně

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod defie 4. 12. 2017 12:00

Ahoj.

Mám desku "ASROCK Z370 Killer SLI" a case "Fractal Design Focus G Black". 2 větráky v case jsou k desce připojené 3pinovými konektory. I když v biosu nebo Asrock windowsovské utilitě nastavím otáčky na 0% při 50 stupních, tak vrtule stále jedou na cca 1200RPM. Poradíte, jak ty vrtule zkrotit?

Dál jsem si na doporučení koupil ještě 2x Arctic F12 silent a tak nějak nevím, kam je nejlépe přidělat. Poradíte? :)

ps. ano, mým cílem je, aby při mé kancelářské práci vrtule nejely ideálně vůbec, páč teplota v normě.
defie
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 12. 2017 13:47

OEM větráky můžou být třeba nastavený jen na 0 nebo max. Vypni je a použij jen Articy.
Zepředu by měl jeden foukat dovnitř , vzadu jeden ven, nebo nahoře jeden ven.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defie 5. 12. 2017 09:57

Vyházel jsem původní vrtule a použil jen Arcticy. Každopádně i u těch mi nejdou nastavit otáčky. Dělám něco blbě?
defie
Junior

Odeslat příspěvekod polda 5. 12. 2017 11:04

Asi jo, nevím jestli jde u tebe rovnou nastavit 0, většinou to bývá přes utilitu 40% a pak podle grafu do 100%. Leda si pořídit hw na řízení větráků přímo na PC. Správně připojené to snad máš.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defie 5. 12. 2017 11:11

Ani nevím jak to nepřipojit správně. Konektor jde zapojit jen jedním způsobem, tak snad jo .)
defie
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 12. 2017 16:44

Kam máš ty ventilátory zapojeny?

Dle specifikace umí deska regulovat 3-pin pouze na výstupu CHA_FAN2.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defie 7. 12. 2017 08:42

jeden do CHA_FAN1 a druhej do CHA_FAN2.
Abych mohl napojit dvě vrtule na CHA_FAN2, tak potřebuju nějakou rozdvojku?
defie
Junior

Odeslat příspěvekod polda 7. 12. 2017 08:46

ideal si koupit spojku,
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defie 7. 12. 2017 09:24

link by nebyl? :) Koukal jsem na uřvanýho zelenýho mimozemšťana a nic jsem tam nenašel.
defie
Junior


Odeslat příspěvekod defie 7. 12. 2017 10:47

díky moc. Jenže ty vrtule nejsou PWM, nevadí to? Chápu, že vrtule budou točit, ale budou mít (na sobě nezávisle) regulované otáčky?
defie
Junior

Odeslat příspěvekod polda 7. 12. 2017 11:31

Ty ten 4 pin nemáš, takže není co zapojit. Bys musel mít pwm. Takto jedeme 3 pin řízen deskou. Deska řídí pouze pozici Fan2 konektor jak někdo zjistil. Jestli najdeš spojku pouze se 3 piny levnější o 20 Kč tak si ji kup. Tato má 4 pin, jenže my 4 piny nemáme, poběží nám pouze jako 3 pin.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 12. 2017 11:59

Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 7. 12. 2017 14:41

defie píše:díky moc. Jenže ty vrtule nejsou PWM, nevadí to?

4-pin je zpětně kompatibilní s 3-pinem.

defie píše: Chápu, že vrtule budou točit, ale budou mít (na sobě nezávisle) regulované otáčky?

Nebudou. U ventilátorů paralelně zapojených na jednom výstupu to z principu není možné.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků