Hlučnost PC

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2017 18:06

Nech to komplet na CPU_FAN jako vlacek. Ten jediny (that and ONLY one) umi PWM regulaci. Pokud to chces pripojovat jinam, mel jsi koupit jine (Silent) ventilatory, ale to uz jsem Ti myslim psal. Nebo to byl nekdo jiny minuly tyden? Mozna jiny ... to je jedno, tak Ti to pisu tady sem ted. :))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 17. 12. 2017 18:21

KineCZek píše:Nech to komplet na CPU_FAN jako vlacek. Ten jediny (that and ONLY one) umi PWM regulaci.

Podle manuálu funguje regulace na výstupech CPU_FAN, CHA_FAN1, CHA_FAN2 a CHA_FAN3. To ostatně tazatel potvrzuje v prvním příspěvku.

Zkusil bych nainstalovat ASUS FAN Xpert, nebo SpeedFan (na desce by měl být osazen podporovaný IO ITE IT8721F), a pohrát si s regulací ventilátorů pomocí jednoho z nich.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2017 19:00

Regulace ano. Ale napetova na ostatnich. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krystof90 17. 12. 2017 19:17

Díky za odpověď. Já to tak udělám do toho vláčku. Dneska to jenom zkouším mám ten Arctic F12 do CPU_OPT a běží to stejně jako na tom chladiči v CPU_FAN. Zejtra zkusím tu Noctuu, doufám že to nebude tak bzučet jako teď - jak teplota stoupne nad 32°C tak to je nepříjemný.
krystof90
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 17. 12. 2017 19:21

KineCZek píše:Regulace ano. Ale napetova na ostatnich. ;)

Potom nechápu obecné doporučení F12 PWM, když se ví, že některé výstupy jsou napěťově regulované.

Čili F12 PWM na CPU a zbytek F12 Silent.

Věšet vše do vláčku na CPU_FAN mi nepřijde dobré. Nepokrývá to všechny situace (CPU v klidu, GK v zátěži).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2017 19:24

Podle GK muzes regulovat i CPUFAN ve SpeedFan.

Doporuceni bylo s poznamkou "Jen tedy jsou ze vsech zatim jmenovanych nejhlucnejsi, takze uplne nevim, jestli by byly prave to, co hledas."

Nejlevnejsi volba (rozdvojky v baleni) a nizke otacky se nastavit daji. Byt treba jen na CPU_FAN headeru. viz viewtopic.php?p=11772956#p11772956

Ze to neni idealni ... je pravda.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krystof90 18. 12. 2017 20:03

Tak jsem dneska vyměnil ty ventilátory. Bohužel výsledek není moc dobrý. Noctui NF-P12 PWM jsem připojil ke konektoru CPU_FAN, nevím proč, ale po zapnutí počítače má málo otáček. Starý ventilátor, který byl taky PWM měl 1000-1300rpm (30°C-45°C) Noctua jich má 600-800rpm (30°C-40°C) já jsem myslel, že když to má řízený otáčky tak by to mělo mít stejně. Teplota bych řek je o trošku vyšší i když teďka tam mám taky 30°C, když jsem to pustil tak tam bylo 38°C, pak to stouplo na 40°C a pak postupně kleslo na 30°C. Pak jsem vyměnil ventilátory v tom case dal jsem tam ty Arcticy F12PWM ty jsem zapojil do paralelního konektoru CPU_OPT a zapojil jsem je do vláčku (včera jsem to ještě zkoušel ještě s tím starým ventilátorem a měly oba těch 1200prm) a mají cca 1100-1200 rpm a docela to šumí. Nechápu, že ta Noctue jich má 620 a ty Arctici jich mají 1150 já jsem myslel, že budou mít stejně, když je to řízený těma pulzama. Díky
krystof90
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 12. 2017 20:21

Navzajem to prohod.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 12. 2017 20:26

Ventilátory mají odlišné charakteristiky dle typu a výrobce. S tím je třeba při výběru počítat.

Pokud jsou otáčky při dané teplotě nízké, musíš upravit křivku regulace.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krystof90 18. 12. 2017 20:44

KineCZek píše:Navzajem to prohod.

Mě ani nevadí, že to má míň otáček alespoň to tak neřve. Mohlo by to mít o trochu víc tak těch 900°C. Spíš bych ubral těm Arcticum 1150rpm je dost a šuměj.

-- 18. 12. 2017 21:47 --

[quote="r34ktor"]Ventilátory mají odlišné charakteristiky dle typu a výrobce. S tím je třeba při výběru počítat.

Pokud jsou otáčky při dané teplotě nízké, musíš upravit křivku regulace.Já tam žádnou křivku nemám - nastavuju to v BIOSU - tam je možnost (standart. silent, turbo, manual).
krystof90
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 12. 2017 00:46

500RPM už je moc.

a 900°C v PC je taky relativně hodně.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krystof90 28. 12. 2017 22:31

Chtěl bych se zeptat jestli by mi někdo nemohl poradit jak snížit otáčky dvou ventilátorů Arctic Fan F12 PWM zapojených do vláčku. Při 30°C se točí cca 1090RPM a já bych potřeboval snížit otáčky cca na 650RPM
(asi o 1/3), aby nebyly tak slyšet. Chtěl bych použít nějaké hardwarové řečení. Zkusil jsem použít Low-Noise Adaptor NA-RC8 od firmy Noctua, který byl v příbalu s ventilátorem Noctua NF-P12 PWM, který jsem si koupil. Bohužel po připojení tohoto adaptéru se Arcticy vůbec neroztočí a to i v případě pokud vypnu v BIOSu Q-FAN control. Tak jsem uvažoval o tomto řešení https://www.czc.cz/primecooler-pc-afsc8 ... ubstitutes
Jedná se o adaptér, kde je použit 56Ohm odpor. Nevím jestli by mi to fungovalo na dva ventilátory Arctic Fan F12 PWM. Případně jestli někdo neví nějaké jiné řešení. Mnohokrát děkuji.
krystof90
Junior

Odeslat příspěvekod polda 29. 12. 2017 09:17

Deska nic neumí? (Gigabyte?)
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krystof90 29. 12. 2017 10:13

Deska umí, ale můj problém je, že na procesoru mám Noctui NF-P12 PWM, kterou mám jak jsem už psal v CPU_FAN a má cca 650RPM a pak mám 2x Arctic F12 PWM zapojený do vláčku pro sání a výfuk a ty jsou zapojený do paralelního konektoru CPU_OPT, který se reguluje jako CPU_FAN a ty mají při stejný teplotě cca 1100RPM což je zbytečně moc a jsou slyšet. Já jsem se koukal na jejich charakteristiku : https://www.arctic.ac/eu_en/f12-pwm-pst.html a zjistil jsem, že bude asi odlišná od ty Noctue u kerý jsem žádnou nenašel. Tak jsem si objednal místo těch Arcticů Noctue a to NF-P12 PWM na sání (měla by mít cca taky těch 650) a NF-S12A PWM na výfuk.
krystof90
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků