Uzavřené vodní chlazení.

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kevlarius 22. 5. 2018 07:36

Ahoj všichni,
před pár dny jsem do boardu se Threadripperem instaloval uzavřené vodní chlazení NZXT Kraken X72. Funguje to naprosto špičkově. V idle je teplota jader 28-29C, při dlouhodobém 100% vytížení všech šestnácti jader (jedná se o Threadripper 1950X) teplota vystoupá na 53C a tam se už drží.
Ale k dotazu. To chlazení je uzavřený set. Příliš nerozumím jak to vlastně funguje. Nikde nevidím žádný prostor pro expanzní nádobu. Netušíte jak tyto uzavřené komplety řeší expanxi kapaliny v závislosti na teplotě? Vždyť bez expanzní nádoby v té soustavě musí děsně lítat tlak. A dále také by mě zajímalo jakým způsobem je řešena pumpa. Netušíte jaká se dá očekávat reálná životnost tohoto kompletu? Hrozí riziko prosakování kapaliny např. kolem spojení hadic s vlastním blokem chladiče, příp. radiátorem? Jsou tyhle uzavřené komplety dlouhodobě (roky) bezúdržbové? Jaká kapalina v těchto uzavřených kompletech koluje? Destilka to nejspíš není, že?
Předem díky každému znalci uzavřených kapalinových chlazení, pokud si najde čas odpovědět na moje laické dotazy.
Kevlarius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 5. 2018 11:52

Expanzní nádoba: telepná roztažnost kapalin není nijak veliká, například u vody je při ohřevu o 50 stupňů roztažení o jedno procento, tedy při použitém minimálním množství kapaliny a uzavřeném systému není důvod tam dávat nějakou velkou expanzní nádobu. Miniaturní expanzní prostor (vzduchová bublina) může být integrovaná v chladiči nebo ji suplují pružné hadice a plastové těleso pumpy, které se teplem stejně jako hadice taky roztahuje.
vladimir
Expert