Uzavřené vodní chlazení.

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kevlarius 22. 5. 2018 07:36

Ahoj všichni,
před pár dny jsem do boardu se Threadripperem instaloval uzavřené vodní chlazení NZXT Kraken X72. Funguje to naprosto špičkově. V idle je teplota jader 28-29C, při dlouhodobém 100% vytížení všech šestnácti jader (jedná se o Threadripper 1950X) teplota vystoupá na 53C a tam se už drží.
Ale k dotazu. To chlazení je uzavřený set. Příliš nerozumím jak to vlastně funguje. Nikde nevidím žádný prostor pro expanzní nádobu. Netušíte jak tyto uzavřené komplety řeší expanxi kapaliny v závislosti na teplotě? Vždyť bez expanzní nádoby v té soustavě musí děsně lítat tlak. A dále také by mě zajímalo jakým způsobem je řešena pumpa. Netušíte jaká se dá očekávat reálná životnost tohoto kompletu? Hrozí riziko prosakování kapaliny např. kolem spojení hadic s vlastním blokem chladiče, příp. radiátorem? Jsou tyhle uzavřené komplety dlouhodobě (roky) bezúdržbové? Jaká kapalina v těchto uzavřených kompletech koluje? Destilka to nejspíš není, že?
Předem díky každému znalci uzavřených kapalinových chlazení, pokud si najde čas odpovědět na moje laické dotazy.
Kevlarius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 5. 2018 11:52

Expanzní nádoba: telepná roztažnost kapalin není nijak veliká, například u vody je při ohřevu o 50 stupňů roztažení o jedno procento, tedy při použitém minimálním množství kapaliny a uzavřeném systému není důvod tam dávat nějakou velkou expanzní nádobu. Miniaturní expanzní prostor (vzduchová bublina) může být integrovaná v chladiči nebo ji suplují pružné hadice a plastové těleso pumpy, které se teplem stejně jako hadice taky roztahuje.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 16. 1. 2019 00:20

k cemu je vlastne takove vodni chlazeni?

Kdyz srovnam treba toho Krakena X72 s Noctua ND-D15, tak vlastne vidim jen same nevyhody.

- cena
- hlucnost, dle spec. pry 500-2000RPM + pumpa
- zivotnost? Vzdychovy chladnic je v podstate nesmrtelny. (ventilator se da vymenit)

Kdyz se divam na dosahovane teploty, tak nejake zasadni zlepseni to taky neni.
Napada me snad nizsi zatizeni socketu. Prece jen, Noctua je macek. Ale realne to asi nebude zadny problem.
chatumbabub
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 18. 1. 2019 01:31

Před lety jsem používal uzavřený, vodní okruh 240mm. Nakonec jsem ho prodal a vrátil se k normálnímu chladiči vzduchem. Ono totiž i AiO mají větráky a nejsou tak tiché jak se zdá.

Osobně si myslím, že AiO například Corsair nebo NZXT jsou na tak vysoké úrovni, že je téměř nemožné aby voda prosakovala. To bys už musel vyloženě nějak poškodit hadice. Netvrdím ale, že to není nemožné. Ta kvalita AiO je dobrá.

Taky je fajn, že se o to nemusíš celé roky vážně starat. Je to bez údržby.

Myslím, že je to cílený i na zákazníky, co se o to prostě nechtějí starat a řešit to. Koupí to a používají to dlouhé roky naprosto v pohodě. Nic nemusí řešit.

Zatímco lidi, co si staví "plnohodnotného" vodníka moc dobře vědí do čeho jdou a jsou schopný si ho udělat na míru stejně jako použitou kapalinu. Tihle lidé to rádi řeší a nevadí jim čas od času vyměnit kapalinu nebo hadice či fitinku.

Osobně si myslím, že taková Noctua NH D15 odvede stejně dobrou práci jako AiO a v některých případech dokáže bejt tišší a efektivnější než některé uzavřené, vodní okruhy.

Tady spíš rozhoduje, to co člověk vyloženě chce.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod eici 18. 1. 2019 08:26

A aká je odporúčaná životnosť AiO? kým počuješ ako ide čerpadlo?
eici
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 1. 2019 09:17

chatumbabub píše:Napada me snad nizsi zatizeni socketu. Prece jen, Noctua je macek. Ale realne to asi nebude zadny problem.

to je otázka, mám v jednom PC Scythe Orochi (1,15kg) a když jsem nedávno vyndaval desku, tak se divím, že se ještě neprozkratovala o nosný plech ve skříni, jak je zohýbaná.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 1. 2019 10:48

S kvalitními deskami a D14 / D15 nikdy problém nebyl, ani po 8 letech. Hodně záleží, jaká je konstrukce backplate a tu má Noctua naprosto excelentní.

Mj i pro ji tolik preferuji.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 1. 2019 11:36

u mne je to možná způsobené tím, že je deska v nepřirozené pozici ... mám ji ve skříni naležato. A ta Scythe je už přeci jen docela dost "vousatá", je to vlastně první takto těžký chladič. Deska je Asus Sabertooth Mark2
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 1. 2019 12:03

Hmm, to asi svou roli hrát může. D15 ležet mám jenom ve svém Node304, na z370 itx ASUSu. Po asi roce byla o svátcích venku, měnil jsem SSD. Úplně rovná, žádná změna tvaru. Ale itx je úplně jiná konstrukce, to se nedá porovnat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 1. 2019 15:03

chatumbabub píše:k cemu je vlastne takove vodni chlazeni?

Kdyz srovnam treba toho Krakena X72 s Noctua ND-D15, tak vlastne vidim jen same nevyhody.

- cena
- hlucnost, dle spec. pry 500-2000RPM + pumpa
- zivotnost? Vzdychovy chladnic je v podstate nesmrtelny. (ventilator se da vymenit)

Kdyz se divam na dosahovane teploty, tak nejake zasadni zlepseni to taky neni.
Napada me snad nizsi zatizeni socketu. Prece jen, Noctua je macek. Ale realne to asi nebude zadny problem.


Většina AiO má RGB, a většina jsou herní. Takže tady prostě není prostor pro žádné argumenty, ke všemu noctua je hnusně hnědá...

Z mého pohledu jsou AiO na *****. Pokud vodu tak dospělou. Ať už na efekt a nebo protože by to třeba vzduchem kloudně chladit nešlo. (Víc jak 2 GPU a víc než baby Intel a Ryzen)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 20. 1. 2019 22:52

Python.p píše:ke všemu noctua je hnusně hnědá...
Noctua možná na první pohled nedokáže zaujmout náctileté hráče, kteří hledají agresivní, blikající LED diody přímo ve vetrákách a hlučnost vůbec neřeší - hlavně to musí pořádně svítit a hlučnost v podstatě neřeší.

Naopak lidi, co trochu čtou diskuzní fóra a o PC se více zajímají tak vědí, že Noctua je, byla a vždy bude prémiová. Pokud někdo otevře bočnici a tam je mnoho větráků od Noctua ejhle "ááá tady někdo klade důraz na ticho" a osobně si myslím, že i hezky vypadají :-) né každému se mohou líbit.

Ten kdo si ji koupí tak mu i mnoho let vydrží a hlavně jsou skutečně tiché.

Já bych ale nekritizoval ani úspěšné NZXT... Kraken X62, X72 se hodí zase tam kde je to vyžadováno (podmínky nebo přání zákazníka)
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2019 17:07

/ doufal jsem, že ten sarkazmuz z toho půjde poznat na první dobrou. : )
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků