Corsair CARBIDE 275R optimální chlazení, airflow

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Clant 12. 9. 2018 19:12

Ahoj,

obracím se na vás s trochu prosbou a rad jak udělat ten správný "průvan" v case Corsair CARBIDE 275R https://www.corsair.com/us/en/carbide-275r-case

Už i Corsair má návrh rozvržení na stránkách. Vypadá takto:
Obrázek Obrázek

V mém případě je v PC: Asus GTX 1060 Strix (třívrtulová :) ) a CPU chladí vzduch Arctic Cooling Freezer 7 Pro.

Teď k věci. Rád bych předek case osadil 2x 140mm, strop 2x 120mm PWM a vzadu 1x 120PWM. S tím že bych chladič CPU otočil aby vzduch tlačil ven. Tohle je asi správná idea. Teď mi jde o to, jak zapojit ventilátory a co nechat řídit jakou část. Bohužel mám na desce jen jeden volný PWM konektor pro ventilátory a poté mam k dispozici 2x 4pin na grafické kartě, která si pak reguluje průtok ventilátorů sama dle zatížení (respektive asi dle nastaveného profilu).

Jak by jste to udělali vy? Dali vše za sebe a regulovali to přes desku? Nechat tam nízké otáčky, jen ať se to furt točí. Nebo varianta rozdělit to a zapojit některé ventilátory do GPU, aby řídili přísun vzduchu?

Díky za rady a vaše názory
Clant
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 12. 9. 2018 21:08

Všechny ventilátory vezmi stejné a napoj přes rozdvojky. Pak můžeš celý ten vláček regulovat jako jeden ventilátor třeba Speedfanem.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Clant 12. 9. 2018 21:25

No mám trochu dilema s touhle radu, protože všude se píše držet v bedně přetlak. Tzn dát 3x ven a 2x dovnitř je podle těchto rad špatné ne?

Další věc na desce máme pouze jeden volný 4pin k dispozici. Můj nápad je: předek 2x F14 silent s tím že před ně dám redukci do Noctua na 7V. A pak ty zbylé tři pozice osadit 3x F12 PWM (a před ne dát taky redukci na 7V?) a stáhnout je na co nejmíň, ať jde furt víc vzduchu dovnitř.

Kdyžtak mě opravte, díky
Clant
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 9. 2018 22:10

Dělej si to jak uznáš. Dobrou a dobře míněnou radu Ti už kolega dal a jestli očekáváš (jako většina dnešních mladých) jen potlesk a plácání po zádech, this is not the place.

F14S je hodně citlivá na rozběhové napětí, F12 PWM je vysavač a kombinovat PWM s nonPWM fany na jeden okruh ... větší chybu (čti hloupost) snad nejde ani vymyslet, to už snad je lepší nápad dělat hranolky ve vodě. (Fakt až tak moc.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Clant 12. 9. 2018 22:51

O tohle vůbec nejde. Vyslechnu si rád rady jiných, kteří s tím mají větší zkušenost.

Ten tvůj poslední odstavec, asi jsem to špatně napsal k pochopení. Mělo to být 3x fan OUT PWM do desky, 2x fan IN 3pin a nechat je na molexu, akorát tam před ně dát 12V -> 7V.

Jen mi nejde na rozum, když se všude dočtu ať je v bedně přetlak a ne podtlak, tak mi oba potvrdíte jedno a to je udělat to tak, ať je v bedně "podtlak".

Co by jsi mi doporučil osobně třeba ty za fany? Poskládat 5x F12 Silent a nechat je jak jsou případně je stáhnout na otáčkách (respektive na 7V)?
Clant
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 9. 2018 06:15

Žiši, ventilátor není kompresor a nebo vývěva, žádný přetlak ani podtlak ti to v bedně neudělá.

Kde všude jsi to četl? Rád se něco nového dozvím.

Proč jim chceš dávat na tvrdo RPM, nejsme v době kamené, proč nepoužít regulaci podle zátěže?

Kup símtě 5x https://www.alfa.cz/product.php?eid=105 ... archType=1

dej je do sebe do vláčku, pichni na jeden konektor, nastav regulaci a hotovo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 13. 9. 2018 07:26

PC skříň není hermeticky uzavřená, žádný přetlak ani podtlak se konat nebude, tlak se vždycky vyrovná různými mřížkami, škvírami, netěsnými spoji... Tohle někomu není od pohledu jasné? Chápu tu myšlenku, ale je třeba tam přidat hodně velké uvozovky.

Vybraná skříň tě víceméně nutí využít dvě velikosti ventilátorů, chápu, ten předek by vypadal blbě být tam 120mm vrtule, bude tam mezi nimi škvíra a uvidíš možná i kousek perforace. To už je ale problém tebou zvolené bedny - měl jsi mít takovou, která dovolí 140 mm všude.

Co máš za desku, že máš jediný volný konektor? Čím je obsazený ten zbytek?
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 13. 9. 2018 08:07

podle obrázku a bez většího zkoumání bych tam klidně dal i 6xF12 a nejen 5x :) ale skříň jsem naživo neviděl, a nevím, co tam vše chladíš.. třeba by ti stačilo i 4xF12 a zkrátka to mít vyvážené ...
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Clant 13. 9. 2018 18:36

The Shitman píše:PC skříň není hermeticky uzavřená, žádný přetlak ani podtlak se konat nebude, tlak se vždycky vyrovná různými mřížkami, škvírami, netěsnými spoji... Tohle někomu není od pohledu jasné? Chápu tu myšlenku, ale je třeba tam přidat hodně velké uvozovky.


Python.p píše:Žiši, ventilátor není kompresor a nebo vývěva, žádný přetlak ani podtlak ti to v bedně neudělá.
Kde všude jsi to četl? Rád se něco nového dozvím.

Omlouvám se, nemyslel jsem to doslova a chybí tam ty velké uvozovky. Jde mi o to, aby vzduch šel do PC skrz ventilátory co se budou starat o IN a ne, aby vzduch šel do bedny vším co se točí -> jednodušše řečeno, aby neluxoval vše kolem sebe co nasaje. Proto ta myšlenka, aby na IN bylo víc a na OUT méně.


The Shitman píše:Vybraná skříň tě víceméně nutí využít dvě velikosti ventilátorů, chápu, ten předek by vypadal blbě být tam 120mm vrtule, bude tam mezi nimi škvíra a uvidíš možná i kousek perforace. To už je ale problém tebou zvolené bedny - měl jsi mít takovou, která dovolí 140 mm všude?

Jinak ohledně bedny, nelimituje mě velikost ventilátoru. S klidným svědomím se na 14 vykašlu a dám tam jen 12. Nějaká estetika, jestli bude kolem ventilátoru po obou stranách 1cm místa mě opravdu netrápí.

Jinak aktuální build:
Asus B150M - Pro gaming
G4560 + Freezer 7
Asus GTX 1060 Strix
RMi 650
2,5" SSD a 3,5" HDD.

V průběhu měsíce dojde ke změnám na:
i7 7700
M2 SSD

Tzn výměna CPU a zbavím se disků (jsou to přebytečné kabely a chroupání HDD mě v noci u PC irituje, na data bude sloužit NAS).

Do skříně by šlo na předek dát 3x ventilátory, pak 2x strop a 1x vzadu. Vzhledem k tomu že odstraním dole box na disky tak mi přijde zbytečně dávat dolu jeden ventilátor, aby to foukalo "do nikam", proto chci dát vepředu jen 2 směr deska a pak to osadit nahoře i vzadu. S tím že chladič CPU otočím nahoru. Předpokládám, že v průběhu času ještě dojde k výměně chladiče CPU a dal bych tam normálně plnohodnotnou Noctuu NH-D14 nebo D15 (váš názor?)

Jinak na desce jsou pouze dva 4pin PWM. Jeden řeší CPU a druhý cha fan. Dnes jsem zkoušel cha fan s F12 PWM a při nejnižším nastavení se dostanu na cca ~650 ot - k tomu související dotaz, jestli celé PC osadit F12 PWM a přes BIOS udělat narůstající křivku dle teploty chipsetu a nebo to osadit F12 Silent a nechat, ať se to točí furt stejně.

Předem díky za vaše rady :-)
Clant
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 14. 9. 2018 07:55

klidně osaď těch 6 jak jsem psal.. prosím tě chladič na procesoru nijak neotáčej. nech ho ať nasává z přední části čerstvej vzduch a fouká směrem dozadu na ten další ventilátor vzadu, kterej to vyžene ven.

PS: jinak by stačili aj 4xF12 na tuto konfiguraci.. s 6ti můžeš jít na nižší otáčky. Pokud se nepletu, tak zrovna tato Asus deska umí i speedfan.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků