[20000] NAS Server

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Honzax 26. 3. 2017 20:42

Presne jak pise Python, predpokladat ze neumre disk je volovina..
Jinak jeste k tomu, co se tu psalo onehda, Budu trosku za hnidopicha.. ale RAID JE zaloha (jen samozrejme ne dat, ale disku)
A NAS muze byt zaoha (a nemusi). Zalezi, jestli data na nem umistena jsou kopii jeste jinde existujicich, nebo ne.
Nedalo mi to... :-D
Honzax
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 26. 3. 2017 21:09

Jasný chápu, že disk umře, ale to bych nic nekoupil a už vůbec nic neprovozoval. Vrátit se o 30 let nazpět a budu spokojený.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 27. 3. 2017 04:45

Ty to stále nechápeš... Koupit, používat, ale uvažovat tak jako by měl ten disk umřít hned teď.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 28. 3. 2017 18:52

Ano asi to nechápu.

Jdu objednávat:
Synology DS216J - 4699,-
CyberPower SOHO UPS 600VA/360W - 1899,-
2x WD Gold - 6TB - 15370,-

Celkem: 22.328,- Kč. Rozpočet překročen, ale jdu dotoho.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 29. 3. 2017 10:22

Pride mi, ze Gold disky su na tvoj zamer overkill, ale je to tvoj boj.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 3. 2017 10:24

A to býval Gold, Echt Gold, ňákej Gold.....
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 29. 3. 2017 20:31

Srandista píše:Pride mi, ze Gold disky su na tvoj zamer overkill, ale je to tvoj boj.


Proč?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 30. 3. 2017 12:49

Pretoze su to disky pre datacentra, ale ty to na take pouzitie rozhodne pouzivat nebudes. Tak neviem, preco si chces dobrovolne a zbytocne priplacat za nieco, co nepotrebujes.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod calebcox 30. 3. 2017 14:03

Tak tohle reseni je hodne penez za velice malo muziky. Proste nedava smysl
Pokud spocitam naklady na svoji DIY NAS, tak jsem se pri kapacite 12TB(16TB) prez 20 000Kc nedostal.

To Honzax: bud si hnidopich... ale RAID (ani 1) proste zaloha neni :-D
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 30. 3. 2017 14:32

Ako kupit NASku od Synology alebo QNAPu, pokial niekto nechce riesit kupu a skladanie separatneho HW a spravu SW za tym, nevidim ako nutne zle riesenie (sam som si kupil NASku od Synology). Ale kupovat do nej najdrahsie disky na trhu pre domace pouzitie mi pride ako uplne zbytocne mrhanie peniazmi.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod calebcox 30. 3. 2017 16:38

O to hlavne slo, Tyto disky se opravdu nehodi na domaci pouziti (no ani nikam do mensi firmy). Pokud se nepletu tak u HelioSeal disku se pocita s postupnym unikanim helia a vcasnou vymenou (v datacentru).

DIY naska je otazkou, samozrejme chapu ze se tim nechce nekdo zaobirat a koupi si hotove reseni, jen bych rad vyvratil to ze DIY reseni je narocne na provoz a udrzbu...

- moje domaci je na urovni DS916+ s tim ze cena byla mene nez polovicni (s vyuzitim zbyle RAM a jinych komponent)... i pri stavbe od piky to bude pri stejnem HW cca polovicni cena?
Narocnost stavby - pokud nekdo umi poskladat PC posklada i tohle, oproti vlozeni disku do koupene NAS maximalne o hodinku vice.
Sprava SW - ono ty krabicky jsou kouzelne ze je netreba nastavit?! V mem pripade stacilo rozbalit zip archiv na USB flashdrive, pomoci prilozeneho skriptu z nej udelat bootovaci a pak jen vlozit do postavene nas a nabootovat. Prace na 5minut. Pak uz vse skrze jednoduchy a intuitivni webmanagement. Od te doby o nasce nevim, pouze obcas kouknu do aplikaci na nich bezicich jestli je vsechno OK (mediaserver, tv server, torrent downloader).
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod Honzax 30. 3. 2017 22:05

calebcox: Hnidopich jsem a proto rikam, ze RAID (0 nepocitam) vlastne zaloha je. Zaloha DISKU ne dat. I kdyz za doslovnou zalohu disku v poli je samozrejme hot spare..
Honzax
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radeksss 31. 3. 2017 07:06

Honzax píše:calebcox: Hnidopich jsem a proto rikam.
že první slovo v názvu RAID je Redundant. A to poslední je Disc(s).

(i)Redundance, (ii) záloha a (iii) archivace jsou tři zcela odlišné věci. Na domácí videa a sbírku filmů (probírané v tomto tématu) je to první zcela zbytečné.
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 31. 3. 2017 14:49

To jsem si taktez rikal a jedna z myslenek byla rozdeleni NAS na skladiste multimedii (JBOD) a misto pro osobni data - fotky, videa, dokumenty (RAID1+ pravidelne zalohovani). Takto jsem to dlouho testoval na OpenMediaVaultu a ten me bohuzel nepresvedcil o sve pouzitelnosti. Po doplneni, byt i o oficialni pluginy se zacaly objevovat ruzne chyby, neprobihaly updaty, atd.

Nakonec jsem se klasicmym RAID polim vyhnul a pouzivam NAS OS unRAID. Na domaci pouzivani, hlavne jako skladiste multimedii je idealni. Mozna je v tomto pripade redundance/parita zbytecna, ale kdyz vim jak dlouho jsem nektere veci hledal/stahoval tak me obetovani jednoho disku na paritni soucty netrapi.
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod Stunherald 13. 4. 2017 10:41

JJezevec píše:Pánové, Raid na domácím NASu pro filmy, hudbu,... je dle mě ta největší kokotina co můžete udělat.

Je třeba si uvědomit, že doma vám daleko více než na firemním serveru hrozí poškození dat od RANSOMWARE a jiných virů. A v tom vám žádný RAID nepomůže.
Finančně daleko lepší je mít v NASu samostatné disky, z nichž některé nebudou vůbec viditelně připojené do sítě, ale budou sloužit serveru jen jako vnitřní záloha pro clon prvního disku. (např. 1x týdně synchronizace). Pokud vás napadne Ransomware tak se na druhý disk vůbec nedostane.
Takto do do jisté míry nahradí RAID, a zabrání to i škodám způsobeným viry.

Takto to používám už několik let nejprve na Qnapu a nyní na WHS

Nemyslim si, ze toto je (uplne) pravda a to hned z nekolika duvodu...

Mit nejake extra disky pro "interni" zalohu situaci uplne neresi a financne taky ne. Precijen mit disky navic (ktere aktivne nevyuzivam a bastlim nejakou custom zalohu) cloveka stoji extra penize. Navic je tam hned nekolik potencionalnich pruseru, ktere mohou nastat ... Murphyho zakon plati vzdy a kdyzuz uderi ransomware, tak jak nasvinu zacne kryptovat data na onom "namountovanem" disku par minut pred tim, nez se pusti ona "tydenni" zaloha. V pripade synchronizace je tak zaloha v kopru a data jakbysmet. Dale pak tydenni zaloha nemusi byt dostatecna (ano furt lepsi ztratit tyden dat nez vsechna, ale pokud zrovna slo treba o fotky ze svatby ci velke rodinne oslavy, tak je to proste v haji ... teda pokud nechces delat rekonstrukci "pripadu" kuli fotkam ^^). Castejsi sync naopak v tomto pripade zvysuje riziko zatahnuti bordelu i na onen "sync" disk. A tvrdit, ze toto reseni nahradi do jiste miry RAID je trocha nesikovny. Jsou to dve odlisny veci ... backup je vec jedna (redundance dat), raid je vec druha (resilience vuci HW failure, performance).

Spravne reseni otazky jak uchovavat data zavisi na odpovedi na otazku "jak moc jsou pro me data cenna" (at uz se jedna o cokoli ... kazdy ma jine priority). Nekomu bude stacit naky SOHO reseni za malej peniz, nekdo potrebuje reseni za desetitisice ... oboji je v poradku pokud si kazdy clovek uvedomuje, jaka ma jeho reseni rizika a zda je ochoten je akceptovat.

Co se tyce "obrany" vuci Ransomware v pripade, kdy workstation je jiz napadena a hrozi korupce dat na namountovanem sitovem disku ... tak svete div se, ale resenim je pouzivat nejaky copy-on-write FS a delat periodicky snapshoty. Pri pohledu "z dalky" to vypada jako onen prosty sync na druhy disk ale realne je to mnohem lepsi reseni. Velikost snapshotu je jen takova jako rozdil dat mezi aktualnim casem a casem porizeni. Nevim jak jinde ale v pripade ZFS jsou snapshoty defaultne read-only cili Ransomware s tim neudela vubec nic. Neni pak problem delat snapshoty denne a drzet treba onech poslednich 7. V pripade pruseru se da behem par minut rollbacknout to konzistentiho stavu.

Zkombinujte vyse uvedene s nejakym backup softem na PC (Macrium, Acronis) a mate vyhrano. Kdyz vemu v potaz nejhorsi scenar, kdy doslo k napadeni workstation ransomware a taktez namapovaneho sitoveho disku, tak recovery jest ... rollback posledniho snapshotu sitoveho disku + restore PC z posledniho backupu. Pokud mame rozumnou backup policy tak ztrata dat je minimalni...
Stunherald
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků