WD Sharespace: výměna disků v RAID 5 za větší

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Boedya 20. 6. 2018 07:55

Ahoj
mám WD sharespace, verze WD20000A4NC. Dnes má 4x 1TB a je plný. Disky jsou zapojeny v RAID 5, tedy celková kapacita je 2,7 TB.

Celou noc jsem pročítal manuál a WD stránky, ale nenašel jsem odpověď na jednoduchou otázkou - zda mohu ty disky vyměnit za 4x 2TB (nebo i větší).

Představuju si to laicky tak, že první disk vyměním za 2TB - počkám, až se na něj přezrcadlí data. Pak vyměním druhý a počkám, třetí a počkám... až vyměním všechny 4, měla by se velikost celého zařízení zdvojnásobit. Uvažuju správně? V několika tématech to zde někdo nakousl, ale nikdo mu na to konstruktivně neodpověděl (co jsem dohledal).

Tedy jsou to 2 dotazy -
1. zda mohu do WD Sharespace dát větší disky, než s jakými se to před lety prodávalo.
2. zda mohu v raid 5 postupně měnit disky za větší a tím automaticky zvětšit diskové pole, aniž bych data nějak "překopírovával" na dobu výměny jinam.

Děkuji za radu, Petr Bednář
Boedya
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 20. 6. 2018 11:53

Co jsem v rychlosti našel tak se prodával v kapacitách 2,4,8TB takže by ty 2TB disky měl normálně podporovat. Jen netuším zda tam WD nemá nějaký SW blok, který by tomu měl bránit, ale hádám že nemá.
Horší to bude s tím zvětšením kapacity. Tohle "live" zvětšení není běžná funkcionalita. Vím že Synology má vlastní "raid" SHR, který mimo jiné řeší i tuhle live migraci na větší disky. U Netgearu je zase X-RAID, což je v principu to stejné. Ale nevím že by podobnou vymoženost měl i někdo další. Protože ty sice postupně disky vyměníš, ale zůstane na nich ten původní RAID, takže stále budeš mít jen kapacitu 2.7TB a druhá polovina kapacity každého disku bude nevyužita. Většinou je to nutné řešit zrušením RAID pole a novou inicializací RAIDu přes celou kapacitu disků. To sebou obnáší nutnost zálohovat data a pak je tam nalít zpět.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků