Výběr externího disku nebo NAS pro ukládání fotek a videí

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod niketin 15. 8. 2018 06:58

Dobrý den, mám dotaz ohledně koupě externího disku nebo rovnou NAS. Primární účel je záloha fotografií, vyžaduji cca 4 TB prostoru, a chtěl bych poradit, jaký koupit externí disk (koukal jsem po wd my book duo) nebo jestli se vyplatí pořídit rovnou nas (např wd my cloud ex2) který by mi zároveň udělal přístup po wifi z několika zařízení. Jde mi o to že nechci prožívat žádné problémy s nastavením či následným přístupem v NASU, nevyznám se v tom, proto se bojím NAS ale zase kvůli fotografiím by se přístup z více zařízení hodil. POradíte tedy který disk, cca do 7000 Kč nebo jednoduchý NAS pro přístup přes wifi zvolit,? Děkuji.
niketin
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 15. 8. 2018 07:31

Jsi bohužel mimo rozpočet, už ty disky budou stát cca 7000 Kč (pro zálohu 4TB potřebuješ 2x4TB disky).

WD Duo je za nějakých 8500 Kč, NAS řešení postavené na Synology bude kolem 10,5 tisíc Kč. Rozhodně bych doporučoval jít cestou NAS.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 8. 2018 07:43

Proč potřebuje pro zálohu 4TB 2x4TB?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 15. 8. 2018 12:48

Počítám s RAID, bez něj mi záloha na NAS přijde jako polovičatý řešení...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 8. 2018 14:04

RAID není záloha... :( Max ochrana proti umřetí jednoho HDD.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 15. 8. 2018 14:15

Tak pochopil jsem, že se bavíme o sekundární záloze (originály budou v PC) a hlavní funkci přístupu z více míst na jednou...

Že by u důležitých věcí měla být ještě záloha v externí lokalitě a/nebo na nepřipojeném médiu nezničitelném například elektrickým výboje, to beru jako samozřejmost. Mě prostě NAS bez RAIDu přijde dobré jen jako centrální úložiště zbytných věcí - filmů, hudby,... S RAIDem už mám alespoň nějakou jistotu, že když se jeden disk sesype, tak tu mám zrcadlená data na druhém. A když i to, tak jsou buď na PC nebo v cloudu (v různé kvalitě udržovanosti, s tříděním dat na NASu si dá člověk přeci jen víc práce).

Jsem pozitivní člověk a pořád věřím, že tolik smůly najednou mě fakt nikdy nepotká :-)
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků