Údržba SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 1. 2016 15:53

Že by se ti SSD zázračné podchlazovalo? To asi fakt ne. Zkus použít logiku :)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 28. 1. 2016 22:47

poměrně malá vzdálenost od přední intake vrtule není až zase tak zázračný podchlazovadlo...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luk.prikryl 13. 9. 2017 08:39

Zdravím všechny místní odborníky. Mám takový dotaz, je SSD disk na přiložené fotce z CrystalDisku v pořádku? V tomhle se moc nevyznám. Pokud jsem dotaz položil do špatného tématu tak prosím o přesun tam, kde by měl správně být. Děkuji
Přílohy
image1.JPG
luk.prikryl
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 13. 9. 2017 09:48

No CDI pise "Dobry", vic toho precist moc nejde :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 9. 2017 15:04

luk.prikryl:
Chyby:
1) Stav SMART se postuje jako text, ne trapný útržek obrázku!
Zkus použít schránku.
2) Pro kontrolu SSD Samsung se používá originální nástroj výrobce, ne univerzální.
http://www.samsung.com/semiconductor/mi ... ician.html
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 16. 9. 2017 09:40

Bohužel Samsung Magician nepodporuje SSD Samsung dodávané přes výrobce zařízení, tedy nějakých 90 % produkce, tedy v 90 % případů je u disků Samsung nutné použít nějaký jiný nástroj, než nástroj výrobce. Smutné.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod IITHara 3. 6. 2018 20:48

Mam dotaz ohledně komprimace dat na SSD disku.

Chtěl bych o něco zvětšit volný prostor na disku a našel jsem několik názorů na komprimaci dat.
Samozřejmě počítám s možností určitého zpomalení počítače, ale tento problém mě nezajímá (řekl bych, že ho mám dostatečně rychlý, než aby to nějak výrazně ovlivnilo chod).

Spíše mě zajímá, jestli zapnutí komprimace má nějaký vliv na životnost disku? Našel jsem několik názorů, že je to co se týče životnosti bezpečné a není s tím problém, ale na druhou stranu také názory, že se při opětovném rozbalování opotřebovává disk (což ale asi nedává moc smysl?).

Co z toho je spíše pravda, respektive ovlivní komprimace zásadně životnost disku?

(SSD Intel 535)


// A ještě jeden dotaz, spíš pro zajímavost. Dá se nějak zjistit, zda je disk vyroben technologií MLC nebo TLC, když se vyráběl v obou variantách?
IITHara
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod checheche 4. 6. 2018 22:24

Gratuluji, donutil jsi mě přečíst si něco o NTFS kompresi. :tleskani

Takže zjednodušeně se to má takto: Komprimovaná data jsou uložena v blocích o určité velikosti - dá se říct, že disk je rozdělen na hromadu malých ZIPů. A když změníš data v tomto ZIPu, musí být rekomprimován a přepsán celý archív.

Příklad:
Pokud máš (a nejspíš máš) velikost clusteru na disku 4 kB, bude velikost komprimované jednotky 64 kB. Takže když změníš malý texťák o velikosti 4 kB (komprimovaná velikost bude ještě menší), bude se muset přepočítat a přepsat celá komprimovaná jednotka (ZIP archív) o velikosti 64 kB.

Pokud budeš komprimovat systémový disk, bude k takovým malým zápisům docházet hodně často.

Další věcí je, že multimediální obsah už komprimovaný je, a úspora místa díky další kompresi bude zanedbatelná.
i5-4590 + MSI B85-G41 PC Mate = (4x3,7 GHz), GTX960 2GB, 8 GB DDR3@1600MHz
checheche
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 6. 2018 10:48

Komprimace obsahu se vyplatí tak leda na klasických (nesystémových) HDD, kde je uložen nekritický bordel. Jinak doporučuji nekomprimovat.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod baldo1 10. 12. 2019 10:41

Nechcem zakladať nové téma pozri obrazok-je to v poriadku ďakujem.
Přílohy
Bez názvu.png
baldo1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 12. 2019 10:55

Není v pořádku... PrtScn ... není na klávesnici pro srandu králíkům.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod baldo1 10. 12. 2019 11:12

A ako to odstrániť ten problém.
baldo1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 10. 12. 2019 11:23

nemáme úplně dostatečné údaje.. například typ desky.. ale když máš zapojené 2xM2, tak musíš vyčíst, které SATA porty ti to vypne.. druhé řešení je, zapojit SATA disk do nejvýše značeného SATA konektoru (např SATA8 nebo kolik jich máš) protože každý M2 disk ti většinou sežere 2 sata porty.. viz manuál k tvé desce.
(Nebo tady bych aspoň začal já..)

měl bys v manuálu najít něco takového -
Přílohy
Screenshot_21.jpg
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod baldo1 10. 12. 2019 11:28

Dosku mám Asus maximus xi hero v manuály je pri m.2 dané,že sata port 2 je vypnutý ja ho mám na sata 3 tak neviem teraz kde som urobil chybu.Dal som to i na sata5 a je to to isté.
baldo1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 12. 2019 18:30

Je verze UEFI aktuální?
Využívají oba SSD M.2 sběrnici PCI-E?
Nastav to v UEFI natvrdo:
1) Onboard Devices ->
M.2 Configuration -> PCIE mode
2) PCIE Bandwith > nastav X2 (místo X4), pokud trváš na používání portu SATA5.
baldo1 píše: Dal som to i na sata5

Lépe ovšem použít porty SATA 3/4, pokud jsou volné.
V režimu X4 počítej s vyšší emisí odpadního tepla ze SSD.
Kaulik píše:SATA8

tenhle MB nemá, je to jen herní křáp.
Btw:
zapojovat SSD s různými řadiči (Polaris + Phoenix) do stejného řadiče (Intel Z390) se nedoporučuje.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků