Výběr NAS úložiště

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kylller 10. 10. 2016 02:15

Dobrý den,
Mám v plánu si pořídit NAS,ale nemůžu se rozhodnout jaký... Pročítal a hledal sem na netu,ale pořád nevím...
Chtěl bych se tedy zeptat a požádat o radu:
Za 1. Jak jsou na tom s bezpečností antiviry apod... Celková napadnutelnost??
2.Co jsem našel,hodně lidi doporučují QNAP a Synology,převážně tedy Synology,zároveň sem četl že Synology bylo napadeno a zašifrovány na něm data... Také lidi říkají postavit si NAS podle sebe... S postavením není problém spíše po stránce SW by byl...
3.Jaký vybrat do 5tis ??
4.Co očekávám je přehledný a snadný zálohování dat a hledání v nich... Stream,DLNA,připojitelnost a podpora ze všech zařízení(2 a více najednou,OS win 7/10,android,LibreELEC (KODI)),(multimediální centrum),rychlost dat,uživatelsky přívětivý,atp...

Co jsem koukal,líbily si mi:
-DS116(ale nevím jestli by zvládl raid 1 na usb 3 ext disk)zatím bych měl jeden disk
-DS216J (ten je oproti DS116 pomalejší)
-QNAP TAS-168
Rád bych kdyby jste mě poradili jaký si pořídit nemusí být ani z těhlech...
Předem děkuji za odpověď...
Kylller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod silverko 10. 10. 2016 08:03

Mal som DS209 raid1 nevyhoda ak sa nieco stane z datami (omylom vymazane tak su v tahu ak niesu zalohy)
Teraz mam DS214+ a v nom len jeden disk a externy USB na ktory raz za den zalohujem veci o ktore nechcem prist a ma to aj verzie zaloh(raid1 sa na externy disk v usb neda spravit). Oproti raid1 je nevyhoda ze bude vypadok ak sa pokazi ten jeden interny disk.
Teraz by som asi dal prednost DS116 s externym usb diskom na zalohy, skoda je ze nema alebo nemal ked som to kupoval synology jednodiskovy nas s BTRFS. Sluzby funguju bez problemov rychlost aj stabilita, pouzivam na fotky hudbu cifs nfs a vo windowse pripojeny iSCSI disk na binarnu zalohu disku + pripojeny openelec.
silverko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JJezevec 10. 10. 2016 08:47

Měl jsem Qnapa i Synology, a Qnap je rozhodně použitelnější než Synology.
Nejdůležitějším hlediskem pro mě je bezpečnost dat. Ostatní je podružné.

1/ Hlavní problém Synology je v tom, že formátuje disky do svého propietárního formátu a pokud se něco pojebe na samotném NASu (odejde nebo shoří) tak se s těmi disky uvnitř NASu můžete tak leda vyfotit - data jsou prostě v prd....i!.
Qnap oproti tomu má na HDD klasický EXT4 formát, a pokud se něco pojebe na NASu tak data lehko dostanete ven pomocí jakéhokoliv distribuce Live Linuxu.

2/ Pokud nechcete přijít o data např. nějakým virem typu Ransomware tak vždy musíte používat zálohu, kterou nebudete mít trvale připojenou do systému. Já mám na systému přes USB napojené ještě další disky na které zálohuji. Disky mají napájení připojené přes časový spínač, takže nejsou trvale zapojené v systému.

3/ Rozhodně nepoužívejte RAID. Ten je v podstatě jen k tomu aby se NAS v případě problému s HDD nemusel odpojovat ze sítě, a aby byl po výměně disku trvale dosažitelný. Bezpečnost dat proti virům nezajišťuje!! To zajistí jen další zálohy. RAID1 použijte až jako další zabezpečení dat po záloze pokud na to jsou peníze.
Pamatujte - 8-D RAID není ZÁLOHA
Naposledy upravil JJezevec dne 10. 10. 2016 09:21, celkově upraveno 1
JJezevec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 10. 10. 2016 09:07

No ja bych vybral raid1 s moznosti zaloh pres USB. takze dvoudiskova edice. Raid1 na USB bych vubec nedelal. Kup dvoudiskovou verzi, dej jen jeden disk,nastav a druhy disk dej k USB a pres web nastav zalohovani ale jen to nejdulezitejsi. mam to resene tak, ze jkazdy vecer mi sjede adresare a udela z toho seznam, ale zalohovavam jen dokumenty a foto. Filmy a pisne to je jedno, hlavne ze mam seznam. Rychlost urco aby to nelo prez 50MB, zalezi jake mas sitovky na zarizenich. Podle me TV ma 100MBit, tel na Wifi taky. takze jedine PC bude zvladat tuto rychlost.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod silverko 10. 10. 2016 09:18

JJezevec, Synology ma tiez ext3, ext4, btrfs podla verzie a da sa vybrat pri vytvarani volume klasicky alebo hybrid raid a ten hybrid raid je len inak pomenovane lvm staci to vediet primountovat a data vidno.
silverko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JJezevec 10. 10. 2016 09:29

Co jsem měl naposledy v doma DS s Atomem, verzi už nevím - tak šel vytvořit jen nějaký ten jejich hybrid, JBOD nebo RAID. Zkoušel jsem více nastavení, ale disky v Linuxu prostě nefungovali. Hrál jsem si s tím snad celý den a doopravdy jsem disk použitý v Synology v linuxu prostě nepřečetl.
Sám jsem si chtěl Synology koupit, ale po tomhle neúspěchu se mi krapet znechutil. Kdežto disk z Qnapu jde v Linuxu OK.

Ale kdo ví, možná jsem někde dělal chybu a problém je u mě.
JJezevec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod silverko 10. 10. 2016 09:38

treba hladat v ich knowledgebase alebo fore, ide to napriklad v ubuntu namountovat takto jednoducho
mdadm -Asf
vgchange -ay

https://www.synology.com/en-us/knowledg ... using_a_PC

Edit: este doplnim ze tiez radsej vyberam RAID a nie ten SHR od synology to je dobre ak ma clovek 2 disky z roznou velkostou a chce na casti spravit napriklad RAID1 a druhu mat ako JBOD
silverko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radeksss 10. 10. 2016 10:00

-Většina výrobců TV nijak negarantuje rychlosti LAN či Wifi a nenechte se zmást hustočíslama.

- Pokud bych si kupoval NAS, tak bych mj. i na základě nedávné zkušenosti v zaměstnání řešil ochranu proti Ransomware, ten prostě zašifruje úplně všechno co je zrovna připojený a jste v háji. Ochranu dat opravdu nezařídí jedna chytrá krabička.

- RAID 1 je pro většinu lidí kanon na vrabce - k čemu to doma někomu proboha bude? Pokud někdo nemá systém, kde kritická data přibývají s každou minutou a nebo je kriticky potřeba mít redundanci, tak je to zcela zbytečné.
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 10. 10. 2016 15:26

Samotný NAS je zabezpečen celkem dobře. Tím mám na mysli, že pokud ho přímo nevystavíš někde na internet tak se ti do něj vir nemá jak dostat, pokud si ho tam nenahraješ sám. Takže se neboj že by se tvůj NAS zapojil do nějakého botnetu.

O dost horší situace je ochrana proti Ransomware, který ti zašifruje data na NASu. Tomu asi nijak nezabráníš. Jakmile máš na tom NASu nějakou sdílenou složku, kam mají uživatelé práva zapisovat, tak stačí když je napaden počítač toho uživatele a přes síť se to na tom NASu zašifruje. Tomu prostě nelze zabránit. Nepoznáš kdy uživatel ukládá aktualizovaný soubor na NAS a kdy ten soubor aktualizoval vir tím že ho zašifroval. Na tohle je jediná ochrana - několikaúrovňová záloha. Tím mám na mysli že například každý týden se data zálohují, ale uchovávají se např 3 zálohy zpětně (nebo používat nějaké inkrementální). Protože přijít na to že se ti zašifrovaly data a když se mrkneš do zálohy tak zjistíš že se ti to včera zálohovalo a už i v té jediné záloze to máš zašifrované. Pak jsi... víš kde.
Na tohle je celkem dobré řešení použití FileSystému, který umí dělat Snapshoty. Tj například BTRFS, který synology nabízí u TOP modelů. Nebo ReadyNas od Netgearu to nabízí. Tím se lze snadno vrátit do předchozího stavu kdy data ještě nebyla zašifrována. Jen je nutné počítat s tím že je to trochu náročnější na HW, tak jsou rychlosti nižší.

RAID 1 je ochrana proti poruše disku, tj když disk chcípne tak jsou data normálně dostupná a vše to funguje tak jak má. Máš čas koupit disk nový. Když RAID nemáš a disk ti tam odejde tak to trvá než nějak zpřístupníš zálohu apod. Nebo než neseženeš nový disk a neobnovíš na něj tu zálohu tak to prostě nefunguje.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Mike.M 10. 10. 2016 15:38

No proti tomu ransomware je jedina ochrana. NAS nemit nasdileny na pismeno, ale vzdy prochazet manualne pres sit. Pripadne mit na plose zástupce s odkazem \\ip-nasu tak se nedostane. Mas to jako absolutni cestu. Sice je to misty zdlouhavejsi, ale ucinne. A hlavne chce to myslet. A jak rikam v kazdem nadu je aplikace na zalohy. Proste zalohovat na usb disk, ktery v systemu neni nijak namapovany.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kylller 12. 10. 2016 06:39

>Nargon< "Na tohle je celkem dobré řešení použití FileSystému, který umí dělat Snapshoty. Tj například BTRFS, který synology nabízí u TOP modelů. Nebo ReadyNas od Netgearu to nabízí. Tím se lze snadno vrátit do předchozího stavu kdy data ještě nebyla zašifrována. Jen je nutné počítat s tím že je to trochu náročnější na HW, tak jsou rychlosti nižší."
Prosim Tě a jak funguje?? Slyším o tomhle poprvé... Kolik ty Snapshoty popřípadě zabírají místa a jestli to máš,jak si s tím spokojený ohledně funkčnosti? Popřípadě je to jednoduché nastavit?
>Mike.M< O tomhle jsem přemýšlel,že bych to takhle udělal,ale jde o to jestli programy na zálohu s tím nebudou mít problém..?
Jak to pročítám sem nějak na rozpacích tedy... Co by jste tedy doporučili za "krabičku"? :-)
Kylller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 13. 10. 2016 18:42

Tak se pokusím nějak jednoduše vysvětlit snapshoty. Ikdyž to asi ve výsledku bude dlouhé jako článek, tak to snad přežijete :)
Začnu od úplného základu. Na disku máš uložené dvě důležité věci. Jednak samotná data souborů a pak nějakou tabulku(seznam) souborů a u každého máš odkaz kde jsou na disku data toho souboru.
Celý systém snapshotů je založen na funkci COW (Copy-on-write). Ta dělá to, že když uděláš kopii souboru, tak se pouze vytvoří další záznam v seznamu souborů, ale odkaz na data vede na stejné místo jako u původního souboru. Tedy kopie téměř nezabírá žádné místo. Pouze až když zapíšeš nová data do souboru tak začne zabírat místo i ta kopie, protože už bude odkazovat na nová data.
Když se vytváří snapshot, tak se defakto udělá kopii celé sdílené složky. Jelikož to odkazuje na stejná data tak to nezabírá nic (téměř) a je to vytvořené během pár vteřin.
Pokud smažeš nějaký soubor, tak se ti žádné místo neuvolní, protože data jsou stále alokována tou druhou kopii ve snapshotu. Až když smažeš i snapshot, tak se teprve uvolní místo na disku.
Pokud přepíšeš nějaký soubor tak původní soubor a data jsou stále uložená ve snapshotu a nová data se zapíší do jiného místa na disku. Není tedy žádný problém obnovit soubor do jeho dřívějšího stavu ze snapshotu. A snapshotů můžeš mít klidně několik.

Já osobně jsem si koupil NAS Netgear ReadyNas 204 (4 disky, dnes stojí cca 7800, ikdyž já jsem ho kupoval před časem asi za 11000). Nastavení je opravdu jednoduché, jedná se o "zaškrtávátko" u sdílené složky a výběr jak často se mají snapshoty tvořit (každou hodinu, každý den, každý týden). Obecně u netgearu je to uživatelské rozhraní hodně jednoduché. Když to porovnám například se synology tak je to dost velký rozdíl. U netgearu je dost věcí nastaveno výrobcem a uživatel k tomu vůbec nemá přístup, takže celé rozhraní NAS je cca 15-20 obrazovek a konec. Ale mě to stačí síťové sdílení nastavím a aplikace pro přístup přes cloud řeší další zařízení jako mobil apod.

Co se týče toho co napsal Mike.M tak to není až tak pravda. Dnešní ransomware už je chytrý a dokáže i proskenovat síť a najít si tam stroje, které mají sdílenou složku (tj i ten NAS). Nemusíš to mít namapované na písmenko, ransomware tam klidně bude přistupovat přes síťovou cestu \\nas\sdileni\ atd.. Stačí když máš ve windows uložené jméno/heslo pro přístup na tu sdílenou složku. Což má asi kde kdo, protože se nikomu nechce stále a stále zadávat jméno/heslo při každém přístupu. Ten vir to dokáže použít.

Co se týče jakou krabičku doporučit, tak to je těžké tam záleží na tom co je pro tebe důležité. Nějaké "super-mega-hyper uložiště" které bude mít vše co chceš a za super cenu určitě neexistuje.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kylller 19. 10. 2016 15:03

A když se Ti porouchá disk,začne odcházet,zahesluje se apod... Přes snapshoty data obnovím na jiný disk?
Jinak děkuji za odpovědi a že se mnou máš trpělivost...

No chtěl bych max pro dva disky a druhý disk bych dokoupil později... Právě přemýšlím pořád který vybrat a nemůžu si vůbec vybrat,bohužel k tomu přispívá i to že sem znamení váhy a je to peklo :-D :-)
Kylller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fallen22 20. 10. 2016 07:44

Ahoj, ať nezakládám další topic k NASům.. Kamarád se mě zeptal, zda by se dalo fungovat tak, že by měl USB externí disk připojený k NASu a fungoval hlavně na něm (tzn zálohy by si ukládal tam a v případě potřeby by disk vzal sebou někam atd..).

Měl by pak normálně k němu přístup zvenku přes ten NAS?
Fallen22
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 20. 10. 2016 09:09

Pokud NAS podporuje zalohy na ext zarizeni, tak no problemo. vetsinou uz to je jako app v NASu. At se kukne
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků