Windows i Linux vidí HDD ale ne data

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod unavix 26. 10. 2016 21:40

Dneska se mi z ničeho nic přestal systém vidět data na HDD. Mám dualboot - hlavní systém windows 7 a k němu linux ubuntu mate. HDD disk funguje jako datové úložiště.
Ještě odpoledne jsem na disk stahnul film (prověřeno esetem na havěť). Ten jsem shlédnul a po shlédnutí vymazal programem eraser - jeden přechod při mazání. Pak jsem psal nějaké dokumenty a potřeboval jsem je uložit. V tu chvíli ale už systémy neviděli data na disku a nemůžu data číst ani ukládat. Pod windows v průzkumníkovi vidím disk D, vidím i velikost obsazeného místa, ale když ho "rozkliknu" tak se otevře prázdné okno.
Odpojil sem napájení i datový kabel. Když je připojím tak se disk rozjede a točí se, průzkumník windows ho vidí. (stejné je i chování v linuxu).
Co s tím? Mám tam pár důležitých věcí u kterých nemám aktuální zálohu. K jinému PC kde bych připojil disk přes sata 3 momentálně nemám přístup.
Tady je HW na kterém jedu:

zdroj - Seasonic S12G-550 550W
deska - GIGABYTE GA-H87-HD3
cpu - Intel Core i5-4570
gpu - MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming
ram - A-DATA XPG V1.0 16GB (2x8GB) DDR3 1600
hlavní disk se systémy ssd - Crucial M500 - 240GB
datový disk - hdd Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB

Ještě screeny

Obrázek
Obrázek
Obrázek
unavix
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 10. 2016 22:22

Recuva?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 26. 10. 2016 23:26

Pokud jsou ty data důležité odpojit HDD a nešahat na něj a jít pro druhý HDD na který provedeš kopii z linuxu třeba pomocí dd.

Pak skouknout smart hdd zda je disk v pořádku a skusit obnovit data.

Jinak podle mě jsi ho tím programem eraser vymazal jak kvalitně maže nevím, taky nějak nechápu proč nemůžeš soubory mazat normálně obzvláště filmy kde se citlivé data nevyskytují.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Juwa2 27. 10. 2016 01:01

Úplně postačí
chkdsk D: /f /r
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod unavix 27. 10. 2016 07:44

Ráno sem pustil pc a zkusil otevřít datový disk. Windows asi indexovala data protože v adresním řádku byl dost dlouho zelený pruh a disk pracoval. Když to celé proběhlo, tak jsem spustil chkdsk D: /f /r jak psal Juwa2.

Teď je vidět obsah disku a to včetně velikosti souborů jak je vidět na screenu (zabílil jsem pár osobních složek). Ovšem nejdou otevřít. Při pokusu o otevření vyskakují hlášky viz. screeny.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nainstaloval jsem Recuva a spustil. Vyskočila na mě tahle hláška:

Obrázek

Co teď?
unavix
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 27. 10. 2016 08:34

Rada pro priste (a pro ostatni ve stejne situaci) - pravdu mel soban. Pokud je disk fyzicky v poradku, obnova dulezitych dat se dela vzdy na bitove kopii disku. Je otazkou, v jakem stavu je ted disk po tom nestastnem spusteni "chkdsk".

Pokud jsou data na disku dulezita, zbyva ti jedna moznost - specializovana firma na zachranu dat (nebudu davat link, jsou lehce k dohledani). Ale bude to drahe.

Mimochodem, scannovani *filmu* antivirem nema zadny vyznam. A mazani fllmu Eraserem taky ne, pokud nejde o neco prudce nelegalniho (a nehraji tam nestastne male deti).
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod unavix 27. 10. 2016 08:44

No dovol. Nejsem žádnej úchyl abych čuměl na hnusárny :grr: ! Eraserem mažu jakýkoliv obsah. Prostě sem se to tak naučil a na HDD to používám leta. Na SSD samozřejmě ne. Data sou důležitá pro mě, ale ne zase tolik abych někomu dával tisíce za obnovu. To ten disk raději položím na kovadlinu a dám mu jich pár kladivem. Mě jen zaráží to, že disk "odešel" bez nějakého varovného chování.
Takže je nějaké řešení které udělám doma?
unavix
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 10. 2016 09:03

Ano bylo před tím jako jsi to začal spravovat, teď šance klesli, jak moc nemám potuchy.

1.) Skontrolovat SMART (Proč si to neudělal? Věděl by jsi zda HDD nemá nějaký HW problém.)

2.) Jít pro druhý HDD a udělat v linuxu pomocí dd kopii.

3.) Pak začít s pokusy obnovit soubory - pokud se nepovede obnovit z kopie stav a vyskoušet jiný pokus.

4.) Vykašlat se na externí programy na mazání - je to k ničemu pouze když by jsi to dával do opravy a pod tak stačí pomocí dd přepsat celý HDD a znovu nainstalovat OS.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 27. 10. 2016 09:10

Z niceho jsem te neobvinoval, nehledej vyznam tam, kde neni. Jen jsem psal, ze mazani eraserem nema u filmu smysl, az na vyjimky.

Pokud jsi tak zvykly, je to tvoje vec.

Pokud selze i Recuva, je sance na domaci zachranu dat pomerne mala. Mohl by sis jeste hrat s programy typu foremost apod., ale to je pro velmi zkusene.

Muzes jeste vyzkouset UFS Explorer. Mam s nim velmi dobre zkusenosti, ale je placeny. Nevim, jestli aktualne maji nejakou verzi zdarma. na vyzkouseni.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod unavix 27. 10. 2016 09:28

Ok, disk je v řiti. Přetáhnu ho kladivem na kovadlině.
Takže prosím o radu jaký koupit HDD 1TB aby vydržel dýl jak 2 roky a 3 měsíce a ne jako stávající šunt Seagate ST1000DM003. (tohle není první disk od seagate kterej chcípnul bez varování)
unavix
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 27. 10. 2016 09:41

Jsou programy, s kterými můžeš kontrolovat zdraví disku. Takhle nám pak disk bez varování neodejde, protože ty programy ukážou, jestli je s diskem nějaký problém.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod unavix 27. 10. 2016 09:45

Ok, programy na kontrolu HDD teď ale neřeším. Potřebuju poradit spolehlivý HDD který vydrží aspoň 5 let.
unavix
Junior

Odeslat příspěvekod radeksss 27. 10. 2016 10:32

unavix píše:Potřebuju poradit spolehlivý HDD který vydrží aspoň 5 let.


Tak si zajdi do sektretariátu libovolný politický strany.

---------------------
Jako sorry, taky jsem kdysi takhle doloval data... abych pochopil, že je musím zálohovat a hlavně se připravit na to, že HD jednoho krásnýho dne chcípne a je to naprosto nepredikovatelné a žádný Smart Control to nezachrání. Na co má smysl se připravit je elminovat zrátu času vzniklou výměnou disku za nový a naládování dat na něj. Pokud to nepochopíš, tak tady budeš mít stejný dotaz za půl roku, rok, tři roky či šest let...

Pokud nevěříš Seagate, tak si místo toho kup WD a věř:-), to je jediný, co můžeš reálně udělat.
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 27. 10. 2016 11:08

unavix píše:Ok, programy na kontrolu HDD teď ale neřeším. Potřebuju poradit spolehlivý HDD který vydrží aspoň 5 let.


Takovou záruku od žádného seriozního výrobce nedostaneš, protože se to jaksi nedá předpovídat. Jedinou jistotou je důležitá data pravidelně zálohovat. Když disk odejde, budeme řešit jen nákup nového HDD a nebudeme muset řešit obnovu dat.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 10. 2016 11:59

Kolegové mají pravdu:
žádná záruka x-leté bezvadné funkce čehokoliv neexistuje.
Tím bys popřel platnost Druhého termodynamického zákona.
K původnímu dotazu:
Vypadá to na poničený NTFS.
Žádnou informaci o fyzické vadě HDD jsi nepodal => zbytečné likvidovat dobrý HDD a shánět jiný.
Kolega odhalil, kde jsi spáchal fatální chybu:
soban píše: programem eraser vymazal

Pravděpodobně jsi použil nekompatibilní 32-bit nízkoúrovňový sw v 64-bit OS.

Co s tím?
1) Zkontroluj SMART HDD.
Pokud neumíš SMART vyhodnotit, okopíruj sem text.
2) Připoj daný HDD do jiného PC s OS WNT jako externí a znovu na něj spusť z Admin konzole cmd:
Kód: Vybrat vše
chkdsk X: /F /R /B /V /X

kde X: = správné písmeno dané externí jednotky.
3) Převezmi vlastnictví a nastav korektně ACL.
4) Důležité dokumenty zálohuj (automaticky a pravidelně).
5) Vyčisti HDD z Admin konzole cmd standardním postupem dle FAQ:
viewtopic.php?f=1864&t=1235730
Viz kap. "Vyčištění disku smaže ..."
Před spuštěním příkazu
Kód: Vybrat vše
clean

zkontroluj, zda je opravdu zvolený správný disk, jinak si smažeš data v jiném disku bez možnosti obnovy.
6) Připoj HDD do původního PC, vytvoř partition a naformátuj.
7) Nepoužívej nikdy žádný nízkoúrovňový 32-bit sw v 64-bit OS.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků