Synology 214j jaký režim disků?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod xadros 30. 10. 2016 18:14

Ahoj, moc prosím o pomoc. Koupil jsem si ds214j a chci tam dát 2x 1tb disky (bez zrcadlení, nemám tam důležitá data). Jaký režim zvolit? Hledám hodiny na internetu a stále nemůžu nalézt odpovědět. Použít jeden nebo více svazků? Dále JBOD nebo základní? Nejlepe bych chtěl aby se ty dva disky chovali jako jeden (abych měl vše na jednom místeě ve složkách video, photos atd.). Je to možné? Má to nějaké nevýhody?
xadros
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Duir 30. 10. 2016 22:54

214j?

-- 31. 10. 2016 00:02 --

Ano, je to možné.. RAID 0-2x větší riziko ztráty všech dat(když vypadne jeden disk, nezůstane nic). NIKDY nepoužívat pro něco, co nechceš ztratit. Výhodou je vyšší rychlost, "jeden větší disk".
Duir
Junior

Odeslat příspěvekod shark1 30. 10. 2016 23:28

ahoj.
resim podobny problem. napisu, jak to vidim ja, ze sveho laickeho pohledu.
procital jsem ruzna fora a informace a nakonec ( cca z 80 procent ) jsem rozhodnut pro JBOD.

RAID 0 je sice rychlejsi, ale pri havarii 1 disku prijdes i o data z druheho disku. kdyz mas JBOD, tak mas aspon nejakou sanci zacharnit data na nehavarovanem disku.

pokud ti vyhovuje a je dostacujici stavajici rychlost disku , tak JBOD se dvema diskama ji nezhorsi ( profici, je to tak ? )
shark1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xadros 31. 10. 2016 07:11

děkuju, chápu to správně že pokud použiju raid 0 dosáhnu nejvyšší rychlosti ale v případě havárie příjdu o všechna data, pokud JBOD tak to stejné, ale oba režimy my zajistí že to budu vidět jako jedno uložiště (nastavit jako jeden svazek nebo více svazku?). Pokud bych použil režim základní tak bych sice měl oba hdd jako samostatný svazek, ale například v infuse bych musel vytvářet dvě knihovny pro filmy (každý pro jeden disk). Je to tak?

EDIT: tak má otázka se zužuje jen na to jestli použít RAID0 nebo JBOD? Budu dělat pravidelnou zálohu na externí disky, takže nějaké zajištění dat není až tak důležité. Co jsem našel tak pokud mi na tomto nezáleží tak asi není žádný důvod proč nepoužít raid 0? Výhoda JBOD je jen v tom, že případně budu mít aspon nějakou šanci z tama data dostat ale za cenu nižší rychlosti? Na druhou stranu potřebuju vyšší rychlost, když nas využívá jen 1 člověk? Je to ds216j
xadros
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 31. 10. 2016 09:13

Raid0 je ve většině případů v NASu zcela nanic. Běžný disk 3.5" 7200ot ti dá klidně 150-170MB/s, přes 1Gbit sít přeneseš teoreticky max 128MB/s. Tedy disk ti dá víc než dokážeš přenést přes síť. To co je limitující faktor výkonu je většinou "CPU" v NASech. Raidem0 si tedy moc nepomůžeš. Možná by měl smysl kdyby jsi používal 2.5" disky nebo nějaké pomalejší "green" disky, ty možná má smysl spojovat do RAID0.

A co se týče disků, tak kupovat 2x 1TB disk mi přijde jako chyba. 1TB disky stojí kolem 1500Kč. Dva máš za 3 tisíce. Já bych radši vzal jeden 3TB disk, který stojí taky 3 tisíce. A ještě máš o 1GB víc místa. 3GB varianty jsou již dlouhou dobu cenově nejvýhodnější (Kč za 1GB). Pak se ti to bude i chovat jako jeden disk, protože to jeden disk je.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod radeksss 31. 10. 2016 09:46

On tam má sice "jen" SATA II (pokud je to ta 214j), ale stejně si tím RAID0 asi nijak nepomůže, nehledě nato že při poruše jednoho disku v případě JBOD přijde jen o data z toho disku a nikoliv o všechno jao u RAID0 a že v případě JBOD může využít plnou kapacitu nestejných disků.

Krom toho streamování filmů a fotek se doma většinou děje přes WiFi a/nebo do zařízení s podstatně nižší rychlostí připojení (klasicky televize, tablet).
radeksss
Junior

Odeslat příspěvekod xadros 31. 10. 2016 09:51

Děkuju moc, jsem tedy rozhodlý pro JBOD, ikdyž jsou to green disky. Ty disky už mám delší dobu, jinak bych samozřejmě koupil větší :-) Je to 216j, to jsem špatně uvedl.
xadros
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ClonyXXL 29. 12. 2017 15:48

Ahoj.
Řeším podobný problém jako původní tazatel. Mám 213j
Dosud jsem používal svůj NAS pouze s jedním HDD. Při prvotní instalaci jsem pravděpodobně volil JBOD nebo "základní" - bez ochrany dat (přes správce vidím "základní")
Jelikož mám současný disk plný, potřeboval bych si přidat druhý disk do NAS. Chtěl bych kapacitu pouze rozšířit - aby celková kapacita byla součtem kapacit jednotlivých disků.
Podle návodů co jsem dosud našel https://www.synology.com/cs-cz/knowledg ... d_add_disk
mi systém neumožňuje "Rozšířit svazek (nebo diskovou skupinu) přidáním pevných disků"
Podle uvedeného postupu mi systém nabízí pouze změnu "Změnit typ pole RAID" na RAID 1, což nechci, jelikož bych kapacitu NAS nerozšířil vlastně vůbec.
Pokud bych šel cestou Správce úložiště / Disková skupina / Vytvořit - tak tam vidím možnost přidat nový disk --- ale touto cestou se bojím jít, protože žádný návod jsem o tomto nenašel a nerad bych přišel o veškerá data na stávajícím disku.
Prosil bych vás proto o pomoc a rady.

Předem mnohokrát děkuji
ClonyXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 12. 2017 16:08

(B) = správně:
ClonyXXL píše: přidat nový disk

Je to prosté.
Od domácího NAS Synology nemůžeš očekávat pokročilé profi funkce. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 29. 12. 2017 16:08

Ať ti kdokoli bude radit cokoli (včetně synology webu), vždy si udělej zálohu dat o která nechceš přijít.

Co se tyče toho jak to udělat, imho to nepůjde (možná brtfs, ale to asi nemáš). Nicméně i tak je toto jeden z nejblbejsich způsobu uloženi dat, který je. Měj tam dva disky jako dva disky (a dvě "písmenka"), ušetři ti to starosti do budoucna
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod ClonyXXL 29. 12. 2017 16:28

Milanr1: Měl jsi tedy na mysli, že mám jít cestou Správce úložiště / Disková skupina / Vytvořit - tak tam vidím možnost přidat nový disk ???
Podobná možnost je i v části Svazky --- která volba bude tedy rozumnější?

Co se týče zálohy - je to asi klasická otázka: KAM zálohovat 4TB dat??? Jít koupit alespoň takto velký HDD :-(
ClonyXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 12. 2017 16:40

Je jedno, jaký postup přidání nového HDD zvolíš.
Předpokládám, že důležité dokumenty jsou zálohované v tomto NAS.
V tom případě si s tím nemusíš dělat starosti:
v případě havárie NAS nebo HDD v NAS prostě pořídíš nový NAS|HDD a zálohuješ dokumenty znovu z originálního úložiště (= PC/WKS/NB nebo jiný NAS).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 29. 12. 2017 16:45

ClonyXXL píše:Milanr1: Měl jsi tedy na mysli, že mám jít cestou Správce úložiště / Disková skupina / Vytvořit - tak tam vidím možnost přidat nový disk ???
Podobná možnost je i v části Svazky --- která volba bude tedy rozumnější?

Co se týče zálohy - je to asi klasická otázka: KAM zálohovat 4TB dat??? Jít koupit alespoň takto velký HDD :-(


Bezpečnost dat je relativně drahy špás o tom žádná. Já mám třeba třetí externí disk ve velikosti nasu kam cely nas zalohuji. Disk dneska stojí "par" tisíc, ve chvíli kdy budeš koukat na prázdný adresář, Kdes měl jedinou kopii rodinných fotek, bude ti ta investice připadat nicotna (moje zkušenost). Samozřejmě pokud tam mas 4tb veřejných dat (filmy, seriály, instalacky), je to jiná ...
Doggg
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků