PCIe SSD na Z170 - linky a omezení výkonu

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vuLva 19. 1. 2017 02:54

Ahoj,

mám malou technickou otázku.

Když přidám PCIe SSD do dolního slotu (x4), tak by měla být grafická karta v režimu x8 místo plnohodnotných x16.

Chápu to správně? Bude to grafickou kartu nějak výrazně omezovat ve výkonu?

i7-6700K
ASRock Z170 Extreme4
GTX 1070

Děkuji.

pcie.jpg
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod Draken69CZ 19. 1. 2017 07:04

Ne bude x16, x8 by byl kdyby jsi tam osadil 2. GK do PCIE4 pak by se linky z PCIE2 rozdělili.

/a i kdyby tak x8 by ji nebrzdilo, 1080ku "brzdí" x8 v rámci chyby měření
Draken69CZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tonda-B 30. 1. 2017 09:28

vuLva píše:Chápu to správně?

Podle toho, co je napsáno na obrázku je to možné vysvětlení.
Moc šťastně to napsané není.
Ale když obsadíš jen horní a spodní PCI-E slot, bude mít horní slot k dispozici 16 linek a spodní 4 linky.
A PCI-E disk ti doporučují dát do spodního slotu.
Takže žádné omezení ničeho tu nevidím.
Jedině kdybys obsadil i prostřední slot, pak by se 16 linek dělilo mezi horní dva sloty, ale jestli dáš nebo nedáš něco do spodního slotu na to vliv nemá.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 1. 2017 12:49

That third slot has only four lanes and shares bandwidth with everything else on the chipset (PCIe x1, networking, audio, storage) through an x4 connection to the CPU.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 30. 1. 2017 14:16

Pokud nebudeš používat Crossfire nebo SLI tak nebudeš GPU brzdit vůbec a nemáš M. 2 Slot? Skylake ma Pokud vím dedikované 4x do M.2.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod vuLva 31. 1. 2017 16:02

Díky za odpovědi, už mi to pak taky docvaklo. :D

M.2 slot je nešťastně umístěný pod GK, tam ho dávat nechci. Mám k němu právě PCIe adaptér s hliníkovým chladičem, proto ho chci umístit do slotu.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 31. 1. 2017 18:50

Nešťastně? Spíš bych řekl že ho ta GPU bude chladit, pokud to není blower.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 2. 2017 10:42

Chladit něco ofukovanim teplým vzduchem. To je nějaká fyzikální novinka?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 1. 2. 2017 11:07

Python.P:

Proč ne, jen musí být splněna základní podmínka, tedy druhý termodynamický. Můžeš klidně vzduchem o teplotě 70 stupňů chladit čip o teplotě 75 stupňů. K 70ti se sice jen přiblížíš, ale 75 mít taky nebude.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 2. 2017 11:18

Neboj já to vím, mám zkoušku s termodynamiky takže pan tom něco málo vím...

Jen jde o to jak dnešní GK fungují a jakých teplot dosahují m.2 disky a je snad jasné, že je to celkem blbost.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 1. 2. 2017 12:13

Stejně jako je chladič typu Hyper 212 Evo schopný chladit částečně VRM. Způsobí to alespoň nějaký airflow. Takže bych se nebál dát m.2 SSD pod grafickou kartu.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 2. 2017 12:47

Ono pokud je na grafice Accelero Xtreme se 3x Noctua A9-FLX (nebo PWM), mohlo by byt chlazeni i docela efektivni. Par milimetru na pasivek pod Accelerem take zbyde a mensi pasiv + ofuk zbytkovym vzduchem (od Accelera navic nikterak horkym) bude mozna efektivnejsi, nez pouze pasiv v redukci ve slotu, kam se jednak nedostane mnoho vzduchu (ve Fractal Define urcite ne) a jednak jsou redukce "diskem nahoru".

Samozrejme zalezi jaka karta, zda s Accelerem nebo bez, kde presne je ten slot, jestli by na nej vubec neco foukalo, jaka je konstrukce toho pasivu ... a take zda si troufnes sundat "modni" nalepku z chipu a zajistit pastou dobry prechod tepla z nich do toho pasivu. To vsak muze znamenat u enkterych modelu potize pri uplatnovani reklamace.

Druha vec je, ze pro bezne desktopove vyuziti (ne benchmark, ne 10 virtualu) neni az tak nutne to az tak resit.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vuLva 1. 2. 2017 16:12

Mám k němu toto.

small.jpg
small.jpg (66.2 ) Zobrazeno 3876 krát


Na grafice mám Accelero + 3x A9 PWM, ventilátory nevypínám. O tom pár mm tlustým pasivu s umístěním do M.2 jsem taky přemýšlel, ale vůbec jsem neměl představu o tom, jak se to v tak stísněným prostoru bude chladit. Ono je fakt, že na to běžné použití to tolik topit nebude.

Počkej, to chceš říct, že sundáním samolepky může nastat problém při reklamaci (960 PRO)?
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 2. 2017 16:42

Jop. Mohou pod ni byt "voidy" ... takove ty prouzky s napisem. Uz jsem to u jineho M2 zazil.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vuLva 1. 2. 2017 20:32

Tak to je pro mě nová informace.

Aneb jak hodit zákazníkovi klacky pod nohy...
vuLva
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků