Synology 215j - System partition failed po updatu

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jirkau 27. 2. 2017 15:58

Ahoj, mam dotaz k Synology NAS DS215j. Uz podruhe se mi stalo, ze bezprostredne po updatu systemu (v prvnim pripade loni vlete slo o PHP add-on, ted jde o aktualizaci DSM verze) se mi zhrouti system. Synology hlasi System partition failed, disk oznacuje jako vadny a neustale detekuje vadne sektory na disku. Nesetkali jste se s tim nekdo?

Loni to skoncilo na podpore Synology, doporucili reklamaci disku, ten vymenili.
Hodlam zazalohovat data (vse dulezite - fotky - mam jeste jinde, takze jde "jen" o filmy, zatim bylo vse bezproblemu citelne) a pak otevrit ticket na podporu.

Je normalni, ze odchazi naprosto bez varovani? Mam podezreni, ze to souvisi s tou aktualizaci a dost mne desi ten interval cca 9 mesicu na zhrouceni disku. Mam to na domaci pouziti, je tam 4TB WD Red, traffic je na NAS minimalni. Nejvetsi zatez byla v lete kdyz jsem tam sypal data ze zalohy, od te doby prehrani max desitky GB denne.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 27. 2. 2017 19:07

může to být imho souběh víc věcí, nebo nějaká skrytá vada v nasce (která třeba ten disk při tom restartu nějak odpálí). začal bych u disku (nicméně bych se divil druhé závadě tak blízko u sebe) a pak reklamoval nasku (mám 215 a 216 a ani jedna to naštěstí nedělá - taky wd red disky)...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 27. 2. 2017 19:49

Mam 213j (2x WD Black disky) a bez akych problemov som updatoval na najnovsiu verziu.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkau 28. 2. 2017 13:57

Synology support zatím mlčí, uvidím co doporučí. První selhání jsem taky házel na disk, ale podruhé za prakticky shodných okolností (update) mi to v rozmezí 9 měsíců přijde hodně.

Všechna data byla bez problému čitelná, tak jde jen o to, zda lze disku/NASce nadále věřit
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 28. 2. 2017 14:24

DS215j by měl být dvoudiskový NAS. Máš tam dva disky v RAID1 nebo jen jeden disk?
Protože pokud je to v raidu 1 tak se mi nechce věřit že by se najednou oba dva disky podělali.
Pokud je tam jen jeden tak je to sice nepravděpodobné, ale s přimhouřením očí možné.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod jirkau 1. 3. 2017 16:55

Mám tam jeden disk v režimu Synology hybrid RAID. Druhý mám na offline zálohy, jednou za čas na něj hodím hodnotná data. Když tam byly dva disky tak se zvýšila hlučnost a takhle je to v bezpečí i proti případnýmu ransomeware.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 3. 2017 18:25

Prostě ten HDD hoď do PC a skoukni SMART.

Pokud bude SMART ok je chyba na nasce tipoval bych zdroj.

No a pokud budou chyby v SMART tak to dělá HDD.

Jinak některé HDD se uparkovali k smrti, neparkuje ten nas hlavičky často, nevypíná HDD často?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nextcz 1. 3. 2017 18:50

Jeden disk v režimu RAID, tomu nerozumím. Mám 211j a dva 3TB disky (ty jen asi tři roky) a za celou dobu bez problémů.
nextcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Srandista 3. 3. 2017 10:10

soban: disk neni vobec treba hadzat do PC, ked S.M.A.R.T. diagnostiku podporuje aj samotne Synology. Uz davno tu mohol byt screenshot z browseru, kde by sme tie udaje mohli analyzovat.

nextcz: je to specialny "RAID" rezim od Synology, a je nastaveny na disku by default po tom, co do NASky nejaky disk vlozis. Dany "RAID" v jednodiskovej konfiguracii nic nerobi, len ocakava dalsi disk. Az by ho obdrzal, tak by medzi nimi spravil zrkadlenie.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkau 6. 3. 2017 14:36

Ahoj, pridavam vysledky SMART testu.
SMART quick i extended test skoncily s vysledkem "Normal", prikladam SMART info. Disk hlasi 4 vadne sektory.

Obrázek

Synology support hraje mrtveho brouka... disk zatim drzi, k reklamaci jsem se jeste nedostal, spousta jinych veci k reseni.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 6. 3. 2017 16:04

No uplne zdravy ten disk nie je, ale nie je to ani uplna mrtvola. Sledoval by som, ci sa budu udaje nejakym sposobom vyvyjat, pripadne, ak budes mat cas, a data odzalohovane, tak disk reklamovat.

Takto vyzera vypis z mojho uplne zdraveho disku.

Obrázek
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků