obnova dat z selhaného RAID 5 NAS

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djwiry 23. 6. 2017 15:12

Na Business Storage 4-Bay NAS po výpadku napájení selhalo nastavení RAID pole, žádná data, ukazuje prázdnou kapacitu. Potřeboval bych nějak obnovit data. Celé zařízení zůstalo nastavené včetně hesel. Kontrola HDD ukazuje že je vše OK. Na PC bych si s obnovou raid věděl rady ale u zařízení nikoli.

Věděl by někdo ?
djwiry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 6. 2017 20:32

Standardní postup:
1) Vytvoření RAID.
2) Obnova dat ze zálohy.
3) Připojení NAS do UPS, aby se podobná havárie neopakovala.
Btw:
Příště NAS vypni před bouřkou, včetně vysunutí el. kabelu.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djwiry 24. 6. 2017 07:49

Děkuji za snahu o pomoc. Zřejmě jsem situaci nedostatečně popsal.
NAS mám zapojený v UPS jehož součástí je i přepěťová ochrana. Došlo k výpadku proudu ale UPS drží pouze 30 minut. Výpadek byl delší (v noci). Shodou nešťastných okolností se mi zničil jeden soubor na mém počítači který nutně z NAS (jedná se o zálohovací stanici, čili mé zálohy) potřebuji obnovit. Bohužel raid na NAS se rozpadl raid a nevím jestli jeho znovuvytvořením nepřijdu o data. momentálně je tam v nabídce možnost smazat nefunkční RAID a vytvořit nový.
djwiry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Srandista 24. 6. 2017 13:53

Co je to za NAS? Synology? QNAP? Daco ine?

Zrusenie nefunkcneho RAID pola a jeho znovuvytvorenie vyusti v stratu dat na 100%...
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 24. 6. 2017 17:43

Vytáhnout HDD z nasu a dát do PC a pokusit se sestavit znovu raid a opravit chyby.

Jde o to zda tam ty data jsou, a nebo zda je něco už nepřepsalo atd...

A příště nastavit aby se při běhu na UPS jak dochází baterie korektně vypnul.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 6. 2017 03:48

Odpověděl sis sám:
djwiry píše: smazat nefunkční RAID a vytvořit nový.

další postup je jasný, protože se jedná jen o
djwiry píše: zálohy

=> zálohovat znovu dokumenty z originálního úložiště.
Předpokládám, že při bouřce neutrpělo stejnou havárii.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 25. 6. 2017 07:18

Tak sis milanr1 pohonil triko a máš prostor teď zkusit pomoc. Je na biledni co se stalo a rady co měl udělat mu teď už tolik nepomuzou.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 6. 2017 21:35

Pokud jsou data jen na jednom místě, nejsou zálohována, v tom má Milan naprostou pravdu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 26. 6. 2017 07:06

OP se ptal na konkrétní dotaz a dostalo se mu hlavně OT. Nepřijde mi nic špatného se v tomto stavu pokusit o opravu pole a na to se v IT poradne zeptat.

To že tu domneli odborníci ví tužku, je samozřejmě věc jiná.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 26. 6. 2017 10:24

Obnova rozpadlého RAID 5, pokud to nejde prostředky daného zařízení je už vyšší dívčí, to asi sám nikdo nezvládne. Zkusit kontaktovat specializované firmy, ale bude to extrémně drahé.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 6. 2017 14:54

Ale jde musí to hodit do PC s linuxem a pohrát si (znovu ten raid sestavit bez smazání dat v ro režimu atd...).

Protože v nasu na to podle mě nebude dost přívětivé prostředí....

Jinak samozřejmě když to byly zálohy tak je jednoduší ten raid smazat a vytvořit znovu a zase zálohy vytvořit z originál dat.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 27. 6. 2017 09:39

V první řadě by UPSka měla být podporována NASem a nějak datově připojena na NAS. Pak když UPSce dochází šťáva tak dokáže do nasu vyslat informaci že se má regulérně vypnout a nehrozí ztráta dat.

Jinak obnova dat z rozpadlého pole je možná. Nejdříve to chce disky vyndat a zapojit do jiného počítače, protože v tom zařízení to neobnovíte, tam to půjde leda tak vymazat a znovu vytvořit. V počítači pak použít nějaký SW na obnovu dat, který má podporu raidu. Bohužel obnova raidu je celkem pokročilá věc a nevím o žádném nástroji zdarma. Když jsem to potřeboval tak jsem použil Stellar Phoenix, který umí obnovit i raid: https://www.stellarinfo.com/windows-raid-recovery.php ale určitě existují i další aplikace.
Aplikace si dokáže zrekonstruovat raid pole a najít správné pořadí disků a nastavení raidu. Pokud nedošlo k jinému poškození tak by to mělo vše fungovat a bude možné obnovit vše.

Případně máš další možnost zaplatit si firmu, která se zabývá obnovou dat, tam je taky velice pravděpodobné že se jim to povede obnovit, ale protože raid tak to asi nebude levné. Např tato: http://www.zachrana-dat.cz/cz/zachrana- ... trana.html
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků