Nečitelná video-dvd

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djkubas91 4. 7. 2017 15:27

Hezký den,

dostal jsem od rodičů za úkol převést jejich rodinná videa z DVD do nějakého v počítači použitelného formátu. Bohužel, několik disků se mi nedaří přečíst, mechanika je vůbec nerozpozná. Záloha samozřejmě není. Vyzkoušel jsem několik programů pro čtení poškozených disků (Iso Buster, IsoPuzzle), ale tím, že Win ani nevidí médium v mechanice, si ani neškrtnou... Disky jako takové se zdají fyzicky nepoškozené, výrobce Verbatim, barva reflexky skoro jako za nova. Původně jsem myslel, že to bude tím, že jsou neuzavřené z DVD rekordéru, ale ani ten je nenačte.

Prosím tedy o názor - všechny mechaniky (PC a DVD rekordér), na kterých se pokouším o čtení mají +- 10 let. Má smysl shánět nějakou novější? Když jsem byl malej kluk, tak se na to u vypálených cédéček dost hledělo, ale DVD mechanika je sice stará, ale z doby, kdy už bylo i pálení DVD standard.
Je možné pokusit se o bitovou kopii v nějaké linuxové distribuci a s tou se pak snažit něco udělat a vytáhnout z ní aspoň poškozené video?

INFO: Win 10 Pro, mechanika LG (https://www.czc.cz/lg-gh22ls30-cerna-bulk/58293/produkt)

Předem díky
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 4. 7. 2017 18:43

Pravděpodobně se jedná o zničená, nebo natolik poškozená média, že je nebute schopen přečíst, nebo na nich provádět pokusy o rekonstrukci. Způsobů, jak zničit optická média je hned několik a nalézají se v běžném prostředí např.: sluneční svit. UV záření spolehlivě likviduje krycí vrstvu z polykarbonátu. 10 - 14 dní na slunci a je po každém obyčejnějším médiu, není-li chráněné filtrem, nebo speciálním obalem. Pro akceleraci přirozeného procesu, se používají např.: gemicidní UV-C výbojky, které médium zníčí v jednotkách sekund/minut. Vlhkost a další vlivy dělají své s oragnikou apod. Zničit si DvD archivy v domácích podmínkách není zase tak těžké.

Předpokládám, že "vzorek" se dostal do spárů další mechanika, pro odzkoušení. Může být vadná, ale také nemusí.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 7. 2017 19:33

Typická chyba BFU:
djkubas91 píše: Win 10 Pro, mechanika LG

Pokud to myslíš vážně, potřebuješ:
1) kvalitní mechaniku místo toho křápu;
2) použitelný OS.
Jestli nemáš tyto možnosti:
předej média odborníkovi.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků