Vadny SSD - PC nebootuje, chyba pri chkdsk

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod crazzy_rabbit 4. 9. 2017 17:01

Dobrý den.

Mám problém se svým SSD. Fungoval necelé tři roky bez jediného problému. Včera jsem k pc ráno přišel, zapnul a PC nenaběhl. Zkusil jsem spustit v poslední známé funkční konfiguraci - nepomohlo. Zkusil jsem pustit ve stavu nouze - nepomohlo - zasekne se vždy při načítání jednoho souboru. Zkusil jsem Windows opravit pomocí instalačního DVD - nepomohlo, beze změny. Zkusil jsem jiný SATA kabel, jiný napájecí kabel od zdroje vč. druhé větve, jiný SATA port na desce, vše bez rozdílu. Po prvotním pokusu PC zamrzne, po tvrdém restartu disk není vidět ani v BIOSu. Po dalším vypnutí a zapnutí je SSD vidět a situace se opakuje. Zkusil jsem SSD připojit do jiného PC přes externí šuplík - PC jde vidět ve windows, v Crystal Disk Info se jeví jako vše v pořádku.

Při kontrole chkdsk s parametrem /f se při fázi 2 - ověřování indexů zasekne cca na 2-4 minuty v jednom místě, začne opravovat chyby a vyhodí hlášku "na disku není dostatek místa pro opravu chyb."

Moje konfigurace:
Windows 7 Ultimate 64bit

MB Asus M5A97 R2.0 AM3+
CPU AMD FX 6300+
GPU AMD R7 265 MSI OC 2GB
PSU Fortron Hexa+ 500w
RAM 2x8GB Kingston HyperX white 1866 MHz
+3x HDD
a to nejdůležitější

SSD Adata S599 128GB

Přílohy - Crystal Disk info; cmd - chkdsk
Chybějící informace obratem doplním.
Budu velice vděčný za rady zkušených. Předem velice děkuji.

S pozdravem Matouš.
Přílohy
PC_Rabbit_CrystalDiskInfo.png
PC_Rabbit_CMD_error.png
crazzy_rabbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 4. 9. 2017 17:32

Neřekl bych že je SSD vadný, ale samozřejmě může.....

Skopíroval bych důležitá data a pak skusil na SSD v jiném PC smazat nějaké soubory aby bylo na SSD místo a pak skusit opravu FS.

Taky bych se kouknul na SSD linuxem zda tam neuvidíš nějaké podezřelé soubory které budou mít podezřelé názvy případně podezřelou délku souboru.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod crazzy_rabbit 4. 9. 2017 19:23

No ono jde o to, že místa tam je dost. Ale vždy, když to při chkdsk vyhodí tuto hlášku, tak pak disk zmizí z windows.

Data tam nemám důležitá, ty důležité mám na dvou různých offline 3,5" HDD. Takže o data tak nejde. Přeinstalovat systém není problém.

Linux doma bohužel nevlastním, případně by byla možnost to odzkoušet, ale myslím si, že ať je s diskem cokoli, tak se to dá vyřešit přes windows či přes nějakou bootovací utilitku (něco jako je SeaTools).
crazzy_rabbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 9. 2017 19:25

Ne neda se vse resit pres windows a to ani nahodou.Minimum je ufsd coz je pro win scifi, raw tim nemyslim fotky :-) scifi na patou.
Ty bootovaci utilitky pochoitelne maji svuj system, ty schopnejsi, coz seagete ani jeho zrcadlovej bracha wd neni ,jsou vetsinou na linuxovym jadre.
Jinak ciste pod win je asi nejschopnejsi winhex forensics edice - laikovi ale absolutne k nicemu.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crazzy_rabbit 4. 9. 2017 19:30

Takže podle Tebe je řešením co?
Naposledy upravil crazzy_rabbit dne 4. 9. 2017 19:31, celkově upraveno 1
crazzy_rabbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ansam 4. 9. 2017 19:30

crazzy_rabbit píše:...Zkusil jsem SSD připojit do jiného PC přes externí šuplík...

V mojom prípade sa vždy rozbehol, keď som disk pripojil v inom PC a vykonal kontrolu tohoto SSD disku:

ObrázekObrázek

Po vrátení SSD do pôvodného PC začalo všetko fungovať bez problémov. Len som na začiatku musel spustiť BIOS a riadne nastaviť poradie bootovania diskov.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 9. 2017 19:35

Řešenim je bootnout fakt live usb typu paragon, gparted a kolecko odebrat oddil -
oddily, vytvorit oddil - oddilyUsetris si dost casu a udela se jasno..
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crazzy_rabbit 4. 9. 2017 19:36

oooooooooo píše:Ne neda se vse resit pres windows a to ani nahodou.Minimum je ufsd coz je pro win scifi, raw tim nemyslim fotky :-) scifi na patou.
Ty bootovaci utilitky pochoitelne maji svuj system, ty schopnejsi, coz seagete ani jeho zrcadlovej bracha wd neni ,jsou vetsinou na linuxovym jadre.
Jinak ciste pod win je asi nejschopnejsi winhex forensics edice - laikovi ale absolutne k nicemu.


Já měl za to, že když má HDD či SSD nějaký takový problém, jde ho odzkoušet takovouto utilitkou.
Pokud to nepomůže, pomůže už jen zaslat přímo výrobci. Ale je to jen moje domněnka, možná i mylná :-)
Ta utilita "winhex forensics" dělá přesně co?

-- 4. 9. 2017 20:40 --

oooooooooo píše:Řešenim je bootnout fakt live usb typu paragon, gparted a kolecko odebrat oddil -
oddily, vytvorit oddil - oddilyUsetris si dost casu a udela se jasno..


No odstranit a znova udělat oddíly + reinstall windows není problém.
Ale jde o to, co tomu disku tedy je, co tohle zapříčinilo...
I software od Adata mi hlásil vždy, že disk je na 100% v pořádku...
I podle počtu celkově zapsaných dat z Crystal Disk Info si nemyslím, že by měl svůj čas...
Jde mi totiž o to, jestli tomu disku můžu ještě věřit, obávám se že ne :-(
crazzy_rabbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 9. 2017 19:41

Parametr E7 ve SMART = nula.
Pokud je SMART správně přečtený, je to konec.
Co s tím?
Vyčistit SSD standardním postupem:
Kód: Vybrat vše
diskpart
list disk
sel disk x
clean

Obnovit zdravý stav OS ze zálohy.
Pomohlo?
ANO:
OK
NE:
Věnuj SSD s důvěrou do sběrného dvora.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crazzy_rabbit 4. 9. 2017 20:26

SSD jsem vyčistil. Naplánoval jsem chkdsk při restartu. Zasekl se ve fázi 4 z 5. Ikonka HDD na PC case svítí už několik minut.

Hádám tedy, že asi řešení je nový SSD :-( ... :-)

https://imgur.com/a/CsnXV
crazzy_rabbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Srandista 4. 9. 2017 20:43

Vycistil ako? Odstranil si vsetky particie a vytvoril ich nanovo?

Milanr1: Health Status ukazuje Crystal 100%, a ten disk nema nabehanych tolko dat, ze by mal byt tesne pred smrtou, takze problem bude niekde inde.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 5. 9. 2017 08:50

crazzy_rabbit píše:Ale jde o to, co tomu disku tedy je, co tohle zapříčinilo...
V mojom prípade tento problém spôsoboval asi 1x za týždeň zdroj. Stalo sa mi to asi 50x. Po výmene zdroja mám už 4 mesiac pokoj a nestalo sa mi to už ani raz.

Ako som písal, tak v mojom prípade sa SSD vždy rozbehol, keď som disk pripojil v inom PC a vykonal kontrolu tohoto SSD disku. Po vrátení SSD do pôvodného PC som ako prvé musel vstúpiť do BIOS a riadne nastaviť poradie bootovania diskov a potom začalo všetko fungovať bez problémov.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 5. 9. 2017 10:35

Podle mě tam bude nabořenej fs s nějakým poškozeným souborem který zabere celý ssd, ale windows ten soubor nevidí tak špatně spočítají velikost.

Prostě boot z live dvd linuxu a kouknout na ten ssd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 5. 9. 2017 10:42

Osobně bych ten disk zformatoval přes GParted na NTFS a pokusil se se o chkdsk znova potom.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod crazzy_rabbit 5. 9. 2017 15:36

Děkuji všem za reakce :-)

Zdrojem to (podle mě) určitě nebude, neboť mi ten disk blbne ve více různých sestavách (zdroje mám Seasonic 620W a Fortron 500W). A blbne ať je SSD připojen přes SATA tak i přes externí USB šuplík. Kontrola SSD disku nedoběhne, zasekne se vždy +/- v jednom místě.

Zítra vyzkouším další zmíněné možnosti a dám vědět. Zatím velice děkuji !
crazzy_rabbit
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků