4TB BarraCuda SMR?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ropný 25. 11. 2017 13:00

Vybírám 3,5" 4TB disk jako náhradu za starší Samsungy HD154UI (1,5TB) a HD204UI (2TB). Hlavní systém mi jede z SSD, ale někam je třeba dát terabajty softwaru, samplebank, partitionů s linuxem, virtualizovaných linuxů, her atd..

Nejlepší cenu za GB má Seagate BarraCuda 4TB (ST4000DM004), ale na tenhle vyměněný SMR model se mi nedaří najít jedinou recenzi (všechno je smíchané s původním ST4000DM005) a obávám se, aby to nebyl po stránce random zápisů stejný chudák jako Seagate Archive (14 hodin uklízení dvou minut random zápisů mě trochu vyděsilo).

Je lepší pro takové použití zvolit WD Blue, případně NASový IronWolf od Seagatu, nebo netřeba řešit?
Má někdo nějakou zkušenost se současnými SMR disky Seagatu?
Ropný
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 26. 11. 2017 20:01

Mě 2x vypekl WD, seagate jsem dával do 5 pc a pořád jedou. Každý podle své zkušenosti.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 11. 2017 20:42

HGST
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ropný 27. 11. 2017 00:40

polda píše:Mě 2x vypekl WD, seagate jsem dával do 5 pc a pořád jedou. Každý podle své zkušenosti.


KineCZek píše:HGST


Chápu! Mně jde hlavně o to, jestli někdo nemá zkušenost s těmi novými disky s SMR technologií zápisu a jestli je to třeba jako systémový disk normálně použitelná věc, nebo je lepší se jim vyhnout / mít je jen jako odkladiště kde netřeba náhodných zápisů.
Ropný
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 11. 2017 05:02

HDD byl
Ropný píše:jako systémový disk normálně použitelná věc

až do r. 2010.
Pak se začal sériově vyrábět SSD => rapidně klesaly ceny.
Systémový HDD nacpe do zařízení jen zhůvěřilý výrobce. :-/
Co s tím?
Jestli nutně nepotřebuješ zálohovat internet do svého PC, používej optimálně 3 SSD:
1) systémový;
2) datový;
3) odkládací.
A optimalizuj OS (viz FAQ).
Pak máš šanci na LN PC.
Zálohování do HDD přenech NASu kdesi ve špajzu.
Ropný píše:ST4000DM004

je vhodný jako libovolný jiný HDD, pokud je plně kompatibilní s daným typem NAS.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 27. 11. 2017 07:16

Milanre, přečti si znovu, pomalu a důkladně dotaz a za každé slovo si dej záhlavec, aby se ti pořádně dostalo do hlavy ;-) . Potom se někde v koutku zamysli a až dotaz pochopíš, tak se zastydíš za svou, v daném kontextu nesmyslnou, přednášku. Kolega potřebuje disk na velký objem dat, systém má na SSD.
(já kolegovi, želbohu, neporadím, protože o discích, vzhledem k mému jinému post-důchodovému pracovnímu zařazení, už nemám přehled)
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 27. 11. 2017 10:30

já se SMR vyhýbám jak čert kříži. Zatím to jde. Takže nemohu sloužit informací, jestli už je SMR použitelné nebo ne.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 11. 2017 11:00

SMR ... kdyz neni zbyti, nasadim to. Jendou stejne nebude zbti tak jako tak. HGST je sazka na jistotu, resp sam pouzivam a mohu jedine: Doporucit, doporucit, doporucit. Jsou sice hlucne, ale spolehlivost dobra.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ropný 27. 11. 2017 13:55

Milanr1 píše:Systémový HDD nacpe do zařízení jen zhůvěřilý výrobce. :-/


Už jen hudební nástroje mi zabírají >1 TB :D Audiovizuální tvorba žere místo.
SSD na systém mám od 2011, souhlas! U spousty dat ale neřeším superrychlý přístup a mám i dva další systémové partitiony (ubuntu a starší win). S 6 let starými 1,5TB a 2TB HDD jsem byl plně happy, ten větší ale nabírá vadné sektory a já chci něco alespoň na stejném levelu. Recenze Seagate Archive mě úplně nenaplnila důvěrou k SMR technologii, tak lovím zkušenosti jestli se jí vyhnout dokud to jde.

KineCZek píše:HGST


Tedy třeba https://pevne-disky.heureka.cz/hitachi-hgst-deskstar-4tb-3_5-sataiii-7200rpm-h3iknas400012872sww/ ?
Ropný
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 11. 2017 15:45

Jestli NAS nemáš a nevadí Ti hlučnost HDD, pak viz Kineczek.
HDD Hitachi a Toshiba se v České kotlině shání obtížně, většina e-shopů je prostě nevede.
Technologie šindelového zápisu je relativně nová, těžko najdeš nějaké dlouhodobé zkušenosti.
Z principu dané technologie vyplývá, že lze data zapisovat do finálního umístění v HDD jedině sekvenčně => není to vhodné pro velké množství malých souborů.
Další problém nastává při pokusu o mazání: nelze vymazat jeden malý soubor bez zrušení celé sekvence a nového zápisu.
(To ovšem řeší diskový řadič, ne BFU.)
Mám tu připravené nové HDD ST6000NM0235, ale stávající diskový řadič v serveru tuhle technologii nepodporuje, instaluji nový.
Po pár letech provozu si můžeme sdělit zkušenosti. ;-)

Pytlík:
už jsem se polekal, že bys se mnou výjimečně souhlasil! :-D
IMHO HDD už bych do PC/WKS/NB necpal.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 27. 11. 2017 20:14

já teď bral 12ks ST6000NM0095 do NASky, tak snad tam mršky točivý taky nějaký ten pátek vydrží.

Z jednoho serveru jsem teď tahal 9let staré WD Re3 SATA. 12ks a všechny zdravý.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků