skryta mechanika ve spravci nefunguje

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod redbiker 6. 2. 2018 18:06

Dobry den, synovci jsem před par lety kupoval ntb Lenovo G500s s předinstalovanými WIN8. Po te v ramci bezplatného upgradeu se nainstaloval systém 8.1 a nakonec WIN10. Do te doby v pohode.

Pak ho dostal synovec (12let) do rukou, stahnul Daemon Lite a nevim, jakym zpusobem (jak je vytvoril ano, nechapal jsem důvod), ale vytvoril v PC tolik virtuálních, ze pocitaci dosla volna písmenka a prestala jit DVD mechanika. Samozrejme jsem tento sw odinstaloval a ve spravci odebral všechny virtualni mechaniky.

Nyní se NTB chova nasledujici, zpusobem:
- mechanika necte disky, ale sviti kontrolka, toci se, ale není ve spravci zarizeni ani v BIOSu. Ve spravci zarizeni jsem odebral všechny IDE/ATAPI, NTB jsem rozdelal a fyzicky ji vyndal a pak zandal a po restartu ji systém nasel, prehrala vlozene medium, ale po dalším restartu opet zmizela. Ted uz je vždy ve spravci zarizeni, když dam zobrazit skryte HW, jako zasedla a nejde s ni nic. Ze stranek lenova jsem daval stahnout nove ovladace, ale na mechaniku zadne novejsi nejsou. Z fora zive.cz, kde se tento problém resil jsem se dostal na nejake cizi forum, kde jsou ctyri zpusoby co delat, když systém nevidi mechaniku. Všechny vyzkouseny (doplneni chybejiciho klice v registru, vymazanei nejakych hodnot, atd.)

Řekl jsem, ze nejlepší bude obnovit systém ze skryte partition, pomoci One Key Recovery (systemova obnova). Po obnove jsou opet zpatky WIN8 a problém porad stejny.

Samozrejme me napadlo, ze by mohl byt problém v samotnem hw, ale napajeni do ni jde, když vlozim CD, roztoci se a blika kontrolka. Navíc mechanika byla pouzivana minimalne, NTB nejevi znamky padu atd.

Nenapada Vas prosim něco?

A asi OT (ale at nezakladam další téma ), ale da se zpet nahodit legalne WIN10? Před obnovou jsem si stahnul jejich product key, ale při tom upgradovani nevim, jestli bude vůbec fungovat.

Moc dekuji
redbiker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 2. 2018 21:52

Standardní postup:
1) boot ze záchranného média;
2) vyčistit systémový/bootovací SSD pomocí diskpart;
3) připojit médium se zálohou W10;
4) obnovit zdravý stav OS ze zálohy;
5) nedávat dětem admin práva!
Pokud nemáš zálohu zdravého stavu W10 (= fatální chyba), postupuj podle FAQ:
https://guide.mople71.cz/cs/wnt/w10install.php
Nezapomeň na začátku instalace OS vyčistit systémový SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redbiker 7. 2. 2018 07:19

super,dekuji za navod. Behem dne se do toho pustim. Myslel jsem, ze kdyz uvedu PC do tovarniho nastaveni,ze to bude dobry.

Jen dotaz pro pouziti Diskpartu: na jedinem HDD mam vytvoreny dve partition (krome dalsich systemovych) na system a data. Vse, co jsem potreboval zazalohovat jsem si dal na "data dsk". Kdyz ted pouziji Diskpart (popr. i tu samotnou instalaci WIN10) a bude potreba formatovani, pujde pouzit jen na tu cast systemovou? Nebo vsechno zformatuje a veskere partition odstrani?

Dekuji
redbiker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2018 07:42

Funkce "tovární nastavení" je ve W10 poněkud degradovaná a nefunguje správně.
Příkaz clean vyčistí dokonale celý disk.
Laciné moderní NB tvaru žiletek mají zásadní nevýhodu:
umožňují fyzické připojení jen jedné interní diskové jednotky => fatální nemožnost optimalizovat OS fyzickým oddělením binárek od dokumentů. :-(
Takže je to nutné nahradit zoufalstvím: rozdělením SSD na bootovací a datovou partition.
Lepším řešením je zapojit datový SSD|HDD jako externí do USB-3 nebo lépe: extSATA, ale tím zase laciné žiletky nejsou vybavené.
Zásadním řešením je nekupovat žiletky. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků