Druhý disk do DS213j

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djkubas91 3. 3. 2018 18:11

Ahoj všem,

prosím jen o potvrzení/vyvrácení zamýšleného úkonu.

Mám doma Synology DS213j, tedy dvoudiskový NAS osazený od pořízení pouze jedním 2TB diskem WD Red (tenkrát z finančních důvodů, od té doby prostě neřešeno). Slouží jen jako zásobárna filmů a seriálů, tj. žádné krizové zálohy a data.

Funguje stále bez problému, ale je to už pět let, co ho mám a rád bych do něj jako "zálohu" umístil druhý disk do RAID1, kdyby se ten původní odporoučel do věčných lovišť. S prázdným NASem vím, že se prostě zapne a po instalaci DSM nabídne možnost využití disků (RAID 1, 0 nebo separátně). Jak to ale je s plným NAS? Bude stačit strčit nový disk do slotu, zapnout a řídit se podle nového průvodce? Nerad bych nějak omylem skončil zrcadlením prázdného disku na plný :)
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod H0nz1c3k 3. 3. 2018 22:32

ahoj, tpho bych se nebal, pokud bude disk bez partition/dat tak te pruvodce sam navede. kazdopadne zaloha by bodla ... kdyby neco ;)
H0nz1c3k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 4. 3. 2018 17:43

Díky za potvrzení :)
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 3. 2018 18:08

Nevím kolik má H0nz1c3k zkušeností, ale řekl bych, že jich moc nebude.

V drtivé většině mají tyhle topinkovače svoje vlastní FS. Takže když budeš chtít udělat R1 dost dobře to skončí tak, že budeš mít 2 prázdné disky...

Podívej se na stránky výrobce, případně se obrať na jejich podporu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 5. 3. 2018 11:56

nevím pythone jaké máš zkušenosti se synology, ale to se zrovna chová dost korektně a nepustí tě (bez výrazného varování) do nějakého smazání disku / zrušení groupy.

Takže se zálohou dat, bych se přidání disku a spuštění wizardu taky nebál. Maximálně Ti řekne, že ten disk bude jako další disk v nasu.

Letmé přečtení vypadá, že hledáš toto

https://www.synology.com/en-global/know ... _raid_type
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 3. 2018 12:15

Já tyhle topinkovače neuznávám... Ale to je jedno.

Jde o to, že tam nejspíš bude to varování - neříkám, že nebude - a že bude nutnost ten RAID udělat od znova. Tedy samazat data.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 5. 3. 2018 13:49

Jo nakonec jsem se prokousal tím jejich SHR a mělo by si to (snad) všechno nastavit samo. No pro jistotu ty data ještě hodím na externího dědečka, a večer zkusím, jak to půjde nebo nepůjde.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod jirkau 5. 3. 2018 14:08

Mám Synology Ds215j a po přidání druhého disku došlo bez problémů ke zkopírování obsahu prvního disku i na druhý a měl jsem R1. Zálohu pro všechny případy doporučuji.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 6. 3. 2018 12:39

Synology nemám, mám NAS od konkurence, od Netgearu, ale obě firmy mají podobné řešení. Takže ať už je to SHR od Synology nebo X-Raid od Netgearu, obojí by to mělo dělat vesměs automaticky a samo. Možná to bude chtít někde odklepnout nějaké potvrzení a pak už to jede samo.
Mám zkušenost s tím netgearem. Tam vím že to proběhlo automaticky, ale musel jsem mu dát absolutně čistý disk. S tím jsem chvíli bojoval, protože jsem disk nejprve v počítači zkoušel zda tam nejsou chyby. A ikdyž jsem pak vytvořenou partition odstranil tak to NAS nebral jako prázdný disk. Na disku mi totiž zůstala tabulka oddílů (MBR, GPT) a NAS to identifikoval jako že disk není čistý a myslím že mi nabídl vymazání a jeho použití, ale protože jsem si nebyl jistý co vlastně chce vymazat tak jsem do toho nešel a řešil disk. Až když jsem použil diskpart a provedl clean disku v něm, tak byl disk čistý. Pak jsem ho dal do NASu a bez problémů to šlo automaticky, nic to už mazat nechtělo.

Píšu to z důvodu že synology se může chovat stejně. Pokud mu dáš čistý disk, tj nově koupený a vybalený tak by s tím neměl být problém. Ovšem pokud ten disk někde jel tak tam může být nějaký pozůstatek. Například právě ta tabulka oddílů, která tam často zůstává. Tak se pak nediv že se to může chovat jinak.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 3. 2018 12:47

Typický OOO:
Nargon píše: vytvořenou partition odstranil

Čištění disku se provádí standardně:
Kód: Vybrat vše
diskpart
...
clean

Viz FAQ!
A to i v případě zcela nového HDD/SSD.
Nějaké formátování nebo prosté smazání partition neznamená prázdný disk, i když se tak ve správci souborů jeví.
Vyčištěním vyloučíš možné rootkity z výroby.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 7. 3. 2018 19:42

Tak jen pro případné další nerváky jako jsem já - všechno proběhlo naprosto korektně a bez problémů. Po připojení nové disku do NAS se disk objevil jako neinicializovaný a v přehledu svazků nabídnul připojení do Synlogy Hybrid RAD.

Po potvrzení došlo k vytvoření
Kód: Vybrat vše
Synology Hybrid RAID (S ochranou dat s tolerancí 1 závadného disku)

a už se data pomalu kopírujou z jednoho na druhý.

Vše tedy vypadá bez problémů a snad ani vy se toho nemusíte kdyžtak bát.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Jops 8. 3. 2018 10:10

tak jeste zkus, zda to funguje. Vypni NAS vyndej puvodni HDD a zda filmy potom porad uvidis :) at mas jistotu
Jops
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků