NAS [cca 6-10 tis. Kč] + KODI - Prosba o pomoc při výběru

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bejkos 17. 3. 2018 14:43

Zdravím, rád bych vás požádal o pomoc s výběrem NAS v cenové hladině nejlépe kolem 8-10 tisíc korun. Za poslední 2 dny jsem prošel spoustu článků kde prakticky každý uživatel doporučuje trochu jiné řešení. Předem bych rád upozornil, že je pro mě celá problematika úplně nový svět a prakticky s ní nemám téměř žádné zkušenosti, mým dosavadním vrcholem bylo kompletní sestavení herního PC, tak mě prosím hned nezatracujte...

Od úložiště bych požadoval přístup k souborům přes PC / mobil (Android i iOS) / TV (v současnosti Samsung STV 2015), líbila se mi také možnosti využití NAS jako malého domácího poštovního serveru. Původně jsem začínal s možností zapojení "jen" síťového disku, nicméně jsem se postupným pročítáním jednotlivých článků dopracoval k tomu, že NAS bude vhodnější volba. Dále bych pak z pochopitelných důvodů upřednostnil již hotové řešení jednoho z výrobců před stavbou vlastního stroje, se kterou bych akorát otravoval spoustu dalších lidí, protože sám bych to nejspíš dohromady nedal (nebo by to zabralo moře času). Po důkladném hledání jsem dospěl k závěru, že z hlediska jednoduchosti obsluhy a dostupnosti aktualizací a rozšíření jsou nejvhodnější výrobci Synology a Qnap. Jednoduchost obsluhy je pro mě velmi důležitá, neboť nejsem žádný nadšenec do úložišť a nerad bych u zapojování a nastavování zařízení ztratil celé dny života.

Jenže tady už narážím na první nejasnosti. Hned z počátku mi není jasné, jak výkonný HW pro svůj NAS vlastně potřebuji v případě, že se na něj budou připojovat najednou max. cca 2 zařízení + TV? Je zde spusta řešení, od jednojádrových po čtyřjádrové procesory, od 512 MB ram až někam do 8 GB (u těch "běžných"). Bohužel si v tomto případě nedokážu představit, jak výkonný HW vůbec využiji. Většina článků s touto problematikou je i několik let stará a nevím, o kolik se za tu dobu posunuly HW nároky na NAS pro domácího uživatele. Podle všeho bych si (snad) měl bohatě vystačit s 1 GB RAM a dvoujádrovým procesorem? Podle toho jsem pak volil vhodné kandidáty ke koupi, jenže absolutně nedokážu odhadnout, jestli nejsou pro mé potřeby domácího použití až zbytečně moc výkonné?

https://www.alza.cz/synology-diskstatio ... 121458.htm
https://www.czc.cz/qnap-ts-231p/202853/produkt
https://www.czc.cz/qnap-ts-251a-2g/196297/produkt

Další větší problém, na který jsem narazil, je způsob připojení NAS k TV. V současnosti jsem využíval tu nejjednodušší metodu - z PC zkopírovat soubor na USB, ten vložit do TV a zapnout film :D Původně jsem si tedy myslel, že bude stačit propojit TV s NAS přes DLNA a vše bude OK. Jenže pak jsem začal narážet na příspěvky, že daleko lepší volbou je připojení RPi s KODI do TV a pro práci s multimediálními soubory využívat aplikaci KODI (co jsem pochopil tak je zde daleko lepší podpora formátů + titulků a rozšíření, RPi je nejspíš také výkonnější než moje TV). Jenže v jiném příspěvku jsem se zase dočetl, že novější NAS od QNAP již přímo podporují instalaci KODI a umožnují přehrávání multimédií přes HDMI výstup přímo z NAS, nicméně nikde jsem se již nedočetl, které řešení je lepší a proč. Navíc jsem se dočetl, že používají starší HDMI rozhraní nepodporující 4K ve vyšší frekvenci snímků apod. Což se mi moc nelíbí vzhledem k tomu, že předpokládám, že NAS současnou televizi přežije a nerad bych za pár let zjistíl, že je kvalita videa omezena HDMI výstupem z NAS. Myslíte, že by bylo vhodné začít zakoupením Rpi, naistalovat KODI a připojit ho k PC a TV a po ozkoušení teprve přistoupit k nákupu NAS? Dále se mi také nedaří nalézt bližší podrobnosti o možnostech zrcadlení dat z jednoho disku na druhý. Mohu zrcadlit pouze celý disk, nebo lze vybrat jen určitou složku (oddíl), která se má zrcadlit i na druhý disk (např. fotky) a zbytek disku využívat baz zrcadlení? Tedy když budu mít např. 2x 4TB, tak abych mohl 1TB zrcadlit na druhý disk a zbylých 6TB využívat pro multimediální soubory, které zálohovat nepotřebuji? Snažil jsem se prostudovat pár článků o problematice RAID, ale odpověď na tuto otázku jsem nikde nenalezl a když ano, tak to byl např. 8 let starý článek.

Předem všem mnohokrát děkuji za tipy a rady při výběru. Snad jsem zde nenapsal žádné blbosti, kvůli kterým by si zkušenější uživatelé vyškrábali oči.

Bejkos
bejkos
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 17. 3. 2018 19:49

Bejku,
Je to strašně dlouhý a spíš úvaha než dotaz, zkusím zareagovat na par věcí, které jsempostřehl. Případně dotazy naforomuluj a nějak utrid :

AD device vs stavba: pokud nemáš nějaké extra požadavky na počty slotů, specifický HW/SW a nechceš si s tím hrát tak koupě hotového řešení je dobrá cesta

AD HW: pokud nechceš na nasu mít nějaké extra náročné výpočty (transcode videa, webový server se stovkami přístupů, db,...) tak stačí ty nižší verze (u synology obecně "bílá" barva). Jediný požadavek, který znamená Intel procesor může mít pokud bys chtěl použít aplikaci plex. Pokud nevíš co to je tak ji nepotřebuješ a ani nad tím dál neuvazuj :)

AD poštovní server: kravina. Potřebuješ veřejnou IP adresu, umět to nastavit a dal hlídat. Jestli chceš vlastní doménu kup si google apps nebo zadarmo zoho.com a víc neřeš

AD připojení k TV: začni dlna. Až ti to nebude stačit Příhod nějaké média centrum

AD RAID: RAID jako takový máš jenom disk disk, bez výběru. Pokud chceš zrcadlit konrektni složky, je to třeba udělat ručně nějakým skriptem, který se bude v nějakém intervalu pouštět. Jenom toto je nutné si rozhodnout na začátku. Rozpojeni raidu není úplně easy věc...

Ať slouží
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod jirkau 10. 4. 2018 13:12

Pokud uvažujete o RPi tak pozor, pokud vím tak žádná verze nezvládá kodek H.265. A to může být pro budoucnost docela velké omezení. Já kvůli tomu Ri 2 vyměnil za Android TV box.

Mám synology DS215j, Android TV box a funguje to bezvadně. Trochu mi to kazí starší televize s dnes již sěšným rozlišením (1024x768). Ale obecně tuto kombinaci mohu doporučit.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 10. 4. 2018 17:35

mam rpi3 i NAS, na mobilu bezi yatse, takze multimedia ovladam z mobilu.Co bude az bude, je otazka az bude..S pi nic nezkazis, nicmene ve finale je to primarne o tom JAK si to nastavis.Mne se nechce sahat ani na mys ani na klavesnici, takze m3u tedy televize, multimedia, addony vse pres mobil, vzdalena mys nebo touchpad, vzdalena klavesnice.Jo jeste es file explorer v mobilu, ten jsem zvyklej pouzivat k pripadnym presunum souboru mezi nasem, notebookem, rpi3 ,potazmo kodi a tv.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 4. 2018 19:04

Pokud jde o HEVC, tak to chce OODROID :)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků