Možnost připojení SATA disku na ATA základní desku

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 5. 2018 14:59

Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 15. 5. 2018 16:11

Milanr: Ktery konkretni zakladni pojem ohledne toho, ze "SATA je IDE"?
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 5. 2018 18:21

Pro pochopení by Ti možná stačila i jedna věta, cituji:
Parallel ATA, originally IDE and then standardized under the name AT Attachment (ATA), with the alias P-ATA or PATA retroactively added upon introduction of the new variant Serial ATA.

IDE = starší termín pro ATA.
ATA = SATA i PATA.
Co Ti na tom není jasné?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 15. 5. 2018 22:45

Neni mi jasne, kde se bere ono IDE = SATA. V tebou ocitovanem odstavci se, pokud umim cist, pise, ze
PATA s puvodnim nazvem IDE a pozdeji standardizovana jako ATA zacala byt nazyvana prave jako "PATA" v okamziku predstaveni seriove varianty.
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 5. 2018 23:13

Protože tím by se původní jednoznačný termín ATA stal dvojznačným: platil by i pro rozhraní SATA i pro PATA.
Od vzniku rozhraní SATA by se staré termíny IDE/ATA už neměly používat právě pro uvedenou nejednoznačnost.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 17. 5. 2018 17:16

Suk má pravdu. Dávat rovnítko mezi IDE a SATA je nesmysl. Původem je to protokol, ze kterého se vyvinulo ATA, ale v hovorové IT mluvě se tato zkratka používala jako synonymum pro ATA/UATA/ATAPI (ač jsou mezi nimi určité rozdíly). S příchodem SATA se pak všechny varianty paralelního rozhraní zaškatulkovaly pod PATA.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 18. 5. 2018 10:40

Myslím, že se tu jedná o hru se slovíčky, ve které není nutno pokračovat.
Já děkuji Milanrovi za nezvyklou podporu a myslím, že bylo dost hašteření ohledně IDE
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 18. 5. 2018 12:49

Jednou jsme tu nejake odborne forum, tak bychom se meli vyjadrovat odborne a nezachazet s (odbornymi!) terminy jak na mimibazaru, ne? ;)

A IDE, pokud je mi znamo, nebylo oznacenim jen pro samotny ATA protokol, jako pro cele rozhrani - tedy vcetne toho 40pin konektoru. Novejsi generace (to jsem se zacal o PC zajimat ja) pak oznacovali jako UATA/UDMA, nekteri vyrobci to snad oznacovali jako (E)IDE. Pak se objevila SATA - absolutne odlisna fyzicka vrstva a snad i nejaky zmeny v (jinak kompatibilnim) protokolu - a neni zadny duvod to nazyvat IDE. Maximalne, kdybychom to chteli pojmout jako doslovnou zkratku, ale to by byla docela chybna interpretace, jak tvrdit, ze rs485 je taky USB...

PS: Ano, uvedomuju si to a proto je to muj posledni prispevek ;)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 5. 2018 04:44

Pytlík píše:c) dost pochybuji, že k nějakému převodníku lze naráz připojit dva disky.


Jen proto, že jsi takový převodník neviděl, neznamená, že neexistuje. Jeden se mi tu zrovna válí na stole.. na ukázku mi tu akorát chybí libovolný PATA disk. Zašlu ti foto, až si nějakej vezmu z vyřazovaných PC.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 5. 2018 05:18

Že má jeden převodník několik konektorů neznamená, že zvládne všechny současně. Jeden takový se mi válí v šupleti.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků