Vypnutá funkce TRIM

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Madmax1xxx 11. 5. 2018 15:29

Ahoj všichni. Pořídil jsem do starého PC SSD Kingston A400 120GB. Po instalaci Win7 64bit Ultimate jsem si ale všiml stavu disku v programu HDD Sentinel: "Funkce TRIM SSD je podporována, ale je vypnutá. To je doporučené při aktualizaci operačního systému, diskového řadiče nebo jeho ovladače pro zlepšení výkonu." Rychlost je snížena na 80%. Už se to tu jednou řešilo v srpnu 18 nucenou instalací řadiče SATA AHCI. Abych eliminoval prastarý HW, zkusil jsem disk v novějším herním PC se stejným operačním systémem. Výsledek stejný. Nakonec jsem disk strčil do pracovního ntb HP 650 a nainstaloval čistou verzi Win 10 Home 64bit. Disk hned od začátku fungoval i s funkcí TRIM a vypadalo to na vyřešení problému. Bohužel jsem po týdnu kouknul znovu do HDD Sentinel a disk je znovu bez TRIMu. Zřejmě na to měla vliv jedna z aktualizací Win, několik dnů to bylo OK. Na příkaz "fsutil behavior query DisableDeleteNotify" mi to napíše, že je v 0. V biosu volba přepnutí režimu SATA/AHCI není, zkusil jsem nainstalovat dvě verze intel RST, kterým se to tehdy vyřešilo, ale hodí mi to chybu: Tato platforma není podporována, a nenainstaluje se to. Ještě jsem zkusil jiný ovladač SATA AHCI, ale bez úspěchu. Mám podezření, že TRIM nefunguje ani jiným majitelům tohoto disku, ale nevědí o tom. Pokud jste se s tím někdo setkal, budu rád za radu. Prošlo mi rukama 15-20 SSD, ale tohle se mi stalo poprvé. Děkuji.
TRIM_HDD_Sentinel.jpg

TRIM_cmd.jpg
Madmax1xxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 11. 5. 2018 17:36

Když příkaz fsutil behavior query DisableDeleteNotify vrací 0, znamená to, že je TRIM aktivní.

Pro ověření funkčnosti použij program TRIM check.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků