nas server: změna z SHR na raid0

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod audis 9. 9. 2018 12:07

zdravím, prosím o radu se svým nas Synology ds218j (2 diskový nas). Nyní v něm mám 2 TB disk. Chtěl jsem připojit druhý 1 TB disk do Raid0 a mít 3 TB úložiště.
1. prý nebudu mít 3 TB, ale méně. Je to pravda? kolik?
2. nyní je ten první disk v režimu SHR. zamontoval jsem druhý disk. Menu nasu neumožuje zvolit volby PŘIDAT DISK, ZMĚNIT TYP RAID, ZMĚNIT NA PODPORU VÍCE SVAZKŮ. screen https://www.dropbox.com/s/8vl6r2i4g3z43 ... 9.png?dl=0 . To ani nemá jít?
3. jediný způsob pro používání raid0 mě napadá odstranit FONDY? nebo SVAZKY? a s těmi dvěma disky vytvořit raid0 od novoty. je to tak? (počítám se ztrátou dat)
3.1 když to udělám, v nastavení zůstanou uložení uživatelé, nastavení nasu apod?

Data mám zálohovány na dalším externím samostatném disku.
Děkuji za rady.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 9. 2018 13:28

1) Bude to cca 2.6 TB. Tak jak teď na samotném 2TB disku by jsi měl mít cca 1.8TB.
2) ne, shr se snaží data zrcadlit. Proto k disku 2TB ten nový 1TB ani nenabídne. Není to jak udělat.
3) po odstranění svazku by měl nabídnou nas při novém vytvoření JBOD a tím disky spojit. Při úmrtí jednoho disku počítej se ztrátou všech dat
3.1 ano nastavení a uživatelé zůstanou na systémovém oddíle nedotčeny.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 9. 2018 13:56

děkuji za reakci. OK. Jdu odstranit stávající ~oddíly.
ODstranuji Svazek1, ale to se neprovede, protože píše, že je třeba ukončit služby:
- SVAZEK1
- audio , resp. dále v textu AUDIO STATION
- video resp. dále v textu VIDEOSTATION
(screen . https://www.dropbox.com/s/v6jqkysagubv0 ... 9.png?dl=0
Kde se ukončují? hodinu hledám ale nenacházím. Nebo tomu nerozumím.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 9. 2018 14:00

V centru balíčků odinstaluj audio a video station
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 9. 2018 14:17

- videostation tam odinstaloval. :-) . edit: audiostation také na druhý pokus.
- kde je ten SVAZEK1 k odinstalaci?

screen současný stav, překáží SVAZEK1 https://www.dropbox.com/s/3c4u2wnsv37ek ... 9.png?dl=0

-- 09 zář 2018 15:27 --

odinstalace SVAZEK1 je asi synonymum pro ODINSTALACI SLUŽBY DRIVE. provedl jsem.

Nyní bych měl moci tedy již odstranit SVAZKY nebo FONDY Co mám zvolit / jaký je mezi tím rozdíl?

-- 09 zář 2018 15:43 --

odvážně jsem sám úspěšně: odebral stávající fond, vytvořil nový fond, volím raid0, oba disky k dispozici, nechat zkontrolovat paritu disků, probíhá kontrola parity disků. Vypadá to dobře.

Děkuji za pomoc.

-- 09 zář 2018 15:55 --

po odebrání FONDU a vytvoření nového fondu potvrzuju zachování nastavení UŽIVATELŮ.

zmizela však většina aplikací, která tam byla předtím od novoty. Kromě HYPER BACKUP, kterou jsem poté vyhledal a naistaloval v tom obchodě s aplikacemi, žádné jiné naštěstí nepotřebuji k životu.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 9. 2018 20:26

Ano aplikace se instalují na svazek. Proto se odstranily spolu s ním.
Bylo potřeba odstranit fond (nese typ raidu) ale s ním se odstraní i všechny svazky na něm.

Super že se podařilo! Kapacitu máš tedy jakou?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 9. 2018 21:10

v modulu FOND ÚLOŽIŠTĚ to ukazuje "kapacita 2,72 TB".

Pokud si vzpomínám dobře, různé moduly ukazují celkovou kapacitu úložiště různými hodnotami, rozdíl až 100 GB (taky tam bude zaokrouhlování).

PS: kontrola parity probíhala na zasunutých discích 2TB a 1 TB 7 hodin. Doufám že to je v normálu a disky nejsou v (_!_)
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 9. 2018 21:24

Kontrola parity trvá. To je normální.

Nastav si upozornění na vadné sektory a máš nějakou šanci odhalit začínající smrt disku odhalit dříve než se sesype.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 9. 2018 21:43

Nastav si upozornění na vadné sektory

kde v nastavení? Mám defaultní, ale pro jistotu zkontroluju.

Když tomu tak rozumíš, ještě jeden dotaz prosím:
když jsem před rokem v osobním počítači pomocí programu Servilio udělal v pc virtuální DLNA server, televize připojená do sítě (Samsung z roku 2017) zobrazovala při výběru filmů k přehrání náhledy souborů videí. (nevím jak to lépe popsat. prostě jako když průzkumník v pc v ikoně souboru zobrazí miniaturu obrázeček z videa).

Dnes v DS218j to miniatury v tv nezobrazuje. Existuje v nastavení nasu ds218j nějaké nastavovátko, které mi ty miniatury v televizi bude dělat? Nepoužívám žádný Videostation, prostě v uložišti nasu je defaultní složka VIDEO, televize ji vidí a tam mám filmy. Děkji za radu.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 10. 9. 2018 20:10

Obnovil jsem data a nějaká nastavení z předchozí zálohy. Televize vůbec nevidí nas server (na tv po stisku Source tam není modrá ikona jako zdroj médií:-).

nevíš co mám kde zkontrolovat? Může mi chybět v nasu nějaká aplikace?

-- 10 zář 2018 21:28 --

příčina: není nainstalovaná aplikace MEDIÁLNÍ SERVER. Nebyla zálohována zřejmě.

řešení: nainstalovat aplikaci MEDIÁLNÍ SERVER (Centrum balíčků > najít "Mediální server" > instalovat > nastavení nastavit, dole použít. TV vidí nas server. :-)

Ve file explorer se objeví nově složks AUDIO, PHOTO a VIDEO (popř. po refresh okna).
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 17. 11. 2018 22:28

zdravím, mám obavu, že mám z nasu pomalou rychlost čtení. je normální následující situace?
zařízení:
NAS Synology ds218j, obsazeny 2 disky (každý jiného stáří a kapacity, raid JSOB a stejně bylo s RAID0, glan kabely router sítovka-pc. NAS zaplněn z 3/4 kapacity.
počítač: 8 let staré stolní pc, ssd disk MX500. deska http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... support-dl

problém:
při kopírování velkého souboru z nasu do pc, rychlost zápisu 50 MB/s. To je normální?

A přitom:
- když byl v nasu před časem jen 1 disk a ted nevím jestli byl plný nebo prázdný, při kopírování souboru do pc zápis 100 MB/s. Obráceně do nasu opět 100 MB/s. (i víc když byl prázdný :-)
V současné době:
- při kopírování z pc do nasu, zápis 100 MB/s. (tedy obráceně než je vytučněno)
- při kopírování v pc mezi složkami na tom jednom SSD, zápis třeba 150 MB/s
- při kopírování z nasu přes jeho usb3,0 do připojenému externího sata disku, zápis 70 MB/s. Obráceně to samé.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 21. 2. 2021 18:21

zdravím po čase. NAS Synology ds218j slouží pěkně.

prosím o pomoc. Snažím se zřídit účty jakub a zuzana a aby měly ve složce home složku uživatele.
Nedaří se. Vytvoří se jejich složka v homes. A ta se mi ani nedaří namapovat pak v počítači (tento počítač - připojit sítovou jednotku). Poradil by někdo jak na to?
Obrázek

Ve složce home nic není. Když jsem to koupil, tak možná ne úplně chytře jsem soubory pro rodiče vytvořil a dal do složky _petra a _rodiče a nastavil jim, že kromě admin do nich nikdo nemá přístup. To pak ještě změním až se naučím vyřešit hlavní dotaz.

složku uživatele povolenou mám.
Obrázek
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 2. 2021 23:35

Máte správně nastavenou skupinu, do které noví uživatelé patří? Například Host/Guest nemá vlastní složku ani práva k přístupu do takové složky (pokud byla ručně vytvořena).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 27. 2. 2021 21:07

zdravím, děkuji za reakci. Uivatel Zuzana a Jakub jsou ve skupině Users a Děti. (Users nejde odznačit. Users tam byla defaultně). Je to správně?
Skupina Users:
Obrázek
Obrázek

Skupina děti:
Obrázek

uživatel Jakub:
Obrázek
Obrázek

Díky.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků