NAS nebo jiné řešení?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ridder 12. 11. 2018 18:25

Zdravím,

hledám řešení následující situace. Mám malinkou firmu, kde používám účetní soft, který měnit určitě nebudu. Účetní se ke mě vzdáleně připojuje a kontroluje, jestli je vše ok. Nevýhoda je, že mi vždy zavolá, připojí se a nemůžeme pracovat oba zároveň. Řešením by byl asi nějaký server, ale ten bych pomalu na nic jinýho nevyužil a asi to není úplně low cost řešení.

NAS mě zaujal, protože bych tam využil:
1) Přehrávání filmů do TV
2) Záloha fotek - ideálně něco na způsob Google Photos. Tzn synchronizace fotek, které jsou vyfoceny na mobil
3) Záloha dat
4) Cloud - ideálně možnost párovat s Google Drive
5) Stahování

Navíc i cenově to není špatný, protože QNAP TS 228A i Synology DS218j jsou kolem 4500 Kč + 2x 2TB WD Red a jsem na ceně do 9000 Kč.

Předpokládám, že tady narazím právě na problém toho účetního softu, kterej na linuxu není, takže ho tam nerozjedu. Nebo je nějakej emulátor nebo tak něco? Případně jaké řešení prosím navrhujete? Budu vděčný za každou radu.

Ještě dodám, že nejsem úplně znalec ohledně IT, takže čím lehčí řešení, tím lepší.
Ridder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 11. 2018 04:41

No, viděl bych to na několik možností, ale těžko říct, co z toho by mohlo vyhovovat.

1. Nákup repasovaného serveru / serveru z druhé ruky. Kolem 9 tisíc se dají pořídit vcelku slušné stroje (slušné = ve smyslu zde uvedených potřeb).
Např. něco takového (bez disků): https://pc.bazos.cz/inzerat/95070896/DELL-PowerEdge-FS12-TY-2xL5630-213GHz-16GB-RAM.php

Výhody jsou jasné; stačí dokoupit pár disků (ideálně 3 pro RAID 5, popř. rovnou 4 pro fajnšmejkry a RAID 6), nainstalovat hypervizor (třeba takové ESXi), a pak lze virtualizovat až 8 operačních systémů (alespoň na free licenci ESXi) - vše skrze webové rozhraní. Tudíž zde třeba Windows pro ten účetní software a ještě zbude spousta výkonu na další věci; např. vlastní web server na Linuxu. Časem stačí přidat další disky, pokud by místo nestačilo; RAID 5 navíc přežije selhání jednoho (RAID 6 přežije i dva) z disků (nicméně RAID záloha).

Věci jako přehrávání filmů do TV lze pak řešit v rámci OS Windows. Nevýhoda tohoto řešení je pak hlučnost (pokud server nelze zavřít do nějaké - ideálně chladné a klimatizované - technické místnosti, tak prostě bude hučet .. a celkem dost) a o něco vyšší pořizovací náklady (zde především za disky).

2. Udělat si nějakou levnou skládačku, nainstalovat vše potřebné a přistupovat k tomu jako k síťovému úložišti. Proti toustovačům typu QNAP / Synology, atd. je výhoda jasná - vyšší rozšiřitelnost, možnost běhu libovolných aplikací, resp. OS. I na levné skládačce lze též virtualizovat. Nevýhoda oproti prvnímu řešení je, že integrovaná RAID řešení nejsou nic extra (takže použít spíše bez RAIDu, byť RAID 1 to třeba zvládne ještě OK). Cenově se však lze vejít do stanoveného rozpočtu se vším všudy a hlučnost bude též jinde.

3. Toustovače typu QNAP / Synology. Osobně nemusím a pokud to jde, tak ani nikomu nedoporučuji, použitelnost pouze v rámci toho, co umožňuje vestavěný software - problém s účetnictvím by to ale nevyřešilo, pouze by jste získal síťové úložiště, kam si můžete čas od času překopírovat (zazálohovat) databázi toho účetnictví, bude to přehrávat filmy do TV, sem tam to něco možná stáhne.

Teď otázka, jaké jsou u vás podmínky a co by se nejvíce z těchto řešení hodilo.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mirha 15. 11. 2018 08:13

Hlavní věc je ta, jestli to umí ten účetní SW.
mirha
mirha
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 15. 11. 2018 16:14

2milsimr: tento tvůj názor čtu porůznu u každého druhého postu o nasu. Je IMHO potřeba se taky podívat okolo a nežít v situaci před deseti lety. Hw, kterému pejorativně říkás toustovače, se narozdíl od tvého povědomí dost vyvíjí. A ano, pokud se koukas na ty nejnižší soho řady, které jsou, tak ty jsou primárně o úložišti a cokoli navíc je plus a nezřídka kdy kompromis.

Jakmile se pak podíváš na vyšší řady, zjistíš, že typicky umí server grade funkce, v uživatelsky privetivem prostředí, které míří přesně na firmy, které si nemohou dovolit mít vlastní IT, ale už potřebuji funkce z toho velkého světa (virtualizace, backup a recovery, doména, WiFi,...), Které nějak nastaví sami nebo jim To jednou nějak
Nastaví a pak s tím samodomo nějak žijou.

Tolik ad nas.

Pro tento případ si nicméně myslím, že koupit repasovaný komp, kam se nahraje účetnictví, které se bude někam jinam zálohovat, je lepší přístup.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod mirha 15. 11. 2018 16:56

Z dotazu jsem pochopil, možná špatně, že jde především o toto:
Mám malinkou firmu, kde používám účetní soft, který měnit určitě nebudu. Účetní se ke mě vzdáleně připojuje a kontroluje, jestli je vše ok. Nevýhoda je, že mi vždy zavolá, připojí se a nemůžeme pracovat oba zároveň.

Jestli to jeho účetnictví neumí práci v síti, nebo jeho autor nemá síťovou verzi, tak to, co nakoupí může, používat na vše co píše v dotazu, jen ne na to účetnictví.
mirha
mirha
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 15. 11. 2018 19:22

Já teda dotaz pochopil malinko jinak... Máš aktuálně účetnictví typu Money nebo Pohodu (anebo něco jiného, ale ne nic po DOSem), které máš nainstalované lokálně u sebe v komplu. Když chce účetní něco kontrolovat nebo předělávat, připojí se přes RDP nebo TeamViewer a hrabe se ti "v reálném čase" v počítači.

Toto NASem nevyřešíš, neb ten opravdu funguje jako úložiště a záloha dat.

Tvým řešením, pokud to ten záhadný SW podporuje, je server. Klidně repasovaný a ani ne bůhvíjak výkoný, ale server, který umožňuje instalaci účetního SW (tedy typicky s Windows) a na kterém budeš mít zajištěn dostatek licencí pro vzdálené připojení na jeho plochu.

V praxi to tedy bude fungovat tak, že ty už účetnictví ve svém počítači mít nebudeš a budeš se k němu připojovat na vzdálenou plochu serveru. Stejně jako účetní.

Důležité, mimo parametrů serveru, se kterými ti poradí jiní, je, že potřebuješ mít a) dostatek licencí pro využití RDP serveru a b) dostatek licencí pro současný přístup k účetnictví. Money to má třeba tak, že si platíš počet souběžných přístupů (zalogovaných uživatelů) k účtu zároveň.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 11. 2018 02:21

Doggg píše:....


No, uvažoval jsem asi takto;

1. V ceně okolo 9 000,- - viz:
Ridder píše:Navíc i cenově to není špatný, protože QNAP TS 228A i Synology DS218j jsou kolem 4500 Kč + 2x 2TB WD Red a jsem na ceně do 9000 Kč.

ty "vyšší řady" NASů, na které odkazuješ, dost pravděpodobně neseženeš a to ani z druhé ruky. Zbývá tedy soho, čili toustovače. Sám uznáváš, že pokud jde o tato zařízení, mám pravdu. Když se tedy na tomto shodneme, tak pak přeci nemůžeš protichůdně očekávat, že tady budu nějaké soho NAS řešení vychvalovat a doporučovat; to přeci nedává smysl.

Mj., podotknu, že k domácímu užití se tu ohledně soho NASů již delší dobu raději nevyjadřuji vůbec - sám jsem rok zpátky něco obdobného řešil a toustery byly vše, jen ne mým požadavkům vyhovující - tudíž to dopadlo tak jak to dopadlo a ve finále jsem rád...

2. Vím, že se NASy po různu vyvíjejí. Nevím, jak jsi přišel na to, že žiju "v situaci před deseti lety", když mi tu rukama prochází vše od toustovačů až po server-grade disková pole DELL EMC EqualLogic, apod. Právě z tohoto důvodu tu píšu to co píšu - a obecně se k soho NAS řešením právě proto stavím spíše negativně.

3. Za daných kritérií pak nechápu, co se ti vlastně nelíbí, když jen de facto potvrzuješ má slova :hm
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 11. 2018 09:05

Naprosté klepnutí hřebíčku o hlavičku vyjádřil @mirha a @djkubas91 v prvním a předposledním odstavci.
Ani nemá smysl radit bez uvedení konkrétného SW účetnictví, jak na to.
Poradit musí dodavatel SW a tam hrozí nákup dvou licencí při síťovém/serverovém použití.
((EDIT: Třeba lze ukládat data jinde, na NAS, třeba existuje licence toho SW účetnictví jen readonly (demo)?))

Ani zde Ridder neuvádí, v čem by chtěl pracovat zároveň - jestli v SW účetnictví nebo jen nějakém Office, či se zatím bavit filmem/fotkami.

Pokud chce mít jen jednouživatelskou licenci SW účetnictví, musí mu prostě běžet pro ten požadavek na jiném kompu a pokud chce sám pracovat z jednoho, bude i on přistupovat k SW účetnictví "vzdáleně".
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 16. 11. 2018 10:59

2milsimr:

zkusím vysvětlit:

a) ad dotaz OPa: Pokud jsem ho správně pochopil (na čemž ani není ve vlákně shoda:), tak on čeká, že mu někde poběží OS s tím učetním SW, aby se nemusel hádat s účetní o plochu při vzdáleném přístupu. Na to mu navrhnout 2U bestii s xenonem, kterou si asi má šoupnout pod nohy, mi opravdu přijde šílené.
Na toto říkám, že se nechají použít NASy v ceně cca 10k-12k bez HDD, které umí virtualizaci. Asi to nebude žádný med a paralelní běh 10 VMs, ale to mi přijde, že tazatele netrápí a ve chvíli, kdy by mu to vyřešilo problém + dalo funkce sdíleného uložiště mohl by být happy

b) nicméně způsobem jakým je dotaz položen, by mi přišlo nejvhodnější, aby si koupil repasovaný ntb za 4k, na tom pustil to účto a on i účetní se tam připojovali remotem.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 11. 2018 03:50

Jen krátce;

a) "2U bestie" sice byla navržena, nicméně mírný předpoklad byl, že bude využita nejen pro tyto účely (tj. RDP přístup k účetnictví). To bylo i zmíněno. A navíc to nebyl jediný návrh; jen takový, který mi z hlediska škálovatelnosti a případného základního zabezpečení dat (RAID 5/6 + zálohy) dával největší smysl.

b) To co jsi sám navrhnul jsem zmínil v bodu 2 jako možnost, byť jsem to popsal trochu jinak. Noťas za 4k mi na něco takového nepřijde zrovna úplně ideální, ale ... budiž, neřešme detaily.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ridder 28. 11. 2018 09:48

Moc díky za odpovědi a omlouvám se, že reaguji až teď, ale vůbec jsem nečekal, že mi někdo vůbec odpoví :)

Jedná se o Money S3. Představa je taková, že stačí přístup jednoho uživatele, jelikož mi stačí vždy pár hodin denně a jsem hodně na cestách. Každopádně druhá licence taky není problém. Kdybych si mohl moc vymýšlet, tak úplně ideální by bylo, abych měl Money ve svým PC a zároveň na server/druhým PC. Tím pádem bych se nemusel připojovat přes vzdálenou plochu/Team Viewer apod. Ale to už by asi bylo těžší a dražší řešení.

Server jsem nechtěl, protože bych pro to momentálně neměl jiné využití. Na jiném fóru mi poradili buď NAS co umí virtuální PC nebo si složit vlastní PC a nainstalovat a nastavit NAS, který umí virtuální PC, kam nainstaluju Windows + Money. Další věc je ta, že potřebuji něco tichého, protože zařízení bude umístěno v obývacím pokoji.

Zatím mám v plánu na svůj současný PC nastavit FreeNAS přes virtuál a pokud to bude v pohodě, tak si koupit malý PC a tam nastavit tohle řešení. To neznamená, že se bráním jiným a lepším řešením.

Rozpočet jsem tu uvedl nástřel. Bylo by fajn to mít co nejlevnější, ale zase pokud doporučíte, že pokud místo 10k investuji 20k a vydrží mi to o 5-10let dýl (díky možnostem upgradu komponent), tak není o čem. Ceny počítejme bez DPH.

Pokud vás ještě něco napadne, tak budu moc rád :) budu to tady teď víc sledovat, ať mohu odpovědět na dotazy rychleji. Moc všem díky.
Ridder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 28. 11. 2018 12:45

Super, tak už všichni víme na čem jsme :-)

Money S3 přesně v této situaci, kterou popisuješ máme na firmě, takže píšu přesně svoje zkušenosti... Držel bych se toho, že Money bude na samostatném serveru. Variantu dvou instalací (na server a u tebe) bych úplně vypustil, Money sice umí možnost centrály/pobočky, které by ji umožnilo, ale přinese to víc škody, než užitku, musel bys mít dvě plnohodnotné licence Money a je to na všechny pády opruz... Měli jsme to tak dřív a je to fakt katastrofa.

Podle mě, pro danou potřebu, by mělo stačit nějaké obyčejné LN/ULN PC s Win10Pro nebo WinServer (zkušenější poradí, jestli licenční politika MS umožňujě takto využívat WinPro). Nemusí být bůhvíjak výkonné, naše účto s 15 lety v agendě a cca 2000 položkami ve skladu provozujeme na osm let starém stroji a jde to.

K tomu bych pořídil nějaký NAS na zálohování v jiné lokalitě a máš v podstatě vyřešeno.

Dej si jen pozor, zda pokud máš pouze jednu licenci Money (=možnost jednoho současného přístupu), ti licenční podmínky umožňují tam mít více uživatelů zároveň. IMHO by to nemusel být problém, ale jistota je jistota.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Ridder 29. 11. 2018 15:01

V čem je tohle řešení lepší než Pc, kde bude FreeNas a spuštěno virtual PC s Money? Takhle bych měl jen jeden stroj :)
Ridder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 11. 2018 15:08

Jeden stroj je OK, mít však další zařízení čistě jako redundantní zálohu (nejlépe k tomu geograficky dislokovanou) je ovšem ideální řešení.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků